!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

ВМРО-ДПМНЕ: Алијансата за Албанците како мираз му ја носи тиранската платформа на Заев


Скопје, 21 април, 2017 - 9:58 (META) 

Коалициските партнери на Заев од Алијанса за Албанците, кои како мираз му ја носат тиранската платформа, вчера уште еднаш потврдија дека не им е битен државниот интерес, туку националното прашање на Албанците, стои во утринското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ.

„Поголема потврда од тоа дека од Алијанса за Албанците ќе коалицираат заради исполнување на барањата од тиранската платформа со СДС, а не за некаков „граѓански концепт“ кој Заев ни го продава, нема. Зоран Заев е очаен и има патолошка потреба за власт. Заев во власта гледа единствена надеж за спас и за амнестија од сите криминали кои ги има сторено тој и неговата криминогена врхушка во врвот на СДС“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата истакнуваат дека Заев не ги осудил, како што велат, антидржавните изјави на Зијадин Села, Еди Рама и на Дитмир Бушати, затоа што тој, како што се наведува, „е заробеник на желбата за власт и е спремен да ја проголта секоја антидржавна изјава, само за да направи влада“.


Алијанса за Албанците: Важно е да се спроведе волјата на мнозинството на електоратот


Скопје, 11 март, 2017 - 13:56 (META) 

Важно е да се спроведе волјата на мнозинството на електоратот, кое јасно посочи дека постои интерес за суштински реформи и за нов пристап кон целосна рамноправност, социјален напредок и кон постигнување на стратешките цели, како што се интеграцијата во ЕУ и во НАТО, соопшти денеска Алијанса за Албанците.

Од партијата не ја коментираа програмата што вчера ја презентираше СДСМ, но рекоа дека таа ќе биде проширена за да ги рефлектира интересите на сите.

„Во однос на 15-те приоритетни принципи утврдени од страна на СДСМ, Алијансата за Албанците смета дека албанските политички партии во владината проширена програма ќе бидат внимателни за да се опфатат сите точки кои се со посебен национален и граѓански интерес“, стои во соопштението на Алијанса за Албанците.


Без лидерот на Беса почна средбата на албанските партии


Скопје, 18 февруари, 2017 - 14:06 (META) 

Лидерите на албанските партии ја започнаа средбата во скопскиот хотел „Арка“. На средбата присутни се лидерите на партиите од коалицијата Алијанса на Албанците, Зијадин Села и лидерот на ДУИ Али Ахмети кој пристигна заедно со Артан Груби.

Лидерот на Беса, Билал Касами не се појави на средбата.

Од Беса вчера рекоа дека тој не добил официјална покана и неколкупати нагласија дека нема да седнат на иста маса со Ахмети.

Се очекува на средбата партиите да ги разгледаат сите опции околу можноста за формирање на новата влада како и да разговараат за понудата од лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Зијадин Села вчера попладне пред да започне Централното претседателство на Движењето за реформи на ДПА рече дека за него се неприфатливи предлозите на СДСМ за употреба на албанскиот јазик, за кои се зборува во јавноста,

Претседателот на Движењето за реформи на ДПА не сакаше да открие за какви предлози станува збор, додавајќи дека неговата партија останува на ставот за целосно официјализирање на албанскиот јазик.


Села: Досегашните предлози за употреба на албанскиот јазик за нас се неприфатливи


Тетово, 17 февруари, 2017 - 18:52 (META) 

Предлозите на СДСМ за употреба на албанскиот јазик, за кои се зборува во јавноста, се неприфатливи за Зијадин Села. Претседателот на Движењето за реформи на ДПА не сакаше да открие за какви предлози станува збор, додавајќи дека неговата партија останува на ставот за целосно официјализирање на албанскиот јазик.

– Стоиме на ставот дека нема да очекуваме некој да си игра со нашиот јазик, да се зема постоечкиот закон и да се менуваат членовите. Треба закон кој ќе биде во склад со Уставот. Бидејќи Уставот дозволува употреба на албанскиот јазик во сите институции на државата, ние ќе предложиме закон што ќе го официјализира албанскиот јазик во сите институции на државата. Јас не знам кој предлагал и што предлагал, но тие предлози кои се слушаат во јавноста, за нас се неприфатливи – изјави Села доцна попладнево, пред да започне Централното претседателство на Движењето за реформи на ДПА.

На состанокот на претседателството вечерва, како што рече Села, ќе се информираат членовите за преговорите за состав на новата влада, и за средбата која Алијансата за Албанците ја имаше  со потпретседателите на ДУИ. Ќе се разговара и за организирање на партијата во пресрет на локалните избори.

