!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Попоски на покана на Могерини, денеска во Малта на неформален состанок


Скопје, 28 април, 2017 - 10:32 (META) 

Министерот за надворешни работи во оставка, Никола Попоски, денеска во Малта, на покана на високата претставничка за надворешни работи и за безбедносна политика на ЕУ, Федерика Могерини, ќе присуствува на неформален состанок на министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската Унија и на земјите кандидати за членство во ЕУ, Македонија, Албанија, Црна Гора, Србија и Турција.

„На покана на високиот претставник за надворешни работи и за безбедносна политика на ЕУ, Федерика Могерини, и на министерот за надворешни рабoти на Малта, Џорџ В. Вела, во својство на земја претседавач со Советот на ЕУ, заменик-претседателот на Владата на Република Македонија и министерот за надворешни работи Никола Попоски на 28 април 2017 година, во Валета, ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите членки на Европската Унија и на земјите кандидати за членство во ЕУ: Македонија, Албанија, Црна Гора, Србија и Турција“, информираат од МНР.

На маргините на состанокот, предвидено е министерот Попоски да оствари билатерални средби.


СЈО „на работна средба на повисоко ниво“ со претставници на „Македонски телеком“


Скопје, 24 април, 2017 - 15:09 (META) 

Обвинители на Специјалното јавно обвинителство денеска одржале „работна средба на повисоко ниво“ со претставници на „Македонски телеком“, во врска барањето за СЈО за претрес на компјутерските системи, а во рамките на истрагата за масовното прислушување.

„Во просториите на „Македонски телеком“ денеска е одржана работна средба на повисоко ниво со преставници на оваа компанија, за да се најде решение за предметите од интерес на ова јавно обвинителство. Очекуваме воспоставената соработка да продолжи и во претстојниот период“, стои во соопштението на СЈО.

Кривичниот суд во Скопје досега четирипати ги одби барањата на СЈО да биде издаден налог за претрес на системите во „Македонски телеком“. Поради ова, Специјалното јавно обвинителство, како што пренесоа дел од медиумите, бара начин преку претставници на компанијата, да му биде дозволен увид во системите.

Инаку, СЈО бара претрес во „Македонските телеком“ за потребите на случајот „Таргет“, чија цел е да утврди кој го вршел незаконското следење на комуникациите.


Регионален министерски тим ќе ги санира штетите од кризата во „Агрокор“


Белград, 19 април, 2017 - 16:44 (META) 

Министрите за трговија и за економија на Србија, БИХ, Словенија и на Црна Гора денеска на состонок во Белград се договорија да формираат министерски тим за заедно да спречат случајот со хрватскиот концерн „Агрокор“ да биде на шетата на фирмите – ќерки во земјите од регионот.

На состанокот на ресорните министри на регионот за „Агрокор“, присуствувал и премиерот на Србија, Александар Вучиќ, кој потврдил дека Србија нема да дозволи домашните компании да трпат штета поради кризата во „Агрокор“.

Министерскиот тим секојдневно ќе разменува информации за состојбата со фирмите – ќерки на „Агрокор“ во Србија, БИХ, Црна Гора и во Словенија, а ќе се бара и разгвор со претставниците на хрватската влада, која воведе принудна управа во „Агрокор“.

Министерот за трговија и за економски односи на БИХ, Мирко Шаровиќ, по состанокот изјавил дека очекувањата на учесниците од денешниот состанок во Белград се дека сите компании на „Агрокор“ ќе бидат рамноправно третирани при финансиска стабилизација на хрватскиот концерн.

Министерот за трговија на Србија, Расим Љајиќ, изјавил дека Србија е во нешто подобра позиција отколку другите земји во кои „Агрокор“ има компании, бидејќи „Меркатор С“, кој вработува околу 9.000 работници е во мнозинска сопственост на словнечекиот „Меркатор“.

Тој додаде дека договорот за заедничко решение не е насочен против никого туку ќе придонесе за стабилизација на „Агрокор“.

Хрватскиот гигант „Агрокор“ кон крајот на минатиот месец потпиша предстечаен договор со банките и со другите кредитори, на кои им должи околу 10 милијарди евра, за да се направи напор да се задржи ликвидноста на компанијата. Сметките на „Агрокор“ се блокирани поради долг за даноци од околу 10 милиони евра.


Еколозите и властите со различни толкувања на ставовите на мисијата на УНЕСКО во Охрид


Охрид, 19 април, 2017 - 10:49 (META) 

Градоначалникот на Охрид, Никола Бакрачески, ги обвинува еколошките асоцијации дека намерно шират паника и невистини околу можното симнување на Охрид од листата на светските вредности и реткости на УНЕСКО.

