!На 1 февруари 2017 година, завршува промотивниот период на слободно користење, без регистрација и без претплата, на содржините на „Мета“, кое беше воведено за да им овозможиме полесен пристап на корисниците до навремени и проверени вести. За начинот на пристап и за претплата, од 1 февруари 2017 година ќе информираме дополнително. При пренесувањето и преземањето на содржините од „Мета“, задолжително е атрибуирање и линкување.

Забрани за камиони на повеќе патни правци, сообраќајот се одвива отежнато и во зимски услови


Скопје, 19 јануари, 2017 - 10:25 (META) 

Забрани за сообраќај на тешки товарни возила има на планинските премини Стража и Ѓавато, како и на Маврово и на патниот правец Валандово – Дојран, а од 8 часот утрово затворен за сообраќај на тешки возила е и магистралниот пат Скопје – граничен премин Долно Блаце, информираат од Автомото-сојузот на Македонија (АМСМ).

Од 9.30, односно од 10 часот, укинати се забраните за сообраќај на тешки товарни возила на планинските премини Пресека и на Плетвар. Патниот правец Скопје – Македонски Брод, преку природниот резерват Јасен и понатаму останува непрооден.

Сообраќајот на државните патишта, според АМСМ, се одвива отежнато, во зимски услови, по влажни коловози, со остатоци од кашест снег, по интервенција на дежурните екипи од „Македонија пат“, а снег со слаб интензитет паѓа во целата држава.

Во клисурите и во засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На македонската страна на граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата, освен на граничниот премин Деве Баир кон Бугарија каде за излез од Македонија се чека до 30 минути.

Од АМСМ препорачуваат исклучително внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација.


Забрана за камиони на Стража и на Пресека


Скопје, 18 јануари, 2017 - 18:24 (META) 

Забрана за сообраќај за тешки товарни возила има на патните правци Маврово – Дебар, Ресен – Битола, Гостивар – Кичево, преку планинскиот премин Стража, како и на планинскиот премин Пресека, соопшти Автомото-сојузот на Македонија.

Патниот правец Скопје – Македонски Брод преку Јасен е непрооден.

Сообраќајот на државните патишта се одвива отежнато, во зимски услови, по влажни коловози, со остатоци од кашест снег. Снег со слаб интензитет паѓа во целата држава, освен во источниот дел.

Во клисурите и во засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.

АМСМ препорачува исклучително внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација.


Сообраќајот се одвива отежнато, забрана за камиони на Стража и на Пресека


Скопје, 17 јануари, 2017 - 9:53 (META) 

На патните правци Кичево – Охрид, преку планинскиот премин Пресека, и Гостивар – Кичево, преку планинскиот премин Стража, има забрана за сообраќај на тешки товарни возила, информира Автомото-сојузот на Македонија.

Патниот правец Македонски Брод – село Здуње на кој гравитираат 11 села, сè уште не е прооден за секаков вид на сообраќај, а патниот правец Скопје – Македонски Брод преку Јасен е непрооден поради големи снежни наноси.

Сообраќајот на државните патишта се одвива отежнато, во зимски услови, по влажни коловози со остатоци од снег на коловозот. Врнежи од снег со променлив интензитет се бележат низ цела територија на државата, освен во Гевгелија каде врнежите се од дожд и од снег.

Во клисурите и во засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.

АМСМ препорачува исклучително внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација.


Забрана за тешки товарни возила на патот Гостивар – Кичево


Скопје, 16 јануари, 2017 - 19:39 (META) 

На патниот правец Гостивар – Кичево преку планинскиот премин Стража, од 18.30 часот е воведена забрана за сообраќај на тешки товарни возила, информира Автомото-сојузот на Македонија.

Патниот правец Македонски Брод – село Здуње, на кој гравитираат 11 села, сè уште е непрооден за секаков вид возила.

Сообраќајот на државните патишта се одвива отежнато, во зимски услови, по влажни коловози со остатоци од снег на коловозот, по интервенција на екипите на „Македонија пат“. Врнежи од снег со променлив интензитет се бележат во Тетово, Штип, Неготино, Демир Капија, Удово, Петровец, Кула и на планинските превои Стража и Ѓавато.

Во клисурите и во засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.


На Деве Баир се чека два часа за влез во Бугарија


Скопје, 15 јануари, 2017 - 13:39 (META) 

На граничниот премин Деве Баир за излез од Македонија се чека од 30 минути до еден час, додека на другите гранични премини нема подолги задржувања, соопшти Автомото-сојузот на Македонија.

