!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Со нож нападнат адвокат во неговата канцеларија во центарот на Тетово


Тетово, 18 април, 2017 - 17:15 (META) 

Со нож бил нападнат 51-годишниот адвокат Бујар Сабриу. Нападот се случил во неговата адвокатска канцеларија, сместена на првиот кат од градскиот трговски центар во Тетово. Осомничен за нападот е 72-годишниот В.А.

– Осомничениот напаѓач околу 12 часот влегол во канцеларијата каде работел адвокатот. Меѓу нив првин почнала вербална расправија. Во еден момент напаѓачот извадил нож и го прободел адвокатот во прстот од левата рака, a потоа го удрил со столче. Адвокатот некако успеал да се извлече од канцеларијата и се упатил кон тетовскиот Oсновен суд, каде се сокрил. Додека бегал кон тетовскиот суд, напаѓачот трчал по него со ножот. Напаѓачот е приведен – изјави портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифоски.

Адвокатот е во добра здравствена состојба, а по лекарската интервенција е пуштен на домашно лекување.

Полицијата и Основното јавно обвинителство Тетово извршиле увид и работат на целосно расветлување на случајот.

Неофицијално, според извори на „Мета“, инцидентот настанал како резултат на нерасчистени односи меѓу двајцата околу сопственоста на адвокатската канцеларија каде се случил нападот.


Љупчо Шврговски ќе го брани Бобан С. за кражбата на 3 милиони евра од НЛБ


Скопје, 18 април, 2017 - 14:05 (META) 

Поранешниот државен јавен обвинител Љупчо Шврговски му е адвокат на 40-годишниот Бобан С., осомничен за кражбата на 3 милиони евра од трезорот на НЛБ во Скопје.

Информацијата за „Мета“ ја потврди самиот Шврговски.

– Да, јас сум му адвокат – ни рече Шврговски, но не сакаше да коментира ништо во врска со случајот.

Бобан С., осомничениот за најголемата кражба во историјата на независна Македонија, трезорот на банката го испразнил од 6 до 10 април, соопшти МВР. Против него е поднесена кривична пријава за затајување и во моментов е на издржување на 30-те дена притвор што му ги одреди судот.

Овој случај од почетокот го следат низа контроверзии, а најголема мистерија е што се случило со украдените пари, кои и по речиси 10 дена сè уште не се пронајдени.

Шврговски за државен јавен обвинител беше избран во 2007 година и оваа функција ја извршуваше до 2013 година, кога на негово место беше именуван актуелниот јавен обвинител, Марко Зврлевски.


Груевски не се појави на суд, одложено рочиштето за „Шамари“


Скопје, 10 март, 2017 - 10:54 (META) 

Денешното рочиште од судскиот процес за насилствата пред Општина Центар од јуни 2013 година повторно се одложи, бидејќи во судницата не се појавија поранешниот премиер и актуелниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, и другите 13 обвинети во случајот што го отвори СЈО.

На рочиштето повторно дојде до мала расправија помеѓу обвинителката на СЈО, Фатиме Фетаи, и судијката Татјана Михајлова.

Фетаи побара од судијката да каже зошто не ја доставува видеоснимката од рочиштето што се одржа на 16 декември минатата година, за да може СЈО да поведе постапка против Михајлова.

– Снимката од рочиштето одржано 22 февруари 2017 г. беше експресно доставена до Советот на јавни обвинители, а од друга страна снимката од претходното рочиште и покрај неколку дописи од наша страна, сè уште ја немаме добиено. Ве замолувам да имате доблест да ни ја доставите снимката за да може и ние да поведеме постапка за Ваша одговорност – рече Фетаи.

Михајлова ја опомена Фетаи да не се меша при внесувањето на нејзината изјава во записникот од рочиштето. Фетаи, исто така, праша зошто денеска не се дојдени обвинетите, на што Михајлова одговори дека тие биле уредно поканети, но таа не добила никакво известување дека нема да дојдат на денешната расправа.

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, дофрли дека судот може и присилно да ги донесе обвинетите.

Адвокатот на Груевски, Никола Додевски, за медиумите рече дека неговите клиенти не се појавиле бидејќи има решение со кое Советот на јавни обвинители бара да бидат назначени нови обвинители во случајот, а за што сè уште не било одлучено, па, според него, нема услови за продолжување на рочиштето.

На прашање дали со ова повторно се одолжува судскиот процес, Јанева одговори дека во моментот се концентрирани на нивните предмети и на подготвување на извештајот на СЈО кој треба да биде презентиран на 15 март и доставен до Собранието и до Советот на јавни обвинители.

Следното рочиште судијката Михајлова го закажа за 3 мај во 10 часот.


„Политико“: Рорабакер е омилениот конгресмен на Путин


Вашингтон, 8 февруари, 2017 - 18:24 (META) 

„Ова лето (2016 година, н.з.) републиканцот Дана Рорабакер искористил информација што ја дoбил директно од руската влада за да промовира еден од главните приоритети на претседателот Владимир Путин: отстранувањето на името на рускиот адвокат Сергеј Магнитски од глобалниот антикорупциски закон“.

