!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Евакуиран аеродромот во Хамбург поради непозната супстанца


Хамбург, 12 февруари, 2017 - 15:04 (META) 

Аеродромот во Хамбург утрово бил затворен, а патниците и вработените евакуирани, откако педестина патници почувстувале силен мирис и почнале да се жалат на проблеми со дишењето, јавуваат светските агенции.

Патниците кои се пожалиле на проблеми со дишењето, според медиумите, немаат посериозни нарушувања на здравствената состојба. Засега нема официјални информации за што точно станува збор и која е причината за силниот мирис што предизвикал паника на аеродромот.

Дел од агенциите, повикувајќи се на информации од полицијата во Хамбург, јавуваат дека во просторот за проверка на безбедноста била пронајдена непозната супстанца која предизвикала иритација на очите кај дел од патниците и вработените на аеродромот.

Поради инцидентот, дел од летовите се откажани и префрлени на други аеродроми.


Откажани летови на „Александар Велики“ поради густата магла


Скопје, 5 февруари, 2017 - 19:56 (META) 

Густата магла и попладнево беше причина за откажување на дел од летови на аеродромот „Александар Велики“. Според податоците од интернет страницата на концесионерот на аеродромот ТАВ Македонија, денеска не слетаа авионите кои летаа од Истанбул, Цирих, Братислава и Малме, а не скопскиот аеродром не полетаа ниту авионите за Белград, Истанбул, Цирих и Малме.

Откажан е и полноќниот лет од Виена, како и авионскиот лет од Скопје за Виена, кој според планот требаше да биде реализиран утре наутро.

Од АМСМ јавуваат дека сообраќајот по државните патишта се одвива со намалена видливост од маглата од 50 до 100 метри на патниот правец Скопје – Миладиновци, додека видливоста на патниот правец Скопје-Катланово е од 100 до 150 метри.

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по наместа влажни коловози.
АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација.


Откажани летови на скопскиот аеродром поради густата магла


Скопје, 5 февруари, 2017 - 10:46 (META) 

Поради густата магла во Скопје и во околината, отежнат е патниот и авиосообраќајот. На скопскиот аеродром „Александар Велики“, според податоците објавени на интернет-страницата на аеродромот, поради намалената видливост, не се реализирани летовите од и за Истанбул, како и полетувањата за Загреб и за Барселона.

Од Автомото-сојузот на Македонија (АМСМ) соопштуваат дека магла со видливост од 50 до 100 метри има на патните правци Тетово, Скопје и Катланово.

Сообраќајот на патиштата се одвива во зимски услови по на места влажни коловози.

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и во засеците можна е почеста појава на одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.


Пет лица се убиени во напад на аеродром во Флорида


Мајами, 7 јануари, 2017 - 10:33 (META) 

Најмалку пет лица загинаа, откако напаѓач вчера попладнето отвори оган на меѓународниот аеродром Форт Лодердејл, на Флорида, пренесуват британските медиуми, повикувајќи се на официјални претставници и на сведоци.

– Во инцидентот пет лица се убиени, а осуммина се ранети – соопштија од канцеларијата на локалниот шериф.

Телевизијата „Ем-ес-ен-би-си“, повикувајќи се на очевидци, јавува дека напаѓачот е маж во 20-тите години и оти директно пукал во патниците кои го чекале багажот. Полицијата го застрелала кога се обидел да избега, по што е приведен.

Американските медиуми, повикувајќи се на претставник на американските правосудни власти, јавуваат дека напаѓачот е идентификуван. Станува збор за 26-годишниот Естебан Сантијаго, кој за ФБИ во ноември минатата година изјавил дека владата го контролира неговиот ум и го принудува да гледа видеоснимки на групата Исламска држава.

Роднини на напаѓачот изјавиле дека Сантијаго имал психички проблеми, од кои некои се појавиле по завршување на неговата мисија во Ирак, за што почнал да добива лекување во својот дом на Аљаска.

Веднаш по апсењето, Сантијаго е однесен на психијатриска проценка.

Напаѓачот во Форт Лодердејл пристигнал со лет од Енкориџ, а оружјето што кое употребил било скриено во неговиот единствен пријавен багаж. Полицијата вели дека не е необично патници на аеродромот со багажот да го чекираат и своето огнено оружје, затоа што во регионот има многу ловци.


Шест лица убиени на аеродромот во Кандахар


Кандахар, 17 декември, 2016 - 13:14 (META) 

Најмалку шест лица се убиени на аеродромот во авганистанската провинција Кандахар. Најмалку тројца вооружени мотоциклисти отвориле оган врз автомобилот со кој службенички оделе на работа.

Како што соопшти директорот на аеродромот, службеничките работеле за приватна авиокомпанија, која го прегледувала багажот и по потреба ги претресувале патниците на аеродромот.

Засега никој не ја презеде одговорноста за нападот.


Ишаран штабот на НСДП во општина Аеродром по синоќешниот митинг на опозицијата


Скопје, 23 ноември, 2016 - 13:46 (META) 

Изборниот штаб на НСДП во скопската општина Аеродром, лоциран во трговскиот центар „Бисер“, ноќеска бил ишаран со пораки со политичка содржина. Партијата го пријавила инцидентот во МВР.

„Имајќи предвид дека овој вандалски чин се случи непосредно по завршувањето на големиот предизборен митинг на здружената опозиција, како и самата содржина на пораките, очигледно е дека станува збор за политички мотивиран настан кој зборува за паниката и за нервозата во владејачката партија од резултатите на претстојните избори“, велат од НСДП.

Од партијата додаваат дека познато е дека демолирањето партиски штабови, насилството и вандализмот се дел од политичкиот арсенал на ВМРО-ДПМНЕ, кон кој посегнува во клучни политички моменти.

Од НСДП порачуваат дека инцидентите, пораките на заплашување или вандалското однесување на кои било политички фактори во земјава, нема ја обесхрабрат партијата да се вложи максимум во поразот на, како што велат, авторитарната власт во Македонија.


Престрелка на аеродромот во Оклахома, убиен еден вработен


Оклахома, 16 ноември, 2016 - 10:07 (META) 

Едно лице е убиено во пукање на главниот аеродром во Оклахома Сити, „Вил Роџерс“, поради што е прекинат авионскиот сообраќај. Американските медиуми јавуваат дека престрелката настанала на паркиралиштето и оти убеиниот бил вработен на аеродром.

Претставници на полицијата рекоа дека сите околни улици се блокирани и ги предупредија жителите да го избегнуваат тој дел од градот.

Според последните информации, осомничениот напаѓач е пронајден мртов во возило. Полицијата соопшти дека тој добил прострелна рана за време на престрелката и оти подоцона им подлегнал на повредите.


„Рајската градина“, иако недовршена, дење е рај за прошетки, ноќе место за пеколни забави


Скопје, 1 ноември, 2016 - 9:50 (META) 

Недовршената рајска градина во општината Аеродром преку ден е рај за прошетки на родители и на деца, а навечер е место за пеколни забави на младите.

Тендерот за проектот за паркот неодамна беше поништен, а градежните активности се прекинати. Тоа што може да се забележи на локацијата се големи тревници, неколку летниковци, непоплочени патеки, клупи за седење, канти за отпадоци и поставени бандери за улично осветлување без светилки. Преку ден граѓаните честопати го користат недовршениот парк за прошетка, а поради широкото зелено пространство, има и летачи на дронови.

„Она што загрижува е тоа што се случува во паркот навечер. Се собираат млади луѓе, ги користат летниковците како место за дружење и притоа не внимаваат на хигиената. Понекогаш дури и ги паркираат автомобилите во паркот за да слушаат музика. Изгледа тоа е ноќната шема на младите овде“, вели жител на Лисиче, кој живее во непосредна близина на недовршениот парк.

Урбаната опрема во паркот не е оштетена. Клупите и летниковците се во добра состојба, а тревниците се гледа дека се редовно одржувани. Но, она што паѓа в очи се многубројните отпадоци, меѓу кои и празни шишиња од алкохолни пијалоци.

Од Општина Аеродром велат дека сè уште нема информации за конкретни планови за иднината на тој парк.


„Виз ер“ воведува нова линија Скопје – Хановер


Скопје, 28 октомври, 2016 - 13:27 (META) 

„Виз ер“ ќе воведе нова авиолинија на релација Скопје – Хановер од 31 октомври. Летовите ќе се одвиваат во понеделник и во петок од аеродромот „Александар Велики“ кон Хановер и во вторник и во сабота до Скопје.

Хановер е 23. дестинација со која „Виз ер“ оперира од скопскиот аеродром „Александар Велики“, а истовремено деветта дестинација од Скопје и од Македонија до Германија.

– Очекуваме оваа авиолинија да се покаже како успешна и да ги поврзува нашите патници со Германија, од деловни и образовни причини или, пак, за одмор и за релаксација, а во исто време да донесе и германски туристи и бизнисмени во Македонија – истакна генералениот директор на „ТАВ Македонија“, Зоран Крстевски.

Скопскиот аеродром „Александар Велики“ нуди директни линии до 33 дестинации, а заедно со охридскиот аеродром „Св. Апостол Павле“, Македонија во моментов има авионска врска со вкупно 35 дестинации.

Првите девет месеци имало 17 проценти повеќе патници превезени на двата македонски аеродрома „Александар Велики“ во Скопје и „Св. Апостол Павле“ во Охрид, споредено со истиот период минатата година, достигнувајќи вкупно 1.382.714 патници.


Русинка уапсена на аеродромот во Атина со 2,2 милиони евра


Москва, 15 октомври, 2016 - 15:28 (META) 

Државјанка на Русија била уапсена на аеродромот во Атина откако цариниците кај неа пронашле повеќе од 2,2 милиони евра и 58.900 долари во готовина.

Русинката во Атина пристигнала од Москва со летот на руската авиокомпанија „Аерофлот“, пренесе грчката новинска агенција АНА.

Цариниците веднаш ѝ одзеле 25 отсто од парите кои ги имала со себе, казна предвидена со законот.

Органите задолжени за истражување на случаите со перење пари ќе спроведат истрага и доколку руската државјанка не докаже дека парите потекнуваат од легални извори, ќе ѝ бидат одземени сите пари.