!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Меркел: Викендов итен состанок на ЕУ-лидерите поради Северна Кореја


Берлин, 5 септември, 2017 - 12:39 (META) 

Министрите за надворешни работи на земјите членки на ЕУ за викендот треба да разговараат за воведувањето додатни санкции кон Северна Кореја, изјави германската канцеларка Ангела Меркел.

Таа додаде дека тој состанок треба итно да се организира, истакнувајќи дека тестовите што ги изведе Северна Кореја претставуваат флагрантно кршење на сите меѓународни услови.

– Говорам јасно и во име на целата влада: единствено е можно мирно и дипломатско решение – истакна Меркел.

Германската канцеларка вчера телефонски разговарала со претседателот на САД, Доналд Трамп, и тие ги повикаа ОН бргу да ги усогласат острите санкции против Северна Кореја.

Меркел и Трамп најновата нуклеарна проба со хидрогенска бомба ја осудија како „неприфатлива ескалација“.

„Германската канцеларка и американскиот претседател изразија став дека меѓународната заедница мора да продолжи да врши притисок на режимот во Северна Кореја и дека Советот за безбедност на ОН мора бргу да ги усвои санкциите“, се вели во соопштението на германската влада.


Османи: МВР и Собранието доцнат со мерките од првиот дел од планот „3-6-9“


Скопје, 30 август, 2017 - 14:44 (META) 

Од вкупно предвидени 73 мерки, во првиот дел од планот „3-6-9“, досега се реализирани 34 мерки, повеќе од 30 мерки се во тек, а за неколку Владата констатирала дека доцнат. Ова денеска го изјави вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, пред почетокот на 36. состанок на Работниот комитет за европски интеграции (РКЕИ), кој се одржа по неколкугодишна пауза, а со кој претседава вицепремиерот задолжен за европски прашања.

Османи истакна дека бројката на реализирани мерки и „не е така лоша“ ако се има предвид дека Владата и институциите надлежни за нивно спроведување се наоѓаат на половина од потребното време за нивна имплементација. Но, како што додаде, ова треба да биде и предупредување за поголем фокус на Владата и на администрацијата кон мерките од планот „3-6-9“.

– Ние како Влада имаме реализирано повеќе од десет мерки, како што е одлуката за стопирање со владините реклами во медиумите, како и одлуката за формирање Совет за спроведување на реформите во правосудството. Сепак, доцниме со мерките за спречување на користењето на државните ресурси за време на изборниот период, нешто што, според планот, досега требаше да биде реализирано, а секако и изборите се ближат – рече Османи.

Тој посочи дека има доцнење и во другите ресори, како што е Министерството за внатрешни работи, кое сè уште не почнало со подготовката на новиот предлог-закон за заштита на сведоци и сè уште нема точно поделени ингеренции со Министерството за правда.

Доцнење, според Османи, има и кај институциите кои се надвор од ингеренциите на Владата, односно Собранието, каде сè уште не е почната т.н. инклузивна дискусија за избор на модел за реформа на системот за следење на комуникациите, а се доцни и со изборот на член на Уставниот суд кому му престанува мандатот.

Одговарајќи на новинарско прашање, Османи изјави дека очекува Законот за употребата на јазиците, кој е доставен до Собранието, да се најде на дневен ред пред пратениците на 13 септември и да добие поддршка од сите политички партии.

– Нашите информации се дека ќе биде ставен на дневен ред некаде на 13 септември и очекуваме брзо да се усвои бидејќи законот е со европско знаменце. Тука процедурите се дефинирани. Очекуваме и повикуваме сите политички партии да гласаат позитивно за овој закон бидејќи сметам дека така на најдобар начин ќе направиме големо унапредување во имплементацијата на Рамковниот договор, кој е одобрен и потпишан од сите политички партии, меѓутоа и ќе покажеме волја за соживот и за прифаќање на различностите – изјави вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи.


Могерини: ЕУ на Балканот може многу да изгуби, но многу и да добие


Брисел, 29 август, 2017 - 10:48 (META) 

Балканот е еден од четирите приоритети на надворешната политика на Европската Унија, изјави синоќа високата претставничка за надворешна и за безбедноста политика на ЕУ, Федерика Могерини, на отворањето на конференцијата со амбасадорите на Унијата во Брисел, истакнувајќи дека „како што добро знаат, ЕУ (на Балканот) може многу да изгуби, но и многу да добие“.

Могерини на почетокот на дводневното советување со шефовите на дипломатските претставништа на ЕУ во светот нагласи дека на Балакнот оваа година „имаше загрижувачки тензии во повеќе земји, но дека партнерите на ЕУ во регионот секогаш успевале да ја потврдат желбата и способноста за напредок на европскиот пат“.

ЕУ, како што наведе Могерини, им помогнала на своите партнери, но и самите биле во состојба да го направат тоа, бидејќи „нивните, пред сè, млади граѓани, тоа го барале од своите лидери и тие лидери тоа многу добро го знаат“.

Таа додаде дека се лути кога некој ќе каже „Балканот е на патот кон Европа“, истакнувајќи дека „Балканот е во Европа“, а некој „заден двор“.