Граѓани од Скопје, пак, кои се на пат за бугарскиот скијачки центар Банско, за „Мета“ велат дека на граничниот премин Деве Баир од страната на Крива Паланка формирана е колона во која за премин кон Бугарија се чека околу два часа.

– До патарината пред Куманово патот е чист, ама потоа е влажен, а има и дел со дупки. Од Куманово до пола пат со Крива Паланка е суво. Потоа е влажно и помешано со песок. Кога се влегува во паланечката општина се гледа дека не е чистено – само фрлиле песок. Освен во градот и на места кај што грее сонце, речиси целиот пат е со натапкан снег – вели скопјанец за „Мета“.

Од АМСМ велат дека сообраќајот на државните патишта се одвива тековно, во зимски услови по претежно влажни коловози, на места со остатоци од снег на коловозот по интервенција на дежурните екипи.

Слаб снег провејува на Попова Шапка, но не се задржува на коловозот. Сè уште не е прооден патниот правец Македонски Брод – село Здуње, кон кој гравитираат 11 села.

Јавното претпријатие „Македонија пат“ апелира на внимателно возење и на прилагодување на брзината спрема условите на патот.


Патот од Македонски Брод кон село Здуње сè уште непрооден


Скопје, 15 јануари, 2017 - 10:37 (META) 

Патниот правец Македонски Брод – село Здуње, на кој гравитираат 11 села, сè уште е непрооден за секаков вид сообраќај, соопштуваат од Автомото-сојузот на Македонија.

Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно во зимски услови по претежно влажни коловози, на места со остатоци од снег на коловозот по интервенција на екипите на „Македонија пат“.

Во клисурите и во засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.


Непрооден патот Македонски Брод – Здуње, отсечени 11 села


Скопје, 14 јануари, 2017 - 11:11 (META) 

Патниот правец Македонски Брод – село Здуње е непрооден за секаков вид сообраќај, соопштија од Автомото-сојузот на Македонија. На овој пат гравитираат 11 села кои сега се целосно отсечени.

Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно во зимски услови по претежно влажни коловози, наместа со остатоци од снег. Слаб дожд врне низ цела Македонија, додека снег со слаб интензитет паѓа на Попова Шапка, Стража, Маврово и во Буково.

Во клисурите и во засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.

АМСМ препорачува исклучително внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација.


Укината забраната за сообраќај на тешки товарни возила на Ѓавато и на Плетвар


Скопје, 11 јануари, 2017 - 13:50 (META) 

Автомото-сојузот на Македонија соопшти дека e укината забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Ресен – Битола кај Ѓавато и на Плетвар.

Забрани за сообраќај за тешки товарни возила сè уште има на патниот правец Маврово – Дебар.

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по влажни коловози, наместа со остатоци од снег на коловозот, по интервенција на дежурните екипи од „Македонија пат“. Поради ниската температура, на места е можна појава на голомразица.

Во клисурите и во засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани – Македоска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Д.Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.


Сообраќајот и понатаму во зимски услови, забрани за тешки возила на неколку патишта


Скопје, 11 јануари, 2017 - 9:53 (META) 

Забрани за сообраќај на тешки товарни возила има на патните правци Маврово – Дебар, Кочани – Делчево – граничен премин Делчево и Берово – Виница – Кочани, а за другите возила задолжително е користење на зимска опрема, соопшти утрово Автомото-сојузот на Македонија.

Оттаму информираат дека забраната за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец од Дојранска раскрсница – Дојран од 8 часот утрово е укината.

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по влажни коловози, на места со остатоци од снег на коловозот, по интервенција на дежурните екипи од „Македонија пат“. Поради ниска температура, на места е можна појава на голомразица.

Во клисурите и во засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен-Буково.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од земјава (оваа информација се однесува само за македонската страна на премините).

АМСМ препорачува исклучително внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација.


Сообраќајот се одвива отежнато поради снежните врнежи


Скопје, 10 јануари, 2017 - 9:39 (META) 

Сообраќајот по државните патишта се одвива во зимски услови, по влажни коловози и со остатоци од снег на коловозите, информираат од Автомото-сојузот на Македонија.

Снег со слаб интензитет паѓа низ цела Македонија, а поради ниската температура на места е можна појава на голомразица.

Забрана за движење на тешки товарни возила има на планинските превои Стража, Плетвар, Ѓавато, Пресека, како и на кракот Маврово – Дебар.

Во клисурите и во засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација.