!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Психолошкиот тест отпаѓа како услов за јавните службеници и функционери


Скопје, 5 октомври, 2017 - 16:44 (META) 

Со голем број предлог-закони за измена на постојните, власта се подготвува за исфрлање на психолошкиот тест и на тестот за интегритет како услови за вработување раководни лица и службеници во јавната администрација и во јавните установи, се гледа при прелистувањето на Единствениот национален електронски регистар на прописи на Република Македонија (ЕНЕР).

Истовремено, во сертификатите за познавање англиски јазик, потребни за вработување во јавниот сектор или за поставување на раководна позиција, ќе се внесе и сертификатот АПТИС, кој, според кажаното во образложенијата достапни на ЕНЕР, е поевтин и полесно достапен од другите што ги предвидува Законот за административни службеници како услов за вработување.

Поради исфрлањето на психолошкиот тест и на тестот за култура, ќе се менуваат неколку десетици закони, а во Собранието тие би стасале по завршувањето на локалните избори.

Психолошкиот тест и тестот на интегритет беа воведени во 2013 година, а беа критикувани од опозицијата и од дел од јавноста како непотребни и бесмислени.


Манчевски: Догодина целосно функционален Централен регистар на населението


Скопје, 6 септември, 2017 - 15:44 (META) 

Реформите во јавната администрација се значаен дел од процесот на интегрирање во ЕУ и треба да ги подготват земјата и јавниот сектор ефикасно да се справуваат со предизвиците на евроинтеграциите, рече евроамбасадорот Самуел Жбогар на денешната прес-конференција, посветена на проектот „Гоу диџитал -Помош за реформите на јавната администрација и зајакнување на капацитетите на Министерството за информатичко општество и јавна администрација“.

– И покрај застојот во усвојувањето, особено е важно да се спроведе стратегијата за реформа на јавната администрација. Важно е да се почитува правната рамка за назначување и за разрешување, односно сите вработувања и отпуштања да бидат во согласност со законските прописи. Централниот регистар е клучен извор на податоци за сите други регистри, како што е регистарот на гласачи, на даночни обврзници, пензиски осигуреници и слично. Регистрите се национално богатство и примената на овие податоци е од круцијално значење за соодветно креирање на политиките и за нивно спроведување. Ова е основа за отчетност и за усогласеност на сите институции во однос на воспоставувањето и на редовното пополнување на овие регистри. Последната компонента на проектот се однесува на услугите кои се нудат на граѓаните, која треба да го скрати времето да се добие една услуга – рече Жбогар.

Тој истакна дека управувањето со реформите на јавната администрација не е лесна задача и дека затоа е потребно вклучување на целиот јавен сектор.

Министерот за информатичко општество и јавна администрација, Дамјан Манчевски, рече дека проектот игра клучна улога во модернизацијата на администрацијата, но и во нејзиното проближување до граѓаните.

– Преку новите функционалности, граѓаните и бизнис-секторот ќе добијат шанса почесто и на подиректен начин да се консултираат со Владата и со нејзините институции – рече Манчевски, додавајќи дека веќе се работи на нова стратегија за реформа на јавната администрација, која е дел од втората компонента од проектот „Гоу диџитал“.

Тој истакна дека Македонија следната година ќе добие комплетно функционален Централен регистар на населението, кој ќе ги реши проблемите на граѓаните со базите на податоци, односно дека ќе треба да исчезнат проблемите со избирачкиот список, со личните карти, со здравствените картички и со други документи и податоци со кои граѓаните имаа проблеми.

Со проектот за вмрежување на базите на податоци, граѓаните нема да имаат потреба во секоја институција до доставуваат докази за место за раѓање, државјанство и слично, бидејќи сите тие податоци ќе бидат внесени во регистарот. Сепак, институциите нема да имаат неограничен пристап до сите податоци на граѓаните, туку само до тие што се потребни за услугата која ја нудат. Ограниченоста на пристапот е за да се заштити приватноста на личните податоци. Преку националниот портал за услуги, граѓаните ќе можат да се информираат за процедурите и за потребните документи за одредени услуги, а пред секоја измена на процедурата, институциите прво ќе мора тоа да го наведат во порталот, па дури потоа, откако граѓаните ќе бидат информирани, да почнат да ја применуваат.