Вака почнува текстот со наслов „Омилениот конгресмен на Путин“ на американскиот интернет-магазин „Политико“, објавен на 23 ноември 2016 година, две недели по изборот на Доналд Трамп за претседател на САД.

Имено, повеќе независни истраги ги обвинуваат руските власти за смртаа на Магнитски, кој почина в затвор, откако објавил докази за кражба на околу 230 милиони долари од страна на функционери блиски на режимот на Путин. Во 2012 година, Конгресот им го забрани влезот во САД и користењето на банкарскиот систем на земјата на функционери, наводно, поврзани со убиството на Магнитски. Минатата година, американските законодавци, како што пишува „Политико“, сакале да го прошират антикорупцискиот акт така што ќе опфатат и функционери од други држави одговорни за кршење на човековите права.

Во текстот „Политико“ тврди дека руските власти преку Рорабакер се обиделе да излобираат Конгресот на САД да се откаже од проширениот закон со името на Магнитски на него. Во дел од написот се наведуваат и некои сличности во ставовите на Трамп и на Рорабакер, особено околу тоа дека е потребно затоплување на односите со Русија.

Конгресменот Рорабакер, кој воедно е и претседател на Подкомитетот за европски работи на американскиот претставнички дом, во моментов е актуелен во Македонија по своите изјави во интервјуто за албанската телевизија „Визион плус“, дека „Македонија не е држава“, дека „Косовците и Албанците од Македонија треба да станат дел од Косово“, а „другиот дел од Македонија треба да стане дел од Бугарија или која било друга држава на која сметаат дека ѝ припаѓаат“.

Неговите изјави предизвикаа жестоки реакции во земјава, а македонското Министерство за надворешни работи по тој повод побара став од Стејт департментот на САД за изјвата на конгресменот.


Судот го отфрли обвинението против адвокатот Стеваноски и за графитот „Кај ви е хилтата?“


Прилеп, 3 февруари, 2017 - 12:46 (META) 

Основниот суд Прилеп го отфрлил и второто обвинение против адвокатот и еден од водачите на „Шарената револуција“ во градот, Жарко Стеваноски, поради испишувањето на графитот „Кај ви е хилтата?“ на асфалтот пред старата зграда на Општина Прилеп на 18 мај минатата година, пренесува порталот „Публикум“.

Прилепската полиција го товареше Стеваноски дека графитот што го испишал на асфалтот имитирал, односно личел на сообраќаен знак и со тоа ги збунувал и им го одвраќал вниманието на учесниците во сообраќајот.

Пред еден месец прилепскиот суд го ослободи Стеваноски од прекршочна одговорност и за графитот „Че си лежите“, испишан, исто така, за време на протестите на „Шарената револуција“ во Прилеп.

Прилепската полиција против Стеваноски има поднесено уште четири пријави, кои, како и претходните две, се поради наводно сторен прекршок по член 191 од Законот за безбедност во сообраќајот на патиштата.


Омбудсманот Саша Јанковиќ потврди дека ќе се кандидира за претседател на Србија


Белград, 26 декември, 2016 - 11:04 (META) 

Српскиот народен правобранител, Саша Јанковиќ, денеска изјави дека ќе се кандидира за претседател на Србија, кога ќе бидат распишани изборите, јавува дописничката на „Мета“ од Белград.

– Ќе бидам кандидат на граѓаните. Како и досега, ќе си ја работам својата работа строго според законите и Уставот. Во Србија треба да постои ред, а не неизвесност и страв – изјави Јанковиќ.

Тој оцени дека Србија е држава на нефункционални институции, без владеење на правото и на социјалната правда, без слобода на медиумите, постои нетранспарентност и корупција.

Јанковиќ додаде дека во државата треба да се изградат европски вредности, законот да важи за сите и да биде посилен од чија било политичка волја, а фирмите да се отвораат поради добри услови за работење, а не поради тајни договори со државата.

Претседателските избори во Србија треба да се одржат напролет. Можни кандидати засега се досегашниот претседател Томислав Николиќ, лидерот на радикалите и поранешниот хашки затвореник Војислав Шешељ, поранешниот шеф на дипломатијата Вук Јеремиќ и лидерот на социјалистите Ивица Дачиќ.


Седницата на ДИК го одложи рочиштето против Заев во кумановскиот суд


Куманово, 15 декември, 2016 - 14:44 (META) 

Во Основниот суд Куманово денеска се одложи рочиштето од судскиот процес што се води против лидерот на СДСМ, Зоран Заев, претседателот на општинската организација на партијата, Мартин Костовски, и против СДСМ како партија, а по приватна тужба од генералниот секретар на ГРОМ, Виктор Цветковски, поради дел од објавените прислушувани разговори, пишува порталот „Кумановски муабети“.

Рочиштето е одложено бидејќи во судот не се појавиле лидерот на СДСМ, адвокатот на тужените, Мирослав Вујиќ, и претставникот на СДСМ како партија, Дамјан Манчевски. Единствено присутен бил претседателот на кумановскиот разгранок на СДСМ, Мартин Костовски, кој рекол дека поради неодложната работа на нивниот бранител, кој е претставник на СДСМ на денешната седница на Државната изборна комисија, тој не можел да дојде на рочиштето и побрал тоа да биде одложено.

