!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

122 граѓански организации побараа поддршка од граѓаните, институциите и од Владата


Скопје, 9 февруари, 2017 - 14:09 (META) 

„Нападот врз граѓанските организации не е само пропагандна вест за која се слуша по медиуми. Тоа е напад на граѓанското општество, на честа, на достоинството и на угледот на граѓани кои тука се родени, живеат, работат, плаќаат даноци, а своите работа и ангажман, професионално или волонтерски, ги посветиле на подобрување на животите на сите граѓани во државава еднакво“, порача Уранија Пировска, извршна директорка на Хелсиншки комитет за човекови права.

На денешната прес-конференција, 122 граѓански организации под мотото „Мора да го заштитиме граѓанското општество во Македонија“ побараа поддршка од граѓаните, од институциите и од сегашната и од идната влада поради нападите врз граѓанското општество во последниот период.

– Ве повикуваме да ги поддржите организациите, групите, заедниците и индивидуите кои активно се залагаат за демократските вредности во Република Македонија, да застанете во заштита и во одбрана на граѓанскиот секотр, кој 25 години дејствува како контролор и поддржувач на работата на институциите и да го одбраните граѓанското општество кое се залага за почитување на граѓанските права и слободи – се вели во денешниот апел.

Најновиот бран напади стасаа од тројца поединци кои настапуваат како „Стоп Операција Сорос“, а истовремено, секојдневно по 9 часот, ВМРО-ДПМНЕ испраќа соопштенија со ист тон, во кои се обвинуваат невладините дека се дел од заговор за уништување на земјата.

Презентирајќи дел од соопштението потпишано од 122 организации од целата земја, кои работат во различни сфери, Пировска порача дека нападот врз граѓанското општество е напад врз најмоќната алатка на граѓаните со која тие може да ја контролираат и да ја коригираат власта.

Граѓанскиот сектор не е контролиран од никаков центар за моќ, туку само од граѓаните, рече Аријанит Џафери од „Еко-герила“.

– Ги отфрламе и ги сметаме за неточни и за тенденциозни обвинувањата за организациите од поширокиот граѓански сектор во Македонија, со кои тие се етикетираат како „деструктивни инсталации, платеници и банди“. Не постои „центар на моќ“ кај граѓанските организации, зашто во концептот и во идејата на граѓанското општество, единствената моќ ја имаат граѓаните – рече Џафери.

Интензивните инспекции и истраги на финансиското работење на граѓанските организации, како што нагласи Фани Каранфилова-Пановска, извршна директорка на Фондацијата „Отворено општество“ ‒ Македонија (ФООМ), создаваат впечаток дека станува збор за намерно вршење притисок и предизвикување страв.

– Граѓанските организации редовно ги исполнуваат своите обврски кон државата и се залагаат за добро и транспарентно управување во сите сфери на општеството. Оттука, оркестрираните државни контроли на финансиското работење на десетици организации во ист временски период, оставаат впечаток на тенденциозно и намерно вршење притисок, предизвикување страв и нанесување штета врз слободниот граѓански сектор – нагласи Каранфилова-Пановска.

Таа, во име на граѓанските организации, ги повика претставниците на политичките партии, сегашната и идната влада, претставниците на институциите и граѓаните да ги поддржат нападнатите групи, порачувајќи дека таквата поддршка на граѓанскиот сектор значи и поддршка на граѓаните, кои се носители на суверенитетот на Република Македонија.

Прашана дали има сознанија дали и Јавното обвинителство на Република Македонија е вклучено во истраги на работењето на граѓански организации, Каранфилова-Пановска, рече дека такви сознанија засега нема, но не ја одрече таа можност и посочи дека и досегашните контроли, меѓу другото, и од страна на Управата за финансиско разузнавање, и тоа за работи што не влегуваат во нормалните проверки, е доволен доказ дека станува збор за притисок.

– Интензивните инспекции кај голем број граѓански организации се форма на притисок, особено што сега, наместо за минатата година, се проверува документацијата за пет години наназад, односно за финансиското работење од 2012 до 2016 година – рече Каранфилова-Пановска.

Уранија Пировска извести дека е поднесена кривична пријава против УЈП заради јавно објавените податоци од страна на „Стоп Операција Сорос“ и во други случаи.

– Станува збор за злоупотреба на лични податоци – рече Пировска, одговарајќи на новинарско прашање.