– Мислам дека можеме да си го поставиме како наша цел, до крајот на овој мандат, да видиме суштински чекори напред кај секој од нашите партнери на Балканот на нивниот пат кон членство во Европската Унија – истакна шефицата на Европката служба за надворешни работи.


Србија очекува следните три дена да се најде решение за проблемот со извозот во Хрватска


Белград, 9 август, 2017 - 13:57 (META) 

Српскиот министер за трговија и туризам, Расим Љајиќ, очекува во следните три дена да биде најдено решение за спорот помеѓу Хрватска и земјите во регионот, поради новиот правилник за увоз на овошје и на зеленчук, што Хрватска го донесе на 15 јули, а со кој значително се зголемуваат трошоците при извоз на свежото овошје и зеленчук.

– Никому не му е во интерес заострување на односите и оваа состојба да трае долго, бидејќи трговските војни на крајот само бројат штети и тука никој не може да профитира – ијзавил Љајиќ за телевизија „Пинк“.

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, вчера телефонски разговарал со министерот за земјоделство на Хрватска, Томислав Толушиќ, при што хрватскиот колега покажал интерес за наоѓање решение за настанатиот проблем.

Министрите во регионот одржаа  состанок во Сараево, каде што беа донесени заеднички заклучоци во однос на правилникот од Хрватска.

Тие ја повикаа Хрватска итно да ги укине дискриминаторските одредби од правилникот, а трошоците за инспекцискиот надзор да се сведат на нивната реална висина. Меѓу другото, во заклучоците се наведува дека секоја земја, сè до решавање на проблемот, за да ги заштити сопствените економски интереси, ќе преземе соодветни конкретни мерки и механизми.


Трамп: Со Путин имавме извонреден состанок


Хамбург, 8 јули, 2017 - 11:26 (META) 

Претседателот на САД, Доналд Трамп, изјави дека имал извонреден прв состанок лице в лице со рускиот претседател Владимир Путин.

Ова Трамп го изјави на почетокот на средбата со британската премиерка Тереза Меј, со која ги почна обврските на вториот ден од самитот на Г20 во Хамбург.

Состанокот помеѓу Трамп и Путин во Хамбург, кој требало да трае половина час, завршил по два и пол часа.

Лидерите на САД и на Русија постигнале договор за прекин на огнот на југозападот на Сирија, јавува агенцијата АП.

Како што се наведува, прекинот на огнот би требало да стапи на сила на 9 јули по локално време во Дамаск.

Тие исто така ги разгледувале и можностите да се намалат тензиите во другите делови на Сирија кои не се опфатени со договорот за примирје.


Италија бара од европските партнери да ги отворат своите пристаништа за мигрантите


Париз, 2 јули, 2017 - 16:01 (META) 

Италијанското министерство за внатрешни работи денеска побара од европските земји да ги отворат своите пристаништа за прием на бродови со мигранти, со што би се ублажил притисокот што го трпи Италија.

Денеска во Париз се состанаа министрите за внатрешни работи на Италија, Франција и на Германија, Марко Минити, Жерар Коломб и Томас де Мезијер, кои ќе разговараат за приливот на мигранти и за начините за помош на Италија која е соочена со овој бегалски бран.

„Италија е под голем притисок“, изјавил Минити во пресрет на состанокот, додавајќи дека Италија би можела да го блокира влезот на странски бродови со мигранти спасени во Средоземното Море.

Италија повеќепати се жалеше дека сама се соочува со мигрантската криза и ги повика европските земји да покажат поголема солидарност и да ѝ помогнат.

Во Италија, од почетокот на оваа година пристигнале 83.000 мигранти, што е за 19 отсто повеќе во споредба со истиот период од минатата година.

На состанокот во Париз ќе присуствува и еврокомесарот за миграција, Димитрис Аврамопулос.


ДУИ и ДР-ДПА ги објавија кандидатите за заменици-министри во Владата


Скопје, 12 јуни, 2017 - 23:31 (META) 

ДУИ ги објави имињата на кандидатите за заменици-министри во Владата. Агим Нухиу се предлага за заменик-министер во Министерството за внатрешни работи, за заменик-министер за одбрана се предлага Беким Максути, за заменик-министер за образование – Висар Ганиу и за заменик-министер за финансии – Ширете Елези.

Имињата на кандидатите за заменици-министри на ДУИ ги објави вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, на својот фејсбук-профил.

Вечерва состанок одржа и Движењето за реформи на ДПА (ДР-ДПА), на кој, исто така, биле договорени кандидатите за заменици-министри.

Од оваа партија, Арта Точи е предложена за заменик-министер за надворешни работи, Мехмет Ремзи за заменик-министер во Министерството за транспорт и врски и Елми Азири за заменик-министер во Министерството за труд и социјална политика.


Иванов: ЕУ да извлече поука од досегашниот пристап кон Македонија и кон регионот


Крањ, 3 јуни, 2017 - 19:24 (META) 

Европската Унија да извлече поуки за ефектите од досегашниот пристап кон Македонија и кон регионот, порачал претседателот на државата, Ѓорге Иванов, во своето обраќање на денешниот состанок на лидерите од Процесот Брдо – Бриони, што се одржува во Брдо кај Крањ, Словенија.

