!На 1 февруари 2017 година, завршува промотивниот период на слободно користење, без регистрација и без претплата, на содржините на „Мета“, кое беше воведено за да им овозможиме полесен пристап на корисниците до навремени и проверени вести. За начинот на пристап и за претплата, од 1 февруари 2017 година ќе информираме дополнително. При пренесувањето и преземањето на содржините од „Мета“, задолжително е атрибуирање и линкување.

Во пожар во тетовско Џепчиште целосно изгоре куќа


Тетово, 13 јануари, 2017 - 16:20 (META) 

Во пожар изгоре куќа во тетовското село Џепчиште. Пламените јазици избувнале ноќеска, неколку минути по полноќ. Тетовската противпожарна единица за два часа го локализирала пожарот. Интевенирале со четири противпожарни возила, но гасењето било отежнато поради честото замрзнување на водата.

Претходната ноќ во голем пожар во тетовското шарпланинското село Бозовце изгореа три плевни, добиток и 14 тони сточна храна. Од пламените јазици беше зафатена и покривна конструкција од соседната куќа.

Поради можностите за избувнување пожари како резултат на човечко невнимание, стари и дотраени електрични инсталации, неисправни печки и неисчистени оџаци во куќите или станбените згради, Секторот за внатрешни работи Тетово апелирашe до граѓаните да бидат максимално внимателни, да не ги оставаат вклучени грејните тела кога подолго време не се присутни во домовите или работните простории, особено не греалки, климатизери или печки на дрва.

Затоа на сопствениците на куќи и на станарите во зградите им се советува да ги проверат и ако досега не ги исчистиле, да ги исчистат оџаците, но и да не ги преоптоваруваат инсталациите со вклучување на повеќе електрични апарати наеднаш.


Во Бозовце, пожар пеплоса три плевни, дел од куќа и шест грла добиток


Тетово, 12 јануари, 2017 - 11:42 (META) 

Ноќева околу 3 часот, пожар целосно пеплоса три плевни и дел од куќа во шарпланинското село Бозовце. Во пламените јазици изгореле и три крави и три коњи, кои се чувале во една од плевните. Противпожарната единица Тетово цели четири часа се борела целосно да го локализира пожарот, за да не се прошири на другите објекти.

– Откако ни јавија за пожарот, ние со специјални џипови стигнавме за 40 минути до Бозовце. За среќа, во вакви временски услови патот беше прооден. Интервениравме повеќе со противпожарни апарати, затоа што горе темпраттурата е под минус 20 Целзиусови степени и водата замрзнува. Успеавме да го локализираме пожарот – рече Ука Алити, командир на ТППЕ Тетово.

Командирот Алити вели дека и покрај ладното време, во Тетовско, во последно време, има честа појава на пожари во објекти.

– Ова е невообичаена појава, да има пожари на вакво студено време. Поради поларниот студ, луѓето се греат на повеќе грејни тела, палат сè и сешто, користат секакви печки. Затоа апелираме да внимаваат како и на кој начин се загреваат. Поради неправилното користење на овие печки, може да настанат големи пожари – додава Алити.

Во последниве неколку дена, во пожар изгоре плевна во шарпланинското село Ѓермо, а куќа изгоре во село Боговиње.


Општина Тетово: Снегот се расчистува според приоритет, прво улиците, па тротоарите


Тетово, 10 јануари, 2017 - 15:06 (META) 

Од кризниот штаб на Општина Тетово велат дека постојано се работи на расчистување на улиците од снегот. Според нив, сите коловози се проодни и механизација постојано работи на терен и ја контролира состојбата.

– Наши екипи постојано се на терен и реагираат веднаш на расчистување на патиштата од снегот, кој периодично, поради силниот ветер, понекогаш може да се спушти на некој коловоз – вели Ука Алити од кризниот штаб од Тетово.

Граѓаните велат дека сепак снегот се чисти делумно. Тротоарите, според нив, воопшто не се исчистени.

