Тешко повредени тројца велешани откако на нив налетал автомобил


Велес, 1 јануари, 2018 - 13:32 (META) 

Во тешка сообраќајна несреќа што се случила ноќеска во 3.30 часот близу Градската библиотека во Велес, тешки телесни повреди задобиле тројца тинејџери, од кои двајца потоа се пренесени во Ургентниот центар во Скопје во животозагрозувачка состојба.

Како што извести СВР Велес, околу 03.30 часот на улицата „Алексо Демниевски“, Т.Т (33) од Велес изгубил контрола над автомобилот „фиат пунто“ со велешки таблички и удрил во К.К (19), Б.Д (18), Ф.К(18), кои во тој момент ја преминувале улицата, а потоа и во ѕид од камења.

Со возило на Итна медицинска помош во Општа болница Велес пренесени се К.К и Ф.К. Откако таму се констатирани тешки телесни повреди, тие се препратени во Клиничкиот Центар – Скопје и се наоѓаат во животна опасност.

Екипа на СВР Велес извршиле увид според инструкции од јавен обвинител, кој исто така издал наредби за прибирање на траги од местото на настанот и за вршење на анализа на крв и урина од возачот.


Ќе се укинува временското ограничување на продажбата на алкохол


Скопје, 5 декември, 2017 - 20:46 (META) 

Министерството за економија на денешната владината седница ја презентираше информацијата за изменување на Законот за трговија во согласност со иницијативата на посетените компании во рамки на проектот „Учиме од бизнис-заедницата“.

„Со информацијата, Министерството за економија во рок од два месеци треба да достави предлог за изменување на Законот за трговија за укинување на времето за продажба на алкохол и за укинување на ограничувањето, односно забраната на продажба на алкохол во киосци, за кои ќе се издава лиценца“, стои во соопштението од владината седница.


Секој втор во Македонија пуши, најмладите најмногу се опиваат


Скопје, 21 ноември, 2017 - 14:47 (META) 

Речиси секој втор граѓанин на Македонија пуши, а во текот на изминатава година најголемо секојдневно опивање е забележано меѓу младите на возраст од 15 до 24 години, покажува новата студија за употребата на психоактивни супстанци во Република Македонија, која ја изработи Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) на Република Македонија.

Презентирајќи ја студијата, директорот на ИЈЗ, Шабан Мемети, нагласи дека загрижува и фактот што дури половината од учениците на возраст од 15 и 16 години барем еднаш или двапати пробале марихуана.

Студијата го опфатила населението на возраст меѓу 15 и 64 години и е утвдено дека 46 отсто од нив се активни пушачи, а потесно, во групата од 15 до 34 години, 40 отсто пушат.

Во поглед на алкохолот, дури 76,9 отсто од луѓето на возраст од 25 до 34 години некогаш консумирале алкохол, а во изминатата година и во изминатиот месец највисок е процентот на консумирање алкохол кај младите на возраст од 15 до 24 години, односно 68,5 отсто. Четири или повеќепати седмично алкохол консумира највозрасната група од испитувањето, односно луѓето на возраст од 55 до 64 години, при што бројката на мажи во оваа категорија е четирипати поголема од таа на жените.

Од сите старосни групи, бројката на секојдневно тешко пиење (шест или повеќе чаши алкохолни пијалоци во иста пригода) е најзастапено кај младите на возраст од 15 до 24 години, односно 1,7 отсто од нив се со таква зависност.

Дури 32,5 отсто од испитаниците пријавиле дека во изминатата година земале апчиња за смирување, а тука се „најактивни“ најстарите меѓу испитаниците.

Во поглед на негалните дроги, 8,9 отсто од сите испитаници рекле дека некогаш во животот земале илегални дроги, а тука предничат младите на возраст меѓу 15 и 24 години, со 18,9 отсто.


ВМРО-ДПМНЕ: „Македонски железници“ нема пари за плата, а купува алкохол за 24.000 евра


Скопје, 25 септември, 2017 - 14:31 (META) 

ЈП „Македонски железници“ нема пари да исплати плата, но сепак извршило набавка на алкохолни пијалоци во вредност поголема од 24.000 евра, рече пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Крсте Јовановски.

– Внимавајте, 24.000 евра за алкохолни пијалоци платени со државни пари, во исто време кога вработените мака мачат да добијат плата. Нема пари за пензии, за плати во „Колска“ и за други загубари, за субвенции, но има пари за алкохолни пијалоци. Јавноста заслужува одговори од Сугарески и од Владата предводена од Заев, зошто има пари за алкохолни пијалоци, а нема за субвенции, пензии, за нови патишта, нови проекти – рече Јовановски.

