!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Македонија го одбележува Светскиот ден на водите


Охрид, 22 март, 2017 - 11:40 (META) 

Денеска, според календарот на Обединетите нации, се одбележува Светскиот ден на водите. Обединетите нации го признаа правото на вода како елементарно човеково право.

Со повеќе манифестации, Светскиот ден на водите ќе биде одбележан и кај нас.

Министерството за животна средина и просторно планирање организира конференција на тема „Водата и отпадните води“, на која ќе се обратат министерот за животна средина и просторно планирање, Башким Амети, раководителот на Одделот за оперативни работи во Делегацијата на ЕУ, Мауро ди Вероли, и претседателот на Регулаторната комисија за енергетика, Димитар Петров.

Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) предвидува атрактивно нуркање во водите на езерото Матка од страна на членови на Нуркачкото друштво „Врело“ и хидрометриски мерења на реката Треска, додека Институтот за јавно здравје, најави „Саем на вода“, пред Домот на АРМ во Скопје.

Амбасадата на САД во Македонија организира тркалезна маса на која ќе се говори за Дримскиот процес/проект и за заштитата на Охридско Езеро.

Водата е основата за постоењето на живот на планетата Земја, а чистата вода за пиење и за одржување на хигиената е неопходна за одржување на животот и на здравјето на целиот жив свет. Сепак, правото на вода не е еднакво достапно за секого. Приближно 900 милиони луѓе во светот немаат пристап до чиста и здрава вода за пиење, додека 2,5 милијарди луѓе немаат нормални услови за одржување на својата хигиена.

Експертите алармираат дека до средината на овој век дури седум милијарди луѓе ќе бидат соочени со недостиг од вода бидејќи бројот на жители на Земјата се зголемува, а водените ресурси се намалуваат.

Помалку од 1 отсто од водата на Земјата е употреблива за пиење. Како што се зголемува бројот на населението во светот, се зголемуваат и потребите од вода за пиење.

До 2025 година две третини од човештвото ќе почувствува сериозен недостиг од вода, предупредуваат експертите од Обединетите нации.


Морнаричките „фоки“ на САД ги обучуваат специјалците на АРМ и на МВР


Скопје, 13 февруари, 2017 - 15:01 (META) 

Денеска во базата на Единиците за брзо распоредување на МВР во касарната „Ѓорче Петров“ се одржа завршната вежба од обуката на припадниците на специјалните единици на Министерството за внатрешни работи и на Армијата на Република Македонија, што до 31 јануари до денеска ја спроведуваа тимови на специјалната едница на САД – „Фоки“.

На вежбата присуствуваа министрите за внатрешни работи и за одбрана Агим Нухиу и Зоран Јолевски, како и амабсадорот на САД во земјава, Џес Бејли.

Амбасадорот Бејли истакна дека денешната вежба претставува партнерство во акција меѓу двете држави, додавајќи дека до крајот на годината американските специјални единици уште три пати ќе дојдат во земјава, под покровителство на амбасадата на САД и ќе продолжат со обуките на македонските специјални сили.

– Ова е исто така дел од заедничките напори на Македонија и САД во борбата против тероризмот што претставува и домашна и странска закана – рече Бејли, нагласувајќи дека „ова и е еден пример за блиската долгогодишна соработка што ја имаме со полицијата и војската на Република Македонија и знак на нашата посветеност за продолжување на тоа партнерство“.

Министерот за внатрешни работи Нухиу заблагодарувајќи се на амбасадата на САД и на амбасадорот Бејли истакна дека дека професионалната поддршка и успешната обука претставуваат клучни моменти за законските обврски на полицијата.

Зборувајќи за денешната вежба министерот за одбрана, Јолевски информираше дека таа е првата од планираните 27 вежби кои треба да се реализираат со парнерите од САД, во повеќе сегменти.

– Воспоставена е добра соработка со Командата за специјалните операции на НАТО, а исто така и со Командата на САД во Европа. Минатата година имавме учество на нашиот полк за специјални операции на вежба во Германија, но учествувавме и на најголемата воена вежба „Анаконда“ – рече Јолевски.

Инаку, тема на обуката беше справување со терористички закани и напади, од страна на вооружени поединци и групи во урбана средина.