– Се чини дека некои структури се задолжени и од петни жили се борат Охрид да го изгуби статусот на заштитен град на УНЕСКО, многу повеќе отколку што привидно се загрижени за зачувување на природата и на културното наследство – реагираше Бакрачески.

Екологистите, пак, остануваат на своите ставови и ги поткрепуваат со сознанијата од разговорите со експертската група на УНЕСКО.

– Реактивната мисија на УНЕСКО е најригорозниот инструмент што постои во рамки на институцијата. Наспроти наративот што го презентираат македонските институции, мисијата не е овде за да дава забелешки, туку за да собира информации. Извештајот во кој тие ќе ги вклучат своите забелешки, ќе биде готов за осум недели. Врз основа на тој извештај ќе се реши дали регионот ќе биде преместен на листата на загрозено наследство или не, на 41. седница на УНЕСКО што ќе се одржи во јули годинава, во Краков, Полска – изјави Драгана Велковска од Здружението за заштита на животни и животна средина, по состанокот со експертите на УНЕСКО.

Еколошките асоцијации ја образложиле актуелната ситуација и го претставиле истражувањето на Здружението според кое речиси сите опфатени институции, граѓани и граѓански организации се против уништување на природните вредности на регионот во име на краткотрајна или еднократна финансиска добивка.

– Урбанизацијата на Студенчишко Блато ќе предизвика уништување на последниот блатен еко-систем на Охридското Езеро карактеристичен со својата флора и фауна, додека, пак, изградбата на пристаниште и на пешачки патеки во езерото од каналот Студенчишта до реката Грашница трајно ќе одземе и ќе уништи неколку хектари од литоралниот регион во овој дел од езерото со што ќе се уништат ендемски видови – предупредува д-р Трајче Талевски од „Охрид СОС“.

Експертите на УНЕСКО изнеле иницијатива за прогласување на регионот за зелена дестинација, што еколошките асоцијации ја поддржувале.

Надзорната мисијата на експертски тим на УНЕСКО, која треба да подготви извештај за заштитеното природно и културно наследство во Охридскиот Регион, покрај со невладините организации, оствари средби со претставници на Националниот парк Галичица, Завод и музеј Охрид и на локалната самоуправа.


Министерски состанок за „Агрокор“ утре во Белград


Белград, 18 април, 2017 - 15:14 (META) 

Во Белград за утре е закажан состанок на министрите за трговија и за економија на Србија, Словенија, Босна и Херцеговина и на Црна Гора, на кој ќе се разговара за случајот со хрватскиот концерн „Агрокор“.

На состанокот, на кој не се поканети претставници од Хрватска, се очекува да се стане збор за тоа како да се задржат работните места во фирмите што се во состав на „Агрокор“, да се заштитат интересите на набавувачите и како да се спречи одлив на пари од фирмите на „Агрокор“ во регионот во матичната компанија.

Во состав на „Агрокор“, чие седиште е во Загреб, има повеќе од 60 фирми од земјите од регионот, кои вработуваат околу 60.000 луѓе.

„Агрокор“ во Србија е сопственик на фирмите „Меркатор С“, „Дијамант“, „Фриком“, „МГ Мивела“, „Кикиндски млин“ и „Нова слога“, кои вработуваат околу 11.000 работници.

Хрватскиот гигант „Агрокор“, кон крајот на минатиот месец потпиша предстечаен договор со банките и со другите кредитори, на кои им должи околу 10 милијарди евра, за да се направи напор да се задржи ликвидноста на компанијата. Сметките на „Агрокор“ се блокирани поради долг за даноци од околу 10 милиони евра.


Македонија и Грција одржаа нов состанок за мерките за градење доверба


Солун, 11 април, 2017 - 11:48 (META) 

Претставници на министерствата за надворешни работи на Македонија и на Грција одржаа нов состанок за мерките за градење доверба. Состанокот се одржа вчера во Солун, а разговорите ги водеа политичкиот директор на министерството за надворешни работи на Грција, Петрос Мавроидис, и заменик-министерката за надворешни работи на Македонија, Елена Кузмановска.

Како што информираат од грчкото МНР, на состанокот се разговарало за напредокот на мерките за градење доверба, како и за случувањата во регионот.

Следниот состанок за мерките за градење доверба е договорено да се одржи кон крајот на годинава во Скопје.