Судовите од понеделник со ново работно време – од 7.30 до 15.30 часот


Скопје, 30 август, 2017 - 15:02 (META) 

Судскиот совет на денешната седница донесе одлука работното време на судовите да почнува во 7.30 часот и да завршува во 15.30 часот, наместо како што бешедосега, од 8.30 до 16.30 часот.

Новото работно време на судовоте ќе почне да се применува од понеделник, 4 септември, според одлуката на Владата за промена на работното време на администрацијата.

Претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски, по седницата изјави дека за новото работно време се изјасниле и вработените во судовите и додаде дека Советот ќе следи како тоа ќе влијае на ефикасноста на судовите.

– Вработените во судовите, и судиите и судската администрација, недвосмислено се изјаснија дека им е подобро да работат од 7.30 часот. Ние го почитувавме тоа и сега ќе видиме, ќе следиме како тоа ќе влијае на ефиктивноста на работата на судовите – рече Караџовски.


ВМРО-ДПМНЕ: Рашковски и Заев вршат притисок врз вработените во државните институции


Скопје, 29 август, 2017 - 19:57 (META) 

„СДС спроведува тортура врз вработените во јавната и во државната администрација. Владата на дело го реализира ветеното од Заев за јадење живи луѓе“, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференцијата на генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски, на која тој обелодени дека 600 лица вработени до Државниот секретаријат примале плата, а не оделе на работа.

„Рашковски и Заев ја злоупотребуваат власта и вршат притисок врз вработените во државните институции. Рашковски смислено им се заканува на вработените во државната администрација за да ги избрка и за на нивно место да постави партиски послушници и шарени активисти. Владата на СДС и Рашковски, за да отворат места за партиските послушници и за кадрите од невладиниот сектор кои одработија за Заев, прави директен удар врз припадниците на помалите етнички заедници кои се вработени во тие институции, како турската, српската, бошњачката, ромската и влашката заедница“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата соопштуваат дека Заев и Рашковски и сите нивни соработници ќе одговараат за незаконското работење.

„Со враќањето на демократијата и на правната држава во Република Македонија, секој еден прекршител на законот ќе биде изнесен пред независен суд и против него ќе се поведе законска и правична постапка, за добивање соодветна кривична санкција за криминалот што го сторил“, велат од партијата.


Турција нареди апсење на 70 поранешни административци


Анкара, 17 август, 2017 - 12:05 (META) 

Властите во Турција денеска објавија налози за апсење 70 поранешни работници на Министерството за финансии поради наводната вмешаност во минатогодишниот обид за пуч, јави „Си-ен-ен Турк“.

Турција го обвини имамот Фетулах Ѓулен, кој е во егзил во САД, дека го оркестрирал обидот за воен удар. Тој ги демантира ваквите тврдења.

Властите по неуспешниот пуч сменија или суспендираа околу 150.000 лица во државните служби и приватниот сектор, а повеќе од 50.000 лица се приведени.

Групите за заштита на човековите права ги критикуваат ваквите акции, а одредени западни сојузници на Турција стравуваат дека се користи ситуацијата за пресметка со неистомислениците.

Властите во Турција наведуваат дека ваквите чистки се неопходни поради сериозните закани после обидот за воен удар.


Заев – Бјорнстад: Норвешка ќе помага во области значајни за евроинтеграцијата


Скопје, 8 август, 2017 - 11:30 (META) 

Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со амбасадорот на Кралството Норвешка, Арни Бјорнстад. На средбата била договорена поддршка од Кралството Норвешка на Македонија во повеќе области значајни за евроатлантските интеграции на земјава.