– Тротоарите не се исчистени ниту во центар, а камоли на друго место. Човек може да падне и да скрши нога, се лизга – вели една повозрасна жителка на Тетово.

Од кризниот штаб од Тетово, пак, велат дека јавните површини се расчистувале според приоритет. Денеска општински екипи работеле на расчистување на снегот од тротоарите.

Денеска во Западна Македонија наврна нов снежен нанос, кој не предизвика проблеми во патниот сообраќај. Сите автопати и регионални патишта во овој дел на Македонија се проодни.


Бадникарски маскенбал во Тетово


Тетово, 7 јануари, 2017 - 13:19 (META) 

Традиционално и годинава бадникарскиот маскенбал во Тетово го започнаа децата, кои маскирани ги посетуваа семејствата пеејќи ја познатата песна Бдња баба.

Домаќинките за возврат им даваа костени, јаболка, тиква и пари. Подоцна повозрасните со духовити и инвентивни маски до доцните вечерни часови се забавуваа во тетовските кафулиња. На маскенбалот преовладуваа маски од филмски, претежно негативни ликови, кловнови и слично. Учесниците сметаат дека маскенбалот во иднина треба да биде под покровителство на градската власт, за да може да биде поорганизиран со дефиле по градските улици

Во пресрет на Божиќ синоќа во сите тетовски мала се палеше бадникарскиот оган и со веселба и посна трпеза се дочека Христовото рождество.


Надлежните делумно го чистат снегот од патиштата и од улиците во Тетово и во околината


Тетово, 5 јануари, 2017 - 16:12 (META) 

Патните правци кон некои шарпланински села не се доволно исчистени, а во Тетово од снег се чистат само главните улици, велат граѓани од Полошкиот Регион.

– Патот што води кон нашето село, Селце на Шар Планина, не се чисти. Треба локалните власти повеќе да се ангажираат и да ги чистат патиштата од снегот. Некои возила не можат да се движат по овој пат – вели жител на Селце.

Жителите на Тетово велат дека во градот од снежните наноси се чистат само главните улици, а за споредните улици и за сокаците, според нив, никој не води грижа.

– Не се чисти. На улиците има снег, сега се најавува пониска температура, сè ќе замрзне, ќе биде лошо, ќе се лизга, ќе искршиме и раце и нозе и сè – вели жителка од Тетово.

Од Општина Тетово, и покрај поплаките на граѓаните, велат дека во рамки на можностите ги одржуваат улиците во градот и патните правци што водат кон селата од Шар Планина.

„Снежните врнежи продолжуваат со висок интензитет. Сообраќајот во градот се одвива слободно, но во зимски услови. Расчистени се и проодни се градските булевари, кружните текови во градот, како и споредните улици. Исто така, проодни се и патиштата кон селата Шипковица, Бродец, Вешала, Бозовце, како и влезните делови на селата Расадиште, Гајре и Лисец. Проблеми се појавуваат во патниот правец Селце – Вејце, каде поради дефект на механизацијата, ангажирана е дополнителна механизација, која се очекува да го оспособи патот“, стои во писменото соопштение на Општина Тетово испратено до медиумите.

Градските власти апелираат граѓаните да не излегуваат без никаква потреба со возила, да не го фрлаат снегот на улица и да не се паркираат паралелно низ улиците. Поради непрекинатите снежни врнежи, целата механизација, како и човечките капацитети, како што посочуваат од Општинате, ќе работат непрекинато до нормализирање на патниот сообраќај.

Автопатиштата низ Западна Македонија се проодни, а сообраќајот непрекинато се одвива и кон скијачкиот центар Попова Шапка, каде има воведено забрана за тешка товарни возила.


Арифи даде отчет за сработеното, но ги заборави најгорливите проблеми во градот


Тетово, 29 декември, 2016 - 16:25 (META) 

Успешна година со многу реализирани проекти. Вака градоначалничката на Тетово, Теута Арифи, на прес-конференција ја оцени 2016 година. Според неа, општинската власт решила голем број проблеми во градот, вклучувајќи реконструкција на училишта, асфалтирање на улици, нови контејнери, засадување на дрвја. Таа се пофали дека за време на нејзиниот мандат е изградена последната траса од цевководот на новиот тетовски водовод.