ВМРО-ДПМНЕ: Одговорот кажа сè – Вашингтон не е против нови избори


Скопје, 1 февруари, 2017 - 14:40 (META) 

ВМРО-ДПМНЕ ѝ се заблагодари за одговорот на Амбасадата на САД на нивното барање да се изјаснат за евентуалното одржување нови избори, соопштија денеска од партијата.

Одговорот е краток и кажува сè. Очигледно е дека нема потврда дека станува збор за официјален став и сугестија на новата администрација во Вашингтон дека не треба да има нови избори, односно дека партиите во сегашниот состав мора да разговараат за формирање на идната влада“, велат од партијата.

ВМРО-ДПМНЕ вчера преку соопштение ја повика Амбасадата на САД во земјава да појасни дали сугерира да нема нови парламентарни избори и дали тоа е официјален став на новата администрација на САД.

Амбасадата на САД во Македонија денеска не сакаше да ги коментира повиците на ВМРО-ДПМНЕ, истакнувајќи: „Немаме ништо да додадеме на нашата изјава“.

Во понеделникот од американската амбасада соопштија дека го набљудуваат процесот на формирање нова влада и очекуваат, откако ќе биде формирана, да соработуваат со неа, во контекст на напредокот на земјата во евроатлантските интеграции.


Амбасадата на САД не го коментира повикот од ВМРО-ДПМНЕ да се изјаснат за нови избори


Скопје, 1 февруари, 2017 - 11:13 (META) 

Амбасадата на САД денеска соопшти дека нема да ги коментираат повиците на ВМРО-ДПМНЕ да се изјаснат за евентуалното одржување на нови избори.

– Немаме ништо да додадеме на нашата изјава – велат од Амбасадата на САД во Македонија на прашањето на „Мета“ за реакција на вчерашното соопштение од ВМРО-ДПМНЕ, во кое се бара американската амбасада јасно да каже дали е против нови избори.

ВМРО-ДПМНЕ вчера преку писмено соопштение ја повика Амбасадата на САД во земјава да појасни дали сугерира да нема нови парламентарни избори и дали тоа е официјален став на новата администрација на САД.

ВМРО-ДПМНЕ бара појаснување дали нивната позиција значи дека САД сугерираат и бараат од Република Македонија и од партиите во парламентот да нема нови предвремени парламентарни избори и дали овој повик може да се толкува како официјален став на новата администрација во САД, партиите со постоечкиот распоред на силите од последните избори да состават нова влада? Ова прашање го поставуваме јавно бидејќи ставот на Амбасадата беше изнесен јавно и создаде конфузија при неговата интерпретација во јавноста, па би било добро и појаснувањето да е јавно“, се вели во соопштението на партијата.

Во понеделникот од Амбасадата на САД во Македонија соопштија дека го набљудуваат процесот на формирање нова влада и очекуваат, откако ќе биде формирана, да соработува со неа, во контекст на напредокот на земјата во евроатланските интеграции.


Амбасада на САД: Го следиме процесот на формирање и ќе работиме со идната влада


Скопје, 30 јануари, 2017 - 16:38 (META) 

Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Македонија го набљудува процесот на формирање на нова влада и очекува, откако ќе биде формирана, да соработува со неа, во контекст на напредокот на земјата во евроатлантските интеграции, велат од Амбасадата.

„Очекуваме да работиме со македонската влада, кога ќе се формира, за напредување во евроатланската интеграција преку спроведување на реформите предвидени со Договорот од Пржино, особено во однос на владеење на правото“, велат од Амбасадата на САД во земјава, по истекот на рокот од 20 дена, во кој лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, кому му беше доверен мандатот, не успеа да состави владина коалиција.

Од американската амбасада додаваат дека во овие напори остануваат партнер на Македонија.

Претходно, портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, на прес-конференција рече дека Европската Унија очекува од претседателот на државата, Ѓорге Иванов, „да изврши итна и отворена консултација“ со политичките партии во земјата и „бргу да определи лидер за формирање влада“.


