!На 1 февруари 2017 година, завршува промотивниот период на слободно користење, без регистрација и без претплата, на содржините на „Мета“, кое беше воведено за да им овозможиме полесен пристап на корисниците до навремени и проверени вести. За начинот на пристап и за претплата, од 1 февруари 2017 година ќе информираме дополнително. При пренесувањето и преземањето на содржините од „Мета“, задолжително е атрибуирање и линкување.

Постизборни апсурди: Премиерот ни е технички, владата политичка, Собранието без претседател…


Скопје, 12 јануари, 2017 - 10:03 (META) 

По тесните резултати од предвремените избори, државава се најде во состојба која е полна со куриозитети, прашања и со дилеми.

Премиерот веќе цела година (од 18 јануари 2016!) ни е „за спроведување избори“, за владата не се знае дали ни е техничка, преодна или нешто трето, Собранието е конституирано, ама нема претседател…

Македонија од 30 декември номинално има парламент, но нема претседател на парламентот. Трајко Вељаноски го свика новиот состав, но пратениците не избраа нов претседател. Дали Вељаноски е веќе бивш претседател? Кој ќе го води и ќе го свикува парламентот – најстариот пратеник или пратеничка група?

Номинално, Македонија има и премиер – Емил Димитриев. Но, неговата партија инсистира дека тој е само „технички премиер за спроведување на изборите“, иако изборите завршија на 11 декември. Сепак, на веб-страницата на Владата, Димитриев се води како „претседател на владата“. Каков му е легитимитетот? До кога ќе биде премиер со таа титула, до кога му е мандатот? Кој треба да го разреши или да му ја смени функцијата? Собранието? Кое собрание? Кој ќе го свика?

Имаме и влада, но никој не се осмелува да ѝ даде име. Дали е политичка влада? Ако е тоа влада на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ, зошто имаме премиер (Димитриев) кој има функција „технички премиер за спроведување на изборите“? Дали таа влада „владее“ или има ограничен мандат – како пред изборите? Дали министрите редовно и без ограничувања си ја извршуваат работата или има некои рестрикции со оглед на лимбото во кое се наоѓа целата држава?

Емил Димитриев беше назначен за премиер на 18 јануари 2016 година, врз основа на измените на Законот на Влада, кои произлегоа од Договорот од Пржино, како основа за организирање и за спроведување на предвремени парламентарни избори за излез од политичката криза.

Владата, во измените на Законот донесени на 9 ноември 2015 година, е означена како преодна влада за спроведување избори на пратеници, а предводена од нов премиер кој го номинира партијата со најголем број пратеници:

„Сто дена пред одржувањето на избори за пратеници, а по претходна оставка на претседателот на Владата на Република Македонија (Никола Груевски, н.з.), Собранието на Република Македонија ќе избере нова, преодна влада за спроведување на избори на пратеници, предводена од нов претседател на Влада (беше избран Емил Димитриев, н.з.) кој го номинира партијата со најголем број пратеници во Собранието на Република Македонија“.

Во измените никаде не е наведено до кога трае мандатот на Димитриев како премиер на преодната влада. Ова е затоа што тоа прашање е уредено со Уставот (член 93), според кој, владата на која ѝ престанал мандатот поради распуштање на Собранието, останува на должност до изборот на нова влада.

„На Владата ѝ престанува мандатот кога Собранието се распушта. Владата на која ѝ е изгласана недоверба, која поднела оставка или на која мандатот ѝ престанал поради распуштање на Собранието, останува на должност до изборот на нова влада“.

Инаку, со прогласувањето на конечните резултати од изборите на 11 декември, им заврши мандатот на министрите за внатрешни работи и за труд и социјална политика од редовите на СДСМ (како и на дополнителните заменици-министри, кои беа дел од владата за спроведување на изборите), а нивните функции ги презедоа замениците-министри во двете министерства, кадри на ДУИ.


СЈО: Не ги коментираме изјавите на Груевски, очекуваме да ни се продолжи мандатот


Скопје, 10 јануари, 2017 - 16:45 (META) 

Специјалното јавно обвинителство не сака да ги коментира „политичките“ изјави на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за формирање на новата влада, Никола Груевски, кој во интервју за „Дневник“ категорично вели дека неговата партија нема да поддржи продолжување на мандатот на СЈО.