Ахмети свика итен состанок во ДУИ за излез од блокадата во Собранието


Тетово, 31 март, 2017 - 15:38 (META) 

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, денеска свикал итен состанок на централното претседателство на кој ќе се бара излез од блокадата во Собранието, но ќе се расправа и за однесувањето на Беса.

Шефот на кабинетот на Ахмети, пратеникот Артан Груби, вели дека на дневен ред ќе биде опозициската коалиција меѓу ВМРО-ДПМНЕ и Беса.

Груби открива дека Беса ги повлекла потписите што му ги даде на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, откако одлучиле да не го поддржат предлогот претседател на Собранието да биде Талат Џафери.


Денеска состанок на централното претседателство на ДУИ


Тетово, 3 март, 2017 - 10:12 (META) 

Централното претседателство на Демократската унија за интеграција за денеска закажало состанок во седиштето на партијата во Мала Речица, јавуваат медиумите.

На средбата се очекува да се разговара за пораките што вчера на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, му ги пренела високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на Европска Унија, Федерика Могерини.

Централното претседателство се очекува да разговара и за последната средба на Ахмети со лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Од ДУИ соопштија дека Ахмети на средбата со Могерини, која вчера имаше средби со лидерите на парламентарните политички партии, невладините организации и со претседателот на државата, Ѓорге Иванов, истакнал дека тој и партијата остануваат посветени на наоѓањето на политичко решение за излез од актуелната криза околу составувањето на нова влада.


Кучи – Ел Шинави: Зголемување на соработката во туризмот, енергетиката и во трговијата


Скопје, 23 февруари, 2017 - 14:41 (META) 

Министерот за економија, Дритон Кучи, денеска прими делегација од Арапската Република Египет, предводена од амбасадорката на таа земја, Манал Џеина ел Шинави.

На средбата министерот Кучи и амбасадорката Ел Шинави разговарале за можностите за соработка меѓу двете држави во сферата на туризмот, енергетиката, трговијата и на минералните суровини.

Министерот Кучи ја информирал египетската делегација за туристичките потенцијали на нашата земја, за одличните услови што Македонија ги нуди за странските инвеститори, за енергетските проекти во кои би можеле да се приклучат и египетски компании.

Амбасадорката Ел Шинави истакна дека Македонија во Египет е позната како прекрасна земја со многу убави места за туристички посети. На состанокот станало збор за можноста за поврзување на двете земји со чартер-летови, што би придонело за зголемување на бројот на туристи во двете земји.

Двајцата соговорници се согласија дека треба да се организираат што повеќе директни средби меѓу компаниите и туристичките оператори, а во двете земји да се промовираат туристичките капацитети.


Јанева: Уште ќе разговараме со Советот на јавни обвинители, ништо не е конечно


Скопје, 20 февруари, 2017 - 17:06 (META) 

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, и петмина обвинители од нејзиниот тим на денешната средба со членовите на Советот на јавни обвинители, дискутирале по барањето на Советот за давање увид во списите од документацијата од предметот „Пуч“. Тие, како што соопштија од Советот, се договориле ваквите средби да продолжат по потреба и во иднина.

Јанева по завршувањето на состанокот, кој траеше два часа, изјави дека на него не било разговарано само за предметот „Пуч“ туку и за повеќе прашања.

– Беше работна средба и мислам дека ќе има и други работни средби. Разговаравме за тековни работи, за проблемите со кои се соочува СЈО. Разговаравме за многу прашања – рече Јанева.

Прашана дали ќе му ги даде на Советот материјалите за „Пуч“, специјалната јавна обвинителка рече дека „уште ќе се разговара, зашто уште ништо не е конечно“ и повтори дека ќе има уште средби.

Јанева и претседателот на Советот на јавни обвинители, Петар Аневски, минатата недела имаа кратка средба, на која беше договорен форматот на денешната средба и беа најавени разговори околу динамиката на предавање на материјалите од „Пуч“.

СЈО на 18 јануари годинава соопшти дека се откажува и го повлекува обвинението за случајот „Пуч“, во кој меѓу обвинетите беа лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Зоран Верушевски, бидејќи фактичката состојба прикажана во обвинителниот акт била во спротивност со доказите со кои располага СЈО, како и со наодите во истражните постапки „Таргет“ и „Тврдина“.

По десетина дена, Советот на јавни обвинители до СЈО и до Кривичниот суд во Скопје испрати барање да му ги достават списите од „Пуч“, „заради разјаснување и согледување на дејствата преземени од Јанева“.

Предметот „Пуч“ СЈО го презеде од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција во декември 2015 година.