!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Османи почнува редовни консултации со амбасадорите од Западен Балкан


Скопје, 15 август, 2017 - 13:29 (META) 

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска ја одржа првата средба со амбасадори на земјите од Западен Бакан, која, како што рече е увод во постојани координативни средби. Во средбата во Секретаријатот за европски прашања (СЕП) учествувале претставници на Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Србија и на Црна Гора.

На средбата се разговарало за регионалната соработка на земјите од Западниот Балкан и се разменила искуства и мислења за начините на кои може да се зголемат капацитетите на земјите за поголема апсорпциона моќ за искористување на ИПА средствата, како и евентуалните последици врз ИПА фондовите со намалувањето на буџетот на Европската Унија по завршувањето на Брегзитот.

По средбата, вицепремиерот Омани нагласи дека Владата на Република Македонија во следниот период ќе се фокусира на прашањето на името со цел забрзување на евроинтеграциите. Тој најави дека во тие рамки тој денеска заминува во посета на Германија, а месецов ќе ја посети и Атина. Во рамките на новата владина офанзива за решвање на проблемот со името е и посетата на шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас на Скопје, нагласи Османи.


Меѓународната заедница загрижена поради актуелната ситуација на Косово


Приштина, 13 август, 2017 - 16:41 (META) 

Амбасадорите на Франција, Германија, Италија, Велика Британија и САД се загрижени поради актуелната ситуација на Косово. Ставот на амбасадорите денеска го соопшти американската амбасада во Приштина.

„Косово се соочува со многу предизвици, како актуелни, така и долгорочни, вклучувајќи ја програмата со ММФ, енергетската ситуација, но исто така и потребата за економски развој, јакнење на владеењето на правото, европската перспектива и односите со Србија. Граѓаните на Косово заслужуваат парламент и влада која може да ги исполни овие предизвици“, стои во соопштението.

Во него се наведува дека одговорност на косовските лидери е да ги формираат овие институции на власта и да ги спроведат неопходните реформи за да нема блокади во иднина.

„Се надеваме дека косовските лидери, како во политиката, така и во граѓанското општеството, ќе го преземат водството во решавањето на ова прашање, вклучително и давањето на конкретни предлози. Првиот и важен принцип е избраните пратеници во парламентот на Косово да присуствуваат на седниците на парламентот и да овозможат да почне неговата работа“, се наведува во соопштението што го објави амбасадата на САД во Косово.


Османи го презентирал планот „3-6-9“ на амбасадорите од ЕУ и на Рот


Скопје, 11 јули, 2017 - 13:28 (META) 

Заменик-претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за евроинтеграции, Бујар Османи, во просториите на Делегацијата на Европската Унија го презентирал планот „3-6-9“ пред амбасадорот на ЕУ, Самуел Жбогар, и амбасадорите на земјите-членки на ЕУ.

– Во овој план се опфатени реформите што Владата ќе ги спроведува во претстојниот период од три месеци, односно до одржувањето на локалните избори, а во меѓувреме паралелно се работи и на прецизирање на мерките кои треба да се реализираат во наредните шест и девет месеци – рекол Османи, нагласувајќи дека Владата се залага за обезбедување транспарентност и инклузивност, со вклучување на опозицијата.

Планот претходно тој го презентирал и на Државниот секретар за европски прашања во Министерството за надворешни работи на Германија, Михаел Рот.

– Германија е силен поддржувач на политиката за проширување на ЕУ и за зачленувањето на земјите од Западен Балкан, што го покажа со иницирањето на Берлинскиот процес, посветен на поврзаност, добрососедски односи, регионална соработка и европска интеграција. Тоа се потврди на последователните самити во Виена и во Париз, и ќе продолжи со самитот во Трст оваа недела – истакнал Османи.

„Двајцата соговорници се оптимисти дека процесот на европска интеграција на земјата е откочен и дека со посветеност ќе се надомести изгубеното време, за да продолжи земјата непречено да ги спроведува реформите за интеграција во ЕУ“, се вели во соопштението од Секретаријатот за европски прашања.


Поддршка за Димитров од Хрватска и од Словенија


Скопје, 2 јуни, 2017 - 10:31 (META) 

Првата средба со дипломати, новиот министер за надворешни работи, Никола Димитров, ја имаше вчера, на разговорот со амбасадорите на Хрватска и на Словенија, Данијела Баришиќ и д-р Милан Јазбец, соопшти МНР.

На средбата во МНР, во својство на коорганизатори, амбасадорите Јазбец и Баришиќ му врачиле на министерот Димитров покана за учество на министерскиот состанок што ќе се одржи утре на маргините на состанокот на лидерите од Процесот Брдо-Бриони, во Брдо, Словенија.

