Почина канадскиот пејач, поет и уметник Леонард Коен


Монтреал, 11 ноември, 2016 - 10:15 (META) 

Вчера, на 82-годишна возраст, почина канадскиот пејач, текстописец и поет Леонард Коен. Веста за неговата смрт е објавена на официјалниот фејсбук-профил на музичарот, но не се наведени детали околу причините за смртта.

„Со длабока тага соопштуваме дека почина легендарниот поет, текстописец и уметник Леонард Коен“, стои во соопштението.

Канадскиот премиер Џастин Трудо му оддаде почит на пејачот, кој беше еден од највлијателните музичари и текстописци, кој со својот впечатлив баритон раскажуваше приказни за љубов, смрт, омраза, војна и за мир.

„Со длабока тага ја примив веста за смртта на легендарниот Леонард Коен. Тој ќе остане запаметен по своите груби вокали, карактеристичниот хумор и прогонувачките лирики кои ги направија негови песни омилени за многу генерации“, изјавил Трудо, пренесува „Би-би-си“.

Коен се појави во 1960-тите години, заедно со други музчки легенди, меѓу кои и годинешниот добитник на Нобеловата награда за литература, Боб Дилан, и неговиот сонародник Џони Мичел.

Во петдецениската кариера Коен објави 14 студиски албуми, од кои последниот, насловен „Сакавте помрачно“ (You Want It Darker), минатиот месец.

Во 2008 година канадскиот музичар беше примен во „Рокенрол холот на славните“.


Почина светската поп-икона Принс


Минеаполис, 21 април, 2016 - 21:03 (META) 

Прославената американска музичка ѕвезда и поп-икона Принс почина денеска на 57-годишна возраст во својот дом во Минесота, пренесуваат светските медиуми.

Како што пренесуваат медиумите во САД, полицијата денеска била повикана од итната помош на неговиот имот, Пејсли парк, и во тек била истрага која треба да ги утврди причините за смртта.

Музичарот на 15 април беше хоспитализиран по концертот во Атланта и по неколку дена беше пуштен дома. Тогаш тој испрати порака до своите обожаватели дека се чуствува добро и дека се одмора во својот дом.

Роден како Принс Роџерс Нелсон во 1958 година, Принс својата кариера ја почна уште на млади години, а светска слава стекна во 1980-тите години од минатиот век со албумите „1999“, „Purple rain“ и „Sign O’ the Times“.

Неговиот иновативен музички стил, во кој провејуваше рок, фанк и џез, изврши големо влијание на светската музичка сцена, со повеќе од 100 милиони продадени албуми.

Пејач, автор, аранжер и мултиинструменталист, Принс во текот на својата богата кариера сними повеќе од 30 албуми.

Во 2004 година тој беше примен во халата на славните „Рок енд рол“.