Утре, како што рече Села, на иницијатива на Алијансата за Албанците, ќе се одржи заедничка средба на политичките партии на Албанците, на која ќе се разгледаат сите опции околу можноста за формирање на новата влада.

Средбата ќе се одржи утре од 13 часот во хотел Арка во Скопје.


ДУИ и Алијансата не го открија ставот за предлозите на СДСМ


Тетово, 14 февруари, 2017 - 21:21 (META) 

Средбата на потпретседателите ДУИ и на Алијанса за Албанците заврши, но ниту еден од претставниците на двете политички партии не соопшти детали од двочасовните разговори. Тие не открија какви предлози содржи документот испратен од лидерот на СДСМ, Зоран Заев, ниту пак дали е прифатлив за нив.

И од ДУИ и од Алијансата кратко информираа дека „разговарале за заедничката платформа“.

– Денешната средба е средба на работните групи на нашите партии во духот на платформата за соработка на политичките партии на Албанците. Отворено разговаравме за тие точки за кои сметаме дека се многу битни и кои ја приближуваат Македонија кон НАТО И ЕУ – рече Теута Арифи, потпретседателка на ДУИ.

Со сличен став излезе и Арбен Таравари, кој додаде дека особено е важно да се имплементираат сите точки од заедничката платформа.

– Ги разгледавме сите точки на платформата на албанските партии. За нас како Алијанса за Албанците многу е важно да се реализираат сите точки на платформата без разлика кој ќе биде во таа комбинација на идната влада. За следните чекори ќе одговорат нашите лидери. Се надевам наскоро – рече секретарот на Движењето за реформи на ДПА, Таравари.

Алијанса за Албанците денеска најави лидерска средба на претседателите на ДУИ и Алијансата за Албанците, но ниту Али Ахмети, ниту Зијадин Села дојдоа. Наместо Ахмети, на средбата учествуваа потпретседателите на ДУИ Теута Арифи, Невзат Бејта и Изет Меџити, додека од Алијанса за Албанците беа Арбен Таравари, Агрон Ферати, Арта Точи и Флакрон Беџети. Ниту една од партиите не соопшти која е причината за промената на форматот на средбата.

Денеска во пресрет на средбата, од БЕСА соопштија дека досега немаат добиено покана за средба ниту од ДУИ, ниту од СДСМ. Тие рекоа дека се уште одобиваат да седнат на иста маса со ДУИ и оти веќе му ги понудиле потписите на СДСМ.


Попоски: Тирана и Приштина да не се мешаат во внатрешните работи на Македонија


Скопје, 10 јануари, 2017 - 20:32 (META) 

Шефот на македонската дипломатија, Никола Попоски, денеска го оцени како непристојно и несоодветно мешањето на Албанија и на Косово во внатрешните работи на Македонија.

– Не е пристојно, ниту соодветно кога премиер или претседател од соседна земја директно се меша во внатрешни работи, особено не во период по демократски спроведени избори и пред формирање влада. Се испраќаат погрешни сигнали во регионот. Секако дека е опасен овој пристап во место со мултикултурна традиција. Многу е далеку од практиката на добрососедство. Доколку сите сме согласни дека иднината ни е во Европа, тогаш борбата е да обезбедиме стабилност, мир, правда и економски просперитет за сите граѓани. Секогаш сме биле крајно коректни во соработката со соседите. Најдобро ќе биде и тие да ни се придружат по тој пат, наместо да се поставуваат мини кои носат ризик за сите – одговори Никола Попоски во однос на прашањето за мешањето на Тирана и на Приштина во внатрешните работи на Македонија.

Реакцијата доаѓа по објавувањето на заедничката платформа на ДУИ, Движење Беса и на Алијанса за Албанците, која произлезе по средбите на лидерите на партиите со државниот врв на Албанија и на Косово.

Претходно, шефот на албанската дипломатија, Дитмир Бушати, изјави дека официјална Тирана не се меша во внатрешните работи на Македонија, но дека настанатата ситуација по предвремените парламентарни избори во Македонија е златна шанса за албанските партии да извршат притисок целосно да се спроведе Охридскиот договор.


Бушати: Албанија не се меша во можните коалиции во Македонија


Тирана, 10 јануари, 2017 - 17:37 (META) 

Шефот на албанската дипломатија, Дитмир Бушати, вчера изјави дека официјална Тирана немала никаква улога во однос на можните владини коалиции во Македонија, јавува дописникот на „Мета“ од Тирана.