„Повеќепати имаме истакнато дека не коментираме политички изјави. Што се однесува до Вашето второ прашање, нашите очекувања се следни: продолжување на мандатот и изгласување на законот за заштитени сведоци“, стои во одговорот на СЈО на нашите прашања „кој е ставот на СЈО и како ги коментираат изјавите на Никола Груевски?“ и „кои се очекувањата на СЈО од новиот состав на Собранието?“.

Груевски во интервјуто за „Дневник“, објавено вчера, недвосмислено вели дека ВМРО-ДПМНЕ нема да се согласи на продолжување на рокот на СЈО, дека „од авион се гледа дека обвинителството работи под сугестија на некои амбасади и очигледно е дека некому надвор му треба СЈО за продолжување на кризата во Македонија и за држење во заложништво на една политичка партија во Македонија“, како и дека „со пролонгирање на роковите за СЈО, со сигурност ќе се пролонгира кризата“.

Од Европската комисија, во врска со изјавата на Груевски, за „Мета“ велат дека, покрај брзо формирање на нова широка владина коалиција, Брисел очекува и целосно овозможување на сите услови за работа на СЈО.

– Европската Унија се надева на брзо формирање на нова широка владина коалиција и ја очекува нејзината програма. Континуираната примена на сите делови од Договорот од Пржино и реформските приоритети се клучни во овој поглед. Специјалното јавно обвинителство е составен дел од Договорот од Пржино и мора да му се овозможат услови и да му се даде времето што му е потребно за да ја заврши својата важна работа – рече портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, за „Мета“.


Мандатари и број на пратеници во независна Македонија – историски и графички преглед


Скопје, 10 јануари, 2017 - 15:53 (META) 

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, вчера од претседателот на државата, Ѓорге Иванов, го доби петтиот по ред мандат за составување влада со парламентарна бројност од 51 пратеник во законодавниот дом. Ова нема да е првпат мандатот за формирање влада да го добие кандидат на партија која на избори освоила најголем број пратенички места, а нема мнозинство од вкупниот број на пратеници во Собранието, односно минимум 61.

Груевски првиот премиерски мандат го доби по парламентарните избори во 2006 година, кога ВМРО-ДПМНЕ освои 45 пратенички места, а СДСМ  32 пратеника. Тогашниот претседател на државата, Бранко Црвенковски, му го довери мандатот на Груевски, кој формираше влада, коалицирајќи со ДПА, која имаше 11 пратеници, со НСДП на Тито Петковски (седум пратеници) и со ДОМ на Лилјана Поповска (еден пратеник). Иако не влегоа во владина коалиција, за тогашната влада на Груевски гласаа и шесттемина пратеници на ВМРО – Народна партија на претходниот лидер на ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски.

Вака изгледал распоредот на силите во Собранието на Република Македонија во секој од шесте изборни циклуси за пратеници во Собранието, од 2002 до 2016 година.

partii broj na mandati po godini

Избори 1990 година

На овие избори, кои беа спроведени според мнозински модел и во два круга, најмногу гласови освои ВМРО-ДПМНЕ – 38, Сојузот на комунисти на Македонија – Партија за демократска преобразба (СКМ-ПДП) или денешен СДСМ – 31, ПДП од албанскиот политички блок освои 17, Сојуз на реформски сили – 11 и Социјалистичката партија на Македонија – 4 пратеници.

Тогашниот претседател на државата, Киро Глигоров, мандатот за состав на влада прво му го даде на Љубчо Георгиевски, како лидер на најбројната партија во Собранието (со 38 пратеници), но тој го одби и го врати мандатот. Глигоров потоа мандатот за состав на влада му го  даде на Петар Гошев од СДСМ (со 31 пратеник), кој откако не успеа да формира влада, го врати мандатот, па претседателот, иако тоа не беше уредено со Уставот и со закон, му го даде на Црвековски, кој стана премиер на првата политичка влада на Македонија.

Избори 1994 година

Коалицијата Сојуз за Македонија предводена од СДСМ на овие избори освои досега недостигнати 87 пратеници, а ВМРО-ДПМНЕ и Демократската партија го бојкотираа вториот круг од изборите и не влегоа во Собранието, поради, како што тврдеа, сериозни нарушувања на изборниот процес. На изборите во 1994 година Партија за демократски просперитет во Македонија освои 10 пратенички места, Народна демократска партија – 4, Либерална партија – 5, а во собраниските клупи седнаа и 7 независни кандидати.

Претседателот Киро Глигоров мандатот за состав на влада му го даде на Бранко Црвенковски.

