!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Поради маглата намалена видливост на патните правци околу Скопје


Скопје, 14 декември, 2017 - 19:01 (META) 

Намалена видливост од 50 до 100 метри поради магла има на патните правци Скопје – Катланово, Скопје – грaничен премин Блаце и обиколницата околу Скопје.

На останатите патишта во државата, Автомото-сојузот на Македонија информира дека собраќајот се одвива по наместа влажни коловози.

Маглата денеска предизвика проблеми и на скопскиот аеродром „Александар Велики“ каде дел од летовите се откажани, а дел се пренасочени кон Охрид и Приштина.


Магла на Стража и на Плетвар, АМСМ апелира за внимателно возење


Скопје, 4 декември, 2017 - 19:14 (META) 

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Појава на магла со видливост од 30 до 50 метри се бележи на планинските премини Стража и Плетвар, соопшти Авто-мото сојузот на Македонија.

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација.

Во клисурите и во засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.


Сообраќајот се одвива по влажни коловози, магла на Плетвар


Скопје, 27 ноември, 2017 - 19:54 (META) 

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, на повисоките места во западните и во североисточните делови од земјата на места со остатоци од кашест снег, соопшти вечерва Автомотосојузот на Македонија.

Намалена видливост поради појава на магла од 50 до 100 метри има на планинскиот превој Плетвар.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од земјава.

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација.


АМСМ: Патот кон Танушевци тешко прооден поради врнежи од снег


Скопје, 27 ноември, 2017 - 16:36 (META) 

Патот за селото Танушевци на Скопска Црна Гора е тешко прооден поради големи наноси од снег, соопшти попладнево Автомото-сојузот на Македонија (АМСМ).

Оттаму информираат дека сообраќајот на државните патишта се одвива пo влажни коловози, а на повисоките места во западните и во североисточните делови од земјава на места има остатоци од кашест снег по интервенција на дежурните екипи на Јавното претпријатие „Македонија пат“.

Намалена видливост поради појава на магла од 50 до 100 метри има на планинскиот превој Плетвар.

Интензитетот на сообраќајот на патиштата надвор од градските средини е умерен, а на граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од земјата, но оваа информација се однесува само за македонската страна на премините.

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација.

Оттаму предупредуваат дека во клисурите и во засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.


Промовирана веб-апликација „Мој пат“ за пријавување недостатоци на патиштата


Скопје, 6 септември, 2017 - 14:07 (META) 

Автомото-сојузот на Македонија (АМСМ), Министерството за транспорт и врски, МВР и Јавното претрпијатие за државни патишта денеска ја промовираа веб-апликацијата „Мој пат“, која ќе им овозможи на учесниците во сообраќајот да пријават недостатоци на патиштата.

Министерот за транспрот и врски, Горан Сугарески, на промоцијата истакна дека оваа веб-алатка ќе придонесе за воспоставување ефикасен систем за одржување на патната инфраструктура во државата и за зголемување на безбедноста во сообраќајот.

– Сите пријавени недостатоци во понатамошниот период ќе се отстрануваат во согласност со приоритетите и со капацитетите на институциите надлежни за тоа. Со тоа ќе создадеме еден ефикасен систем на одржување на патната инфраструктура во државата – изјави Сугарски.


Зголемена фреквенција на граничните премини поради продолжениот викенд


Скопје, 26 август, 2017 - 10:47 (META) 

На граничните премини со Грција утринава е забележана зголемена фреквенцијата на возила поради продолжениот викенд. На граничниот премин Богородица, како што велат од АМСМ има колони за влез во Грција, но нема подолги задржувања.

„Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничните премини нема поголеми задржувања за влез и за излез од државата“, велат од АМСМ.


На граничните премини со Грција се чека до еден час, информираат од АМСМ


Скопје, 22 јули, 2017 - 10:45 (META) 

На граничниот премин Богородица, за излез од државата се чека еден час, а на граничниот премин кај Дојран, се чека околу 30 минути, информираат од Автомото-сојузот на Македонија.

На другите гранични премини, нема подолги задржувања. Информацијата се однесува само за македонската страна на премините.

 Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е зголемен.


На граничните премини Богородица и Дојран за влез во Грција се чека половина час


Гевгелија, 2 јули, 2017 - 9:56 (META) 

Интензитетот на сообраќајот на патните правци во земјава надвор од градските средини е зголемен, а на граничните премини Богородица и Дојран со Грција, за влез и за излез се чека околу 30 минути, информира Автомото-сојузот на Македонија (АМСМ).

На другите гранични премини нема подолги задржувања. Од АМСМ потсетуваат дека овие информации се однесуваат само за македонската страна од премините.

Инаку сообраќајот на државните патишта во земјава се одвива по суви коловози.

Од вчера на сила стапи примената на привремениот режим на сообраќај во летниот период со кој се забранува движење на тешки товарни возила за време на деновите од викендот и за денови при екстремно висока температура. Оваа мерка ќе трае од 1 јули до 31 август.


Се излеа Поројска Река – поради невремето прекин во сообраќајот на патот Тетово – Јажинце


Тетово, 5 јуни, 2017 - 22:58 (META) 

Силното невреме што денеска го погоди Тетовско, најголеми проблеми и штети предизвика во селото Порој. Наноси од камења и од кал го блокира селото. Од 17 часот сообраќајот по регионалниот пат Тетово – Јажинце е во прекин кај селото Порој поради обилни врнежи од дожд и излевање на Поројска Река. Од АМСМ соопштија дека сообраќајот се пренасочува.

Портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифовски, соопшти дека засега немаат пријави за повредени или жртви, но истакна дека невремето целосно уништило еден мост, додека друг е сериозно оштетен. И двата моста, кои инженерската единица на АРМ ги реконструираше по полавите во 2015 година, се во селото Порој.

Од УХМР предупредија дека поради интензивни поројни дождови во делови од земјата можно е брзо зголемување на водата во помалите водотеци. Оттаму препорачуваат внимателно движење покрај водотеците и суводолиците, каде во сливовите има интензивна појава на врнежи, особено сливните подрачја околу планините Кораб, Крчин, Шар Планина, Скопска Црна Гора, Бистра, Јабланица, Огражден, Плачковица, Малешевски Планини, Пијанец, Осоговски Планини, Баба Планина.

Екипи на тетовската локална самоуправа, Центарот за управување со кризи, Дирекцијата за заштита и спасување и на полицијата заедно со потребната механизација се на терен и се преземаат мерки за отстранување на наносите и за санирање на последиците од невремето, како и за нормализирање на сообраќајот на регионалниот пат Тетово-Јажинце што минува покрај Порој, а кој сега е во прекин и се пренасочува по други сообраќајници, соопшти Јосифовски.


Сообраќајот на влезот во Скопје кај хотел „Континентал“ е затворен поради пукната цевка


Скопје, 17 април, 2017 - 13:43 (META) 

Поради пукната цевка, кружниот тек кај хотел „Континентал“ е затворен за сообраќај, од Автокоманда кон Саем и од Бит-пазар кон Саем, информираат од Авто-мото сојузот на Македонија.

Оттаму велат дека сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничните премини нема подолги задржувања. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините.