92-годишен прилепчанец измамен за 17.000 евра


Прилеп, 6 јануари, 2018 - 12:00 (META) 

Ѓ.А. (92) во Полициската станица во Прилеп, пријавил дека вчера околу 13 часот на плоштад „Александар Македонски“ бил измамен од две непознати лица.

„Лицата го пресретнале и почнале раговор со него, по што му дале еден машки часовник, за кој му рекле дека вреди многу пари и дека некој им го продава. Ѓ.А. им рекол дека тој има евра и отишол во банка и подигнал 17.000 евра, кои им ги дал на двете лица. Тие му кажале да ги почека за да и ги покажат парите на некоја жена, која ги чека во возило и дека ќе се вратат за пет минути, по што заминале во непознат правец. По извесно време, откако лицата не се вратиле, Ѓ.А. сфатил дека е измамен, по што го пријавил настанот“, се вели во билтенот на МВР.

Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицата и за целосно расчистување на случајот.


Спречен шверц на 507 килограми кафе на македонско-албанската граница


Тирана, 22 ноември, 2016 - 13:45 (META) 

Жител на пограничното село Долна Ѓурица синоќа се обидел да прошверцува 507 килограми кафе од Македонија во Албанија, но бил спречен од албанската гранична полиција.

Кафето било натоварено во комби, со кое осомничениот Б.Т. (51) успеал да ја мине државната граница, во близина на селото Вичишта, кај Дебар, но бил забележан од полициската екипа.

Откако зебележал дека полицијата го следи, возачот го напуштил комбито и успеал да побегне.

Албанската полиција трага по Б.Т., кому се заканува кривична пријава поради недозволена трговија на акцизна стока.