Избори 1998 година

ВМРО-ДПМНЕ на чело со тогашниот лидер Љубчо Георгиевски освои најголем број пратенички места во Собранието – 49, СДСМ (Бранко Црвенковски) – 27, Партија за демократски просперитет ПДП – 14, Демократска алтернатива на Васил Тупурковски – 13, ДПА (лидер Арбен Џафери) – 11, Либерално-демокрастка партија – 4, Социјалистичка партија на Македонија – 1, Сојуз на Ромите од Македонија – 1. Мандатот го доби Љубчо Георгиевски кој формираше влада во коалиција со Демократска алтернатива и ДПА.

Претседателот Киро Глигоров мандадот за формирање Влада му го даде на Љубчо Георгиевски.

Избори 2002 година*.

СДСМ со Бранко Црвековски како лидер освои 60 пратенички мандати, ВМРО-ДПМНЕ (со Љубчо Георгиевски) – 33, ДУИ (први избори) – 16 пратеници, ДПА (Арбен Џафери) – 7 пратеници, ПДП – 2, НДП – 1, СПМ – 1. Влада формираше СДСМ, со ЛДП (која беше дел од предизборната коалиција предводена од СДСМ) и со ДУИ.

Претседателот Борис Трајковски мандатот за состав на влада му го даде на Бранко Црвенковски.

*По трагичната авионска несреќа и смртта на претседателот Трајковски, нов шеф на државата стана
 лидерот на СДСМ - Бранко Црвенковски, кој премиерската функција му ја препушти на Хари Костов, 
кој пак по 5 месеци се повлече од функцијата и лидер на СДСМ и премиер стана Владо Бучковски.

Избори 2006 година

На овие избори ВМРО-ДПМНЕ на чело со новиот лидер, Никола Груевски, (Груевски стана лидер на партијата во 2003 година) освои 45 пратенички мандати, СДСМ со Владо Бучковски како претседател на партијата освои 32 пратенички места, ДУИ – 17, ДПА (со Арбен Џафери) – 11, НСДП (Тито Петковски) – 7, ВМРО-НП (на чело со Љубчо Георгиевски) – 6, Демократска обнова на Македонија (ДОМ) – 1, Партија за европска иднина (ПЕИ) – 1.

Претседателот Бранко Црвенковски мандадот за формирање влада му го даде на Никола Груевски.

Избори 2008 година (предвремени)

ВМРО-ДПМНЕ на овие избори освои 63 пратеници (досега нивен најдобар резултат), СДСМ предводен од Радмила Шекеринска како претседател на партијата доби 27 пратеници, ДУИ – 18, ДПА со Мендух Тачи како партиски лидер – 11, ПЕИ – 1. Груевски повторно стана премиер, а наместо ДПА, првпат во владина коалиција со ВМРО-ДПМНЕ влезе ДУИ, по т.н. Мајски договор меѓу Груевски и Али Ахмети, според кој победничките партии од македонскиот и од албанскиот блок ја формираат владината коалиција.

Претседателот Бранко Црвенковски мандатот за состав на влада му го даде на Никола Груевски.

Избори 2011 година (предвремени) 

ВМРО-ДПМНЕ на изборите на 5 јуни 2011 година освои 56 пратеници, СДСМ повторно со Црвенковски како лидер – 42, ДУИ – 15, ДПА – 8, Национална демократска преродба (НДП) на Руфи Османи – 2 пратеника. Влада формираа ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, а мандатар, а потоа премиер по третпат стана Груевски.

Претседателот Ѓорге Иванов мандатот за состав на влада му го даде на Никола Груевски.

Избори 2014 година (предвремени) 

На овие избори ВМРО-ДПМНЕ освои 61 пратеник, СДСМ со Зоран Заев како лидер доби 34 пратеници, ДУИ – 19, ДПА – 7, ГРОМ – 1, НДП – 1. Влада формираа ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, а СДСМ и нивните коалициони партнери го бојкотираа новото Собрание и дејствуваа вонпарламентарно, поради, како што соопшти тогаш Заев, изборни манипулации и нерегуларности, односно кражба на изборите од страна на владејачката партија.

Претседателот Ѓорге Иванов мандатот за состав на влада му го даде на Груевски.

Избори 2016 година (предвремени) 

Најнеизвесните избори досега на кои ВМРО-ДПМНЕ освои 51 пратеничко место, СДСМ – 49, ДУИ – 10, Движење Беса – 5, Алијанса за Албанците – 3, ДПА – 2.

Претседателот Ѓорге Иванов мандатот за состав на влада му го даде на Никола Груевски.


