!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

ЕВН: Уште вчера дадовме одговори на граѓаните


Скопје, 24 февруари, 2017 - 18:42 (META) 

Компанијата „ЕВН Македонија“ попладнево се обрати со информација за јавноста, велејќи дека одговорите што некои граѓани од Тетово ги поставиле, а денеска протестираа, се одговорени вчера.

„Уште вчера со претставници на советот на граѓани од Тетово имавме конструктивен состанок, на кој им доставивме писмени одговори. Во одговорите ги објаснивме сите отворени прашања, дадовме појаснувања и информации и за прашањата кои не се во надлежност на ЕВН, како цената, тарифи, либерализаци и слично. Детално ги образложивме темите за кои сме директно прозвани, како што се подобрување на напонот во критични точки кои се дел од нашата инвестициона програма, долговите на корисниците, приклучоците, подобрување на веќе воспоставените комуникациски услуги и др.“, се вели во соопштението од компанијата.

Во врска со барањата упатени од некои граѓани од општина Чаир, од ЕВН велат дека тие се доставени до Корисничкиот енерго-центар на ЕВН „Васил Главинов“, по што ќе бидат разгледани од службите и соодветно одговорени и доставени.

Протестот против ЕВН што се одржа од 13 часот денеска близу џамијата „Јаја-паша“ денеска беше малуброен, но предизвика голем сообраќаен хаос и огромен револт од жители на општините Чаир и Бутел кон десетината луѓе што го блокираа сообраќајот во знак на протест.


Арифи: Зачестените контроли во Општина Тетово се политички мотивирани


Тетово, 17 февруари, 2017 - 16:15 (META) 

Контролите кои државните институции ги вршат врз органите на локалната самоуправа се политички мотивирани во пресрет на формирање на новата влада, рече градоначалничката на Тетово, Теута Арифи, откако изминативе неколку недели повеќе институции под државна капа, ја проверуваа работата на општинската власт. Арифи додаваа дека ваквите контроли не се вршат во интерес на народот и градот.

– Јас не верувам дека ваквите контроли се вршат во интерес на градот. Да сакале да работат во интерес на граѓаните, државните институции би проверувале каде завршиле парите за водоводот кој се градеше подолг период, би контролирале како се отвораат казина во Тетово, дозволи кои не ги дава општината, туку државните институции – вели Арифи.

Таа додаде дека ваквите контроли се прават под диригенство на одредени поединци, кои ги злоупотребуваат државните институции за лични, односно политички цели.

Пред две недели државниот трудов инспекторат изврши контрола во канцелариите на општина Тетово, со цел да утврди дали се почитува законот за забрана за пушење.

Изминатава недела Основното jавно oбвинителство по пријава на полицијата проверуваше дали органите на Општина Тетово го почитувале законот кога издавале дозволи за летни тераси. За таа цел извршиле проверка на 74 угостителски објекти.

Цел на контроли кои ги вршат институции на државно ниво, беа и општините Гостивар и Чаир, чии градоначалници се потпретседатели на ДУИ, кои не се согласуваат партијата повторно да влезе во владина коалиција со ВМРО-ДПМНЕ.

Како одговор на новинарско прашање до каде се преговорите помеѓу ДУИ и СДСМ, Арифи рече дека имаат конструктивни разговори и дека немале разлика во мислењата за прашањата за ЕУ, НАТО и правната држава туку дека разликите им се за Законот за употреба на јазиците.


ДУИ и Алијансата не го открија ставот за предлозите на СДСМ


Тетово, 14 февруари, 2017 - 21:21 (META) 

Средбата на потпретседателите ДУИ и на Алијанса за Албанците заврши, но ниту еден од претставниците на двете политички партии не соопшти детали од двочасовните разговори. Тие не открија какви предлози содржи документот испратен од лидерот на СДСМ, Зоран Заев, ниту пак дали е прифатлив за нив.

И од ДУИ и од Алијансата кратко информираа дека „разговарале за заедничката платформа“.

