Мицотакис го обвини Ципрас дека игра на картата на поделба


Атинa, 15 февруари, 2018 - 16:04 (META) 

Лидерот на опозициската Нова демократија, Кирјакос Мицотакис, го обвини грчкиот премиер Алексис Ципрас дека повторно игра на картата поделба, бидејќи сакал да направи поделба во опозицијата, но не му успеало, а истото сакал да го стори и со народот кога ги нарекол радикални десничари оние што учествувале во протестите.

Според него, грчката влада без план и без гаранции тргнала да даде сѐ, и вели дека за тоа доволни и биле само два симболични потези, преименувањето на автопатот и аеродромот.

Мицотакис вели дека Ципрас, наместо да создаде консензус и поддршка од опозициските партии, формирајќи една заедничка линија, одбрал прашањето за името да го искористи за партиски интереси.

Според него, преговарањето на Владата уште од почеток било погрешно.

– Дури и основните прашања за иредентизмот и промената на Уставот ги ставија во агендата по соодветните барања од Нова демократија. И до овој момент сѐ уште не е разјаснето дали овие промени навистина се неопходен предуслов за да продолжи било каков разговор за името, како што ние се залагаме – вели Мицотакис.


Кабинет на Иванов: Претседателот не е информиран за каков било договор меѓу Заев и Ципрас


Скопје, 7 февруари, 2018 - 18:30 (META) 

Претседателот Ѓорге Иванов не е информиран за каков било постигнат договор меѓу македонскиот и грчкиот премиер на нивната средба во Давос, на која се темелат јавните изјави на министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕиас, информираат од кабинетот на Иванов за Македонската информативна агенција (МИА).

Оттаму нагласуваат дека на информативната средба во Клубот на пратеници што се одржа на 27 јануари, присутните биле информирани за предложените идеи на медијаторот Метју Нимиц, во рамките на процесот што се води под покровителство на Обединетите нации.

„При информирањето за исходот од средбата во Давос не се спомена каков било постигнат договор или, пак, спогодба за којашто сега јавноста ја информираат грчки претставници. Македонскиот претседател останува на јавниот став искажан по таа средба, а во очекување Владата да ги информира граѓаните на Република Македонија за преземените активности на владините претставници, по однос на ова прашање“, велат од кабинетот на Иванов.


ВМРО-ДПМНЕ: Владата не смее да молчи и да крие детали околу процесот на разговори


Скопје, 7 февруари, 2018 - 15:59 (META) 

Во врска со преименувањето на аеродромот и автопатот, ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот дека нема иредентизам во актуелните имиња, се вели во соопштението на партијата.

Од таму додаваат дека би било добро „граѓаните да слушнат дали одлуката на владата е дел од некоја поширока стратегија или повторно станува збор за еднострани постапки од кои Македонија нема никаква корист.“

„Владата не смее да молчи и да крие детали околу процесот на разговори. Во вакви околности, кога се кријат останатите детали, крајно несериозно и многу опасно е јавното лицитирање со одредниците кои се прифатливи. Настапот на премиерот Заев може да има сериозни последици по целиот процес и драматично да ги наруши македонските преговарачки позиции“, се додава во соопштението.

Од ВМРО-ДПМНЕ додаваат дека „Заев вчера кажа дека била прифатлива географска одредница, но не кажа во чие име говори, и која е таа одредница што за него е прифатлива.“

„Не кажа ниту кој би бил опсегот на употреба, а премолчи и околу тоа дали станува збор само за географска одредница која би била за меѓународна употреба или тоа значи промена и на Уставот, односно уставното име, националноста и јазикот. Исто така, остана неодговорено и прашањето дали оваа географска одредница би имала англиска транскрипција или не. Граѓаните се интересираат и имаат право да знаат дали освен подготвеноста на Заев за географска одредница, тој е подготвен и на отстапки во однос на идентитетските одредници како јазикот, нацијата и меѓународните кодови“, додаваат од ВМРО –ДПМНЕ.

Од партијата велат дека македонската јавност очекува да слушне што точно прифатил Заев на средбата во Давос.

„Доколку не бил постигнат договор во Давос, информациите кои се лиферуваат од грчка страна треба да бидат демантирани, за да не се вознемируваат граѓаните“ се вели во соопштението.


Јавноста е целосно информирана за средбата на Заев и Ципрас во Давос, велат од Владата


Скопје, 6 февруари, 2018 - 13:11 (META) 

Јавноста беше целосно информирана за билатералната средба меѓу премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас во Давос и за демонстрираната добра волја од двете страни. Соопштението на Владата доаѓа по реакциите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, но и по изјавата на шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас дадена за „Еуроњуз“.

„На билатералната средба меѓу премиерите на Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас на Економскиот форум во Давос, за прв пат после две децении се откочија процесите кои водат кон достоинствено решение на отворените прашања на Република Грција и Република Македонија како две соседни европски земји. За демонстрираната добра волја од двете страни јавноста беше целосно информирана“, стои во соопштението на владината прес-служба.