„Станува збор за помош од Норвешка во подобрување на административните и на законските капацитети, во судството, за исполнување на условите од поглавјето 24 од Извештајот на ЕК за Македонија, важно за преговарачкиот процес и со приоритет на обвинителската дејност, во областа на животната средина, за исполнување на условите од поглавјето 27, за чиста вода и превенција на храна, во унапредувањето на контролните механизми за заштита од корупција и од злоупотреби на јавните фондови“, се вели во соопштението од Влада.

Во периодот што престои ќе следува поврзување на институциите со амбасадата на Кралството Норвешка за утврдување на начините за аплицирање за фондовите преку кои треба да се реализира поддршката.


Тевдовски: Обвинувањата за големи задолжувања се манипулација


Скопје, 4 август, 2017 - 14:42 (META) 

На третиот ден на расправата за ребалансот на буџетот, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја обвинија власта дека со овој буџет ќе има ново задолжување, нема да се заврши ниту еден проект и дека ќе се зголеми буџетскиот дефицит.

Според пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Мукоски, ребалансот на буџетот ги признава успешните политики на претходната влада и здраво поставените економски фундаменти.

– На глас ја критикувавте несразмерноста на буџетот од три милијарди евра, а со новиот ребаланс имате минимално намалување на буџетот од 1,5 отсто, односно висината на буџетот ја задржавте. Преку буџетскиот дефицит велевте дека минатата влада била недомаќинска, трошела непродуктивно, а вие со ребалансот дефицитот го здржувате на исто ниво од 302 милиони евра. Зошто, кога кратите на капитални инвестиции, не го намалите буџетскиот дефицит – праша Мукоски.

Тој додаде дека со вака поставените макроекономски показатели, буџетскиот дефицит ќе се зголеми на 3,5 проценти, а тоа значи и зголемување на задолжувањето, при што ќе мора да се повлече капитал од домашниот пазар и преку издавање на нова еврообврзница.

Министерот за финансии, Драган Тевдовски, одговори дека се неточни бројките околку задолжувањето.

– Во јуни и во јули нето-задолжувањето беше 1,8 милијарди денари на домашниот пазар. Кон странство беше вратен долг од 81,9 милиони евра. Ако некој треба да врати нечиј кредит од сума од 500 денари и денеска за тој кредит земе нов кредит од 550 денари, дополнителното нето-задолжување е 50 денари. Не правете манипулации  со бројките – одговори Тевдовски.

Тој рече дека има потреба од задолжување бидејќи во јануари 2018 година треба да се врати стар кредит од 90 милиони евра, а во 2020-2021 година треба да се вратат една милијарда евра, што, според Тевдовски, е двегодишна плата за цела администрација.

Пратениците на опозицијата обвинија дека со ребалансот нема поголеми плати, пензии, субвенции и нема поголем стандард на граѓаните, а на сметка на тоа има изградба на кампови за мигранти.

– Ребалансот на буџетот е чист популизам за да се вдомат партиските кадри за на 15 октомври да излезете на локални избори – обвини пратеникот Драган Данев од ВМРО-ДПМНЕ.

Благојче Трпковски од СДСМ рече дека ребалансот на буџетот е одраз на домаќинското работење на новата влада.

По паузата, расправата за ребалансот на буџетот ќе продолжи во 15.30 часот.


ВМРО-ДПМНЕ: Манчевски лаже за бројката од 7.708 лица вработени во администрацијата


Скопје, 28 јули, 2017 - 17:02 (META) 

Во врска со 7.708 лица кои наводно се вработени во државната администрација во периодот од донесување на одлуката за распишувањето на изборите на 17 октомври лани до денот на формирањето на новата влада на 31 мај годинава, министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, лаже на нему својствен и дрзок начин, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференцијата на Манчевски.

Од опозициската партија велат дека вистината е дека во тој период се вработени само 160 лица во државната администрација заради итни и неодложни работи, што е дозволено и со Изборниот законик кој е испочитуван.