– Денешната средба е средба на работните групи на нашите партии во духот на платформата за соработка на политичките партии на Албанците. Отворено разговаравме за тие точки за кои сметаме дека се многу битни и кои ја приближуваат Македонија кон НАТО И ЕУ – рече Теута Арифи, потпретседателка на ДУИ.

Со сличен став излезе и Арбен Таравари, кој додаде дека особено е важно да се имплементираат сите точки од заедничката платформа.

– Ги разгледавме сите точки на платформата на албанските партии. За нас како Алијанса за Албанците многу е важно да се реализираат сите точки на платформата без разлика кој ќе биде во таа комбинација на идната влада. За следните чекори ќе одговорат нашите лидери. Се надевам наскоро – рече секретарот на Движењето за реформи на ДПА, Таравари.

Алијанса за Албанците денеска најави лидерска средба на претседателите на ДУИ и Алијансата за Албанците, но ниту Али Ахмети, ниту Зијадин Села дојдоа. Наместо Ахмети, на средбата учествуваа потпретседателите на ДУИ Теута Арифи, Невзат Бејта и Изет Меџити, додека од Алијанса за Албанците беа Арбен Таравари, Агрон Ферати, Арта Точи и Флакрон Беџети. Ниту една од партиите не соопшти која е причината за промената на форматот на средбата.

Денеска во пресрет на средбата, од БЕСА соопштија дека досега немаат добиено покана за средба ниту од ДУИ, ниту од СДСМ. Тие рекоа дека се уште одобиваат да седнат на иста маса со ДУИ и оти веќе му ги понудиле потписите на СДСМ.


Со месеци раскопана една од најпрометните улици во Тетово


Тетово, 5 февруари, 2017 - 16:09 (META) 

И по речиси три месеци, улицата Иво Лола Рибар во Тетово, која води кон граничниот премин кон Косово, не е санирана.

Под оваа улицата, градските власти поставуваа атмосферска канализација, но овој коловоз сè уште е раскопан поради градежните работи што се изведуваа за реализација на овој проект.

Возачите се жалат. Велат дека досега неколкупати ги носеле своите возила на поправка, кои се расипуваат од огромните дупки и кратери на самата улица.

– Треба дупките да се пополнат и улицата да се санира. Плаќаме за одржување на патиштата и даноци и сè, а види какви услуги добиваме – се жали една возач од Тетово.

Од секторот за сообраќај и патишта при Општина Тетово, се согласуваат дека улицата Иво Лола Рибар е во многу лоша состојба. Велат дека задоцниле со санирање на дупките и со асфалтирање на улицата поради техничко-објективни причини.

– Кога ја поставувавме атмосферската канализација, наидовме на главен цевковод, кој поминува под улицата Иво Лола Рибар. Исто така, наидовме и на фекална канализација. И затоа оваа атмосферска канализација моравме да ја поставуваме под овие два инфраструктурни објекти, па задоцнивме со овие градежни активности – вели Хусеин Демири, раководител на секторот за сообраќај и патишта, при Општина Тетово.

Минатата година се реконструираше улицата Иво Лола Рибар во долниот дел на Тетово. Но, и тие градежни активности се оддолжуваа и траеја една година.


Тетовци дишат екстремно загаден воздух, градските власти ништо не преземаат


Тетово, 3 февруари, 2017 - 14:22 (META) 

Концентрацијата на ПМ10-честичките во воздухот изминатото деноноќие во Тетово, трипати достигна 500 микрограми на еден кубен метар, одноно воздухот во Тетово трипати во 24 часа беше за 10 пати позагаден од дозволеното. Критичната аерозагаденост беше регистрирана во 20, 23 и во 24 часот, период кога Тетово беше најзагаден град во Македонија. Мирис на изгорено и зачаденост во воздухот почувствуваа и самите граѓани.

– Многу лошо мирисаше, нè печеа очите, одамна вака не било. Се истопи снегот и толку од чистиот воздух. Само природата и господ може да нè спасат. Очигледно властите не преземаат никакви мерки против загадениот воздух. Ќе ја истуркаме и оваа зима, сме навикнале – вели жителка на Тетово.