Во него се наведува дека изнаоѓањето взаемно прифатливо решение е можно и за таа цел во тек е преговарачки процес.

„Потребна е добра волја и компромис од двете страни да се дојде до решение кое ќе ги почитува достоинството и идентитет на граѓаните на двете држави. За секој следен значителен исчекор во текот на преговорите јавноста ќе биде повторно целосно информирана“, се додава во соопштението.

Од ВМРО-ДПМНЕ денеска реагираа дека „во земјата владее целосен мрак за тоа што договорил Заев во Давос на средбата со Ципрас“.


Ципрас: „Земјотресот“ од милион граѓани на протестот, остана само желба на Мицотакис


Атина, 4 февруари, 2018 - 22:30 (META) 

По протестите денеска, најавуваниот „земјотрес“ и милионите демонстранти останаа само желба на Андонис Самарас и Киријакос Мицотакис, се вели во соопштението на кабинетот на грчкиот премиер Алексис Ципрас, а пренесуваат грчките медиуми.

„Мнозинството граѓани кои останаа пред телевизорите, се согласуваат дека надворешно-политичките прашања не треба да се решаваат со фанатизам и нетолеранција“, стои во соопштението.

И од партијата СИРИЗА се огласија и во соопштението наведоа дека „и покрај тоа што организаторите во изминатите денови ги поттикнувале луѓето на демонстрации, денешните протести на плоштадот „Синтагма“ во Атина биле под очекувањата. Од партијата наведуваат и дека ја поддржуваат грчката влада во преговорите за името.

Грчката полиција соопшти дека на протестот „Македонија е грчка“ во центарот на Атина, учествувале 140 илјади граѓани.


Нимиц: Средбата меѓу Заев и Ципрас е од историско значење, има динамика за решение


Атина, 28 јануари, 2018 - 13:23 (META) 

Позитивна, важна и од историско значење е средбата на Зоран Заев и Алексис Ципрас во Давос, вели медијаторот во преговорите за решавање на спорот за името, Метју Нимиц во интервју за грчкиот весник „Катимерини“, во пресрет на неговата посета на Атина и на Скопје, следната недела.

Нимиц вели дека постои динамика за решение и оти е оптимист дека во соработка со меѓународната заедница, во координација на Обединетите нации, со Вашингтон, Брисел и Берлин, може да се постигне заемно прифатлив договор.

– Целосно верувам дека сега постои општа желба во двете земји и општо во меѓународната заедница да се решат отворените прашања меѓу двете соседни земји и дека е можно изнаоѓање решенија. Ова е историска можност што сите треба да ја искористиме – вели Нимиц, додавајќи дека не постои сомнеж дека решавањето на проблемот ќе ја зајакне стабилноста во Европа и ќе биде во корист на граѓаните на двете земји.

Нимиц на покана на владите на двете земји ќе престојува во Атина и во Скопје во периодот од 29 јануари до 1 февруари.

Тој на 31 јануари ќе пристигне во Скопје, а следниот ден ќе има средби со државниот врв.


Ципрас: Направен е напредок, но сè уште е долг патот до договор за името


Атина, 27 јануари, 2018 - 22:51 (META) 

Се обврзувам дека во следниот период со патриотска одговорност ќе се стремам кон заемно прифатливо решение на прашањето за името, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас во обраќањето до јавноста по денешните средби со лидерите на политичките партии во Грција, пренесува македонската државна новинска агенција МИА.

Ципрас рече дека е направен напредок, но оти сѐ уште е долг патот до договор. Тој ја повтори позицијата за сложено име со географска или временска одредница, за севкупна употреба, додавајќи дека тоа се однесува како на меѓународното име, така и на името во внатрешноста.

Ципрас на средбите со грчките опозициски партии рекол дека оваа година има отворен прозорец на можност за решение, бидејќи, како што истакнал, новото политичко раководство во земјава покажува волја да преговара, но и дека новата влада ја има сменето и во некоја мерка повлечено иредентистичката реториката на претходните влади, факт што според грчкиот премиер, може да ги интензивира преговорите.

– Карактеристичен беше потегот на господинот Заев да го преименува меѓународниот аеродром во Скопје, но и автопатот Солун – Скопје од „Александар Велики“ во „Пријателство“. Овие симболични чекори не значат дека е решен проблемот со иредентизмот, бидејќи политичката волја на нашите соседи треба добие облик на јасни и конкретни обврзувања во рамките на разговорите што се водат како на билатерално, така и во рамките на медијаторствто на Обединетите нации – рече Ципрас во обраќањето до јавноста.

Тој рече дека неговата влада има волја и одлучност за затворање на долгогодишниот проблем, и повторувајќи ги грчките црвени линии, истакна дека Грција нема кон никого обврска да го реши прашањето за името, туку тоа е во служба на среднорочните и долгорочните национални интереси и стабилноста на Балканот.