Малтретирањето на дипломатите е редовна разузнавачка забава од Москва до Македонија


Вашингтон/Скопје, 1 јануари, 2017 - 12:01 (META) 

Дипломатите на САД, персоналот во амбасадите и нивните семејства во Москва и во уште неколку други европски држави изминатиов период биле цел на малтретирања и на заплашувања, како дел од организирана кампања, оркестрирана и систематски спроведувана од руските разузнавачки и безбедносни служби, пишуваше во јуни угледниот американски весник „Вашингтон пост“.

Неодамна и кај нас се појавија и „некролози“ на актуелни и на поранешни амбасадори. Тие се само дел во шаренилото од малтретирања и од заплашувањата на кои систематски биле изложени нивните колеги дипломати во Русија и во Европа, кои се пожалиле на серија чудни, но многу сериозни малтретирања од претставници на руските тајни служби.

Според дописите што амбасадорите на САД ги испраќале во Вашингтон, дел од малтретирањата биле „рутински“:

  • Следење на дипломатите или членови на нивните семејства;
  • Непоканети лица се појавувале на настани организирани од нивна страна;
  • Новинари биле плаќани да пишуваат негативни написи за нив;
  • Лица од руските безбедносни служби провалувале во нивните домови ноќе, го разместувале мебелот или ги оставале вклучени сите светилки и телевизорите;
  • Еден дипломат пријавил дека натрапник извршил голема нужда на тепихот во дневната соба од неговиот стан;
  • Дипломатите пријавувале издупчени гуми на автомобилите;
  • Редовни малтретирања од страна на сообраќајната полиција.

Работата, како што пишува американскиот весник, отишла дотаму што државниот секретар на САД, Џон Кери, морал да интервенира до рускиот претседател Владимир Путин со барање малтретирањата и заплашувањата веднаш да запрат.

Малтретирањето на американските дипломати не е нова појава, а вакви случаи биле пријавувани и за време на првиот претседателски мандат на Барак Обама, кога припадници на руското разузнавање провалиле во куќата на аташето за одбрана на САД во Москва и му го убиле кучето. Вознемирувањето, заплашувањето и следењето на американските дипломати во Москва од страна на руските безбедносни служби и сообраќајната полиција особено зачестиле по интервенцијата на Москва во Украина во 2014 година и анексијата на полуостровот Крим, пишува „Вашингтон пост“.

Изминативе два дена меѓу САД и Русија владее дипломатска престметка, која во многу потсетува на периодот на Студената војна. Администрацијата на претседателот на САД во заминување, Барак Обама, реши да протера 35 руски дипломати од САД поради наводното хакирање на интернет-страници и елекстронска пошта на Демократската партија на САД, но и како одговор на кампањата на вознемирување на американски дипломати во Русија. Руското министерство за надворешни работи веднаш побара идентична контрамерка, која претседателот Владимир Путин не ја прифати и одлучи да не протерува американски дипломати од Русија.

Изминатава година и во Македонија зачестија заканите кон амбасадорите во земјава, особено кон оние кои поактивно беа вклучени и посредуваа во преговорите меѓу политичките партии во земјава за наоѓање на решение за излез од политичката криза.

Негативните написи во провладините медиумите против дел од дипломатскиот кор во земјава се честа појава, но имаше и настани кои буквално ги активираа алармите во амбасадите.

На 15 септември, само неколку часа откако Специјалното јавно обвинителство објави дека ги поднесува првите две обвиненија, полициската единица за прв одговор и интервенции „Алфа“, по наредба на началникот на единицата Ивица Анчевски – Пуки, пред Амбасадата на САД изведе вежба – симулирана реакција во случај на терористички напад, без за тоа да ја извести амбасадата како што е редовната процедура во таков случај. Присуството на дваесетина припадници на полициската единица „Алфи“ во близина на амбасадата, довело до активирање на американските безбедносни протоколи и до инструкции за вработените да се тргнат од прозорците и да се засолнат, а на разгласот повеќепати се повторувало „Ова не е вежба“.

По изборите на 11 декември, и само неколку дена по говорот на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во кој го објави прогласот на извршниот комитет на партијата, во кој меѓудругото се вели дека некои амбасадори почнале премногу да се мешаат во внатрешната политика на земјата и дека тоа мора да запре, на интернет-страницата „Имгур“ се појавија посмртни фотографии на дел од актуелните и поранешни амбасадори во Македонија. Партии, меѓу кои и ВМРО-ДПМНЕ, го осудија поставувањето на фотографиите, но досега ниту една надлежна институција, односно Јавното обвинителство, не излезе со информација дали нешто е преземно во врска со случајот.