Членство на Република Македонија во НАТО, почеток на преговорите со Европската Унија, продлабочување на соработката во сферата на безбедноста за стабилен регион, воздржување од радикална националистичка реторика и немешање во внатрешните работи на државите се пораките што Иванов ги истакнал на лидерскиот состанок, стои во соопштението од неговиот кабинет.

Тој порачал дека долгогодишната статус кво состојба во интеграциите ја продлабочила кризата во Македонија и им дала алиби на политичарите да застранат од зацртаниот европски пат.

„Една од клучните причини за стагнацијата, дури и за ретроградните процеси во регионот е недоволниот ангажман и недоволното внимание на ЕУ. Разбираме целосно дека ЕУ се соочува со повеќе кризи, но истовремено ЕУ не треба да дозволи уште една балканска криза“, рекол Иванов и додал оти очекува Германија како движечка сила во ЕУ да му помогне на целиот регион.

Македонскиот претседател посочил дека ЕУ треба да најде „креативен начин“ за отворање на поглавјата 23 и 24, нагласувајќи дека отворањето на преговорите за правосудство, основните права, правда, слобода и безбедност ќе го дадат неопходниот поттик за интензивирање на реформските процеси.

Иванов предложил на следниот самит на Процесот Брдо-Бриони, што треба да се одржи во Македонија, како специјален гостин да биде поканет премиерот на Грција, Алексис Ципрас, како и претставници на Бугарија, како претседавач со Европската Унија, официјални претставници од ЕУ и кралот на Јордан, Абдула, „имајќи ги предвид безбедносните предизвици и проблемите поврзани со мигрантската криза, како и потребата за соработка со трети држави во однос на безбедноста“.

Лидерите на денешниот состанок се заложиле да работат на зајакнување на политичката стабилност и на помирувањето во Југоисточна Европа, додека во однос на економијата заклучоците се дека мора да се вложува регионот да стане поатрактивен за инвестиции во транспортот, енергетската и во дигиталната инфраструктура.


Словенија и Хрватска ќе работат земјите од Западен Балкан да станат дел од ЕУ


Крањ, 3 јуни, 2017 - 18:28 (META) 

Словенија и Хрватска ќе продолжат да работат на зачленување на земјите од Западен Балкан во ЕУ, што ќе придонесе за зајакнување на довербата и на стабилноста во регионот. Ова го истакнаа министрите за надворешни работи на двете земји, Карл Ерјавец и Давор Иво Штир, на прес-конференција во Брдо кај Крањ, каде денеска се одржува состанокот на лидерите на Процесот Брдо – Бриони, пренесуваат медиумите.

Ерјавец и Штир оценија дека клучно за државите од Западен Балкан е да ги спроведат потребните реформи, а проширувањето да остане главна цел на Унијата.

– Словенија го поддржува процесот на проширување и јасно е дека регионот веќе ѝ припаѓа на ЕУ. Сепак, потребно е државите од Западен Балкан да ги спроведат реформите, да изградат институции, да го зајакнат владеењето на правото и да се справат со корупцијата и со организираниот криминал. Уверени сме дека стабилен Западен Балкан придонесува за стабилноста на ЕУ – изјави словенечкиот министер за надворешни работи, Карл Ерјавец.

Министерот за надворешни работи на Хрватска, Давор Иво Штир, истакна дека државите што сакаат да станат членки на ЕУ мора да ги спроведат реформите, но кога ќе бидат исполнети критериумите, вратата за членство мора да биде отворена. Тој нагласи дека ќе работи проширувањето да се одржи на дневниот ред на Унијата, додавајќи дека, всушност, станува збор за процес кој повеќе е „консолидација на Европа, отколку проширување“.

На состанокот на лидери во Брдо кај Крањ учествуваат и претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов, и шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров.


Иванов и Димитров на состанок на лидерите на процесот Брдо – Бриони


Крањ, 3 јуни, 2017 - 11:38 (META) 

Претседателот на државата, Ѓорге Иванов, и министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денеска ќе учествуваат на состанокот на лидерите од Процесот Брдо – Бриони, што се одржува во Брдо кај Крањ, Словенија.

На состанокот, чии домаќини се претседателите на Словенија и на Хрватска, Борут Пахор и Колинда Грабар-Китаровиќ, ќе се дискутираат теми поврзани со процесот на проширување на Европската Унија и европските перспективи на земјите од регионот.

Гостин на состанокот, како што е најавено, ќе биде претседателот на Сојузна Република Германија, Франк Валтер Штајнмаер.

Како што соопштија од нивните кабинети, Иванов и Димитров во рамките на состанокот ќе остварат повеќе билатерални средби, а претседателот на Македонија предвидено е да има обраќање на пленарната сесија на состанокот.

На средбата е најавено учеството и на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, претседателот на Црна Гора, Филип Вујановиќ, претседателот на Косово, Хашим Тачи, претседателот на Република Албанија, Бујар Нишани, и на членот на претседателството на Босна и Херцеговина, Драган Човиќ.