!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Гутереш го назначи Лакроа за шеф на мировните операции на ОН


Њујорк, 15 февруари, 2017 - 9:42 (META) 

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш денеска го именуваше за нов шеф на мировните операции на ОН францускиот дипломат Жан-Пјер Лакроа на мандат од година дена.

Лакроа на 1 април ќе ги преземе мировните операции на ОН во момент кога ги тресе скандал за случаите на сексуално злоставување извршени од мировници. Тој доаѓа на местото на Французинот Ерве Ладсу, кој го одби предлогот на Гутереш да остане на функцијата.

Гутереш, исто така, соопшти дека американскиот дипломат Џефри Фелдман, кој е одговорен за политички прашања во ОН, ќе остане на истата функција.


Преговорите за Кипар завршија без договор


Женева, 13 јануари, 2017 - 9:42 (META) 

Лидерите на кипарските Грци и Турци, Никос Анастасијадес и Мустафа Акинџи, синоќа во Женева не постигнаа договор за обединување на Кипар, но ќе продолжат да прават напори за наоѓање решение. Новата рунда преговори би требало да продолжи на 18 јануари, но на ниво на експерти.

По завршувањето на преговирите, генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, изјави дека двете преговарачки страни се подготвени да ги направат „последните напори“ за наоѓање решение.

Шефот на турската дипломатија, Мевљут Чавушоглу, по завршувањето на преговорите изјави дека експертските преговори на 18 јануари ќе се одржат во истиот формат како и вчерашните, односно со учество на претставници на двете кипарски заедници, Велика Британија, Грција и на Турција. Тој истакна дека не е утврден краен рок до кога би требало да завршат преговорите на експертите.

– Се надевам дека повторно ќе се собереме кон крајот на јануари – изјави Чавушоглу.


Потребен е целосно нов пристап за спречување војни, смета Гутереш


Њујорк, 11 јануари, 2017 - 10:10 (META) 

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, повика на „целосно нов пристап“ како да се спречат војните.

Во првото обраќање пред Советот за безбедност на ОН откако стапи на функција, Гутереш рече дека е потрошено премногу време и средства за одговарање на кризите, наместо за нивно спречување.

– Луѓето плаќаат превисока цена. Потребен ни е целосно нов пристап – рече тој.

Тој оцени дека премногу шанси за превенција на кризи се пропуштени затоа што државите членки на ОН немале меѓусебна доверба.

– Денеска е потребно да покажеме поголемо лидерство и зајакнување на капацитетите и на авторитетот на ОН, ставајќи го мирот на прво место – истакна Гутереш.


Коѕиас на средба со Гутереш в петок


Атина, 3 јануари, 2017 - 11:36 (META) 

Шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас, в петок во Њујрок ќе се сретне со новиот генерален секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш. Разговорите се очекува да се насочат главно на кипарското прашање, тема на која Грција, Кипар и Турција, како и меѓународната јавност, интензивно се фокусирани со можност наскоро да се најде решение.

Проценките се дека покрај кипарското прашање, на средбата со Гутереш извесно е да се разговара и за спорот за името, чии преговори поради македонската политичка криза и проблемите во Грција веќе две години се во застој.

Односите со Македонија, но и со Балканот, според грчкиот весник „Катимерини“, можно е следниот период да се најдат во фокусот на грчката влада. Весникот пренесува дека премиерот Алексис Ципрас планира да го посети Белград на 30 и 31 јануари, посета која симболично ќе означи ново поглавје за една поактивна грчка политика на Балканот.

Весникот, повикувајќи се на грчки дипломатски извори, пренесува дека со задоцнување од две години, во време кога границите за бегалците се затворени, а Грција има отворени проблеми со Македонија и со Албанија, Ципрас од Белград ќе се обиде да испрати јасна порака дека не прифаќа политики на иредентизам и на национализам, како и да ја засили својата политика на Балканот.

