Лавров ги обвини ЕУ и САД за грубо мешање во внатрешните работи на Македонија


Москва, 7 декември, 2018 - 10:24 (META) 

Се случува грубо систематско мешање на САД и ЕУ во внатрешните работи на Македонија. Секојдневно нејзините граѓани беа убедувани да гласаат потврдно на референдумот за Преспанскиот договор на 30 септември годинава. Референдумот, како што е познато, не успеа. Во таква ситуација во Собранието на 19 октомври се протурка одлука за уставни измени со уцени и поткуп на пратениците од опозицијата. Во тоа непосредно учествуваа странски дипломати, а вклучувајќи го амбасадорот на САД, обвинува Сергеј Лавров, министерот за надворешни работи на Русија во интервју за грчкиот весник „Ефимерида тон синдактон“.

Во интервјуто објавено на денот кога грчкиот премиер Алексис Ципрас е во во официјална посета на Москва, Лавров го користи зборот Македонија, што грчкиот весник го означува со ѕвездичка и долу во фуснота објаснува дека Грција таа земја ја признава како Поранешна Југословенска Република Македонија.

Шефот на руската дипломатија посочува и дека притисоците во Македонија продолжуваат и сега, со обид да се истурка процесот на уставните измени во почетокот на 2019 година.

– Интересно е што таквото брзање е во функција единствено на задачата поставен од Вашингтон за форсирано внесување на Скопје во НАТО. Шпекулациите за неопходноста за одобрување на Преспанскиот договор поради забрзано придружување во ЕУ не можат да одговорат на критиките. Преговорите со Брисел за тоа би можеле, според искуството да се развлечат и на пар децении – вели Лавров.


Бејли: Не бев во Собранието, гласањето го следев на телевизија


Скопје, 25 октомври, 2018 - 9:47 (META) 

По обвинувањата од руското Министерство за надворешни работи дека амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли, бил во Собранието во текот на гласањето за почнување на уставните измени, тој вчера за телевизијата 21 ги негираше таквите тврдења, велејќи дека гласањето го гледал на телевизија, од неговата дневна соба.

– Јас тој ден работев во мојата канцеларија, учествував на настанот организиран од амбасадата вечерта и како повеќето граѓани на Македонија го следев гласањето на телевизија од мојата дневна соба – вели Бејли за телевизијата 21.

Како што вели тој пред камерата на ТВ21, сè што сториле од амбасадата на САД е изјавата со која го поздравиле гласањето.

– Јасно е дека се апсурдни обвиненијата дека САД нелегално се вмешани и влијаеле на гласањето во Собрание, тоа е апсурдно. Како што изјавивме, ние го поздравивме гласањето во Собранието на Македонија за иницирање на уставни измени и спроведување на Преспанскиот договор – вели Бејли.

Пред два дена Руското МНР обвини дека 8-те гласа од опозицијата се обезбедени со уцена, закани и поткуп.

„Пратениците се затворија во канцелариите, телефоните им беа одземени, се чини во духот на европската демократска пракса. Вреди да се спомне дека американскиот амбасадор бил во Парламентот до крајот на седницата, нешто што остава сомнеж за тоа кој го раководел овој процес“, порача во соопштението руското МНР.


Бејли: Слушнав дека членовите на ДИК тајно си изгласале четири дополнителни плати


Скопје, 4 декември, 2017 - 16:37 (META) 

Амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Македонија, Џес Бејли, на денешното предавање за борбата против корупцијата што се одржа на Факулетот за безбедност во Скопје, рече оти слушнал дека членовите на Државната изборна комисија зад затворени врати едногласно си изгласале да добијат четири дополнителни плати по завршувањето на локалните избори во октомври годинава, пренесува порталот „Нова ТВ“.

– Слушнав дека членови на ДИК си изгласале дополнителна плата за четири дополнителни месеци за нивната работа на октомвриските избори, кои штотуку завршија. Тие претходно дополнително добиле плата и за пет месеци по изборите од 2016 година. Гласањето во Комисијата било едногласно, меѓу сите партии и сите етникуми, а персоналот во Комисијата добил помали бонуси. Јас сум јавен службеник, поддржувам наградување на јавни службеници кои работат повеќе од предвиденото, но имам прашање во врска со ова. ДИК е независно тело. Можеби овој потег бил дури и легален, но гласањето се случило зад затворени врати – рече Бејли.

