!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Иванов – Нишани: Потребно е намалување на тензиите и внимателна реторика


Баку, 16 март, 2017 - 21:01 (META) 

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов, денеска имал средба со својот албански колега, Бујар Нишани, во Баку, Азербејџан, на која го повторил ставот дека „начинот на кој се донесе пост-изборната платформа на партиите од албанскиот политички блок и изјавите кои следеа од страна на високи функционери на Република Албанија претставуваат мешање во внатрешните работи на Република Македонија“.

– Ваквото мешање во внатрешните работи на Република Македонија е поттик за реализирање на големо-националистички идеи, тензии и претставува негативен пример не само на Балканот, туку и пошироко. Потребно е намалување на тензиите во регионот и внимателна реторика – порачал македонскиот претседател, стои во соопштението од неговиот кабинет за средбата.

Иванов посочил дека Албанија е пријател и ќе остане пријател на Република Македонија и за таа цел потребни се понатамошни конкретни заемни чекори за нормализирање и за унапредување на билатералните односи.

– Македонското национално малцинство во Република Албанија и албанската етничка заедница во Република Македонија треба да бидат фактори на зближување и на збогатување на соработката, а не извор на тензичност – рекол Иванов, додавајќи дека само со дијалог можат да се бараат решенија и да се надминуваат разликите за одредени прашања.

Претседателот на Албанија на средбата истакнал дека обидите за префрлање на кризата од политичко на етничко ниво, може да има сериозни последици за сите, соопштиле од прес-службата на Нишани, јавува дописникот на „Мета“ од Тирана.

Нишани на состанокот го уверил Иванов дека Албанија никогаш не се мешала, ниту се меша во внатрешни работи на други држави. Сепак, тој додал дека Албанците кои живеат во Македонија се составен дел на земјата и дека Албанија ќе ги поддржи нивните „легитимни барања за целосно почитување и за имплементација на Охридскиот рамковен договор“.

Средбата на двајцата претседатели била реализирана на маргините на петтиот Глобален форум во Баку на тема „Иднината на меѓународните односи: Моќ и интереси“.


СДСМ ја осуди провокативната реторика на албанската пратеничка Дода


Скопје, 14 март, 2017 - 18:09 (META) 

СДСМ денеска ја осуди изјавата на пратеничката на Албанија, Месила Дода, во која таа вчера, при посетата на Дебар, рече дека Македонија не постои, дека тоа е стара албанска покраина и се вика Илирида.

„Ја осудуваме провокативната реторика во изјавата на пратеничката од албанскиот парламент, Месила Дода, што се однесува на Република Македонија, а која не е во духот на градењето добрососедски односи и меѓусебно почитување меѓу две соседни земји“, стои во реакцијата на СДСМ.

Според партијата, ваквите јавни настапи одат во прилог само на тие што креираат поделби и работат на поттикнување раздор и нетрпеливост, спротивно на европските вредности за кои се заложуваме.


Албанската дијаспора ја поддржува албанската платформа


Чикаго, 11 март, 2017 - 17:13 (META) 

Албанско-американската заедница од Илионис, со седиште во Чикаго ја поддржа албанската платформа и ги поздрави напорите на Албанија и на Косово за решавање на прашањата на Албанците во Македонија.

„Претседателството на заедницата одлучи едногласно да ја поддржи заедничката декларација на албанските партии во Македонија, позната како албанска платформа. Го поздравуваме обединувањето на албанскиот политички фактор во Македонија, како и уставната посветеност на двете албански држави на Балканот, кои во овој вистински и деликатен момент дадоа значителен и историски придонес во решавањето на албанското прашање во Македонија“, стои соопштението.

Од Албанко-американската заедница истакнуваат дека не само што ја поддржуваат, туку и цврсто инсистираат на целосна имплементација на точките од платформата.

„Се надеваме дека платформата ќе го обедини албанскиот фактор кон целосно имплементирање“, стои во соопштението.