Проценките се дека Грција ќе планира да ги засили врските со Србија и со Бугарија, а ќе преземе и активности за зајакнување на стабилноста на Балканот.


Португалецот Антонио Гутереш од денеска ја презема функцијата генерален секретар на ОН


Њујорк, 1 јануари, 2017 - 11:52 (META) 

Поранешниот премиер на Португалија, Антонио Гутереш, од денеска ја презема функцијата генерален секретар на Обединетите нации.

Гутереш доаѓа на местото на Бан Ки-мун, кој два мандати беше генерален секретар на светската организација.

Положувајќи заклетва на 12 декември, тој оцени дека ОН мораат да се подготват за промени.

– Од акутните кризи во Сирија, Јемен, Јужен Судан и во други места, до долгогодишните спорови, вклучувајќи го израелско-палестинскиот конфликт, потребно ни е посредување, арбитража и креативна дипломатија – изјави тогаш Гутереш.

Еден од неговите приоритети ќе биде подобрувањето на положбата на жените, така што веќе именуваше три жени на клучни позиции во својот тим.

Гутереш е деветтиот генерален секретар на ОН во 71-годишната историја на ОН.


Генералното собрание на ОН ќе гласа за Гутереш


Њујорк, 13 октомври, 2016 - 11:06 (META) 

Генералното собрание на ОН, во кое има претставници од 193 држави, денеска ќе гласа за именување на поранешниот португалски премиер, Антонио Гутереш, на позицијата генерален секретар на светската организација.

Претседателот на Генералното собрание на ОН, Питер Томпсон, соопшти дека се надева дека именувањето на Гутереш ќе биде потврдено едногласно.

Советот за безбедност на ОН минатата недела едногласно го номинираше 67-годишниот Гутереш на местото на Бан Ки-мун, чиј петгодишен мандат истекува на 31 декември.

Португалецот би требало да стане деветти генерален секретар на ОН во 71-годишната историја на организацијата.

Освен што бил премиер на Португалија, од 1995 до 2002 година, Гутереш десет години бил на позицијата висок комесар за бегалци на ОН, од 2005 до 2015 година.

Номинацијата на Гутереш ги разочара тие што се залагаа на позицијата генерален секретар првпат да биде избрана жена, како и тие што се надеваа дека првпат на чело на светската организација, според непишаното ротирачко правило, ќе биде избрана личност од источноевропска земја.

Дипломатите соопштија дека гласале за најдобриот кандидат, без разлика на другите критериуми.
Генералниот секретар ја регулира работата на 44.000 службеници на ОН и на повеќе од 100.000 припадници на мировните сили.


СБ на ОН едногласно го поддржа Гутерeш за генерален секретар


Њујорк, 6 октомври, 2016 - 18:19 (META) 

Советот за безбедност на Обединетите нации денеска едногласно го номинираше поранешниот португалски премиер Антонио Гутереш за генерален секретар на светската организација и му порача на Генералното собрание на ОН да го именува со мандат од пет години, од 1 јануари.

Генералното собрание веројатно ќе се состане следната недела за да го одобри именувањето на 67-годишниот Гутереш, кој ќе го замени Бан Ки-мун од Јужна Кореја.

Вториот мандат на Бан Ки-мун истекува кон крајот на 2016 година.

Гутереш беше премиер на Португалија од 1995 до 2002 година, а беше и висок комесар за бегалци на ОН од 2005 до 2015 година.


Гутереш на чекор да биде избран за нов генерален секретар на ОН


Њујорк, 5 октомври, 2016 - 20:48 (META) 

Поранешниот премиер на Португалија, Антонио Гутереш, речиси со сигурност ќе биде новиот генерален секретар на Обединетите нации (ОН) откако на денешното гласање ниту една од петте постојани членки на Советот за безбедност на ОН не стави вето на неговиот избор, јавуваат светските агенции.

Денешното, шесто неформално гласање за нов генерален секретар на светската орагнизација беше клучно, бидејќи постојаните членки на Советот за безбеност првпат гласаа на ливчиња во боја, со што веднаш се знаеше кој од кандидатите може да очекува вето.