Амбасадорите му го честитале стапувањето на функцијата на Димитров и му посакале успеси, притоа нагласувајќи дека ќе ја има нивната конструктивна поддршка во остварувањето на евроатлантските и европските цели, како врвни надворешно-политички приоритети на Република Македонија.


Иванов со амбасадорите од ЕУ разговарал за евроинтеграциите


Скопје, 29 мај, 2017 - 15:31 (META) 

Потребно е Европската Унија да направи исчекор и да определи датум за почеток на пристапните преговори со Република Македонија, односно да овозможи отворање на поглавјата 23 и 24, порачал претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, на денешната работна средба со амбасадорите на земјите членки на Европската Унија во Република Македонија.

Како што соопштија од претседателскиот кабинет, на средбата Иванов нагласил дека лидерите на парламентарните партии треба да покажат одговорност и да ја обноват посветеноста за европска и за евроатлантска Македонија, а приоритет да се даде на закони и на решенија од европската агенда.

„Амбасадорите на земјите членки на Европската Унија ја поздравија одлуката на претседателот Иванов за доделување мандат за составување Влада на Република Македонија, со што се отвора можноста за нормализација на состојбите и за политичка стабилност во земјата. На средбата беше истакнато заемното очекување новата влада во своите приоритети да ја има ЕУ-агендата, односно реформите кои ќе ја забрзаат интеграцијата на Република Македонија во ЕУ“, се вели во соопштението од претседателскиот кабинет.

На средбата се разговарало и за предизвиците со кои се соочуваат Република Македонија и целиот регион, како што се мигрантската и безбедносна криза, екстремниот радикализам, подемот на националистичка реторика во регионот. Амбасадорите се интересирале и за неодамнешните посети на претседателот Иванов на Јордан, Русија и на Ватикан, како и за претстојните учества на самитот Брдо-Бриони и на самитот на Процесот за соработка во Југоисточна Европа.


Пломп: Очекуваме позитивен развој на настаните претстојната недела


Скопје, 12 мај, 2017 - 15:25 (META) 

Единствен од амбасадорите што даде изјава за медиумите по средбата со претседателот на Собранието, Талат Џафери, беше амбасадорот на Холандија, Ваутер Пломп. Тој кратко изјави дека средбата била одлична и дека во неделата што претстои, се очекува позитивен развој на настаните.

– Немам порака во моментот, но имавме многу добра, охрабрувачка, одлична средба и се надеваме на позитивен развој на настаните во неделата што претстои – рече амбасадорот Пломп.


Џафери со амбасадорите: Изборот на нова влада е приоритет број 1 на Собранието


Скопје, 12 мај, 2017 - 15:08 (META) 

Враќањето на кредибилитетот на Собранието, изборот на нова влада и решавањето на проблемот со локалните избори биле главни теми на денешната средба на новоизбраниот претседател на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, со амбасадорите на земјите членки на Европската Унија во земјава.

Како што соопштуваат од кабинетот на Џафери, повеќе амбасадори, со конкретни прашања, на средбата се интересирале за приоритетите во работата на Собранието, за односот позиција – опозиција, отвореноста на законодавниот дом кон граѓаните и кон јавноста и за подготвеноста за продлабочување на соработката со невладиниот сектор.

Џафери истакнал дека приоритет е изборот на новата влада, при што очекува претседателот на државата, Ѓорге Иванов, да го почитува Уставот, „бидејќи станува збор за институционални обврски, а не за прашање на лична волја“. Следните чекори во работата на Собранието, додал новоизбраниот спикер, ќе бидат во контекст на формирањето на собраниските комисии, бидејќи тоа е услов за да се распишат локалните избори.

– За итноста и за сериозноста на ова прашање се известени лидерите на парламентарните партии и штом ќе биде постигнат договор, веднаш ќе биде свикана седница на Собранието – рекол Џафери.

Осврнувајќи се на очекувањата на домашната и на меѓународната јавност за потребата од враќање на кредибилитетот на Собранието, Џафери истакнал дека тој лично ќе се заложи таа перцепција да се промени, но и дека е потребен активен ангажман на сите 120 пратеници.

– Секако, тоа не може да се случи преку ноќ и, покрај личната заложба, потребен е активен ангажман на сите 120 пратеници. Инаку, јас лично, и во оваа пригода, сакам да го повторам мојот став и уверување дека Собранието мора да биде максимално отворено и кооперативно со граѓаните, со невладиниот сектор и со медиумите – нагласил Џафери.

