!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Илир Мета избран за претседател на Албанија


Тирана, 29 април, 2017 - 13:46 (META) 

Претседателот на албанскиот парламент, Илир Мета, на вчерашната вонредна седница на парламентот, без присуство на опозицијата е избран за нов претседател на Албанија.

За изборот на Мета гласале 89 пратеници, додека двајца биле против.

Во овој четврти круг на гласање потребна била поддршка од 71 пратеник во собранието. Во претходните три круга на гласање никој не беше избран затоа што немаше номинирани кандидати.

Кандидатурата на Мета ја предложија 23 пратеници.

Претседателски кандидат во Албанија предлагаат група од најмалку 20 пратеници во парламентот, во кој има 140 пратеници, а улогата на претседателот е главно церемонијална.

Мета ќе ја извршува функцијата претседател на Албанија до 2022 година.


Албанско МНР: Политичарите да покажат умереност и да избегнат запалива реторика


Тирана, 28 април, 2017 - 10:57 (META) 

Албанското Министерство за надворешни работи преку соопштение до јавноста изрази загриженост за насилствата во македонското собрание.

„Таквите судири и сцени на насилство против претставници избрани од граѓаните на Македонија се неприфатливи и не се достојни за парламентарна демократија. Насилството воопшто не помага во решавање на настаната ситуација. Ги повикуваме силите за безбедност да се вклучат во зачувување на јавниот ред и безбедноста на граѓаните и на нивните претставници“, се вели во соопштението.

МНР на Албанија ги повикува политичарите да покажат умереност и да избегнат реторика што би можеле да додаде гориво во напнатата ситуација.

„Македонските граѓани очекуваат дека на кризата ќе ѝ дојде крајот што е можно поскоро и институциите ќе продолжат со нивното нормално функционирање, за соживот и за меѓуетничка хармонија, како и за евро-атлантски напредок на земјата“, велат од МНР на Албанија.


Пропаднаа преговорите меѓу власта и опозицијата во Албанија, посредувани од ЕП


Тирана, 26 април, 2017 - 12:42 (META) 

Преговорите меѓу власта и опозацијата во Албанија, посредувани од европарламентарците Кнут Флекенштајн и Дејвид Мекалистер, не успеаја да донесат никакви резултати, јавува дописникот на „Мета“ од Тирана.

Опозицијата, предводена од Љуљзим Баша, смета дека критериумите за техничка влада не треба да бидат предмет на преговори. Разговорите на двајцата европратеници со претставниците на власта и на опозацијата траеја нeколку часа. Извори блиски до албанската влада потврдија дека премиерот Еди Рама изразил согласност неколку министерски места во владата да бидат заменети и на нивно место да бидат поставени технички министри, но, од друга страна лидерот на опозицијата, Баша, истакнал дека техничка влада значи дека во неа не траба да биде актуелинот премиер Рама.

По неуспехот на преговорите, канцеларијата на Европската Унија во Албанија издаде заедничко соопштение на претседавачот на комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент, Дејвид Мекалистер, и на известувачот во ЕП за Албанија, Кнут Флекенштајн.

Во изјавата се наведува дека двајцата европратеници имале добри дискусии со владејчкото мнозинство и со опозицијата и дека дале конкретни предлози за надминување на кризата.

„Двајцата европарламентарци дадоа предлози за во иднина, кои се однесуваат на декриминализацијата, борбата против трговија со дрога, технички мерки за подобрување на изборниот процес, како и мерки за зајакнување на политичката доверба“, се наведува во изјавата на европарламентарците.

Тие, исто така, предложиле неколку идеи околу датумот за парламентарните избори и можни предизборни промени во структурата на владата за долгорочно зајакнување на довербата во системот.


Хан: Изјавите за промени на границите се неприфатливи и контрапродуктивни


Брисел, 24 април, 2017 - 15:54 (META) 

Европскиот комесар Јоханес Хан денеска ги отфрли како неприфатливи и контрапродуктивни изјавите на „одредени лидери од Западен Балкан кои имплицираат промени на границите“.

– Изразувам разочарување и, можам да кажам, и лутина поради изјавите на одредени лидери во регионот. Ваквите изјави, кои можат да бидат протолкувани како мешање во соседните земји и имплицираат измена на границите, не се прифатливи и се повеќе од непотребни и контрапродуктивни – рече Хан по средбата со шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ, во Брисел.

Албанскиот премиер Еди Рама неодамна во интервју за порталот „Политико“ рече дека не ја исклучува унијата меѓу Албанија и Косово доколку продолжи да бледее перспективата на земјите во регионот за влез во ЕУ.

На прашање дали таквата изјава е своевиден притисок врз ЕУ за прием на Албанија и на Косово, Хан рече дека тоа е „погрешен впечаток“.

– Доколку некој верува дека таквата изјава може да изврши притисок, тоа е грешка. Таквата изјава може да има само контраефект. Треба да бидат свесни дека Европејците имаат силен интерес за мир, просперитет и за стабилност во регионот, а тоа може да биде постигнато само преку добрососедски односи, каде сите работат заедно и придонесуваат за развој на регионот – рече Хан, притоа повикувајќи ги сите во регионот да се воздржат од таква реторика.