Бушати истакна дека Албанија не се меша во внатрешните работи на соседната земја, ниту, пак, вршела некакво влијание за можните коалиции и додаде дека ќе поддржат кој било процес што ќе осигура демократија и стабилност на Македонија.

– Еднаквоста, слободата и демократијата се трите основни елементи на Охридскиот договор, а тие сè уште не се целосно имплементирани. Токму затоа ова е златна шанса за албанскиот политички фактор. Тие можат да се обединат и да постигнат прогрес за овие прашања – рече Бушати.

Тој истакна дека првпат од потпишувањето на Охридскиот договор албанските партии во Македонија ги надминале своите идеолошки разлики и застанале зад една заедничка платформа.

Кратко по изборите на 11 декември, лидерите на партиите од албанскиот политички блок, кои обезбедија пратенички места во Собранието – ДУИ, Движење Беса и Алијанса на Албанците, беа на средби со премиерот на Албанија, Еди Рама. По средбите, партиите викендов ја објавија заедничката платформа, која е основа за преговори за нивно учество во идната влада.


Брисел не ја коментира платформата на албанските партии


Брисел, 9 јануари, 2017 - 14:26 (META) 

Европската комисија засега не ја коментира содржината на заедничката платформа на албанските партии во Македонија, ДУИ, Беса и Алијанса за Албанците.

На новинарско прашање како ја коментираат платформата, портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, изјави дека Брисел внимателно го следи развојот на настаните во земјата.

– Тоа што во моментов можам да го кажам е дека одблизу ја следиме ситуацијата и, како што и претходно рековме, очекуваме брзо формирање на влада во рамки на уставните рокови, односно нова стабилна влада. Но, мора да видиме и итно спроведување на реформи кои ќе се однесуваат на владеењето на правото, како и спроведување на реформските приоритети и продолжена имплементација на претходните политички договори. Во овој контекст, ние ќе продолжиме да ја поддржуваме земјата во нејзиниот европски интеграциски процес. Тоа е сè што можам да кажам во моментов – истакна Коцијанчич на денешната прес-конференција во Брисел.


Бушати и Мета ја поздравија платформата на албанските партии во Македонија


Тирана, 9 јануари, 2017 - 11:58 (META) 

Албанските власти ја поздравија заедничката платформа на албанските партии во Македонија, јавува дописничката на „Мета“ од Тирана.

Шефот на албанската дипломатија, Дитмир Бушати, оцени дека тоа е договор за посилна и подемократска Македонија, додека претседателот на албанскиот парламент, Илир Мета, смета дека договорот позитивно ќе влијае на меѓуетничките односи во земјата.

Албанскиот премиер Еди Рама во саботата, по објавувањето на платформата, изјави дека тоа е историски чекор.

„Историски чекор за изразување на волјата на Албанците во Македонија. За правата на Албанците, а не преговори за владини фотелји“, напиша Рама на својата страница на „Фејсбук“.

Лидерите на албанските политички партии од Македонија, по предвремените парламентарни избори одржани на 11 декември минатата година, двапати беа на разговори со Рама во Тирана, а потоа и со косовскиот претседател Хашим Тачи. По средбите со Рама и со Тачи произлезе заедничката платформа на албанските партии во Македонија, која ќе биде основа за преговори за формирање нова влада.


За да помине платформата на Албанците, треба двотретинско мнозинство во Собранието


Скопје, 9 јануари, 2017 - 11:11 (META) 

Политичките партии од албанскиот блок, ДУИ, Движење Беса и Алијанса за Албанците, на 7 јануари соопштија дека усвоиле заедничка платформа која ќе биде нивна основа во преговите за формирањето на новата влада. Сепак, и во случај нивните барања опфатени во платформата да бидат прифатени од некоја од двете партии од македонскиот блок, ВМРО-ДПМНЕ или СДСМ, за нивно спроведување на дело, Уставот на државата налага владината коалиција да има двотретинско мнозинство во Собранието.

На предвремените парламентарни избори, коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ освои 51 пратеничко место, коалицијата предводена од СДСМ – 49, ДУИ – 10, Движење Беса – 5, Алијанса за Албанците – 3 и ДПА – 2 пратенички места.

Под претпоставка дека трите албански партии што стојат зад платформата ќе влезат во идна владина коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, тогаш нивните барања би ја имале поддршката на вкупно 69 пратеници или најмногу на 71, доколку во комбинација влезат и двата пратеника на ДПА. Ако коалицираат, пак, со СДСМ, ваквата влада во Собранието би имала мнозинство од 67 пратеници, а најмногу 69, со двата пратеници од ДПА.

