!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Остануваат длабоките разлики со Ердоган, смета Меркел


Хамбург, 8 јули, 2017 - 18:16 (META) 

Германската канцеларка Ангела Меркел по завршувањето на самитот Г20 во Хамбург изјави дека остануваат „длабоките разлики“ помеѓу неа и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Двајцата лидери се сретнаа на самиот почекот на дводневниот самит.

-Апсењата на наводните државни непријатели после минатогодишниот обид за пуч во Турција и спорот околу базите на НАТО се прашања кои јас ги покренав и кои покажуваат длабоки разлики. А ние тие разлики не ги ставивме под тепих – изјави германската канцеларка.


Судир меѓу полицијата и демонстрантите пред почетокот на самитот на Г20 во Хамбург


Хамбург, 6 јули, 2017 - 21:40 (META) 

Германската полиција и група демонстранти денеска се судрија на улиците на Хамбург во пресрет на самитот на Г20, кој почнува утре, јавуваат агенциите.

Најмалку едно лице било сериозно повредено во насилствата, а на неколку им била укажана помош на самото место, пренесува „Би-би-си“.

Полицијата интервенирала со водени топови кон групата демонстранти, кои фрлале шишиња и камења кон полициските екипи.

Мерките за безбедност во Хамбург се на високо ниво. Се очекува на антикапиталистичките протести за време на самитот на Г20 да присуствуваат околу 100.000 демонстранти.

Денеска во Хамбург пристигна американскиот претседател Доналд Трамп, кој имал средба со германската канцеларка Ангела Меркел.

На маргините на самитот утре се очекува и средба меѓу Трамп и рускиот претседател Владимир Путин.


Меркел: Мораме да го чуваме наследството на Хелмут Кол


Стразбур, 1 јули, 2017 - 16:59 (META) 

Повеќе од 20 шефови на држави и повеќе стотици официјални претставници денеска присуствуваа на комеморацијата во Европскиот парламент во Стразбур, по повод смртта на поранешниот германски канцелар Хелмут Кол. Тие истакнаа дека Кол придонесе за обединувањето на Европа и за помирување на поранешните противници на континентот.

Ковчегот покриен со знамето на Еврпската Унија, кој го внесоа осум германски војници, беше поставен во средиштето на пленарната сала на Европскиот парламент за церемонијата, која е прва од ваков тип во историјата на Европската Унија.

Три венци беа поставени пред ковчегот, еден во боите на Германија, друг на Европската Унија и трет од неговата сопруга.

Германската канцеларка Ангела Меркел, стоејќи до ковчегот, рече дека Кол работел за обединување на Германија, додека други се двоумеле, додавајќи дека неговата мотивација секогаш била во Европа да нема повеќе војни.

„Сега е на нас да го зачуваме твоето наследство. Се поклунувам пред тебе и твоето сеќавање со благодарност и со понизност“, рече Меркел, која исто така, изрази лична благодарност за можностите и за помошта што Кол ѝ ги дал во нејзината кариера.

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, во пресрет на церемонијата изјави дека Хелмут Кол бил вистински Европеец и пријател и дека Европа му должи многу.

Претседателот на Европскиот парламент, Антонио Тајани, истакна дека Кол заслужува почесно место во пантеонот на Европа, бидејќи без двоумење им пружи рака на пријателство на новите демократии во Источна Европа по падот на Железната завеса.

Поранешниот претседател на САД, Бил Клинтон, рече дека Хелмут Кол пружи шанса да „бидеме вклучени во нешто поголемо од нас самите, од нашите мандати или минливи кариери“.

Премиерот на Русија, Дмитриј Медведев, на комеморацијата во Стразбур истакна дека „Кол беше творец на светскиот поредок“, додавајќи дека тој во Русија ќе остане запаметен како пријател и мудра и искрена личност.

На комеморацијата во Стразбур присуствува и делегација на македонската Влада, предводена од вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев.

Хелмут Кол почина на 16 јуни оваа година, на 87-годишна возраст. Тој беше канцелар на Германија од 1982 до 1998 година од редовите на Христијанско-демократската унија, чиј лидер беше од 1973 до 1998 година. За време на неговото вршење на функцијата канцелар се случи паѓањето на Берлинскиот ѕид во 1989 година и повторно обединување на Западна и на Источна Германија во една држава. Тој беше заговорник за ширење на Европската Унија на исток и заедно со поранешниот француски претседател Франсоа Митеран беа главните архитекти на Договорот од Мастрихт за воведување заедничка европска валута – еврото.


Анѓушев со владина делегација на комеморацијата за Хелмут Кол во Стразбур


Стразбур, 1 јули, 2017 - 11:47 (META) 

Вицепремиерот за економски прашања и за координација со економските ресори, Кочо Анѓушев, заедно со делегација на Владата денеска присуствува на комеморацијата за поранешниот германски канцелар Хелмур Кол, што се одржува во Стразбур, соопштија од Владата.