Баша повика на граѓанска непослушност и на блокирање на патишта


Тирана, 24 април, 2017 - 9:54 (META) 

Претседателот на албанската Демократска партија, Љуљзим Баша, вчера повика на засилување на протестите против власта и за денеска најави блокада на главните патишта, притоа критикувајќи ја полицијата што не издала дозвола за протестите. Баша рече дека сите полицајци што ќе се обидат да ги сопрат демонстрантите, ќе бидат снимани и со дронови и од тлото.

Во текот на кампањата во Ѓирокастро, тој порача дека нема да дозволи да се случи „втора 1997“ и ги повика гласачите да избираат „помеѓу Европа и протестни шатори“. Ги отфрли обвинувањата од албанскиот премиер Еди Рама, велејќи дека „опозицијата е решена да ја продолжи битката до самиот крај, без кршење на ниту еден прозорец“.

Во меѓувреме, продолжија обвинувања од двете страни за наложениот од меѓународната заедница процес на прочистување на правосудството од корупција. Рама повтори дека овој процес е блокиран поради врските на опозицијата со корумпирани судии. Опозицискиот лидер, од друга страна, порача дека законот за прочистување треба да биде спроведен од техничка влада.


Дачиќ одговори на амбасадорите на САД: Дали ќе реагиравте вака ако го споменаа Скопје?


Белград, 21 април, 2017 - 21:18 (META) 

Како опасни, а не „невнимателни“ ги оквалификува денеска министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, изјавите на премиерот на Албанија, Еди Рама, претседателот на Косово, Хашим Тачи, и на Јонуз Муслиу, градоначалникот на општина Бујановац, за обединување на сите Албанци и за создавање на „голема Албанија“.

Со тоа тој одговори на амбасадорите на САД во Белград, Приштина и во Тирана, кои во осудите го употребија терминот „careless“.

-Тие изјави се опасни за мирот и за стабилноста на Балканот и на Европа. Дали амбасадорите би реагирале толку благо да беше споменато Скопје, грчки Епир или црногорскиот Улцињ, како што Муслиу го стави српски Ниш во границата на „голема Албанија“? – праша Дачиќ.

Шефот на српската дипломатија вели дека таквите изјави не се невнимателни, туку одраз на јасната платформа за сите Албанци во „голема Албанија“ и порача дека додека таквите изјави не се окарактеризираат како закана за мирот во регионот, „Албанците ќе продолжат со провокациите“.

Дачиќ порача дека никаде во светот не е дозволено да се повикува на нарушување на територијалниот интегритет на една земја, „па нема да може ни во Србија“.

– Тоа што Србија е воздржана во реакциите и сака да игра конструктивна улога во регионот, не значи дека Србија е слаба, туку тоа е одраз на силата и на посветеноста на мирот – рече српскиот министер за надворешни работи.

Амбасадорот на САД во Србија, Кајл Скот, денеска изјави дека изјавите за обединување што во изминатите денови беа дадени од албанските политичари од Албанија, Косово и од Јужна Србија се невнимателни и дека не придонесуваат за стабилноста на регионот и не го поддржуваат европскиот пат на сите земји на Западен Балкан.

На сличен начин реагираше и амбасадорот на САД во Косово, Грег Делави, кој порача дека САД се против „невнимателните разговори“ за обединување на Косово и на Албанија и против претераните реакции на таквите изјави, што ја поткопуваат регионалната стабилност.


Дачиќ ги повика ЕУ, САД и Британија да реагираат на изјавите за „голема Албанија“


Белград, 20 април, 2017 - 21:45 (META) 

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, денеска изјави дека Европската Унија, САД и Велика Британија ќе бидат директно одговорни за последиците доколку не реагираат на последните изјави на албански политичари за соединување на Албанија, Косово и на три општини од југот на Србија, јавува дописникот на „Мета“ од Белград.

Во реакција на изјавата на претседателот на општината Бујановац, Јонуз Муслиу, дека унијата на Албанија и на Косово „би била бесмислена без Прешевската Долина и без Медвеѓа, Бујановац и Прешево“, која денеска ја пренесуваат српските медиуми, повикувајќи се на агенцијата „Прешева јон“, Дачиќ рече дека албанските политичари стануваат „главна закана за мирот и за стабилноста на Балканот и на Европа“.

– Координираните изјави на Рама, Тачи и на Муслиу покажуваат дека „голема Албанија“ е цел на сите Албанци. Денеска Муслиу на тоа го додаде Ниш, утре ќе го додаде Скопје, Улцин, Епир. Ќе кажат ли нешто ЕУ, САД и Велика Британја за ова? Ако не го направат тоа и овојпат, кога „голема Албанија“ ќе стигне до Ниш, ќе бидат директно одговорни за последниците – изјави Дачиќ.

Претседателот на Косово, Хашим Тачи, вчера изјави дека доколку ЕУ ја „затвори вратата“ за Косово, „сите Албанци во регионот ќе живеат во една единствена држава за да може да се продолжи со интеграцијата во европското семејство“. Еден ден претходно, премиерот на Албанија, Еди Рама, изјави дека не ја исклучува можност од унија на Косово и на Албанија доколку биде запрена интеграцијата на Западен Балкан во ЕУ.