Од Здружението бараат да се воспостават механизми со кои ќе се следи континуитет, соработка и имплементација на платформа во согласност со идните барања и состојби.

„Албанско-американската заедница во Илиноис со седиште во Чикаго, која веќе долго време има одлични односи со американската администрација, политички и финансиски ја поддржување војната на Косово и таа од 2001 година во Македонија. Затоа, се обврзуваме дека заедницата и како и оние во други делови во САД ќе ги активира своите механизми преку кои ќе обезбедат поддршка за барањата на Албанците во Македонија. Ние ќе продолжиме внимателно да го следиме развојот на настаните во Македонија и во регионот врз основа на околностите ќе ги носиме идните одлуки. Ги покануваме нашите членови да останат смирени и да не потпаѓаат на ниските провокации и да останат будни“, стои во соопштението.


Опозицијата во Албанија официјално се откажа од учество во изборите


Тирана, 10 март, 2017 - 21:56 (META) 

Дваесет опозициски партии денеска испратија писмо до Централната изборна комисија на Албанија дека нема да се регистрираат како учесници во изборите ниту како поединечни партии ниту како опозиција, официјализирајќи го така својот бојкот на изборите. Тие велат дека ќе стојат на одлуката сè додека не се постигне политички договор што ќе овозможи слободни и фер избори.

„Партиите од опозициската коалиција денеска формално застанаа зад одлуката да не се дозволат фалсификувани избори, избори купени со пари од дрога и од криминал. Ќе учествуваме на изборите само ако се формира техничка влада со широка политичка поддршка, која ќе овозможи примена на законите за процесот на декриминализација, ефикасна борба со трговијата со дрога, борба против организираниот криминал и перењето пари од дрогата, како и ќе создаде услови за слободни и фер избори“, порача Демократската партија, која е предводник на бојкотот.


Баша: Со оваа влада не се можни слободни избори


Тирана, 8 март, 2017 - 17:47 (META) 

Доведено е во прашање одржувањето слободни избори, оти сегашната влада не сака да ги спроведе антикорупциските закони, а огромна е опасноста парите од трговијата со дрога да се користат за купување гласови, порачал лидерот на албанската опозиција, Љуљзим Баша, на денешната средба во Тирана со клучните претставници на ОБСЕ/ОДИХР.

Баша рече и дека Централната изборна комисија не е независна и е подложена на притисоци и на закани од владата. Претседателот на Демократската партија на Албанија порача и дека единственито начин да се гарантираат слободни и чесни избори е преку формирање техничка влада која ќе се фокусира на спроведувањето на антикорупциските закони.


Коѕиас: Македонија и Албанија да почнат да се однесуваат демократски


Брисел, 7 март, 2017 - 9:42 (META) 

Македонија и Албанија треба да разберат дека нужно е да почнат да функционираат демократски и да ги спроведуваат демократските принципи на Европската Унија, порача шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас, по Советот за надворешна политика на ЕУ. Коѕиас во изјава за грчката државна телевизија ЕРТ, истакна дека на Советот била изразена голема загриженост за политичката криза во Македонија и во Албанија.

Според него, главниот проблем е тоа што Македонија и Албанија ја гледаат ЕУ како финансиски спонзор и како можност да се учествува во еден моќен владејачки центар, а забораваат дека Унијата е систем со вредности и со демократија, кој бара неговите членки да се однесуваат соодветно и да ја следат културата на компромиси.

– Не може во државите северно од нас да не функционираат демократските процеси – посочи Коѕиас.

Шефот на грчката дипломатија забележа дека некои членки очекуваат Грција, која исто така е загрижена за двете држави, да се обиде да ги олесни проблемите и тензијата што постои и да направи отстапки од своите позиции.

– Некои мислат дека ние треба да им олесниме на овие држави и да правиме отстапки за да им станеме подобри соработници. Објаснив дека ова не е проблемот. Проблемот е дека овие држави треба да разберат дека е нужно да функционираат демократски и тоа значи да имаат демократски став кон опозицијата, кон малцинствата, па дури и кон етничките малцинства – посочи Коѕиас.