„Меѓу другото, мораме да споменеме дека бројот на вработени во јавниот сектор на денешен датум, во согласност со опфатот на Законот за вработените во јавниот сектор е намален за околу 2.000 лица во однос на 31 декември 2016 година. Грубите лаги и манипулации што денеска ги изнесе Дамјан Манчевски очигледно се по насока на Заев за да се скријат масовните партиски вработувања и незаконски разрешувања изминативе два месеци, како и грубата партизација на државата од чистачка до министер“, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.


Манчевски: Ќе има детален извештај за новите вработувања во Владата


Скопје, 24 јули, 2017 - 18:34 (META) 

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, денеска изјави дека во текот на оваа недела, Владата ќе соопшти детали за сите нови вработувања, но дека ќе излезе и со извештај за, како што рече, измамата околу вкупниот број на вработени во јавната администрација.

– Во текот на оваа недела, многу побргу од предвидениот рок, ќе доставиме детална информација за сите вработувања. Ќе се види дека се создава фама околу нешто што е апсолутно согласно закон и не постои никакво гломазно вработување. Но, исто така, ќе излеземе и со детални информации за сите илјадници незаконски вработувања во периодот од распишување на парламентарните избори до креирањето на новата влада, како и со многу детален извештај за измамата околу вкупниот број на вработени во јавниот сектор – изјави Манчевски, одговарајќи на новинарско прашања при промоцијата на новата инвестиција „Ин плејер“.

Во врска со поставувањето нови кадри на клучни позиции во власта, тој рече дека за разлика од претходната влада, оваа влада не поставува кадри насилно во еден ден, туку дека ги наоѓа соодветните луѓе што треба да ги исполнат соодветните услови за да може соодветно да одговорат на задачите. Тој појасни дека станува збор за процес во кој сите коалициски партнери во Владата наоѓаат соодветни кадри за соодветна позиција.

Вчера од ВМРО-ДПМНЕ ја обвинија Владата дека почнала со реализација на планот да ја направат партијата држава, а државата партија.

– Деца на коалициони партнери на Заев, комедијанти кои глумеле објективни критичари, граѓани кои глумеле независни и невладини корективи на власта – сите денес се вработени во Владата и се платени со стотици милиони денари пари на граѓаните. Без квалификации и без критериум, освен тоа дека одработувале на интересите на Заев и ги манипулирале граѓаните. Стотици милиони денари од буџетот секоја година наместо да се трошат за нови училишта, за болници и за градинки, Заев ќе ги троши за вработувања партиски војници и профитери од граѓанскиот сектор – изјави Колариќ.


Од 1 септември дел од администрацијата ќе работи во две смени


Скопје, 4 јули, 2017 - 16:23 (META) 

Ќе се воведе флексибилно работно време на сите вработени во државната управа, а во одредени институции и двосменско работно време, соопшти министерот за администрација и информатичко општество Дамјан Манчевски информирајќи дека таква одлука донела Владата на Република Македонија на денешната седница.

Одлуката ќе се применува од 1 септември и оттогаш почетокот на работното време ќе биде меѓу 7:30 и 8:30 часот, а завршувањето меѓу 15:30 и 16:30 часот со вкупно времетраење на работниот ден од 8 часа.

Манчевски вели дека како што е најавено во програмата на Владата, со оваа одлука исто така се регулира и двосменското работење на одредени институции, како што се Управата за јавни приходи, Царинската управа, Управата за водење на матични книги, Министерството за внатрешни работи, подрачните отсеци во Секторот за управно-надзорни работи, во Одделот за граѓански работи, Министерството за одбрана – одделенијата за одбрана на регион со градовите и општините во состав.

Работното време во овие институции ќе се одвива од 7:00 до 14:30 часот и од 14:00 до 21:30 часот, како и првата сабота во месецот со време на работа од 8:00 до 16:00 часот.

– Очекуваме оваа мерка да придонесе кон намалување на сообраќајните гужви особено во големите градови пред почетокот и по завршувањето на работното време – вели Манчевски.