!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Трамп: Американскиот судски систем е неправеден


Вашингтон, 11 јануари, 2018 - 11:51 (META) 

Претседателот на САД, Доналд Трамп го критикуваше американскиот судски систем велејќи дека тој е неправеден. Трамп ова го изјави по одлуката на судот во Сан Франциско привремено да го блокира неговиот план за укинување на програмата која ги штити младите имигранти од депортација.

„Тоа само покажува колку нашиот судски систем e скршен и нефер“, напиша Трамп на „Твитер“.

Американскиот окружен судија за северниот округ Калифорнија, Вилијам Олсуп, во вторник го одобри барањето на Калифорнија и другите подносители на жалби да го спречи Трамп да ја укине програмата за младите мигранти.

Програмата штити околу 800.000 лица кои во САД влегле нелегално како деца или влегле со членови на нивните семејства на кои им истекла визата.


ВМРО-ДПМНЕ бара судот да ги ослободи притворените за 27 април


Скопје, 2 јануари, 2018 - 11:04 (META) 

Десетици неосновано притворени граѓани наместо со своите семејства новата година ја поминаа во ладни ќелии, велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ и реагираат на продолжениот притвор на осомничени за насилствата во Собранието од 27 април.

Од партијата велат дека притворените се „жртви на политички прогон, кои ја чувствуваат инквизицијата на 21 век на сопствена кожа“.

„Притворените граѓани се лишени од загарантираните човекови права, а постапката против нив е противзаконска и неоснована уште од самиот почеток. Непочитувањето на законите при нивното притворање, го потврди и Народниот правобранител. Факт кој остана премолчен од ОЈО и судот“, стои во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

Оттаму бараат од судот да ги „согледа правните аргументи и фактичката состојба“ и да ги укине притворите.

„Судот како гарант на законитоста во постапката е должен да се издигне над притисокот. Судот има шанса да му стави крај на политичкиот прогон и да ја одбрани демократијата. Судиите треба да знаат дека ваква политичка конструкција ќе биде осудена од сите меѓународни фактори и Европскиот суд за човекови права (ЕСЧП)“, порачуваат од ВМРО-ДПМНЕ.


ВМРО-ДПМНЕ: Институциите не смеат да бидат алатка за политички прогон


Скопје, 29 декември, 2017 - 9:51 (META) 

Не постои никаква правна аргументација уметници, оперски пејачи, актери, режисери, архитекти, доктори, полициски службеници, пратеници и останатите неправедно обвинети за тероризам да се држат во притвор, се вели во денешното соопштение на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, која реагира на продолжувањето на притворот на осомничените за насилствата во Собранието од 27 април.

„Тие се целосно невини и секоја поинаква одлука од страна на органите на прогонот е само ширење на страв и обид за сузбивање на секоја критичка мисла. Нивното притворање е притисок врз нив и нивните семејства, но и порака до сите оние кои би се обиделе да кренат глас против деструктивните и антидржавни политики на власта. Притворените не се терористи, туку жртви на политички прогон“, стои во соопштението.

Од партијата нагласуваат дека „кршењето на законите и процедурите од страна на правосудните органи при апсењето на лицата од 27 април го потврди и Народниот правобранител“, односно дека полицијата при апсењето на тројцата пратеници го повредила правото на пратенички имунитет и начелото на презумпција на невиност.

„Кршењето на законите е видливо во сите нивоа од кривичната постапка. Законите се кршат од ОЈО, судот, но и од одговорните во истражниот затвор. Институциите не смеат да бидат злоупотребувани и користени како алатка за политички прогон. Граѓаните заслужуваат општество во кое законите важат за сите, а институциите мора да бидат гарант на демократијата и владеењето на правото“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.


Мемети: Полицијата го прекршила правото на имунитет при приведувањето на пратениците


Скопје, 28 декември, 2017 - 15:42 (META) 

Полицијата го повредила правото на пратeнички имунитет и начелото на презумпција на невиност при приведувањето на тројцата пратеници на 28 ноември, годинава, како дел од 36-мината осомничени за насилствата во Собранието од 27 април, констатирал Народниот правобранител.

Според Омбудсманот, полицијата во случајов не го почитувала Правилникот за начин и вршење на полициски работи.