– Во текот на двете изминати децении, сите бевме свесни дека водата претставува основна човекова потреба, но тоа што нè разликува нас од истомислениците во текот на изминатите години е фактот дека ние дејствуваме, чесно работевме, не придобивме на криминален начин од фондовите издвоени за довршување на водоводната мрежа, аплициравме со проект за филтер-станица во Европската банка за обнова и развој, го добивме грантот и сега се наоѓаме во завршна фаза од проектот. Со изградбата на филтер-станицата во 2017 година, конечно ќе заврши дводецениската битка за Тетово да има чиста вода за пиење во доволно количество, односно водата веќе нема да биде луксуз – рече Арифи.

Градоначалничката Арифи додаде дека Општина Тетово добила проект преку ИПА-програмата, за изградба на фекална канализација за отпадни води.

Во својот отчет Арифи не ги спомна најгорливите проблеми во градот, дивата депонија и сообраќајниот хаос кој се создава поради непробиените булевари во градот. Таа на новинарско прашање одговори дека се работи и на овие проблеми, но не презицираше кога ќе биде конечно исчистена дивата депонија и кога ќе се пробијат тесните сообраќајни грла.

Пред околу две години од Општина Тетово рекоа дека проблемот со водоснабдувањето во градот ќе се реши во октомври 2015 година. На денешната прес-конференција, градоначалничката Арифи, пак, вети дека Тетово ќе добие доволно вода за пиење, но дека тоа ќе се случи наредната година откако ќе се изгради филтер-станицата.


Денеска се прегласува во Теарце, избирачкото место отворено навреме


Тетово, 25 декември, 2016 - 8:27 (META) 

Утрово во 7 часот беше отворено гласачкото место 2011 во основното училиште „Кирил Пејчиновиќ“ во општина Теарце, каде се прегласува откако Управен суд одлучи да го поништи гласањето во ова тетовско село.

Изборниот молк кој почна во петокот на полноќ, ќе трае до затворање на избирачкото место во 19 часот.

На терен се присутни и претставници на граѓанската асоцијација „Мост“ и на невладината „Цивил“ кои го набљудуваат изборниот процес.

Државната изборна комисија пред четири дена едногласно донесе одлука за прегласување во Теарце бидејќи симулацијата направена од ИТ-секторот покажала дека прегласувањето може да влијае на резултатот од изборите, односно на бројот на освоени мандати на политичките партии во шестата изборна единица.

Од комисијата информираа дека гласачкото ливче во Теарце е исто како и пред две недели, со 11 кандидатски листи.

Причината за поништување на гласањето е бидејќи било утврдено дека од кочанот со гласачки ливчиња недостигало едно ливче, кое потоа, со дел од кочанот, било пронајдено во гласачката кутија. Освен тоа, во доверливиот гласачки материјал недостига и образецот број 15.

На избирачкото место 2011 во Теарце во избирачкиот список се запишани вкупно 714 гласачи, а на гласањето на 11 декември излегоа 404 избирачи.


Во Тетово масовно се градат дивоградби, а Општината сè уште не реагира на терен


Тетово, 17 декември, 2016 - 15:23 (META) 

Локалната власт сè уште не презема никакви мерки да ја спречи изградбата на бесправните објекти. И покрај тоа што Општина Тетово пред повеќе од четири месеци има избрано фирма за уривање на дивоградбите, состојбата на терен е хаотична. Решенијата за уривање на дивоградбите донесени од тетовскиот инспекторат не се спроведуваат, а од друга страна, постојано никнуваат нови бесправни објекти.

Од кабинетот на градоначалничката на Тетово, Теута Арифи, велат дека ќе се почне со уривање на бесправните објекти во согласност со општинската програма.