Претходно, на постојани вербални напади беше изложен поранешниот евроамбасадор во Македонијав Ерван Фуере, кој и ден-денеска се јавува со критички ставови за актуелната политичка состојба во Македонија.

Неговиот наследник, Аиво Орав, на седница на собраниската Комисија за европски прашања и Националниот совет за евроинтеграции изјави дека морал да го зголеми обезбедувањето бидејќи „многу медиуми поведоа засилена кампања против европските претставници“.

Посредникот во преговорите помеѓу партиите за Договорот од Пржино, Белгиецот Питер Ванхауте, од партијата на власт беше прогласен за „персона нон грата“ и му беше порачано дека во земјава може да дојде само како „турист“.


Амбасадата на САД соопшти дека телефонските линии им функционираат нормално


Скопје, 6 декември, 2016 - 11:54 (META) 

Телефонските линии на Амбасадата на САД во Македонија работат нормално, соопштија од амбасадата преку официјалните профили на „Фејсбук“ и на „Твитер“.

Синоќа американската амбасада во Македонија преку социјалните мрежи соопшти дека телефонските линии ѝ се надвор од употреба и во итни случаи, граѓаните на САД во Македонија да го контактираат американскиот Стејт департмент.

„Телефонските линии на амбасадата во моментот не се оперативни. Доколку ви е итно и имате потреба од помош, контактирајте го оперативниот центар на американскиот Стејт департмент на +1-202-647-1512“, стои во вчерашниот твит на официјалниот профил на Амбасадата на САД.

Од Амбасадата на САД вечера во МВР било пријавено дека е можно во возило, кое било паркирано пред амбасадата, да има експлозив. Од МВР за „Мета“ потврдија дека го утврдиле идентитетот на сопственикот на возилото, марка „застава“, што вчера ги мобилизираше тимовите за антитероризам.

Американската амбасада го потврди инцидентот, но негираше каква било поврзаност со нефункционирањето на телефонските линии.

„Во изолиран инцидентот, амбасадата може да потврди дека постоело сомневање за возило, кое синоќа било паркирано на улицата пред амбасадата. Побаравме помош од МВР и единиците на МВР одговорија соодветно. Возилото беше отстрането без инциденти. За понатамошни детали за тековната истрага, контактирајте со МВР и ова нема никаква поврзаност со проблемите што ги имаме со нашите телефонски линии“, стои во соопштението од Амбасадата на САД во Скопје.


Утврден идентитетот на сопственикот на сомнителното возило пред Амбасадата на САД


Скопје, 6 декември, 2016 - 9:52 (META) 

Министерството за внатрешни работи го утврдило идентитетот на сопственикот на возилото, марка „застава“, што вчера ги мобилизираше тимовите за антитероризам на МВР откако од Амбасадата на САД во Скопје било пријавено дека е можно во возилото, кое било паркирано пред амбасадата, да има експлозив.

„Утврден е идентитетот на сопственикот, но во врска со тоа нема да излегуваме со понатамошни детали бидејќи станува збор за лични податоци“, изјавија за „Мета“ од МВР.

Оттаму утрово потврдија дека нивните тимови утврдиле дека во возилото нема траги од експлозив, како што биле првичните сомненија, а по проверката тоа било однесено на понатамошни испитувања.

Од Амбасадата на САД утрово го потврдија инцидентот.

„Во изолиран инцидентот, амбасадата може да потврди дека постоело сомневање за возило, кое синоќа било паркирано на улицата пред амбасадата. Побаравме помош од МВР и единиците на МВР одговорија соодветно. Возилото беше отстрането без инциденти. За понатамошни детали за тековната истрага, контактирајте со МВР и ова нема никаква поврзаност со проблемите што ги имаме со нашите телефонски линии“, стои во соопштението од Амбасадата на САД во Скопје.

Вчера, околу 18 часот, од Амбасадата на САД во МВР пријавиле дека има сомнително возило пикап, марка „застава“, оставено пред влезот на амбасадата.