На денешниот брифинг со новинарите, народниот правобранител Иџет Мемети информираше дека ваквата состојба е констатирана по добиена претставка од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“.

За Народниот правобранител е неспорно дека во случајот било постапено спротивно на член 19 од Правилникот за начинот и вршење на полициски работи, според кој, доколку лицето кое се приведува се повика на статусот имунитет полицискиот службеник по проверка на веродостојноста на таквиот статус ќе го прекине приведувањето и за тоа веднаш
ќе го извести непосредниот раководен полициски службеник.

Мемети информира дека е доставена препорака до министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски со која се бара да се спроведе целосна постапка за испитување на начинот на постапувањето на полициските службеници на 28 ноември 2017 година, да утврди одговорност и да се санкционираат прекршителите на правата на пратениците.

Омбудсманот дополнително смета дека е потребно да се постави и прашањето зошто судот издал наредба за приведување и претрес на лица кои уживаат имунитет, без претходно да им биде одземен.


Судот денеска или утре ќе одлучува за притворот на осомничените од 27 април


Скопје, 27 декември, 2017 - 11:01 (META) 

Кривичниот суд од Скопје денеска, а најдоцна утре треба да одлучи по барањето на Основното јавно обвинителство за организиран криминал и корупција за продолжување на притворите на поранешниот министер за внатрешни работи и директорот на Бирото за јавна безбедност Митко Чаквов, Игор Дурловски, Борис Дамовски, Богдан Илиевски и уште петнаесетина осомничени за насилствата во Собранието од 27 април оваа година.

Од Судот за „Мета“ потврдија дека го добиле барањето на обвинителството, но, неофицијално, за сега не е одлучувано по него и дека тоа треба да се случи денеска или најдоцна до утре кога на оваа група осомничени им истекува притворот што првично им беше одреден.

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција вчера побарало од Кривичниот суд да им ја продолжи мерката притвор на осомничените за насилствата во Собранието од 27 април.

Утре им истекува притворот на 19 осомничени, на 29 декември на двајца, а на 30 декември на едно лице.

На шестмината пратеници во Собранието од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Мукоски, Љубен Арнаудов, Сашо Василевски – кои добија притвор и Јохан Тарчуловски, Жаклина Пешевска и Љупчо Димовски – на кои судот им одреди домашен притвор, мерките им истекуваат на 5 јануари, бидејќи за нив судот одлучуваше подоцна оти се чекаше од Собранието да им го одземе пратеничкиот имунитет.


Експлозија пред судот во Атина


Атина, 22 декември, 2017 - 12:19 (META) 

Силна експлозија утринава го оштети судскиот комплекс во центарот на Атина, неколку часа откако Парламентот усвои поостри мерки против демонстрантите, соопшти полицијата, додавајќи дека нема жртви.

Експлозијата се случила пред зори, по анонимна телефонска дојава во еден грчки дневен весник и портал.Полицијата соопшти дека припадници на обезбедувањето забележале двајца мажи, за кои постои сомнение дека се напаѓачи, како оставаат торба пред зградата на Парламентот.

Како што се наведува во соопштението, ваквите напади се чести и имаат „симболичко значење“. Новите мерки усвоени од Парламентот, предвидуваат минимални казни затвор од три до шест месеци за активистите кои редовно се собираат пред судовите, протестирајќи против заплената на недвижности кои се под хипотека.

Помалку од половина од Грците можат да ги исплатат кредитите после рецесијата и финансиската криза, што е најголема стапка во Европа. За сега, ниту една група не ја презеде одговорноста за нападот.


Солунскиот суд изрече затворска казна од 1.489 години за криумчарење мигранти


Солун, 19 декември, 2017 - 14:31 (META) 

Судот во Солун осуди 23 лица на затворска казна од осум до 1.489 години поради криумчарење ирачки и сириски бегалци во Грција.

Осудените криумчареле бегалци од турската граница во 2015 и 2016 година.

Судот најдолга затворска казна му изрекол на 54-годишен Грк, осуден за предводење на групата криумчари кои организирале транспорт за повеќе од 500 бегалци во 43 одвоени случаи.

Според грчкиот закон, максималната казна која може да се отслужи во затвор е 25 години, без разлика на должината на изречената казна. Светските агенции наведуваат дека 23 лица меѓу кои повеќето се такси превозници се ослободени.