Коѕиас упати и апел до соседните држави на Македонија и на Албанија да не изразуваат јавно ставови за внатрешните политички проблеми во овие земји, односно да го следат примерот на Грција, која последниве две години, според него, не изразила ниту еднаш јавен став за внатрешно-политичките кризи во Македонија и во Албанија.


Груевски за ХРТ: Со албанската платформа е извршен државен удар во Македонија


Загреб, 5 март, 2017 - 21:42 (META) 

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во интервју за хрватската државна телевизија ХРТ вели дека „со албанската платформа е извршен државен удар во Македонија“.

– Па, на некој начин е државен удар кога по изборите ќе се донесе платформа во друга држава, а ќе се однесува на вашата држава, во случајот на нашата држава, Република Македонија. Кога таа платформа не е изнесена пред граѓаните на избори и кога граѓаните не се согласуваат, кога таа платформа е спротивна на Уставот на државата и кога политичарот што ја прифаќа таа платформа е уценет. Граѓаните не гласаа за таа платформа, тие не знаеја за таа платформа само месец или два пред изборите дека Зоран Заев ќе прифати таква платформа, и со таа платформа мнозинството ќе се однесат во опозиција за малцинството Македонци и мнозинството Албанци во Македонија да ја донесат таа платформа. Така гледано може да се каже дека е еден вид државен удар – вели Груевски.

На прашањето зошто т.н. албанската платформа е спорна кога тој во 2008 година потпишал нешто слично, Груевски негира дека станува збор за слична работа.

– Не, воопшто не. Ова што сега се прави е спротивно на Уставот на Македонија. Се оди кон бинационална држава, се занемаруваат другите етнички заедници во Македонија, како што се Турците, Ромите, Србите, Бошњаците, Власите, Хрватите, зошто да не? Така што сите се ставаат во една споредна позиција, а се фаворизира само една, се фаворизира албанската етничка заедница, а тоа се прави неуставно, тоа се прави без да се најави на изборите, со платформа потпишана во друга држава под покровителство на друг премиер, на премиерот Еди Рама. Тоа вчера беше потврдено и од една од партиите која учествуваа таму, партијата Беса, која јавно кажа дека целата идеја и целото пишување на платформата било под покровителство на државата Република Албанија – вели Груевски.

Тој негира дека целата ситуација е обид да се продолжи мандатот на СЈО и оти тоа е само еден од изговорите на СДСМ како да му објасни на народот зошто ВМРО-ДПМНЕ не го прифаќа ова.

На прашањето дали ја разбрал пораката од високата претставничка на ЕУ, Федерика Могерини, Груевски вели дека „она што го кажа госпоѓата Могерини го разбравме исто како што го разбираме и тоа што го кажуваат стотици илјади граѓани на Македонија секој ден“.
Груевски вели дека постојат два излези од кризата и дека ВМРО-ДПМНЕ тоа веќе го има јавно соопштено.

– Постојат два начина да се реши кризата кои ние јавно ги понудивме. Едното е да има предвремени избори во мај, заедно со локалните, на кои Заев ќе излезе со оваа платформа, а вториот начин е Заев да ја прифати понудата на ВМРО-ДПМНЕ, да се откаже од платформата, а да добие малцинска влада со поддршка на ВМРО-ДПМНЕ.


Москва: ЕУ и НАТО сакаат да ја наметнат платформата за уништување на Македонија


Москва, 2 март, 2017 - 15:41 (META) 

Руското министерство за надворешни работи денеска изрази загриженост за ситуацијата во Македонија и оцени дека политичката криза во земјата дополнително се продлабочува поради надворешното мешање во внатрешните работи на земјата.

Во соопштението што преку „Твитер“ го сподели Амбасадата на Руската Федерација во Скопје, се наведува дека на Македонците со активна помош од ЕУ и од НАТО се обидува да им се наметне „албанската платформа“, создадена во кабинетот на премиерот во Тирана, во рамки на идејата за Голема Албанија, која има територијални претензии кон големи области на соседните Црна Гора, Србија, Македонија и Грција.