Солунското пристаниште апелира да престанат блокадите на Евзони


Атина, 7 февруари, 2017 - 13:56 (META) 

Грчките земјоделци продолжуваат со блокадата на граничниот премин Евзони, а повремено ја затвораат и железничката пруга од Грција кон Македонија кај преминот Идомени.

Ова е интензивирање на штрајкот на земјоделците, кои се закануваат дека ако нивните барања за средба со премиерот Алексис Ципрас не се остварат, може да го блокираат и граничниот премин Идомени.

Нов апел да се стави крај на блокадата на границата со Македонија упатија од солунското пристаниште. Пристаништето е преполно поради блокадата на границата и стравува дека ако наскоро не престане блокадата, ќе мора товарните бродови да се пренасочат кон другите пристаништа во регионот, слично како што се случуваше минатата година поради блокадите од бегалците, а потоа и од вработените во пристаништето.

Директорот на солунското пристаниште, Константинос Мелиос, во изјава за солунскиот портал „Вориа“, коментира дека до утре ако не се отвори границата на пристаништето, ќе се соберат повеќе од 120.000 тони сурови материјали како никел, јаглен, метал и сол, кои треба да се пренесат во Македонија.

„Бараме од земјоделците да го разберат проблемот што се создава и да одберат друг начин за интензивирање на протестите, а не блокада на националните автопатишта“, изјави Мелиос, додавајќи дека ако продолжи ваквата ситуација, ќе мора товарните бродови да одат кон конкурентните пристаништа на Балканот, што ќе создаде нов удар за имиџот на солунското пристаниште.

Засега нема информации за официјални политички реакции против блокадата на граничниот премин Евзони од Грција кон Македонија, кој е затворен за протек на возила една недела.


Полска: Шест лица починале од студ во последните 24 часа


Варшава, 10 јануари, 2017 - 11:22 (META) 

Во последните 24 часа, во Полска од премрзнување починале шест лица, јавуваат светските агенции. Со ова вкупниот број на починати лица од студ, од ноември до сега, во земјата се искачил на 71 лице, соопштиле полциските власти.

Полицијата упатила апел до граѓаните на земјата да им помогнат на најзагрозените, особено на бездомниците, имајќи ја предвид екстремно ниската температура во Полска, која е под минус 20 Целзиусови степени.


Град Скопје апелира граѓаните да го расчистуваат снегот пред објектите


Скопје, 5 јануари, 2017 - 12:33 (META) 

Поради најавениот екстремно студен бран со ниска температура во текот на наредните денови, Градот Скопје апелира до граѓаните, куќните совети и до сопствениците на деловните објекти да се придржуваат до законската обврска и да го исчистат снегот од приодите до нивните објекти.

– Доколку навреме не се исчисти снегот од приодите до објеките, постои можност од појава на голомразица што ќе го отежни движењето на граѓаните и извршувањето на секојдневните обврски – се вели во соопштението на Град Скопје.

Градот Скопје им препорачува на возачите да возат внимателно и да ја прилагодат брзината на движење на условите на патот.

– Потсетуваме дека во надлежност на Град Скопје се булеварите и одредени градски улици, а преостанатите улици се во надлежност на општините и тие се задолжени за нивно чистење и одржување – додаваат од Град Скопје.


СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да престане да врши притисок и да ги прејудицира одлуките на ДИК


Скопје, 15 декември, 2016 - 12:24 (META) 

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија нема да врши никаков притисок врз Државната изборна комисија (ДИК) и ќе остави да се испочитуваат процедурите и комисијата да ја заврши работата во согласност со законите, се вели во соопштението на опозициската партија. Од СДСМ апелираат ВМРО-ДПМНЕ да престане со „злоупотреби на локалната и на државната администрација, со носење на протести и на контрапротести и така да врши притисок и да ги прејудицира одлуките на ДИК“.

„Токму оваа практика ги доведе до пораз, но, за жал, поразот не ги освести и продолжуваат да го прават истото. Граѓаните да бидат внимателни и воздржани и да ги следат работата на ДИК и нејзините одлуки“, се вели во соопштението на СДСМ.

Од партијата додаваат дека граѓаните јасно се определиле против режимот и дека нема никаква причина „да се одговара на обидите на ВМРО-ДПМНЕ да испровоцира тензија меѓу граѓаните“.

„Во врска со информациите објавени на некои портали дека се случило физичко насилство мотивирано од политички антагонизам, доколку тоа навистина се случило, порачуваме оштетените веднаш да пријават во полиција, а МВР да направи истрага и во согласност со законите да постапи против насилниците“, велат од СДСМ, во врска со информациите што денеска ги објавија дел од провладините медиумите дека активисти на СДСМ наводно претепале 68-годишен скопјанец.