– Ние уште летоска, на 8 август, ја избравме фирмата „Еуро инвест“ за уривање на дивоградбите. Со оваа фирма потпишавме и едногодишен договор за оваа намена. Фирмата ќе почне со уривање во согласност со општинската програма – изјавија од кабинетот на градоначалничката Теута Арифи.

Но, од Општина Тетово, не одговорија што содржи општинската програма за уривање на дивоградбите и кога таа ќе почне да се реализира.

Општина Тетово повеќе од една деценија се соочува со проблемот со дивоградби. Локалните власти неколку години се правдаа дека проблемот веднаш ќе биде решен, откако ќе се избере фирма за уривање на бесправните објекти. Фирмата се избра, но сè уште на терен не се преземаат никакви активности.

Дивоградбите во Тетово ги има насекаде. Во центарот на градот, на периферијата, но најконцентрирани се долж горниот кањон на реката Пена и кон излетничкото место Кале, каде инвеститорите слободно градат на државно земјиште викендички, куќи, ресторани и хотели.


Кражби во Тетово, украдени накит и пари


Тетово, 16 декември, 2016 - 12:28 (META) 

Разновиден златен накит, нараквици, прстени и друго, украдени се вчера во куќа на 63-годишен жител од тетовско Жеровјане. Засега непознати сторители ја скршиле бравата, влегле во куќата, целосно ги пребарале сите простории и од регал во една од спалните на вториот кат од куќата, поточно од украсно куферче, освен златен накит, одзеле женски часовник, бижутерија, 200 швајцарски франци. Со одземеното, незабележани од никого, ја напуштиле куќата, противправно стекнувајќи имотна корист која се проценува на 180.000 денари.

Засега непознати сторители извршиле кражба и во станот на 31-годишниот тетовец Н.Ј, лоциран на улица 180 во Тетово. Откако целосно ја пребарале внатрешноста на станот, од комода во спалната соба одзеле околу 300 евра, а од дневната соба телевизор и лаптоп, по што незабележани се оддалечиле од станот. Извршен е комплетен увид и се преземаат мерки и активности за расчистување на кражбата.


Коалицијата ВМРО за Македонија во Тетово понуди решенија за проблемите на граѓаните


Тетово, 29 ноември, 2016 - 15:45 (META) 

Коалицијата ВМРО за Македонија попладнево го посети Тетово каде лидерите на трите партии што ја сочинуваат коалицијата, ВМРО – Народна партија, Достоинство и Обединети за Македонија, им ветија на граѓаните почиста животна средина и поголема децентрализација доколку дојдат на власт.

– Тука, во Тетовско, е најдобро да ја повториме нашата идеја за поголема децентрализација, односно секое село да стане општина. Во овој регион има села кои достигнуваат повеќе илјади жители, дури и десет илјади жители. Токму овие села се најголемите губитници од погрешната децентрализација, која ги остави без основни услови за живот. Тоа предизвика масовни иселувања на младите, а со нашата идеја, сметам дека селата откако ќе станат општини, ќе имаат економски напредок – рече Љубчо Георгиевски, претседател на ВМРО-НП.

Претседателот на Обединети за Македонија, Лубе Бошковски, рече дека ќе се залага за решавање на образовните проблеми во Тетовско, особено за просторниот проблем на тетовските гимназијалци, кои следат настава на македонски јазик. Стојанче Ангелов од Достоинство изјави дека ќе понуди мерки за намалување на иселувањето на младите од овој крај. Тој, како што рече, ќе се залага и за запирање на етничката дискриминација на Македонците во Тетово.

Носителот на кандидатската листа во шестата изборна единица од коалицијата ВМРО за Македонија, Зоран Велковски, понуди решенија за намалување на големото аерозагадуавње во Тетово. Едното од нив, како што посочи, е ангажирање на меѓународни експерти кои ќе работат на лоцирање на најголемите загадувачи на воздухот во Тетово и мерки за намалување на аерозагадувањето.