Тој порача дека ВМРО-ДПМНЕ бара веднаш да се поништи оваа набавка и парите да се пренасочат кон реализација на проекти за граѓаните.


Алкохолот поевтинил, храната поскапела во март


Скопје, 5 април, 2017 - 12:47 (META) 

Индексот на цените на угостителските услуги во март годинава во споредба со февруари е зголемен за 0,1 отсто, а притоа алкохолот поевтинил, додека храната поскапела, покажуваат податоците што денеска ги објави Државниот завод за статистика.

Храната поскапела за 0,2 отсто, безалкохолните пијалаци за 0,1 отсто, а алкохолните пијалоци поевтиниле за 0,4 отсто.

Индексот на цените на угостителските објекти во март годинава во однос на истиот месец лани е зголемен за 0,3 проценти.

Индексот за првите три месеци од годинава, пак, во однос на истиот период лани е зголемен за 0,3 проценти, но во однос на декември лани се намалил за 0,1 отсто.


Сè помалку се издаваат фискални сметки при купување алкохол и цигари


Скопје, 6 март, 2017 - 10:28 (META) 

Лани најретко се издавале фискални сметки за услуги за одржување на домот (17 проценти), услуги за поправки на домот (21 процент), изнајмување имот (30 процент) и за занаетчиски услуги (36 проценти).

Ова го покажуваат податоците од анкетата за даночната евазија во Република Македонија во 2016 година, направена од Центарот за истражување и креирање на политики (ЦИКП).

Во 2016 година, повеќе од половина од испитаниците (54 проценти) изјавиле дека не им била издадена фискална сметка за разни искористени услуги во последните три месеци, броени од моментот на анкетирање.

– Од друга страна, најчесто и најредовно (85 проценти) се издаваат фискални сметки за професионалните услуги (сметководство, психолог/психијатар, архитектура/дизајн) и за транспортни услуги (75 проценти) – покажуваат податоците на анкетата.

Во неа се додава дека ситуацијата во однос на 2104 година е непроменета во однос на издавање фискални сметки за козметички производи (17 проценти) и 11 проценти за храна и за прехранбени продукти.

– Но, даночната дисциплина бележи двојно влошување во категоријата алкохол и тутун, каде што дури на 20 проценти од испитаниците во 2016 година не им била издадена фискална сметка во последниот месец, споредено со 12 проценти од испитаниците во 2014 година. Алкохолот и тутунот се акцизни стоки за кои следуваат високи даноци, а тоа значи дека потенцијалното зголемување на даночната евазија во оваа сфера носи со себе ризик од помали даночни приходи во државната каса – се вели во анкетата.

Како препорака, во истражувањето се вели дека владата најпрво треба да размисли за менување на балансот помеѓу постојните казнени мерки (со прогресивни стапки на казнување) и второ, на балансот помеѓу казнените мерки и стимулациите.


Пакистан: Најмалку 26 лица починале од отровен алкохол


Исламабад, 27 декември, 2016 - 13:05 (META) 

Најмалку 26 лица од областа Пенџаб, во источниот дел на Пакистан, починале, а дванаесетмина се тешко болни откако пиеле отровен алкохол во неделата за Божиќ, соопштиле локалните власти, пренесува „Би-би-си“.

Починатите, од кои 24 биле христијани, а двајца муслимани, консумирале домашна ракија, која ја набавиле од засега непознато место. Полицијата почнала истрага за да открие каде бил направен и продаден алкохолот.

Во Пакистан постојат строги закони за продажба на алкохол. На муслиманите им е строго забрането консумирањето алкохол, додека на припадниците на христијанската и на другите малцински заедници им се потребни посебни дозволи за негова набавка. Поради строгата регулатива, голем број луѓе илегално произведуваат алкохол, кој честопати содржи метанол, кој е отровен.

Во истата област и претходно имало смртни случаи од труење со алкохол, а во 2014 година за само неколку дена од отровна ракија починаа 40 лица.


Од денеска продажба на алкохол до 19 часот


Скопје, 1 октомври, 2016 - 14:07 (META) 

Од денеска почнува зимската рестриктивна продажба на алкохол.

Тоа значи дека во трговските објекти алкохолните пијалоци ќе се продаваат до 19 часот.

За трговските субјекти што нема да го почитуваат законското решение, предвидени се санкции, односно забрана за вршење дејност во траење од седум или 15 дена, како и парична казна до 5.000 евра.