Во однос на разговорите со лидерите на политичките партии во земјата, Ципрас рече дека со повеќето имал искрен разговор што може да доведе до поклопување на политичките позиции и поширок консензус. Тој го критикуваше лидерот на најголемата опозициска партија Нова демократија, Кирјакос Мицотакис поради неговата позиција по денешниот состанок – да не и даде поддршка на владата за формирање на поширок национален консензус за прашањето за името.


Мицотакис не му даде поддршка на Ципрас за прашањето за името


Атина, 27 јануари, 2018 - 13:39 (META) 

Претседателот на најголемата грчка опозициска партија Нова демократија, Кирјакос Мицотакис, по средбата со грчкиот премиер, Алексис Ципрас ја отфрли можноста да и даде поддршка на владата за формирање на поширок национален консензус за прашањето за името, јавува македонската државна новинска агенција МИА.

Мицотакис по средбата со Ципрас упатил критики за начинот на кој грчката влада управува со конкретното прашање. Тој изјавил дека биле направени отстапки без конкретни и неповратни добивки, а Ципрас, наместо да создаде силен национален фронт, на прво место ја ставил партијата.

– Начинот на кој се развиваат преговорите предизвикува сериозна загриженост. Многу сериозниот пропуст на господинот Ципрас, директно и јавно да го постави прашањето за промена на Уставот на соседната земја, како неопходен предуслов за да постојат какви било преговори, ја ослаби националната линија. Фрагментација на решението на поединечни прашања не може да биде прифатена, затоа што директно ги поткопува интересите на Грција – рекол Мицотакис.

Тој остро го критикувал Ципрас и затоа што пред да ги почне разговорите не ги информирал ниту политичките партии, ниту парламентот, ниту грчкиот народ.

– Прашањето со Скопје не е само едно прашање во надворешната политика. Се однесува на нашата национална свест, на нашата историја и на крај и на самиот идентитет на Грците. Го повторувам она што го кажав пред неколку дена – нема да ги поделиме Грците за да ги обединиме Скопјаните – нагласил Мицотакис.

Во реакцијата на изјавата на лидерот на Нова демократија, од кабинетот на Ципрас навеле оти било очекувано дека „Мицотакис ќе го избере полесниот пат на неодговорност“.


Ципрас за средбата со Заев: Се направија чекори за приближување, имаше и знаци на разбирање


Атина, 26 јануари, 2018 - 19:27 (META) 

Се направија некои чекори за приближување, имаше знаци на разбирање и добра волја, изјавил грчкиот премиер Алексис Ципрас на средбата со претседателот на Грција, Прокопис Павлопулос за развојот на настаните во македонско-грчките односи, јавува Македонската информативна агенција (МИА).

– Прашањата за иредентизмот се прашања што треба да станат приоритет при решавањето на проблемот со името. Мислам дека е позитивна, и знак на добра волја, промената на имињата и на аеродромот и на автопатот што ги поврзува двете земји, бидејќи тоа е критично прашање – изјавил Ципрас.

Грчкиот претседател, говорејќи за Македонија, го споменал иредентизмот како најголем проблем.

– Иредентизмот и елиминирањето на иредентизмот, не е прашање само на Грција, не е тема што ја поставуваме само ние. Треба и нашите соседи да разберат дека е прашање и на Европската унија. Иредентизмот е комплетно спротивен на европското законодавство. Според тоа, кој било тек до Европската унија, поминува преку елиминирање на сите оние иредентистички елементи што постојат во името – изјави Павлопулос.

Денешната средба на Ципрас и Пвалопулос во претседателската палата, била во рамките на активностите на грчкиот премиер, да извести за средбите со македонските политичари во Давос. Претходно, Ципрас разговарал и со министрите во владата.


Хан на Заев му повторил дека со Ципрас покажал храброст, визија и државништво


Давос, 26 јануари, 2018 - 15:11 (META) 

Премиерот Зоран Заев денеска на маргините на Светскиот економски форум во Давос, се сретна со еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан кого го информирал за средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас, за постигнатиот резултат од средбата и за потенцијалите за ново, квалитетно, поместување на билатералните односи, информираат од владината прес-служба.

„Комесарот Хан, му го пренесе на премиерот Заев и непосредно неговиот став за средбата со Ципрас искажан веднаш после настанот на социјалните мрежи и подвлече дека средбата е многу добра вест, која покажува храброст, визија и државништво, и дека решавање на долгогодишниот спор ќе биде добро за двете земји, регионот и Европа“, се вели во владиното соопштение.

Премиерот Заев на средбата нагласил дека средбата е значајна и за охрабрување на имплементацијата на отпочнатите реформи во Македонија, и дека ја потврдува политичката волја на Владата да ги затвора долготрајните отворени прашања со соседните земји, да ја поттикнува регионалната динамика и да биде веродостоен партнер на своите меѓународни пријатели паралелно со секојдневните остварувања и на домашната општествена сцена.