Кукан и Мекалистер: Веруваме дека политичарите ќе ја искористат историската шанса


Брисел, 18 октомври, 2018 - 17:01 (META) 

Договорот од Преспа е историска можност за Македонија и веруваме дека политичарите, и покрај тешкотијата на изборот, ќе ја искористат оваа историска шанса да ја обликуваат евро-атлантската иднина на Поранешната југословенска република Македонија, порачаа Дејвид Мекалистер, претседател на Комисијата за надворешни работи во Европскиот Парламент и Едуард Кукан, претседател на работната група за Западен Балкан при комисијата за надворешни работи во Европскиот Парламент.

„Договорот од Преспа од 17 јуни 2018 дава историска можност да се обезбеди европската иднина на Поранешната југословенска република Македонија. Влегувањето во ЕУ е стратегиски избор базиран на вредностите, при што помирувањето и добрите меѓуетнички и добрососедски односи се клучните компоненти на политиката за проширување на ЕУ. Парламентарците во Собранието – коишто не се сврзани и имаат слободен мандат – имаат клучна одговорност да го дефинираат политичкиот правец на земјата. Го сфаќаме тешкиот избор во врска со применувањето на Преспанскиот договор. Сепак, верувам дека сите политички актери ќе ја искористат оваа единствена шанса конструктивно да ја обликуваат евро-атлантската иднина на Поранешната југословенска република Македонија. Користејќи ја оваа шанса, Собранието треба да ја преземе својата одговорност и да го отвори патот кон успешна, просперитетна и европска земја“, велат Кукан и Мекалистер во заедничкото обраќање во исчекување на гласањето во Собранието за владиниот предлог за уставни измени.


Српски медиуми: Уставните промени се невозможна мисија, нови избори сè поизвесни


Белград, 18 октомври, 2018 - 15:07 (META) 

„Вонредни избори во Македонија се поизвесни“, и „Промените на уставот станаа невозможна мисија“, се денешните наслови вза Македонија во медиумите блиски од власта во Србија.

Во извештајот од Скопје, агенцијата „Танјуг“ пишува дека после три дена дебата во македонскиот парламент се помали се изгледите дека власта и опозицијата би можеле да постигнат било каков договор за уставните промени. Се наведува дека опозицијата останала цврсто на ставот дека Договорот со Грција е неприфатлив, што лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски јасно му го пренел на американскиот функционер Вес Мичел порачувајќи му дека за пропаста на Преспанскиот договор не е одговорна опозицијата туку владата на Зоран Заев.

Во текстот се пренесува и острата реакција на СДСМ на премиерот Зоран Заев од каде соопштуваат дека „Мицкоски во очите на демократскиот свет е срам за Македонија“. Се додава дека и прва „жртва“ на Преспанскиот договор е грчкиот министер за надворешни работи, Никоас Коѕиас кој после конфликтот со министерот за одбрана Панос Каменос поднесе оставка.

Повеќе медиуми пренесоа и дека „во очекување на гласањето во Собрание за потребата од уставни амандмани во согласност со Договорот од Преспа, Македонија денеска и официјално во Брисел ги започна преговорите за приклучување во НАТО“.


Заев: Верувам дека пратениците од ВМРО-ДПМЕ ќе се исправат пред историската одговорност


Струмица, 18 октомври, 2018 - 14:23 (META) 

Заедно со премиерот Алексис Ципрас остануваме целосно посветени на перспективите на новиот Балкан на 21 век, изјави денеска премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарско прашање за вчерашниот телефонски разговор со својот грчки колега по оставката на министерот за надворешни работи, Никос Коѕиас. Заев денеска присуствуваше на одбележување на 20-годишнината од постоењето на Штедилницата „ФУЛМ“, во неговото родно село Муртино.

Премиерот додаде дека Ципрас го информирал за случувањата кај нив и дека тој останува посветен на договореното и дека је презема и функцијата министер за надворешни работи за да гарантира дека ќе се реализира Договорот од Преспа.

– Јас сум среќен заради целосната посветеност на Република Грција кон овој Договор. Можам да ја потврдам и нашата целосна посветеност. Негувам надеж дека утре парламентот ќе собере сили, дека пратениците ќе се одважат и охрабрат, затоа што, пред се, се претставници на граѓаните, а потоа на политичките партии и ќе се исправат пред историската одговорност, пред оваа непропустлива шанса за Македонија. Конечно да дадат пас за потврдување на потребата за отворање на уставни промени – рече Заев.

Објасни дека потоа ќе следува нацрт на уставните амандмани, по кои ќе се дискутира, ќе се одобрат, па ќе има јавна дебата и на крајот е гласањето за самите уставни амандмани.

На новинарско прашање како ќе успее да го обезбеди двотретинското мнозинство, претседателот на македонската влада рече дека е верник и дека некогаш чуда се случуваат.

– Дебатата е отворена и навистина прифативме многу иницијативи кои дојдоа од пратениците. Јас сум подготвен и понатаму да разговарам за иницијативите од самите пратеници во функција на тоа што е произлезено како дополнителна грижа од преговарачкиот процес, од прогласувањето на договорот, од кампањата за референдумот, а тоа е да најдеме начин да го зацврстиме идентитетот, да го потврдиме јазикот, да го гарантираме тоа што го правиме дека ќе биде исполнето од грчка страна, да ја гарантираме европската иднина на Македонија. Но, еве мое очекување е и во тоа верувам, дека до утре ќе соберат сили – вели Заев.

Запрашан за помирувањето и дали неговиот глас допрел до Кривичниот совет кој укина мерки на претпазливост кон обвинети за настаните од 27 април, премиерот Заев одговори дека разговарал со Министерството за правда за да праша дали е тоа поради неговиот повик за помирување или поради нешто друго.

– Дефинитивно луѓето си имаат обезбедено гаранција и откако ги поднеле во оваа фаза на процесот судот одлучил да ги прифати. Не ги знам ставовите на обвинителството и судовите, но мене ми е драго луѓето што излегуваат од притвор –додаде премиерот.


Тунтев: Мицкоски е антизападен лидер, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да гласаат „за“


Скопје, 18 октомври, 2018 - 13:45 (META) 

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев, денеска на прес-конференција во Собранието рече дека гласањето за предлогот на владата да се направат промени во Уставот најверојатно ќе се одржи утре и уште еднаш истакна дека се надева на обезбедување на двотретинско мнозинство.

-Како пратеници имаме можност во Собранието да ги донесеме измените кои ќе го зајакнат нашиот идентитет и да ни обезбеди подобра иднина која ја чекаме 27 години. Ние сите пратеници од СДСМ ги повикуваме сите пратеници од опозицијата, особено од ВМРО-ДПМНЕ да се приклучат на тој процес. Алтернатива не постои. Македонија и припаѓа на западот, без разлика што Мицкоски има проблем со тоа. Ова раководство на ВМРО-ДПМНЕ со Мицкоски е исто, можеби и полошо од минатото на Груевски. Тој ја срамоти државата и се расправа со нашите најголеми стратешки партнери. Затоа народните избраници имаат шанса да се издигнат над ставот на антизападниот партиски лидер,и да се приклучат кон европска иднина. Доколку ВМРО-ДПМНЕ ја блокира одлуката и Договорот од Преспа, тогаш ќе пристапиме кон предвремени парламентарни избори организирани веднаш. Јас се надевам дека до тоа нема да дојде, и дека ќе имаме двотретинско мнозинство – рече Тунтев.

Тој додаде дека доколку има парламентарни избори, тие ќе бидат без „пржинска влада“ затоа што се вонредни и нивната суштина ќе биде дали Коалицијата „За европска Македонија“ ќе има 80 пратеници по нив.

На прашање дали оставката на Коѕиас во Грција ќе имаат некакво влијание, Тунтев рече дека и покрај сите политички случувања во Грција, имаат порака и поддршка да ја продолжат постапката.


Седницата за уставни промени ќе продолжи утре


Скопје, 18 октомври, 2018 - 9:37 (META) 

Собраниската седница за уставни измени кои произлегуваат од Договорот од Преспа помеѓу Македонија и Грција ќе продолжи утре.

Вториот дел од вчерашната седница помина без пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“, откако тие претходно преку соопштение најавија дека се откажуваат од дебатата, нарекувајќи ја јалова и потенцираа дека ќе гласаат против уставните измени.

Тие ги повикаа пратениците од владејачкото мнозинство да се откажат од настапите и да се пристапи кон гласање по владиниот предлог за измени на Уставот.

За парламентарното мнозинство не може да има подобар договор од овој и ако се отфрли на Македонија и се заканува долгогодишна изолација и стопирање на интеграцијата во НАТО и ЕУ.

Според информациите од Собранието гласањето најверојатно ќе се случи в петок.

Владиниот портпарол Миле Бошњаковски вчера истакна дека Владата дека ќе пристапи кон изработка на уставните амандмани дури откако ќе заврши работата во Собранието со изгласување на потребата за нивно изготвување. Владата смета дека е најдобро тие да се подготват заедно со опозицијата односно да се постигне национален консензус.

Еврокомесарот за соседска политика и проширување, Јоханес Хан, преку социјалната мрежа „Твитер“ ја повика опозицијата да се однесува државнички и да го поддржи договорот од Преспа.

-Ако не успее во тоа, тогаш ќе мора да одговара за тешките последици за граѓаните на Македонија – напиша Хан.


Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се откажаа од дебатата, ќе гласаат против уставни измени


Скопје, 17 октомври, 2018 - 16:04 (META) 

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и од коалицијата „За подобра Македонија“ денеска на заедничка координација одлучиле да се откажат од дебата која што се води во Собранието на Република Македонија, соопшти партијата.

„Пратеничката група заклучува дека е кажано сè и дека нема потреба од натамошна дебата во однос на предложените уставни измени и Договорот од Преспа кој што беше отфрлен од народот на референдум. Истовремено пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ апелираат и до пратениците од владејачкото мнозинство и тие да се откажат од настапите и да се пристапи кон гласање по предлогот на Владата на Република Македонија за уставни измени“, се вели во партиското соопштение.

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, се додава во соопштението, заедно со раководството на партијата едногласно ја потврдиле својата позиција дека ќе гласаат против уставните измени.


Димитров: Суштината на компромисот се гледа во критиките на нашата и грчката опозиција


Скопје, 17 октомври, 2018 - 14:13 (META) 

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров одговарајќи на неколку прашања од пратениците во Собранието рече дека Договорот од Преспа ги врзува чекорите на Македонија кон ЕУ и НАТО со тоа што е интерес на Грција од Договорот.

– Затоа НАТО членството е врзано со влегувањето на сила на Договорот. Затоа стои дека на иста сесија грчкиот парламент кога ќе ја ратификува спогодбата, ќе ги потпише и протоколите за членство со НАТО на Македонија. Клучната критика на нивната опозиција се идентитеските елементи, а клучната критика на нашата опозиција е опфатот на употреба. И тука е суштината на компромисот. За идентитескиот амандман јас имав охрабрувачка реакција затоа што се што е врзано со идентитетот на македонскиот народ не може да е спротивно со текстот на Договорот кој дава апсолутно право на самоидентификација – рече Димиторов.

Тој потенцираше дека поранешниот премиер Никола Груевски бил свесен за овие услови од Грција и дека бил во тек со процесот.

– Во декември 2009 година на телевизиско интервју рече дека Грција бара и внатрешна употреба и јазикот да биде сменет односно да гласи или ново македонски или северно македонски. На 16 ноември 2017 во интервју вели дека Грција не прифаќа нашиот јазик и идентитет да се преведува на англиски. Со Договорот, географската одредница не не прави ништо поинаку од тоа што сме денеска. Додека ние чекаме нова шанса ниту светот ниту Европа не чекаат, ниту во Балканот можеме да си дозволиме да испуштаме шанси – додаде Димитров.

Пратениците во Собранието се на пауза, а расправата за уставните измени продолжува во 15.30 часот.


Бошњаковски: Владата сака амандманите да ги дефинира со опозицијата, заради консензус


Скопје, 17 октомври, 2018 - 13:54 (META) 

Владата ќе пристапи на изработка на уставните амандмани дури откако ќе заврши работата во Собранието со изгласување на потребата за нивно изготвување и најдобро е тие да се подготват заедно со опозицијата односно да се постигне национален консензус, рече владиниот портпарол Миле Бошњаковски на денешната прес-конференција.

– Потребно е да се изгради национален консензус бидејќи, како што вели и премиерот, пресериозна е работата. Амандманите ќе ги прави Владата и најдобро е да се подготват заедно со опозицијата односно да се постигне национален консензус во духот на Договорот од Преспа – рече Бошњаковски на новинарско прашање.

Тој објасни и дека на вчерашната седница Владата донела  препорака до Уставниот суд да не ја прифати иницијативата поднесена од адвокатската канцеларија на адвокатот Еленко Миланов, со која се бара одговорноста за неправилности во јавните набавки да се префрли врз комисиите за јавни набавки и функционерите да бидат ослободени од каква било одговорност.

– Владата му предложи на Уставниот суд да не ја прифати иницијативата со цел да се оневозможи избегнување одговорност за сторени кривични дела од страна на високи функционери од претходната влада за кои во моментов се води постапка од СЈО – рече Бошњаковски.

Тој појасни дека истовремено со иницијативата се бара и предметите кои се водат во овој момент, а се однесуваат на кривични дела поврзани со злоупотреба на службената положба и овластувње, да бидат запрени сè додека Уставниот суд не се произнесе по неа.

– Ова е неприфатливо во ниту една форма. Амнестија во Република Македонија нема да има за кој било што се огрешил од законот без оглед на етничката или политичката припадност – рече владиниот портпарол.