Судијката Маја Денковска, која го води судскиот процес, посочила дека рочиштето може да се одржи и исказ да даде Костовски или, пак, да биде одложено, на што адвокатите на Цветковски побарале во интерес на постапката, тоа да биде, сепак, одложено.

Цветковски ги тужи лидерот на СДСМ, партијата и Костовски поради објавувањето на разговорите меѓу него и поранешната министерка за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, каде зборуваат за обезбедување гласови за ВМРО-ДПМНЕ меѓу двата круга на локалните избори во 2013 година во Куманово.

Следното рочиште е закажано за јануари.


Затворениците бараат Иванов и нив да ги помилува


Скопје, 19 април, 2016 - 13:28 (META) 

Речиси 2.000 затвореници од машкиот и од женскиот оддел на КПД „Идризово“, но и од штипскиот затвор, со заедничко писмо и со барање преку адвокатите Звонко Давидовиќ и Душко Јанковиќ побараа од шефот на државата, Ѓорге Иванов, да бидат помилувани, објави „Плусинфо“.

Иако писмото денеска и официјално ќе биде доставено до кабинетот на Иванов, се очекува во заедничкото барање да им се придружат и осудениците од битолскиот, велешкиот и од струмичкиот затвор. Во Македонија официјално има 3.152 осудени лица. Осудениците наведуваат дека доколку во брз и разумен рок не пристигне повратен и потврден одговор од Иванов, тогаш тие ќе почнат штрајк со глад. Исто така, на закажаните избори за 5 јуни тие, но и нивните семејства (вкупно 15.000 гласачи), нема да гласаат.

– За да има јавноста претстава што бараат затворениците, мораме да ви кажеме дека максималниот капацитет на македонските затвори е за 2.026 лица, а сега има 2.152 осудени лица. Најголем број се за криумчарење мигранти. Во „Идризово“ максималниот капацитет е 880 лица, а моментно таму има 2.000. Во женскиот оддел од „Идризово“ се потпишале сите 105 осуденички. Затворениците бараат од Иванов, по неговата политичка одлука за помилување на 56 политичари, правната држава да функционира за сите. Бараат да не се обесправени и заборавени бидејќи помилувањата што беа дадени од претседателот за политички функционери, за обичните граѓани не важат и никогаш не се применуваат – истакна адвокатот Давидовиќ, читајќи го официјалното барање на осудениците.

Адвокатот рече дека затворениците не бараат целосна амнестија, туку намалување на казните од 30 до 50 отсто, за што му оставаат на Иванов сам да одлучи, а осудениците на доживотен затвор бараат да им се намали казната на 15 до 20 години.


Абдеслам нема да се противи на неговата екстрадиција во Франција


Брисел, 24 март, 2016 - 11:39 (META) 

Салах Абдеслам, еден од главните осомничени за терористичките напади во Париз од 13 ноември минатата година, нема да се противи и нема да поднесе жалба на неговата екстрадиција од Белгија во Франција, соопштил неговиот адвокат за француските медиуми, пренесува „Би-би-си“.

Абдеслам беше уапсен во петокот минатата недела, во акција на белгиската и на француската полиција во Брисел.

„Абдеслам сака да замине за Франција што е можно поскоро“, изјавил за француските медиуми неговиот адвокат, Свен Мари.

Претходната изјава на Мари беше дека Абдеслам, кој е роден во Белгија, но има француско државјанство, ќе се спротистави на екстрадицијата.

Терористичките напади што се случија во Брисел, во вторникот оваа недела, а во кои загинаа 32 лица, се поврзуваат со терористичките напади во Париз и со апсењето на Абдеслам.


Иницијативата до Уставниот суд ја поднел охридскиот адвокат Китески


Охрид, 25 февруари, 2016 - 10:26 (META) 

Иницијативата за амнестирање на лица инволвирани во изборни нерегуларности формално ја покренал младиот адвокат од Охрид, Ристо Китески, кој за порталот „Охрид њуз“ вели дека стои зад барањето поднесено пред Уставниот суд. Тој вели дека иницијативата е лично негова и дека не гледа ништо спорно во неа.

– Иницијативата за измени во Законот за помилување до Уставниот суд е моја и стојам зад неа. Секој адвокат, впрочем како и секој граѓанин на Република Македонија, може да поднесе иницијатива пред Уставниот суд, а судот треба да процени дали ќе ја прифати или не – прецизира адвокатот Ристо Китески.

Како што наведува „Охрид њуз“, Китески работи во канцеларија на адвокатот Љупчо Наумовски, кој е бранител на осомничени странки во случајот „Титаник“.

Китески, пак, тврди дека не е негов соработник, туку самостоен адвокат, а канцеларијата ја делеле со Наумовски од финансиски причини, колку да ги намалат трошоците за тековно работење.

Уставниот суд вчера ја прифати да ја разгледа иницијативата за промена на Законот за помилување, со која повторно му се дава право на претседателот на државата да помилува лица осудени за изборни нерегуларности.