Партиите во албанскиот парламент тактизираат со изборот на шеф на државата


Тирана, 20 април, 2017 - 20:00 (META) 

Парламентот на Албанија денеска го одржа вториот круг од гласањето за избор на нов претседател на државата. Сепак, гласање воопшто немаше, бидејќи сè уште нема предложени кандидати за шеф на државата, јавува дописникот на „Мета“ од Тирана.

Лидерите на парламентарното мнозинство, премиерот на Албанија, Еди Рама, и претседателот на албанскиот парламент, Илир Мета, изјавија дека досега не предложиле кандидати бидејќи не сакаат претседателот на државата да биде избран без консензус со опозицијата.

Лидерот на партијата Либра, Бен Блуши, досегашните два круга ги оцени како смешни и ги предупреди партиите дека и третиот круг, кој треба да се одржи следниот четврток, ќе пропадне. Тој додаде дека со исцрпувањето на петте предвидени круга на гласање за избор на претседател на државата, намерата на големите партии е да ги одложат парламентарните избори, закажани за 18 јуни.

Пратеничката на Либра, Мимоза Хафизи, исто така го критикуваше мнозинството во парламентот во врска со ова прашање, додавајќи дека нејзината партија повеќепати предлагала шефот на државата да се избира од граѓаните на непосредни избори, но нивните барања никогаш не биле ставени на дневен ред.

Според албанскиот устав, претседател на државата се избира со тајно гласање и без дебата во парламентатот. За избор на шеф на држвата предвидени се вкупно пет круга на гласање, а за да биде избран победничкиот кандидат, треба да добие најмалку три петтини од гласовите во парламентот, кој брои 140 пратеници. Со измените на уставот на земјата од 2008 година, во четвртиот и во петтиот круг претседателот може да биде избран и со мнозинство од 71 глас.


Вучиќ ја повика ЕУ да реагира на изјавите на Рама и на Тачи


Белград, 20 април, 2017 - 15:00 (META) 

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, денеска апелираше до политичките претставници на Албанците да не излегуваат во јавност со изјави дека е потребно сите Албанци во регионот да формираат единствена држава доколку биде запрен процесот на европските интеграции.

„Ние ги молиме, повторувам, ги молиме, бидејќи тоа не придонесува за добри односи во регионот, ниту за создавање атмосфера на соработка и за заедничка соработка на важните проекти“, рече Вучиќ пред новинарите во владата на Србија, додавајќи дека „такво нешто, без обзир на нечии желби, нема да биде дозволено“.

Вучиќ ги повика претставниците на Европската Унија да реагираат на ваквите изјави, истакнувајќи дека тој, кога би изјавил дека сите Срби треба да живеат во една држава, најверојатно ќе биде закачен во Брисел на јарбол, на местото на некое од знамињата што висат таму.

Премиерот на Албанија, Еди Рама, завчера изјави дека не исклучува унија на Косово и на Албанија, доколку ЕУ ја „затвори вратата“ за земјите од Западен Балкан, а претседателот на Косово, Хашим Тачи, вчера изјави дека во таков случај, сите Албанци од регионот ќе живеат во една единствена држава за да се продолжи со интеграцијата во европското семејство.


Бушати: Имаше договор со Груевски кој беше одбиен од причини неповрзани со Албанија


Тирана, 20 април, 2017 - 10:12 (META) 

Албанскиот министер за надворешни работи, Дитмир Бушати, кој престојува во Вашингтон, негира дека постои „тиранска платформа“ и дека Албанија се меша во внатрешните работи на Македонија.

Бушати, кој беше гостин на тинк-тенкот „Германски Маршалов фонд“, одби да одговори на прашањето од американските експерти што значи изјавата на албанскиот премиер Еди Рама за единство на Косово и Албанија, пренесе „Македонската радио-телевизија“.

– Не е прецизно да се каже дека има тиранска платформа. Нема тиранска платформа. Има платформа на албански политички партии за која се дискутираше со Груевски и со Заев. Имаше договор со Груевски, но потоа беше одбиен од причини што немаат врска со Албанија, Тирана или премиерот Рама. Никогаш не сме се мешале во домашните работи во Македонија и многу сме внимателни при советувањето на пријателски начин – вели Бушати.

Бушати избегна да одговори на барањето од претседателката на американскиот „Германски Маршалов фонд“, Карен Донфилд, да ја објасни изјавата на албанскиот премиер Еди Рама за потребата за единство на Косово и на Албанија ако не влезат во Европската Унија.

– Мислам дека ја објаснував позицијата на Албанија, на позицијата на албанскиот премиер за стратешкото партнерство што го имаме со Косово. Не можам да додадам ништо друго на тоа – рече Бушати.

Според Бушати, Албанија била најдемократската држава на Западниот Балкан и бедем против руското влијание, а дека во Србија, Црна Гора, Македонија, Босна и Херцеговина и во Хрватска имало назадување на демократијата.