!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Пронајдени 150 килограми дрога во Арачиново


Скопје, 9 јануари, 2018 - 13:54 (META) 

При претресот на куќа и помошни простории на двајца осомничени во Арачиново, вчера биле пронајдени околу 150 килограми разновидни материи, за кои се претпоставува дека се наркотични дроги, соопшти Основното јавно обвинителство (ОЈО) – Скопје.

Обвинителството учествувало во акцијата спроведена од СВР Скопје и Секторот за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи на Криминалистичка полиција. По наредба на надлежен јавен обвинител, пронајдениот материјал е предаден за вештачење во МВР.

СВР Скопје појасни дека биле пронајдени 120 килограми марихуана, 100 грама хероин, како и 100 грама кокаин.


Маж се заканил дека ќе ја запали зградата на Општина Арачиново


Скопје, 24 ноември, 2017 - 15:02 (META) 

Вчера попладне, во канцеларијата на градоначалникот на Општина Арачиново влегол маж и се заканил дека ќе ја запали општинската зграда, по што заминал.

Како што извести полицијата, случајот бил пријавен вчера, пет часа по заканата.


Каменуван автобус на надвозникот меѓу Маџари и Ченто, повредена патничка


Скопје, 20 октомври, 2017 - 15:57 (META) 

Околу час и половина по тепачката кај Битпазар вчера, на надвозникот кај „Агросервис“ меѓу населбите Маџари и Ченто бил каменуван автобус кој сообраќал на линијата 55, кој се движел кон Арачиново, соопшти СВР Скопје.

Инцидентот бил пријавен в полиција во 22.40 часот, при што било кажано дека додека автобусот се движел на надвозникот, група од неколку лица на возраст од околу 16 до 20 години го каменувале автобусот. Притоа биле искршени две стакла на левата страна од автобусот и стаклото од задната двокрилна стаклена врата од автобусот, како и едно стакло на десната страна од автобусот.

Од удар од еден од камењата, била повредена З.Г.(45) која добила повреди на левата аркада веднаш потоа била префрлена во Хируршката болница „Свети Наум Охридски“. По укажаната лекарска помош била пуштена на домашно лекување.


Активисти на Беса пријавиле пукање во Арачиново


Скопје/Битола, 9 октомври, 2017 - 13:41 (META) 

Активисти на партијата Беса синоќа пријавиле во полиција дека додека лепеле плакати во селото Арачиново, во нивна близина застанало возило „голф“, од кое непознато лице истрелало еден куршум од огнено оружје, по што заминало во непознат правец.

Активистите, како што информираат од МВР, на местото нашле чаура, која ја однеле во полициското одделение во Арачиново.

Од МВР велат дека се преземаат мрки за пронаоѓање на сторителот и за целосно расчистување на случајот.

Инаку, од МВР информираат и дека ноќеска, четириестина минути по полноќ, на булеварот Први мај во Битола, полициска екипа од СВР Битола затекнала три лица како со црн спреј прскале на изборно пано со плакат од кандидатот за градоначалник на СДСМ.

Против тројцата битолчани се поднесени прекршочни пријави.


СДСМ во Арачиново за локалните избори ќе ја кандидира Милитие Халими


Скопје, 1 септември, 2017 - 15:21 (META) 

Премиерот Зоран Заев денеска при посетата на Арачиново, по повод Курбан-бајрам, соопшти дека СДСМ на претстојните локални избори за градоначалник ќе ја кандидира Милитие Хаилими.

– Во Арачиново ќе настапиме со член на СДСМ, почитуван во општеството. Ќе настапиме со жена Албанка, Милитие Халими, која со семејството потекнува од ова место. Утврдивме 70 отсто од кандидатите на СДСМ за градоначалници, а во тек се преговорите со актуелните, но и потенцијални коалициони партнери – рече Заев.

Премиерот Заев им го честиташе Курбан-бајрам на сите граѓани со муслиманска вероисповед.

– Ова е празник што нè потсетува дека добрината треба да биде наша водилка. Животот е минлив и менлив, а зад нас останува добрината што ја оставаме кон сите во општеството и кон на кои им треба помош. Затоа секогаш да се потсетуваме на вредностите што празникот ги вади на површина, а тоа е меѓусебно помагање, не само на своето семејство, туку и на пријателите, на соседите, на сите што се околу нас. Само така ќе остане споменот за нас, за нешто добро што сме правеле за сите други – рече Заев, кој нагласи дека празникот е во духот на концептот „едно општество за сите“.


Две жртви во сообраќајки во Арачиново и на автопатот Градско – Велес


Скопје, 21 јуни, 2017 - 14:55 (META) 

Две лица ги загубиле животите во сообраќајни незгоди што се случиле вчера, соопшти МВР. Првата сообраќајка се случила околу 17.30 часот, на улицата 1 во селото Арачиново. А.С. (29) од Арачиново, кој управувал со џип „мерцедес“, удрил во С.Ш. (60), кој починал веднаш, и во едно шестгодишно дете, кое било пренесено во Ургентен центар Скопје.

Откако  удрил во пешаците, А.С. избегал, а три часа подоцна се појавил во полициска станица и кажал дека бил нападнат од непознато лице и затоа избегал.

Полицијата извршила увид и работи на расчистување на случајот.