Безбедносните служби на амбасадата со посебна опрема го провериле возилото, при што утврдиле дека истото е позитивно на траги од експлозив.

Припадници на единицата за антитероризам при МВР веднаш излегле на терен и направиле проверка на возилото, но во него не е пронајден експлозив.

Инцидентот се случува пет ден пред одржувањето на предвремените парламентарни избори, закажани за 11 декември, и неполни два и пол месеци откако ненајавена вежба на припадници на полициската единица „Алфи“, на 15 септември, го активираше безбедносниот систем на амбасадата на САД.


Канческа-Милевска и Бејли ја претставија реставрираната „Св. Богородица Перивлепта“


Охрид, 26 октомври, 2016 - 13:33 (META) 

Со свеченост на која присуствуваа министерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска, амбасадорот на САД во земјава, Џес Бејли, како и митрополитот дебарско-кичевски, г. Тимотеј, денеска во Охрид беше претставен на јавноста комплетно конзервираниот и реставриран фрескоживопис во црквата „Св. Богородица Перивлепта“.

Конзервацијата траеше точно три години, додека истражувачките работи на архитектурата и на фрескоживописот се почнати уште во 2010 година.

Во овој период, поставен е натпокрив на објектот, комплетно е конзервирана и истражена архитектурата на црквата, конакот и на манастирската камбанарија, а допоплнително треба да биде конзервирана и реставрирана и камбанаријата на црквата.

За време на конзерваториските и на истражувачките работи на црквата, откриени се значајни археолошки наоди, кои ќе бидат изложени на увид на јавноста.

На самата конзервација и реставрација на фрескоживописот работеа 14 конзерватори од Заводот и музеј во Охрид, од Националниот конзерваторски центар од Скопје, како и експерти од странство, дојдени по препорака на УНЕСКО.

Вкупно на проектот беа ангажирани околу 70 лица.

Целиот проект за заштита на вредната црква „Св. Богородица Перивлепта“, со грант од 650.000 евра, беше поддржан од Амбасадата на САД во Скопје.

Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска, говорејќи за значењето на зафатот, рече дека сега се вратени сјајот и колоритноста на фрескоживописот.

– На увид на јавноста сега го имаме првото автентично дело на зографите Михајло и Евтохија, уметничка творба препознатлива во меѓународнми рамки и која е предмет на меѓународни проучувања – рече Канческа-Милевска.

Владиката Тимотеј потсети дека црквата првпат е фрескоживописана во 1265 година и дека пред околу шест децении првпат се вршени заштитни конзерваторски зафати.

Црквата „Св. Богородица Перивлепта“ се смета за врвно дело на византиската архитектура. Ја изградил војсководецот Прогон Згур во 1295 година.

Амбасадорот Џес Бејли, Канческа-Милевска и владиката Тимотеј, не сакаа да одговараат на новинарски прашања.

Како што официјално беше соопштено, амбасадорот Бејли денеска ќе престојува и во посета на локалното седиште на владејачката ВМРО-ДПМНЕ во Охрид.


Амбасада на САД: Стејт департментот може да им забрани влез во САД на корумпирани функционери


Скопје, 30 јуни, 2016 - 20:40 (META) 

Американскиот Стејт департмент може да им забрани влез во САД на корумпираните функционери, во согласност со претседателската декларација 7750. Ова било наведено во одговорот од Амбасадата на САД во земјава на прашањето на „24 Вести“ дали на поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески му е одбиено барањато за американска виза.

Од амбасадата не одговориле директно на прашањето, но посочиле дека борбата против корупцијата е врвен приоритет за владата на САД.

„И покрај тоа што не можеме да коментираме поединечни барања за виза, борбата против корупцијата е врвен приоритет за Владата на САД во Македонија и во целиот свет. Во согласност со претседателскaтa декларација 7750, Стејт департментот може да им забрани влез во САД на корумпирани функционери. Ние ги базираме овие одлуки по разгледување различни информации, од голем број извори“, било наведено во одговорот на амбасадата на САД на прашањето на „24 Вести“.

Инаку, Јанакиески еден од осомничените во случаите „Титаник“ и „ТНТ“, што ги отвори Специјалното јавно обвинителство (СЈО).