Сумирано, без мнозинство од 81 пратеник, односно широка коалиција на сите партии кои имаат пратеници во Собранието, имплементацијата на сите точки од заедничката платформа на ДУИ, Беса и на Алијанса за Албанците е невозможна.

Платформата се состои од седум главни точки во кои, меѓу другото, се наведени и следните предлози, односно цели:

 • Албанците да се сметаат како државотворна нација;
 • Употреба на албанскиот јазик во сите нивоа на власта;
 • Уставот на РМ да утврди дека „македонскиот јазик и неговото кирилско писмо и албанскиот јазик со неговото писмо се официјални јазици во Република Македонија“;
 • Сеопфатна дебата за знамето, химната и за државниот грб за „државните симболи да ја рефлектираат општествената мултиетничност и етничката рамноправност“;
 • Усвојување на резолуција во Собранието на Република Македонија со која се осудува геноцидот врз албанскиот народ во Македонија во периодот 1912-1956 година;
 • Формирање државна комисија за финансирање на општините, за донесување одлуки со право за владини грантови во корист на општините;
 • Правична застапеност во органите за безбедност, војската, разузнавањето и правдата;
 • Правична застапеност во сите нивоа на централната власт, како и во јавните служби или претпријатија со јавни акции;
 • Целосно расчистување на прашањата и судските постапки како „Сопот“, „Бродец“, „Монструм“ и „Куманово“ преку една анкетна комисија или меѓународен независен орган;
 • Решавање на спорот за името, во согласност со европските вредности и принципите на меѓународното право;
 • Усвојување заедничка и обврзувачка резолуција во Собранието на Република Македонија со која Владата на Република Македонија се обврзува активно да се вклучи во решавањето на спорот за името;
 • Вклучување на Албанците во работната група за директни преговори со Грција;
 • Вклучување на Албанците во работната група за директни преговори со Бугарија;
 • Соработка со Косово и со Албанија за интегрирано гранично управување;
 • Отворање на нови гранични премини;
 • Исполнувањето на овие цели ќе се следи преку организирање тркалезна маса на албанските парламентарни партии во согласност со принципот на ротација, која ќе служи како платформа за усогласување на политичкото дејствување и транспарентна комуникација со меѓународните партнери на Македонија.

А, инаку, еве за што, според Уставот, е потребно двотретинско мнозинство во Собранието:

 • Грбот, знамето и химната на Република Македонија се утврдуваат со закон кој се донесува со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници;
 • Одлука за менување на границата на Република Македонија;
 • Одлука за измена на Уставот донесува Собранието со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници;
 • Одземањето мандат на пратеник го утврдува Собранието со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници;
 • Утврдување одговорност на претседателот на Републиката (член 87: Утврдување одговорност поведува Собранието со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници. За одговорноста на претседателот одлучува Уставниот суд со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број судии. Ако Уставниот суд утврди одговорност на претседателот на Републиката, функцијата му престанува по сила на Уставот);
 • Организацијата и работата на органите на државната управа се уредуваат со закон што се донесува со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници;
 • Видовите, надлежноста, основањето, укинувањето, организацијата и составот на судовите, како и постапката пред нив, се уредуваат со закон, што се донесува со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници;
 • Надлежноста, основањето, укинувањето, организацијата и функционирањето на јавното обвинителство се уредува со закон што се донесува со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници;
 • Локалната самоуправа се уредува со закон кој се донесува со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници, при што мора да има мнозинство гласови од вкупниот број пратеници кои припаѓаат на заедниците кои не се мнозинство во Република Македонија;
 • Одбраната на Републиката се уредува со закон што се донесува со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници;
 • Воена состојба прогласува Собранието со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници по предлог од претседателот на Републиката, Владата или најмалку 30 пратеници;
 • Одлуката со која се утврдува постоењето на вонредна состојба се донесува со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници и има важност најмногу 30 дена;

Двотретинско мнозинство е потребно и за која било интервенција во Законот за Специјално јавно обвинителство.

На почетокот на декември 2014 година, Владата усвои нацрт- закон за нов државен грб. По ова требаше да следува јавна расправа, која никогаш не се одржа. Според иницијативата, предлогот за државен грб на Македонија беше црвен лав во златно-жолт штит со круна во горниот дел, како и мурална круна во облик на тврдина.

Со почетокот на објавувањето на прислушуваните разговори, односно т.н. „бомби“, од страна на СДСМ во февруари 2015 година, процесот за промена на државниот грб, како и неколку други проекти, остана недовршен и отиде во заборав.