Втората сообраќајка се случила на автопатот Градско – Велес, околу 23 часот. Се судриле автомобил „мазда 626“ со велешки таблички, управуван од Н.З. (19) од Велес, и автомобил „цитроен АХ“ со кумановски таблички, сопственост на кумановец, а управуван од непознато лице, кое го загубило животот. Сепак, полицијата според пронајдената лична карта во возилото, претпоставува дека се работи за Б.С. (42) од кривопаланечкото село Псача.

Телесни повреди добиле сопатниците од возилото „мазда 626“ С.З. (46) и еден 16-годишник, кои со возило на итна медицинска помош биле пренесени во Општа болница Велес, а по укажаната лекарска помош се пуштени на домашно лекување.

Увид извршиле јавен обвинител и екипа од СВР Велес, а по наредба на јавен обвинител над телото на починатиот ќе се врши обдукција во Институтот за судска медицина во Скопје.


ВМРО-ДПМНЕ: Заев нема да успее во реализацијата на тиранската платформа


Скопје, 11 мај, 2017 - 9:59 (META) 

ВМРО-ДПМНЕ денеска обвини дека Зоран Заев го претворил СДСМ во „криминално-мафијашка структура“.

Партијата нагласува дека пратеникот на СДСМ, Мухамед Зекири, се фотографирал со дел од членовите на семејството Гаци, кои, како што велат од ВМРО-ДПМНЕ, „се познати по брутални криминали на Косово“ и порачува дека овој пратеник „е директната врска на Зоран Заев со структурите на подземјето од Косово и од Македонија, за што повеќепати медиумите објавуваа и фотографии“.

„Залудно е СДС да се обидува да ја сокрие врската со нарко-мафијата, кога во изминатиов период јавноста беше сведок на полициски акции против наркодилери блиски до Заев и до неговите соработници. Граѓаните ги видоа фотографиите на Заев и неговата блискост со уапсените наркодилери од Арачиново, Сеад Рахиќ и со наркодилерите од Тетовско. Криминалците како Заев знаат да прават само криминал и затоа секогаш се во друштво на себе сличните. Заев нема да успее во реализацијата на тиранската платформа. Без разлика колкава е поддршката од крималното подземје за СДС, таа нема да се реализира“, се вели во редовното утринско соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.


Разбојници украле актовка со 120.000 евра


Арачиново, 28 март, 2017 - 14:57 (META) 

Жител на Арачиново ноќеска останал без 120.000 евра, пари што пред два месеца ги добил од продажба на нива, соопшти СВР Скопје.

Случајот бил пријаван во 5.15 часот утрово. Пријавувачот, 20-годишен син на ограбениот арачиновец, на полицијата ѝ кажал дека три непознати маскирани лица, вооружени со пиштол, ноќеска преку незаклучена влезна врата влегле во куќата, а потоа во спалната соба, каде спиел сопственикот, 45-годишниот И.С. Го разбудиле и заканувајќи му се со пиштол, му ја одзеле актовката со 120.000 евра, која била под креветот.

Ограбениот претходно ги подигнал парите од банка, а во актовката била и потврдата за исплатата. Полицијата вели дека работи на расчистување на случајот.


ДУИ најави основање на институт за надзор на употребата на албанскиот јазик


Скопје, 24 ноември, 2016 - 21:16 (META) 

Носителот на кандидатската листа на Демократската унија за интеграција (ДУИ) во iзборната единица 6, Џеват Адеми, денеска најави основање на институт за надзор на службената употреба на албанскиот јазик.

Институтот ќе функционира во форма на инспекторат, кој ќе се грижи за заштита и за соодветна употреба на албанскиот јазик и ќе придонесе за јазична рамноправност, што е, како што посочи Адеми, вториот столб на платформата на ДУИ за овие избори. Најавениот институт, додаде Адеми, ќе врши надзор и ќе го санкционира секое застранување од нормите на литературниот албански јазик.

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, заедно со неколкумина високи функционери на партијата денеска оствари средби со жителите на скопската населба Методија Андонов-Ченто и на Арачиново. Ахмети пред нив истакна дека не го загрижува тоа што СДСМ ги бара гласовите на Албанците, туку создавањето на многу мали албански партии, кои немаат јасна политичка агенда и се создадени од сомнителни кругови.

„Тие нема да успеат да добијат толку гласови како што претендираат, туку само ќе го намалат бројот на пратеници. Овие политички партии немаат можност да ги направат чудата што ги ветуваат затоа што им недостига капацитет“, рече Ахмети.

Тој потенцираше дека македонските политички партии грешат што ги бараат гласовите на Албанците затоа што во Македонија не е создаден амбиент за промоција на концептот за граѓанска партија, а причината за тоа, според него, е тоа што Албанците сè уште не се на рамноправно ниво со Македонците.


Искршени прозорците на штаб на СДСМ во Арачиново


Скопје, 7 ноември, 2016 - 13:23 (META) 

Од непознато возило во движење, непознати лица фрлиле разни предмети кон прозорците при што искршиле четири прозори од партискиот штаб на СДСМ во Арачиново. Случајот го пријавил во полиција И.Ф. од Арачиново, кој е сопственик на куќата каде што се наоѓа партискиот штаб, а според полициските информации, настанот се случил околу 5 часот утрово.

Полицијата презема мерки за пронаоѓање на сторителите и за целосно расчистување на случајот.