Тој на почетокот на средбата изразил благодарност за поддршката што институциите на ЕУ и на земјите членки поединечно ја дадоа на неговиот избор за претседател на Собранието на Република Македонија, подвлекувајќи дека „останува на својата лична определба да биде претседател на сите граѓани и на сите пратеници, почитувајќи ги Уставот и деловникот на Собранието“.

Амбасадорот на ЕУ во земјава, Самуел Жбогар, ја поздравил посетата на Џафери на Брисел и средбите со високите претставници на ЕУ и истакнал дека Унијата очекува брзо формирање на новата влада и враќање на Македонија на евроатлантските процеси, кои подразбираат продолжување на реформите.

Инаку, Џафери денеска се сретна со амбасадорите на  Австрија, Бугарија, Хрватска, Чешка, Италија, Словачка, Холандија, Полска, Романија, Словенија и на Обединетото Кралство и со претставници на француската,  германската, грчката, шпанската и на шведската амбасада во земјава.


Џафери денеска на средби со амбасадорите на земјите членки на ЕУ и со новинари


Скопје, 12 мај, 2017 - 11:02 (META) 

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска ќе се сретне со амбасадорите од земјите членки на Европската Унија во земјава, како и со претставници на медиумите.

Во сала 5 во Собранието, Џафери во 11 часот ќе се сретне со амбасадорката на Австрија, Ренате Коблер, амбасадорот на Бугарија, Иван Петков, на Хрватска, Данијела Баришиќ, на Чешка, Мирослав Рамеш, претставниците на француската и на германската амбасада, Доминик Готиер и Марко Акватичи, претставникот од грчката амбасада, Ефтимиос Царлафтис, амбасадорот на Италија, Карло Ромео, на Словачка, Мартин Безак, на Холандија, Воаутер Пломп, на Полска, Јацек Мултановски, на Романија, Виорел Станила, на Словенија, Милан Јазбец, на Обединетото Кралство, Чарлс Гарет, претставникот на шпанската амбасада, Фернандо Лопез де Кастро, и со претставникот на шведската амбасада, Антон Иреквист.

Во 13 часот, пак, новоизбраниот претседател на Собранието ќе има средба со претставниците на медиумите во Македонија, со кои, како што најавија од неговиот кабинет, ќе размени мислења за актуелната состојба во државата.


Белград инсистира кај ЕУ за мирно решение на кризата во Македонија


Белград, 5 мај, 2017 - 11:23 (META) 

Јавниот дискурс кој повикува на насилство, во отсуство на суштински дијалог меѓу Белград и Приштина, и нестабилноста во Македонија претставуваат сериозна и отворена закана за мирот во Југоисточна Европа, е главната порака на неофицијалниот документ што српската министерка за европски интеграции, Јадранка Јоксимовиќ, и директорот на Канцеларијата за Косово, Марко Ѓуриќ, им го предале на амбасадорите на земјите-членки на ЕУ во Белград.

Во документот кој бил врачен на состанокот на владата на Србија, Белград инсистира на барање избалансирано и мирно политичко решение за кризата во Македонија, како и на безусловно почитување на меѓународните норми во поглед на почитувањето на територијалниот интегритет и суверенитетот на меѓународно признатите држави и „отфрлање на насилството како средство за остварување на политичките цели“.

Србија, исто така, апелира сите релевантни меѓународни актери „да ја осудат агресивната реторика која несомнено го турка регионот на Западен Балкан во нови судири и поделби“ и повикува „на итно продолжување на дијалогот меѓу Белград и Приштина за нормализација на односите“ под покровителство на ЕУ.

Во документот се наведуваат новите примери на „неодговорни и провокативни изјави и агресивната реторика“ на албанските политички лидери во Албанија, Косово, на југот на Србија, со оценка дека станува збор за координирани потези за промовирање на идејата за „голема Албанија“.


Амбасадорите на Ахмети му ја потврдиле поддршката за формирање на новата влада


Тетово, 3 мај, 2017 - 21:19 (META) 

Претседателот на Демократската унија за интеграција, Али Ахмети, денеска во седиштето на партијата во тетовска Мала Речица остварил средба со амбасадорот на Велика Британија, Чарлс Гарет, на Холaндија, Ваутер Пломп, на Шведска, Матс Стафансон, и со Марко Акватичи, од aмбасадата на Германија, соопшти партијата.

„На средбата гостите го поздравија изборот на претседателот од парламентарното мнозинство на Собранието на Македонија и ја потврдија целосната поддршка од страна на ЕУ во однос на формирањето на извршните органи, за земјата преку нова и реформска влада да го продолжи што поскоро патот на интегративните процеси кон ЕУ и кон НАТО“, информира ДУИ.