Тој праша што кажува ваквата практика за лидерските приоритети и за вредностите на самата организација.

– Зошто јас го кажувам ова, што кажува ова за вредностите на самата организација? Каде беа свиркачите, истражувачките новинари или парламентарните тела за надзор? Што би сториле сите вие во оваа ситуација? – рече Бејли.


Бејли: Иванов и Собранието да го придвижат процесот на формирање влада


Скопје, 4 април, 2017 - 14:10 (META) 

„Го повикуваме претседателот да го придвижи процесот. Исто така, важно е Собранието да дозволи процесот да се придвижи напред, а јасно е дека тука прв чекор треба да биде избор на спикер на Собранието од новиот состав“. Ова денеска го изјави амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли, одговарајќи на новинарско прашање по одбележувањето на Денот на НАТО во Скопје, односно 68-годишнината од формирањето на алијансата.

Американскиот амбасадор истакна дека од политичките лидери зависи дали и како земјата ќе оди напред и потенцираше дека „не е во согласност со демократските принципи и со Уставот да не се дозволи да продолжи процесот на формирање влада“.

– Имаше избори во декември, за кои се оцени дека се кредибилни. Пратениците седнаа во Собранието, беше декларирано собраниско мнозинство и мислиме дека не е во согласност со демократските принципи и со Уставот да не се дозволи да продолжи процесот на формирање на владата. Секако, на крајот на краиштата, од политичките лидери и од граѓаните на Македонија ќе зависи како ќе одат напред, но ова е клучно за македонската интеграција во НАТО и во Европската Унија, како што кажа вчера претседателот на Европскиот совет (Доналд Туск н.з.) – рече Бејли.

Тој не секаше да коментира кои би биле следните чекори на меѓународната заедница доколку политичките процеси во земјава и натаму останат блокирани и не се формира влада во скоро време.

– Ние го помагавме дијалогот во договорите во Пржино, но на крајот на краиштата вашите институции се местото каде што ова треба да се разреши. Имате Собрание и таму може да се дискутира за сите прашање. Но, важно е да одиме напред со формирање на владата. Ако не одиме напред, тоа ќе значи одложувања на одлуки, можеби нереализирање на проекти, и на крајот граѓаните ќе мора да одлучат дали сакаат нивното собрание и политички лидери така да постапуваат – рече Бејли.

Прашан за коментар на изјавите на албанскиот премиер Еди Рама и на други високи претставници на земјата за Македонија, Бејли истакна дека САД и понатаму остануваат на ставот од пред неколку недели – соседите да бидат воздржани.

– Како што реков пред неколку недели, ги повикуваме соседите од регионот да бидат воздржани и да и дозволат на Македонија да оди напред со овој процес. Јасно е дека ова е чувствително прашање. САД го користи името Република Македонија и го признаваме македонскиот идентитет – рече Бејли.


Бејли разговараше со Груевски за изборите и најави средби и со другите лидери


Скопје, 16 декември, 2016 - 19:22 (META) 

Амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Македонија, Џес Бејли, попладнево имаше средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во новото седиште на партијата, на која било разговарано за изборите што се одржаа на 11 декември и за идните чекори на партијата.

Бејли, во кратка изјава по средбата, истакна дека САД се партнер на Македонија и најави средби и со другите политички лидери.

– Само што имав средба со Груевски и го ценам тоа што имав можност да го слушнам неговиот став за изборите и за идните чекори. Знаете дека САД се партнер на оваа земја. Ќе имам вакви средби и со другите политички лидери – рече Бејли

Инаку, средбата на Бејли со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ доаѓа еден ден по протестите пред седиштето на ДИК, на кои директорот на државниот архив, Филип Петровски, иако не го спомна со име и презиме, сепак јасно алудирајќи на американскиот амбасадор, му порача „да се тргне од Македонија и да не провоцира повеќе“.

На прашање на „Мета“ како ги коментираат синоќешните вербалните напади врз странски дипломати во Македонија, говорот на омраза и апелите за линч, од Амбасадата на САД одговорија дека изборите беа тесни и природно е што страстите се подигнаа и ги повикаа политичките партии да овозможат процесот на приговори за резултатите од предвремените парламентарни избори од 11 декември да се одвива во согласност со законот, на фер, транспарентен и мирен начин.