Групата е уапсена во јули 2016 година.


Мемеди очекува откривање на вистината за настаните во Собранието на 27 април


Скопје, 3 декември, 2017 - 14:12 (META) 

Претседателот на Национална демократска преродба (НДП), Весел Мемеди, во соопштение до јавноста вели дека не е вклучен во ниту една притивзаконска активност за настаните во Собранието на 27 април, откако некои медиуми објавија дека полицијата извршила претрес во неговиот дом, при што му бил одземен мобилниот телефон, поради сомнеж за негова вклученост во настаните од 27 април во Собранието.

„Во оваа акција на правните органи за обелоденување на вистината за настаните во парламентот, беше вклучено и моето име како еден од осомничените за овој настан. Намерно молчев за да им се овозможи на овие правни органи непречено и професионално да си ја завршат работата, без ниту една внатрешна или надворешна пречка. Иако моето име беше спомнато без ниту едно право, мило ми е штo дојде време за нашата вина или невиност да зборуваат правните органи, а не насилниците и клеветниците“, се вели во соопштението на Мемеди.

Тој ја поздрави и одлуката на Врховниот суд за ослободување на обвинетите во случајот „Монструм“ и бара, како што вели, да се најдат вистинските убијци и што побргу да излезат пред судот.


Бејли: Одговорност за настаните на 27 април, но и презумпција на невиност


Скопје, 30 ноември, 2017 - 11:33 (META) 

Амбасадорот на САД во земјава, Џес Бејли, денеска порача дека Амбасадата на САД будно ги следи настаните поврзани со случувањата во Собранието на 27 април и дека полицијата, обвинителството и правосудниот систем мора да дејствуваат транспаретно, со почитување на највисоките стандарди при изведувањето на овој процес.

– Полицијата, обвинителството и правосудниот систем мора да работат транспарентно, со почитување на највисоките стандарди. САД и Европската Унија истакнаа дека тие што се одговорни за настаните од 27 април мора да се соочат со одговорноста за случувањата, но процесот, исто така, мора да ја почитува презумпцијата на невиност – рече Бејли.

Тој нагласи дека парламентот денеска, во согласност со својата улога, води важни разговори на таа тема.

– Тоа е негова улога, да разговара за демократското владеење – нагласи амбасадорот на САД, по денешната средба во Собранието на спикерот Талат Џафери со Лаура Купер, вршителка на должноста заменик-помошник на секретарот за одбрана на САД.

Прашан дали заменик-помошникот на државниот секретар на САД, Брајан Хојт Ји, ќе биде новиот амбасадор во Македонија, Бејли изјави дека во моментов тој е американскиот амбасадор и дека колку што тој знае, засега Белата куќа нема номинирано некого за оваа позиција.

– Единственото тело кое може да потврди дали е тоа точно или не, е Белата куќа – рече Бејли.


Судот утре ќе донесе пресуда за Ристевски, кој ја призна вината во „Шамари“


Скопје, 29 ноември, 2017 - 14:11 (META) 

Судијката Татијана Михајлова за утре го закажа објавувањето на пресудата на Јордан Ристевски, кој на денешното рочиште се изјасни за виновен во случајот „Шамари“ на СЈО, за насилството во Општина Центар во јуни 2013 година.

На одвоеното судење, тој рече дека доброволно ја признава вината и дека никој не му вршел притисок ниту му се заканувал за да го признае делото, за кое рече дека се кае.

Обвинителката на СЈО, Фатиме Фетаи, рече дека околностите за Ристески се идентични како тие за Томислав Лазаров, кој минатата недела ја призна вината и беше правосилно осуден на шестмесечна условна затворска казна.

Според Фетаи, признанието на вината на Ристески ќе има позитивно влијание на понатамошниот тек на постапката, но и за него во однос на одмерувањето на висината на казната.

Како олеснителна околност, во тој контекст, таа наведе дека Ристевски досега не е осудуван, високообразован е, вработен и релативно млад човек, кој допрва треба да оформи семејство.

Како единствена отежителна околност Фетаи го наведе тоа што тој со учествата во насилствата испратил порака дека со насилство може да се спречи демократското функционирање на институциите, што имало свои последици и во настаните од 27 април годинава во Собранието.