Во Тетово цела недела ПМ10-честичките ја надминуваа дозволената концентрација, по што и Министерството за животна средина и просторно планирање алармира на својата интернет-страница дека е надминат прагот, односно дека граѓаните треба да имаат ограничени движења и активности на отворен простор. Тоа особено важи за деца, стари лица, болни од хронични болести на белодробниот и на крвниот систем, а посебен ризик претставува за болните од белодробна астма, но и за лицата кои својот професионален ангажман го извршуваат на отворен простор во загадените зони на градот.

Министерството препорачува да не се користат возилата без поголема потреба, повеќе лица да се возат со едно возило во исто време и да не се користи за затоплување на простории прегорено отпадно масло, лакирани или обоени отпадоци од дрво и од мебел, стиропор, ПЕТ-амбалажа, парчиња гума…

Тетовци само четири дена дишеле чист воздух од почетокот на годинава. И покрај ваквата состојба, општинските власти ниту преземаат ниту, пак, дадоа препораки до граѓаните како да се однесуваат во услови на екстремно загаден воздух.


Снегот, мразот и поларната температура ги уништија тетовските улици


Тетово, 2 февруари, 2017 - 22:23 (META) 

Големи дупки и вдлабнатини се појавија по тетовските улици откако деновиве се истопија снегот и мразот, кои на некои коловози воопшто не беа отстранети. Граѓаните велат дека дупките се појавуваат секоја година отприлика на истите улици и места. Бараат што поскоро да се санираат.

– Ги испокршивме автомобилите по мразот и снегот, сега и дупки со појавија. Овие дупки како што гледаме се појавуваат на истите места секоја година во зимскиот период. Властите ги санираат, ама тие пак се појавуваат. Најверојатно не се санираат како што треба – вели еден возач.

Од општинскиот сектор за сообраќај и патишта, велат дека појавувањето на дупките е вообичаена појава во зимскиот период.

– По зимскиот период и поларната температура имаме дупки и тоа е вообичаена појава. Ние како сектор имаме план и програма и според неа ќе почнеме со санирање на дупките, кога ќе дозволат временските услови – изјави Хусеин Демири, раководител на секторот за сообраќај и патишта при Општина Тетово.

Ударните дупки најмногу ги има на булеварите Благоја Тоска и Индустриска.


Песок и тиња протекува од чешмите во дел од Тетово


Тетово, 25 јануари, 2017 - 15:26 (META) 

Од чешмите на жителите што живеат покрај улицата Иво Лола Рибар во Тетово, протекува песок и тиња. Семејствата што ги посетивме велат дека оваа појава, која трае веќе една деценија, е позачестена последниве десетина дена.

– Од сите чешми протекува песок и тиња. Од тој песок ни се затнуваат цревата на машините за перење и редовно се расипуваат. Сме се обраќале до Јавното комунално претпријатие да го реши проблемот, ама бадијала – вели жител на улицата Иво Лола Рибар во Тетово.

Од Центарот за јавно здравје, пак, велат дека најверојатно се работи за локален дефект, затоа што во околните населби во тој дел на градот водата е микробиолошки и хемиски исправна за пиење.

– Има случаи да се појавува песок во водата која поминува низ градскиот водовод, затоа што тетовскиот водовод нема пречистителна станица. Но, сега најверојатно се работи за локален дефект и треба надлежните да утврдат за што точно станува збор. Во меѓувреме им препорачуваме на жителите од Иво Лола Рибар, пред да ја употребуваат водата да остават неколку минути да протече и на чешмите да стават филтри – изјави доктор Ратко Давидовски од Центарот за јавно здравје од Тетово.

Од секторот за водовод и за канализација при Јавното комунално претпријатие Тетово, не добивме коментар во врска со поплаките на жителите од улицата Иво Лола Рибар.