“Еврoпa зaгуби еден гoлем чoвек, визиoнер кoј ги зaдoлжи идните генерaции дa прoдoлжaт дa јa следaт идејaтa зa oбединетa Еврoпa”, изјaвил вицепремиерoт Анѓушев, изразувајќи сoчувствo нa гермaнскaтa кaнцелaркa Ангела Меркел, на претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, и на претседателот на Европскиот парламент, Антонио Тајани.

Нa кoмемoрaцијaтa присуствувaат и фрaнцускиoт претседaтел Емaнуел Мaкрoн и пoрaнешниoт претседaтел нa САД, Бил Клинтoн.

Хелмут Кол почина на 16 јуни оваа година, на 87-годишна возраст. Тој беше канцелар на Германија од 1982 до 1998 година од редовите на Христијанско-демократската унија, чиј лидер беше од 1973 до 1998 година. За време на неговото вршење на функцијата канцелар се случи паѓањето на Берлинскиот ѕид во 1989 година и повторно обединување на Западна и на Источна Германија во една држава.


Меркел го поздрави предлогот на Меј за правата на европските граѓани по Брексит


Брисел, 23 јуни, 2017 - 10:01 (META) 

Германската канцеларка Ангела Меркел го поздрави предлогот на британската премиерка Тереза Меј, која на првиот ден од самитот на лидерите на Европската Унија во Брисел изјави дека државјаните на земјите од ЕУ што живеат во Велика Британија ќе можат да останат во земјата и по нејзиното излегување од Унијата.

„Тоа е добар почеток. Но, нормално има уште многу прашања“, изјавила доцна синоќа германската канцеларка, коментирајќи ги плановите на Тереза Меј за периодот по Брексит.

Според плановите, Велика Британија официјално би требало да го напушти членството во ЕУ во март 2019 година.

Британската премиерка изјави дека ќе ги заштити правата на граѓаните на ЕУ во Велика Британија и дека настојува да воспостави слична заштита на правата на Британците кои живеат во другите земји од ЕУ.

Инаку, во Брисел денеска завршува дводневниот самит на лидерите на Европската Унија, на кој првпат учествува новиот претседател на Франција, Емануел Макрон.


Заев и Груевски изразија сочувство за смртта на Хелмут Кол


Скопје, 17 јуни, 2017 - 14:08 (META) 

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, испрати телеграма со сочувство за смртта на поранешниот германски канцелар Хелмут Кол до канцеларката на Сојузна Република Германија, Ангела Меркел, и до граѓаните на Германија.

„Граѓаните на Сојузна Република Германија загубија голем човек и политичар, кој го препозна обединувањето како вредност и пат што води напред и успеа да ја обедини Германија и да обезбеди стабилна иднина на државата. Она што го остави овој голем европски државник зад себе е наследство на целиот свет. Тоа се мостовите на пријателства со државите и меѓу државите во светот, градени низ мирољубиви политики. Како борец на помирувањето, поранешниот канцелар Кол се вгради во темелите на политичката и на економската интеграција на Европа. Подаде рака на Република Македонија при процесот на осамостојувањето на нашата држава, со што останува дел и од политичката меморија на Македонија и на нејзините граѓани“, се вели во телеграмата од Заев.

Сочувство до Меркел испрати и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

„Ова претставува загуба за целиот германски народ и за германската држава, како и загуба за Европската Унија во чија изградба и пораст се вгради со своето дејствување и работа. Кол беше промотор на ширење на европската интеграција кон Источна Европа, како и архитект на еврото и почитувач на десничарските вредности. Кол имаше и значајна улога во стекнувањето независност на Република Македонија, подржувајќи го процесот на нејзино осамостојување и понатамошен развој“, се вели во телеграмата од Груевски.

Германската канцеларка Ангела Меркел, пак, оддавајќи му почит на поранешниот германски канцелар Хелмут Кол, кој почина вчера на 88-годишна возраст, истакна дека тој дефинитивно го променил нејзиниот живот со улогата што ја имал во повторното обединување на Германија.

Претседателот на Германија Франк-Валтер Штајнмаер изјави дека поранешниот германски канцелар Хелмут Кол успеал да го постигне обединувањето на Германија и да ги задржи мирните односи со соседните земји.

– Тој успеа да постигне германско единство при мирна согласност и зачувување на партнерството со нашите европски соседи. Ние сме му благодарни за тоа дека Германија беше потврдена како европска единствена нација и дека на тој начин беше решено „германското прашање“ – наведе Штајнмаер.

Се огласи и шефот на германската дипломатија Зигмар Габриел.