Дека Гутереш е „јасен фаворит“, денеска соопштил и рускиот амбасадор во ОН, Витали Чуркин, пренесува „Би-би-си“.

Формалното гласање за избор на нов генерален секретар на ОН ќе се случи утре.

Гутереш речиси со сугурност ќе биде новиот генерален секретар на светската организација, иако по правилото на географска ротација ова место требаше да му припадне на кандидат од Источна Европа, а се очекуваше и дека првпат жена ќе застане на чело на светската организација.

Инаку, на актуелниот генерален секретар на ОН, Бан Ки-мун, мандатот му истекува во декември.


Гутереш води и по вториот круг гласање за нов ген-сек на ОН, Керим останува во трката


Њујорк, 6 август, 2016 - 11:18 (META) 

Во Советот за безбедност на Обединетите нации се одржа вториот прелиминарен круг на гласање за избор на нов генерален секретар на Светската организација, во кој најмногу гласови, како и во првиот круг освоил поранешниот премиер на Португалија Антонио Гутереш.

Според дипломатски извори, за кандидатурата на Гутереш гласале 11 членови на Советот за безбедност, двајца биле против, а двајца биле воздржани.

Македонскиот кандидат за генерален секретар на ОН, Срѓан Керим и по вториот круг останува во изборната трка.

„После овој круг остануваат само осум кандидати и можеме да бидеме задоволни со нашиот резултат“, изјавил Керим по гласањето во Советот за безбедност на ОН.

Како што соопштуваат од неговиот кабинет „за разлика од првиот круг на гласање кој резултираше со висок пласман на кандидатите од Источна Европа, односно четири од петте прво пласирани беа од овој регион“, вториот круг на гласање имал „две импликации“.

„Прво, преку тактичко прегрупирање на гласовите обезбеден е порамномерен пласман во горниот дел меѓу кандидатите од Источна Европа и останатите региони. Второ, расчистена е состојбата во долниот дел на табелата така што очигледно е дека после овој круг на гласање ќе останат само осум кандидати во трката, и тоа четири од Источна Европа и четири од другите региони. Имајќи го сето тоа во вид можеме да бидеме задоволни со нашиот резултат кој обезбедува учество, како и добра позиција во понатамошната изборна трка“, соопштија од кабинетот на Керим.

На второ место, според добиените гласвои за поддршка на кандидатурата, се пласирал поранешниот словенечки претседател Данило Тирк, а на третото место била аргентинската министерка за надворешни работи Сузана Малкора, јавуваат светските агенции.

Сепак, според извори на белградски „Танјуг“, на второто место не бил Тирк, туку поранешниот министер за надворешни работи на Србија, Вук Јеремиќ, со осум гласови „за“, четири „притив“ и три воздржани. Според истиот извор Малкора била трета со осум гласови „за“, шест „против“ и еден воздржан.

Генералната секретарка на УНЕСКО, Бугарката Ирина Бокова добила седум гласови „за“, седум „против“ и еден воздржан.

Поранешната шефица на хрватската дипломатија Весна Пусиќ, која исто така беше кандидат за насленик на Бан Ки-мун, по првиот круг гласање ја повлече својата кандидатура.


Изборот на генерален секретар на ОН е неизвесен до крај


Њујорк, 5 август, 2016 - 16:02 (META) 

Засега сосема е неизвесно кој ќе го замени генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун, ако се има предвид дека големите дипломатски игри допрва треба да почнат. Резултатите од првиот круг гласање може различно да се толкуваат.

Петнаесетте членки на Советот за безбедност на Обединетите нации, за секој од кандидатите треба да се изјаснат со „го охрабруваме“, „не го охрабруваме“ или „немаме мислење“. По првиот круг, кандидатот на Португалија, Антонио Гутереш, изби на првото место со освоени 12 „го охрабруваме“ и три „немаме мислење“. Сепак, светските аналитичари велат дека португалскиот дипломат има „двоен хендикеп“, односно не е жена, што е една од тенденциите за нов генерален секретар на ОН, и не е од Источна Европа, регион кој, според ротациите, би требало да раководи со Организацијата.