„Особено е вознемирувачки што во оваа измама беа вклучени и властите на еднострано прогласеното за независно Косово. Сметаме дека оваа линија е крајно опасна, која води кон уништување на македонската државност и кон дестабилизација на Балканот во целина“, стои во соопштението на руското МНР.

Во соопштението се наведува дека сакаат да потсетат дека предвремените парламентарни избори во Македонија, кои се одржаа на 11 декември лани, со помош на ЕУ и на САД, беа обележани со победа на владејачката партија предводена од Никола Груевски.

„Сега Западот му дозволува на албанското малцинство да се обиде да ја доведе на власт поразената опозиција, поставувајќи им ултиматум со потпишаните барања на Албанците, што води кон ерозија на уставниот поредок на земјата. Понатамошните десктруктивни обиди што се наметнуваат однадвор, спротивно на волјата на македонските гласачи, може само да ја влоши ситуацијата. Мора да се престане со странското мешање во внатрешните работи на Македонија, да им се дозволи на македонските граѓани да одлучат за својата иднина, во согласност со основните демократски принципи“, стои во соопштението на руското МНР.

Реакцијата на официјална Москва доаѓа еден ден откако претседателот Ѓорге Иванов изјави дека нема да го додели мандатот „на лице или партија кое во својата програма има цел да ги урне суверенитетот и унитарноста на Македонија“. Ваквата одлука наиде на остри критики од еврокомесарот за добрососедска политика и за проширување, Јоханес Хан, американскиот амбасадор во Скопје, Џес Бејли, како и од генералниот секретар на ОБСЕ, Ламберто Зениер.


Пустец ги отфрли амандманите за постоење Бугари во Албанија


Пустец, 28 февруари, 2017 - 21:12 (META) 

Советот на општина Пустец, во Мала Преспа, Република Албанија, на денешната седница едногласно донесе одлука за отфрлање на делот од извештајот напредокот за интеграција на Албанија во Европска Унија.

Во извештајот се споменува и се бара признавање на „бугарско“ малцинство и во региони во кои живеат етнички Македонци во Албанија.

Меѓу другото, во одлуката од Советот на општина Пустец, се укажува и на резултатите на последниот попис од 2011 година одржан во Албанија, каде во општина Пустец се декларирале околу 3.500 резидентни жители како Македонци и ниту еден како Бугарин.


Роберти: Шверцот на дрога од Албанија во Италија е зголемен тројно


Тирана, 23 февруари, 2017 - 20:24 (META) 

Италијанскиот обвинител за борба против мафијата, Франко Роберти, денеска во Тирана изјави дека шверцот на дрога од Албанија во Италија, во изминатите неколку години е тројно зголемен и дека дел од приходите од овие активности можат да бидат искористени за финансирање на радикални исламистички групи.

Роберти, кој денеска имаше средба со јавниот обвинител на Албанија, Адриатик Љаља, рече дека неговата посета на Тирана била со цел заедно со албанските колеги да ги утврдат причините кои довеле до зголемување на шверцот со дрога од Албанија во Италија и да ги разгледаат можностите за подобрување на заедничката стратегија и соработка во борбата против овој вид криминал.

Италијанскиот обвинител рече дека една од причините за зголемувањето на шверцот на дрога е зголемената побарувачка во Италија и дека за шверцерите „увозот“ на марихуана е полесен и поисплатлив, отколку нејзиното одгледување во Италија.

Тој зборуваше и за врските помеѓу шверцот на дрога и терористичките активности.

– Станува збор за многу повеќе од истражувачка хипотеза. Ние сме убедени дека дел од нелегалните приходи од трговијата со дрога одат за финансирање на радикални исламистички групи, а со тоа и на потенцијални терористички активности – рече Роберти.

Роберти и Љаља разговараа за зајакнување на натамошната билатерална соработка, со заеднички истраги и поголема размена на информации.