Во пожар во тетовско Џепчиште целосно изгоре куќа


Тетово, 13 јануари, 2017 - 16:20 (META) 

Во пожар изгоре куќа во тетовското село Џепчиште. Пламените јазици избувнале ноќеска, неколку минути по полноќ. Тетовската противпожарна единица за два часа го локализирала пожарот. Интевенирале со четири противпожарни возила, но гасењето било отежнато поради честото замрзнување на водата.

Претходната ноќ во голем пожар во тетовското шарпланинското село Бозовце изгореа три плевни, добиток и 14 тони сточна храна. Од пламените јазици беше зафатена и покривна конструкција од соседната куќа.

Поради можностите за избувнување пожари како резултат на човечко невнимание, стари и дотраени електрични инсталации, неисправни печки и неисчистени оџаци во куќите или станбените згради, Секторот за внатрешни работи Тетово апелирашe до граѓаните да бидат максимално внимателни, да не ги оставаат вклучени грејните тела кога подолго време не се присутни во домовите или работните простории, особено не греалки, климатизери или печки на дрва.

Затоа на сопствениците на куќи и на станарите во зградите им се советува да ги проверат и ако досега не ги исчистиле, да ги исчистат оџаците, но и да не ги преоптоваруваат инсталациите со вклучување на повеќе електрични апарати наеднаш.


Во Бозовце, пожар пеплоса три плевни, дел од куќа и шест грла добиток


Тетово, 12 јануари, 2017 - 11:42 (META) 

Ноќева околу 3 часот, пожар целосно пеплоса три плевни и дел од куќа во шарпланинското село Бозовце. Во пламените јазици изгореле и три крави и три коњи, кои се чувале во една од плевните. Противпожарната единица Тетово цели четири часа се борела целосно да го локализира пожарот, за да не се прошири на другите објекти.

– Откако ни јавија за пожарот, ние со специјални џипови стигнавме за 40 минути до Бозовце. За среќа, во вакви временски услови патот беше прооден. Интервениравме повеќе со противпожарни апарати, затоа што горе темпраттурата е под минус 20 Целзиусови степени и водата замрзнува. Успеавме да го локализираме пожарот – рече Ука Алити, командир на ТППЕ Тетово.

Командирот Алити вели дека и покрај ладното време, во Тетовско, во последно време, има честа појава на пожари во објекти.

– Ова е невообичаена појава, да има пожари на вакво студено време. Поради поларниот студ, луѓето се греат на повеќе грејни тела, палат сè и сешто, користат секакви печки. Затоа апелираме да внимаваат како и на кој начин се загреваат. Поради неправилното користење на овие печки, може да настанат големи пожари – додава Алити.

Во последниве неколку дена, во пожар изгоре плевна во шарпланинското село Ѓермо, а куќа изгоре во село Боговиње.


Општина Тетово: Снегот се расчистува според приоритет, прво улиците, па тротоарите


Тетово, 10 јануари, 2017 - 15:06 (META) 

Од кризниот штаб на Општина Тетово велат дека постојано се работи на расчистување на улиците од снегот. Според нив, сите коловози се проодни и механизација постојано работи на терен и ја контролира состојбата.

– Наши екипи постојано се на терен и реагираат веднаш на расчистување на патиштата од снегот, кој периодично, поради силниот ветер, понекогаш може да се спушти на некој коловоз – вели Ука Алити од кризниот штаб од Тетово.

Граѓаните велат дека сепак снегот се чисти делумно. Тротоарите, според нив, воопшто не се исчистени.

– Тротоарите не се исчистени ниту во центар, а камоли на друго место. Човек може да падне и да скрши нога, се лизга – вели една повозрасна жителка на Тетово.

Од кризниот штаб од Тетово, пак, велат дека јавните површини се расчистувале според приоритет. Денеска општински екипи работеле на расчистување на снегот од тротоарите.

Денеска во Западна Македонија наврна нов снежен нанос, кој не предизвика проблеми во патниот сообраќај. Сите автопати и регионални патишта во овој дел на Македонија се проодни.