Имајќи предвид дека петте постојани членки на СБ на ОН, Велика Британија, Кина, Франција, Русија и САД, имаат право на вето на кандидат кој не им се допаѓа, тоа значи дека и кандидатот кој изгледа најсилно, може подоцна да отпадне од игра. Исто така, исходот од трката ќе зависи и од тоа дали Русија, која е клучна сила во Источна Европа, ќе инсистира идниот прв човек на ОН да биде од овој регион.

Годинава 50 земји членки на ОН се заложија да ја промовираат идејата новиот генерален секретар на организацијата да биде жена. Шест од 12 кандидати се жени, но само една од нив успеа да влезе меѓу петте најдобри. Кандидатката на Бугарија, Ирина Бокова, која во моментов е прв човек на УНЕСКО, се најде на третото место, кое го дели со кандидатот од Македонија, Срѓан Керим, и на Србија, Вук Јеремиќ. Две жени кои сè уште имаат шанси во трката се поранешната премиерка на Нов Зеланд, Хелен Кларк, и актуелната министерка за надворешни работи на Аргентина, Сузана Малкора, кои се најдоа на шестото и на седмото место.

Сепак, се проценува дека половата еднаквост ќе падне во сенка на политичките борби.

Бокова важи за личност која е блиска до Русија, имајќи ги предвид нејзиното образование и политичко дејствување на почетоците на кариерата. Кларк ја има поддршката на Велика Британија во ОН, но не успеа да добие поддршка од Франција и од САД. Администрацијата на Барак Обама застана зад Малкора, која беше дел од тимот на Бан Ки-мун.

Иако Бокова во првиот круг убедливо води зад другите две противкандидатки, сепак се проценува дека САД ќе одлучат да го искористат своето право на вето доколку таа премногу се приближи до победата. Голема е веројатноста Русија и Кина да ги исфрлат од игра Кларк и Малкора. Москва и Пекинг би можеле да го отфрлат и Гутареш, кој иако важи за хуманитарец, ефективен политичар, сепак е поранешен лидер на НАТО, па Русија и Кина не го сметаат за неутрален избор.

Имајќи го ова предвид, ваква политичка игра на големите сили отвора пат за другите кандидати меѓу петтемина најдобри, односно за Данило Тирк, Срџан Керим и за Вук Јеремиќ. Од тројцата дипломати, странските аналитичари оценуваат дека засега второрангираниот Тирк веројатно има најголеми шанси, имајќи превид дека важи за совесен технократ, неутрален и сигурен избор за главните играчи во Советот за безбедност.

Од 12 кандидати, колку што беа во игра, денеска останаа 11, откако поранешната шефица на хрватската дипломатија, Весна Пусиќ, вчера се повчеле од трката со образложение дека нема реални шанси да победи и оти по првото гласање станало јасно дека првиот човек на ОН веројатно ќе биде некој кој работел или сè уште работи во организацијата. Покрај Гутереш, Бокова, Кларк, Малкора, Тирк, Керим и Јеремиќ, во трката за нов генерален секретар на ОН остануваат Кристина Фигерес (Коста Рика), Наталија Герман (Молдавија), Мирослав Лајчак (Словачка), Игор Лукшиќ (Црна Гора).

Засега ниту една постојана членка на Советот за безбедност јавно не застанува зад некој од кандидатите, бидејќи тоа би можело да биде убиство на шансите за победа.

Новиот генерален секретар на ОН би требало да биде избран до ноември годинава, но мала е веројатноста дека тоа ќе се случи дотогаш, имајќи ја предвид затегнатоста на односите меѓу Вашингтон и Москва околу начинот на решавањето на конфликтот во Сирија, како и поради наводите дека Русија ја хакирала американската Демократска партија.