ВМРО-ДПМНЕ: ДИК да не влегува во сценарија за постизборен инженеринг


Скопје, 14 декември, 2016 - 19:32 (META) 

„ВМРО-ДПМНЕ внимателно и одблиску, со крајна сериозност и загриженост ја следи работата на Државната изборна комисија и најновото одложување на одлучувањето по апсурдните приговори од страна на СДСМ и на Беса“, се вели во соопштението од партијата, чиј извршен комитет денеска одржал седница на која било разговарано за „актуелната политичка состојба и постојаното одолговлекување на официјализирањето на изборните резултати“.

Од партијата апелираат ДИК „да не подлегнува на никакви притисоци и да не влегува во сценарија за постизборен инженеринг“ со кои би се оспориле гласовите на 455.000 граѓани со кои ВМРО-ДПМНЕ освои 51 пратеник во Собранието.

„Државната изборна комисија има една единствена обврска, а тоа е да ја верификува волјата и одлуката на мнозинството граѓани. Државната изборна комисија не смее да подлегнува на притисоците од страна на сценаристите кои сакаат да спроведат постизборен инженеринг“, стои во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата велат дека е очигледен договорот меѓу СДСМ и Беса за извртување, поништување и за фалсификување на резултатите од изборите.

„Повеќе од очигледен е договорот меѓу СДСМ и Беса за извртување, поништување и фалсификување на волјата на мнозинството од македонскиот народ, нешто што кореспондира со вчерашната прес-конференција на Зоран Заев и нешто што очигледно не е само негова одлука. Сосема е јасно дека приговорите се целосно неосновани и дека се пуштени за избирачки места на кои немало никакви забелешки во записниците и места на кои немало никакви нерегуларности. Единствениот критериум по кој се одбирале местата за кои се упатени забелешките е математиката во постизборниот инженеринг, која кажува дека со дополнителна трговија со гласови, би можела да биде заобиколена волјата на мнозинството“, се вели во соопштението, во кое се додава дека станува збор за незаконски постапки за кои кривично се одговара и дека правниот тим на ВМРО-ДПМНЕ внимателно и одблиску ја следи ситуацијата.

Инаку, Државната изборна комисија (ДИК) за утре ја закажа седницата на која треба да расправа и да одлучува по приговорите од партиите што се однесуваат на текот на гласањето на предвремените парламентарни избори на 11 декември.

До ДИК поднесени се вкупно 16 приговори, по осум од СДСМ и од Беса.


Сириската војска убива цивили во Алепо, тврдат ОН


Алепо, 13 декември, 2016 - 11:57 (META) 

Обединетите нации денеска соопштија дека сириски провладини сили почнале да влегуваат во домови во источните делови во Алепо и да ги убиваат цивилите кои ќе ги затекнат внатре, пренесува „Би-би-си“.

Од канцеларијата за човекови права на Обединетите нации, како што наведува британскиот национален сервис, изјавиле дека имаат веродостојни докази дека во четири области 82 цивили биле убиени на самото место. Портпаролот на канцеларијата на ОН навел дека состојбите на теренот се како да има „целосно отсуство на хуманост во Алепо“.

Според информациите на светските медиуми, илјадници луѓе се заробени во деловите на источен Алепо кои сè уште се под контрола на бунтовничките сили, додека во меѓувреме трае офанзивата на сириската војска, проследена со жестоки бомбардитања, за целосно преземање на деловите од градот.

Обединетите нации и Меѓународниот комитет на Црвениот крст упатија апел до Сирија и до нејзиниот сојузник Русија да прекинат со бомбардирањата и да им дозволат на цивилите безбеден коридор за излез од деловите на Алепо.

Во меѓувреме, светските агенции јавуваат дека Турција во моментов преговара со Русија за отворање на коридор за евакуирање на сириските бунтовници и на цивилите од квартовите во источен Алепо кои се под контрола на опозициските сили.

Одбраната што бунтовниците ја поставија во Алепо вчера била пробиена и сириската војска заначајно напредувала во источниот дел на градот, а опозициските броци се повлекле во неколку од преостанатите подрачја во градот.