Двајца пилоти на „Јунајтед ерлајнс“ уапсени поради пијанство


Глазгов, 28 август, 2016 - 15:15 (META) 

Двајцата пилоти на „Јунајтед ерлајнс“ се уапсени на аеродром во Глазгов под сомнвање дека биле пијани пред да влезат на летот со 141 патник од Шкотска кон САД.

Претставници на „Јунајтед ерлајнс“ потврдија дека дваjцата пилоти, едниот 45-годишен, а другиот на 35-годиша возраст, биле уапсени вчера на аеродромот во Глазгов.

Шкотската полиција наведе дека се очекува тие в понеделник да излезат пред суд и да одговараат на обвинението поврзано со британските закони за безбедност на сообраќајот.

Авионската компанија соопшти дека вчерашниот лет од Глазгов за Њујорк доцнел 10 часа, додека се барало замена за уапсените пилоти.

Овој инцидент се случи еден месец по сличен инцидент, во кој двајца канадски пилоти на компанијата „Ер трансат“ беа уапсени на аеродромот во Глазгов под обвинение дека се обиделе да летаат под дејство на алкохол.


Поскапа храна, пиво и кафе во Грција со новиот повисок ДДВ


Атина, 2 јуни, 2016 - 14:52 (META) 

„Цунами“ од поскапувања на храната, облеката, угостителските услуги, билетите за авион и за брод, автомобилите и на илјадници други производи и услуги ја зафати Грција со зголемувањето на данокот на додадена вредност (ДДВ) од 23 на 24 отсто. Поскапувањето доаѓа како дел од пакетот мерки што Грција треба да го спроведе за да ги задоволи европските кредитори.

Со ова зголемување од еден отсто, кое е шесто зголемување на ДДВ во последните шест години, се зафатени сите сектори во Грција. Поконкретно, поскапува целата пакувана храна, како оризот, макароните, брашното, шеќерот, сладоледот, готвената храна, марамалдите, сувомесните производи, лебот за тост, соковите.

Поскапувањата на храната се движат околу пет центи, меѓутоа она што најмногу ги погодува граѓаните е дека се работи за основни прехранбени производи, како брашното. Ова поскапување се очекува да се одрази и на цените во пекарниците и во слаткарниците за извесно време, бидејќи брашното и шеќерот се најчесто користени основни материјали во овие сектори.

Со новиот повисок данок поскапуваат и цигарите и алхохолните пијалоци. Малопродажните цени се зголемуваат за 10 отсто, а цените во таверните и во кафулињата за 20 отсто. Цената на пивото на големо се зголеми од 2,60 евра на 5 евра за еден литар за големите пиварници, и од 1,3 на 2,5 евра за еден литар за малите пиварници. Поскапо е и кафето. Се очекува пакувањето од 200 грама кафе да биде поскапо за 40 до 60 центи, а ќе скокнат и цените во кафулињата.

Повисоки цени има и во бутиците за облека и за обувки. Се очекува повисоки да бидат и цените во таверните, иако голем број од сопствениците велат дека ова поскапување од еден отсто ќе го покријат самите во првиот период.

Коментираат дека со минатото зголемување на ДДВ од 13 на 23 отсто и со новото на 24 отсто цените и услугите во таверните доживеале скок за 11 отсто. Бидејќи има намален промет и сè уште трае кризата, угостителите ќе се обидат да не ги зголемат цените, бидејќи тоа ќе значи нов финанасиски удар за нив и ново намалување на прометот.

За 10 отсто поскапи се билетите за јавен превоз, авионските и билетите за брод, кои и онака имаа „солена“ цена, особено за островите во Егејот, каде се укинуваат даночните поволности од 30 осто. Поскапе и такси-превозот за 5 до 10 центи. Даночната реформа се очекува да го намали и купувањето нови автомобили, бидејќи се зголемуваат даноците за автомобилите, особено за поскапите модели. Поскапува и бензинот од 5 до 10 центи, како и нафтата за греење.

Грците од месецов ќе плаќаат поголеми сметки за интернет, мобилна и за фиксна телефонија.

Работите се особено отежнати бидејќи со зголемувањето на данокот доаѓаат и намалувања на пензиите и на платите на државните службеници. Од следниот месец доаѓаат и нови поскапувања и повисок данок за имот.

Од 2018 година, со поскапувања ќе се соочат и туристите што ќе сакаат да изнајмат соба во хотел и во приватно сместување зашто цените во овој сегмент ќе бидат  повисоки од 2 до 4 евра од ден.