Маноиловски: Државата да застане зад пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои ќе гласаат „за“


Скопје, 17 октомври, 2018 - 13:23 (META) 

Амнестија за сите и поддршка од државата за пратениците од ВМРО-ДПМНЕ кои ќе гласаат за Договорот со Грција, предложи пратеникот на ДУИ, Бранко Маноиловски на денешниот трет ден на расправата за уставните измени согласно Договорот со Грција.

-Неколку дена слушам разговори филозофии, но се се сведува на едно. Да одиме во ЕУ и НАТО. А за тоа, знам јас, дека сите сметаат дека треба да одиме. Проблемот е што вмровците, прекрасни луѓе, зависат од партијата. Јас би сакал да предложам нешто практично. На секој еден вмровец кој ќе гласа за овој предлог, државата да стои позади него и да гарантира за неговата иднина. И втор предлог, да се амнестираат сите грешници до сега, амнестија за сите. Поевтино е, се друго е скапо. Затворот е скап, дајте да ги амнестираме, тие и досега премногу патеа и поминаа низ маки. Размислите малку и ќе видите дека последниот збор секогаш е пари, економија. Се другото е компликации, затоа да размислиме, што е исплатливо повеќе. Доста со филозофии за минатото, тоа веќе помина. Сега ни треба леб на астал, децата да одат во школо. Бидете практични драги деца, имам право да го речам тоа бидејќи сум најстар – рече Маноиловски.

Пратеникот Панчо Минов од ГРОМ даде предлог промената на уставното име да дојде откако ќе влеземе во ЕУ и НАТО.

-Ако е условено нашето интегрирање со промена на уставното име од грчка страна, ние да условиме, прифаќање на уставното име да се применува по нашето зачленување во НАТО и ЕУ. Со тоа условеноста и ние ќе ја условиме. Предлагам, ако ова се прифати да тоа биде предлог на опозицијата. За таквиот предлог да се произнесат од власта и тоа да биде основа за преговарања на опозицијата и позицијата на лидерско ниво, а потоа и на сите партии. Барам да има и гаранции на македонскиот идентитет кои што ќе гарантираат државотворност на македонскиот народ – рече Минов.

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров ги поздрави предлозите на Минов, но смета дека, голем е ризикот од нов процес на преговори.

-Во извесен дел вашата дебата е апсолутно вредна за размислување. Во процесот на разговори во сите овие изминати години, особено последната што доведе до излез од ќор-сокакот, одвај ги врзавме двата краја и мислам ако отвориме нов процес на преговори, ризикот да ја испуштиме оваа шанса ние и а нашите соседи е огромен. Комисијата за историските прашања за прв пат е предложена од македонска страна во 2007 година како една од мерките на градење доверба. Нејзината мисија е во тешките моменти каде што се допираат двата наратива, преку факти да се обидеме да не создаваме непријателство туку да поинклузивен процес – рече Димитров.

Пратеникот од ДУИ, Артан Груби рече дека ставот на партијата е дека единствено помирување кое може да се случи е помирувањето во Брисел.

– Помирете се сами со себе дека треба да бидете пријатели со западниот свет, со Трамп, со Меркел, со Меј, со Макрон. Тогаш сте се помириле и со самите себеси и со нас. Померете се со себе си и гласајте „за“ – рече Груби.


Во Собрание продолжува расправата за уставните измени


Скопје, 17 октомври, 2018 - 9:33 (META) 

Во Собранието на Република Македонија и денеска ќе продолжи седницата на која пратениците расправаат за утврдување на потребата од предлогот на Владата за уставни измени за имплементирање на Договорот од Преспа меѓу Македонија и Грција.

Неколкумина пратеници од ВМРО-ДПМНЕ на вчерашната седница побараа средба помеѓу нивниот лидер Христијан Мицкоски и премиерот Зоран Заев за изнаоѓање решение за Договорот од Преспа и за излез од кризата.

Елизабета Канческа-Милевска, пратеничка на ВМРО-ДПМНЕ, поранешна министерка за култура и обвинета во случајот „Тендери“ на СЈО, вчера во Собранието ги повика Заев и Мицкоски да седнат на заедничка маса за да го најдат потребниот консензус и одржливо решение кое може да се најде преку неколку суштински измени на Договорот од Преспа.

Заев рече дека е подготвен да седне и да разговара со Мицкоски за власта и опозицијата заеднички да ги изготват амандманите.

-Ние сме само изработувачи на нацрт-амандмани и заедно ќе ги работиме ако треба и овде во Парламентот ќе доаѓаме од Владата за да го потврдиме идентитетот, македонскиот јазик дали во постојните амандмани или ќе изработиме и петти амандман. Грција нема ништо против нашиот идентитет и нашиот јазик. Спремен сум да разговарам со грчката страна затоа што тоа не е спорно. Проблемот е во разграничувањето на Северна – рече Заев.

Денешната собраниска седница е закажана во 12 часот.