Сто јавни личности побараа од српскиот омбудсман да се кандидира за претседател на државата


Белград, 25 ноември, 2016 - 16:53 (META) 

Стотина јавни личности во Србија, меѓу кои угледни книжевници, новинари, глумци и професори, денеска упатија апел до народниот правобранител, Саша Јанковиќ, да се кандидира за претседател на Србија како непартиски кандидат и ги повикаа демократски ориентираните граѓани и партии да ја поддржат оваа иницијатива.

Тие оценуваат дека Србија веќе неколку години се соочува со длабока и тешка криза, дека институциите се разорени или под притисок, како и дека сиромаштијата е реалност за мнозинството граѓани и додаваат дека граѓаните имаат можност да почнат да ги менуваат работите на претседателските избори кои треба да се одржат следната година.

Меѓу потписниците на апелот се и писателот Драган Великиќ, режисерот Горан Марковиќ, глумците Небојша Глоговац, Бранко Цвејиќ, Воја Брајовиќ, Никола Којо, Никола Ѓуричко, Предраг Ејдус и Радослав Миленковиќ, универзитетските професори Илија Вујачиќ, Ратко Божовиќ и Миодраг Зец, правниците Вида Петровиќ-Шкеро и Зоран Ивошевиќ и други јавни личности.

Јанковиќ, кој од позицијата омбудсман често ја критикува власта и кого медиумите подолго време го споменуваат како можен заеднички кандидат на опозицијата на претседателските избори, сè уште не реагирал на овој апел.

Апелот го поддржаа претседателот на опозициската Нова партија, Зоран Живковиќ, кој на „Твитер“ напиша „поддршка“, додека поранешниот претседател на Демократската партија, Бојан Пајтиќ, исто така на „Твитер“ напиша дека апелот „покажува дека има надеж за Србија“.

Како можен претседателски кандидат медиумите го споменуваат и поранешниот шеф на дипломатијата и кандидат на Србија за генерален секретар на Обединетите нации, Вук Јеремиќ.

Исто така, се очекува на изборите да се кандидира и лидерот на Српската радикална партија и поранешен обвинет од Хашкиот трибунал, Воислав Шешељ.

Кандидатот на владејачката Српска напредна партија засега сè уште не е официјално соопштен, но се верува дека тоа ќе биде актуелниот претседател Томислав Николиќ, и покрај тоа што одредени аналитичари веруваат дека на кандидатура во последен момент може да се одлучи и актуелниот премиер, Александар Вучиќ, кој засега ја негира таквата можност.


Спасовски во СВР Тетово: Притисоците врз избирачите да се пријават во МВР


Тетово, 8 ноември, 2016 - 15:37 (META) 

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, при денешната посета на Секторот за внатрешни работи Тетово, апелираше секој притисок што се врши врз гласачите од страна на државните службеници во пресрет на престојните избори, навремено да се пријави во Министерството за внатрешни работи.

– Истакнав дека ниту еден полициски службеник не смее да се вклучува во политички кампањи, не смее да се злоупотребуваат ниту човечки ресурси, ниту материјални средства за престојната кампања на која било од политичките партии. Апелирам до избирачите од Полошкиот Регион, ако имаат каков било притисок или закана од полициски службеници од раководни структури во МВР или притисок од кој било, на пример, директори на центри за социјални работи, сето тоа да го пријават во Министерствотото за внатрешни работи, за да бидат преземени соодветни санкции – изјави министерот Спасовски.

Тој оцени дека безбедносната состојба во Полошкиот Регион е стабилна. Спасовски не сакаше да го коментира барањето за негова остаква од страна на дополнителниот заменик-министер во МВР, Оливер Андонов.


Воведен посебен сообраќаен режим во местата погодени од невремето


Скопје, 10 август, 2016 - 16:31 (META) 

Полицијата воведе посебен сообраќаен режим на сообраќајниците во регионот на Скопје, кој е најмногу погоден од невремето, за да се обезбеди непречена работа на механизацијата за санирање на штетите и непречен дотур на храна, вода и лекови на жителите на населените места зафатени од поплавите.

„Воспоставен е посебен режим на сообраќај со кој се предвидува граѓаните од село Арачиново кои се упатуваат кон Градот Скопје да не поминуваат низ Сингелиќ туку да ја користат скопската обиколница, а и граѓаните од село Црешево и село Стајковци кои се упатуваат кон Скопје исто така да ја користат скопската обиколница. Апелираме до граѓаните на селата Арачиново, Стајковци и Црешево да ја почитуваат сообраќајната сигнализација како и наредбите од полициските службеници кои ќе траат до надминување на кризната состојба“, стои во соопштението од МВР.