– Кол беше голем државник, голем германски политичар, а пред сè голем Европеец – истакна Габриел.

Поранешниот германски канцелар Герхард Шредер изјави дека Кол бил патриот и оти неговиот историски придонес заслужува почит.

Длабоко жалење за смртта на Кол изразија и поранешните и сегашните европски и светски лидери. Последниот лидер на Советскиот Сојуз, Михаил Горбачов, го нарече Кол „исклучителна личност која покажала длабоко интересирање за Русија“.

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, изрази сочувство за смртта на поранешниот германски канцелар Хелмут Кол, кој според него „помогнал за одредувањето на курсот кон историскиот процес на политичката и економската интеграција во Европа“.

Претседателот на Европскиот парламент, Антонио Тајани, изјави дека Кол бил „борец за помирувањето во Европа, кој засекогаш влезе во историјата како татко на заедничкиот европски дом“.

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека Хелмут Кол бил „пријател и сојузник“ на САД, додека бил канцелар на Германија во текот на 16 важни години.


Меркел: ЕУ е подготвена да ги почне преговорите за Брексит


Берлин, 14 јуни, 2017 - 20:56 (META) 

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека Европската Унија е подготвена да ги почне преговорите со Велика Британија за нејзиниот излез од ЕУ.

– Ние од европска страна сме подготвени. Ќе видиме за другите – им изјави Меркел на новинарите по состанокот со претставниците на бизнис-секторот и на синдикатите.

Таа не сакаше да шпекулира за евентуалната промена во плановите на Лондон да ја напушти ЕУ, истакнувајќи дека Британците одлучиле и дека тие преговори мора да се водат.

Германскиот министер за надворешни работи, Зигмар Габриел, рече дека вратата на Европа ќе биде отворена за Британија и дека од британскиот народ ќе зависи дали сакаат да го променат своето мислење за Брексит.

– Сите имаме интерес да ја задржиме Британија што е можно поблиску до Европската Унија – рече Габриел.


Меркел до Заев: Ја имате поддршката на Германија, се гледаме на 12 јули


Берлин, 9 јуни, 2017 - 15:29 (META) 

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска испратила честитка до Зоран Заев по повод неговиот избори за премиер и по повод формирањето на новата Влада.

„Срдечно Ви честитам за Вашиот избор за премиер. Сојузната влада решително ја поддржува целта на понатамошното приближување на Вашата земја до Европската Унија и НАТО. Сојузна Република Германија со задоволство ќе Ве поддржи во Вашите заложби“, вели Меркел во честитката.

„Се радувам што лично ќе се запознаеме на следната Конференција за Западен Балкан на 12 јули во Трст“, додала германската канцеларка во честитката до премиерот Заев.


Меркел: Британија да остане партнер на ЕУ


Берлин, 31 мај, 2017 - 16:01 (META) 

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека Германија ќе пристапи во преговорите со Велика Британија за излез од ЕУ со сфаќање дека таа земја ќе продолжи да биде партнер на Унијата.

– Ќе ги водиме преговорите во духот на тоа Британија да остане добар партнер. Мораме и да продолжиме да гледаме што ја зајакнува ЕУ, а не да бидеме фокусирани само на излегувањето од ЕУ – рече Меркел.

Британската премиерка Тереза Меј претходно изјави дека Британија ќе излезе од ЕУ без договор доколку не може да постигне задоволувачка спогодба со Брисел.


Иванов: Недозволиво е германска амбасада да темели соопштение на лажни информации


Скопје, 17 мај, 2017 - 23:23 (META) 

„Амбасадорот на германското министерство се служеше со лажни вести, па Меркел мораше да се извинува за неточни информации кои ги добивала од нивната амбасада. Апелирам до Германија дека вакво ниво на дипломати е навреда за нашата земја. Недозволиво е на лажни информации да темелат соопштение од германска амбасада. Како порано да го дадам мандатот? Со кршење на Уставот?“, изјави вечерва претседателот Ѓорге Иванов во интервју за телевизија „Нова“.

Оваа реакција на Иванов следува откако Министерството за надворешни работи на Германија, во соопштение  го поздрави доделувањето на мандатот, но исто така напиша и дека оваа одлука требало одамна да се случи.

Прашан, меѓу другото, за влијанието на меѓународниот фактор изиминатиот период, Иванов изјави дека „треба да нè загрижи квалитетот на дел од дипломатите во Република Македонија“.

„Пријателските земји доаѓаа со желба да се надмине кризата, советуваа и нè упатуваа како да се постапи, но имавме и незгодни средби, телефонски повици со некои лица кои не беа информирани и со погрешни претстави носеа судови без да ги проверат“, додаде Иванов.

Претходно, претседателот Иванов гостуваше и во емисијата „Само вистина“ на телевизија „Канал 5“.