Ахмети, Касами и Села усвоија заедничка платформа за учество во новата влада


Скопје, 7 јануари, 2017 - 14:15 (META) 

Претставниците на албанските политички партии во Македонија, ДУИ, Беса и Алијансата за Албанците денеска издадоа изјава со која ја промовираа „Заедничката платформа на албанските парламентарни партии во Македонија“.

Платформата се состои од седум главни точки кои се однесуваат на рамноправноста која е предвидена со Охридскиот договор и Уставот, на рамноправен економски и регионален развој, на зајакнување на владеењето на правото, на создавање дух на доверба во меѓуетничките односи, на решавање на спорот со името, на градење добрососедски односи и на брза интеграција во ЕУ и НАТО.

Во делот за целосна рамноправност, партиите бараат правилно спроведување на принципот на мултиетничноста во Уставот на РМ, поддржување на секаква правна и уставна иницијатива која jа зајакнува националната рамноправност за албанското население, употребата на албанскиот јазик во сите нивоа на власта.

„Уставот на Република Македонија треба да утврди дека македонскиот јазик и неговото кирилско писмо и албанскиот јазик со неговото писмо се официјални јазици во Република Македонија“, стои во платформата и притоа се бара сеопфатна дебата за знамето, химната и државниот грб на Република Македонија со цел државните симболи да ја рефлектираат општествената мултиетничност и етничката рамноправност.

Партиите исто така бараат новиот состав на собранието да усвои на Резолуција со која се осудува геноцидот врз албанскиот народ во Македонија во периодот 1912-1956.

Албанските партии сметаат дека за да се постигне економска рамноправност, потребно е создавање на нов механизам, во форма на една државна комисија за финансирање на општините, како и создавање на министерство за политички систем и односи меѓу заедниците, кое ќе работи на заштита на правата на заедниците.

Во платформата се истакнува дека за зајакнување на владеењето на правото мора да се спроведат реформите предвидени во Договорот од Прижно препораките на Прибе, итните препораки на Европската комисија, препораките од пристапниот дијалог на високо ниво со ЕУ, но и без етнички и политички предрасуди да се поддржи работата на СЈО.

ДУИ, Беса и Алијанса за Албанците бараат Собранието да усвои заедничка и обврзувачка резолуција со која Владата ќе се обврзе активно да се вклучи во решавањето на спорот со името, а во работните групи за директни преговори со Грција да бидат вклучени и Албанци.

Партиите сметат дека со исполнувањето на нивните точки од платформата ќе се деблокира патот на Македонија кон целосна интеграција во НАТО и отворање на преговорите за членство во Европската Унија.


Уште само три работни дена за договор за нова влада и премиер


Скопје, 3 јануари, 2017 - 10:58 (META) 

На претседателот на државата, Ѓорге Иванов, му преостануваат шест дена да го додели мандатот на „кандидатот на партијата или партиите што имаат мнозинство во Собранието“ за формирање на нова владина коалиција по предвремените парламентарни избори одржани на 11 декември.

Од овие шест дена за преговори, три дена се работни, а три дена се неработни, меѓу кои се и два празници за православните граѓани. В петок, на 6 јануари, е Бадник, а следниот ден е Божиќ, што значи партиите имаат три ефективни дена да се договорат кои партии ќе влезат во новата владина коалиција.

Имајќи предвид дека Бадник и Божиќ се големи православни празници, малку е веројатно дека токму овие два дена Собранието би избирало претседател и дека Иванов в сабота или недела би го доделил мандатот за премиер.

Иако ниту една од партиите не сака официјално да каже, неофицијално за коалиција од минимум 61 пратеник има повеќе комбинации на маса, па така сè уште е неизвесно кој ќе ја формира новата влада.

Конститутивната седница на Собранието беше одржана на 30 декември минатата година, па оттогаш почнаа да течат 10 дена предвидени со Уставот во кој претседателот на државата го доделува мандатот за формирање влада.

На првата седница на новото Собрание, како трета точка на дневен ред беше ставен изборот на претседател на Собранието, но со оглед на тоа дека политичките партиите сè уште преговараат кој ќе ја формира владината коалиција, изборот за спикер на Собранието, за кој е потребно мнозинство од 61 пратеник, беше оставен за по новогодишните празници.

Крајниот рок во кој Иванов треба да го додели мандатот за формирање нова влада е понеделник, 9 јануари.

– Постои Устав во кој се одредени роковите и треба да ги почитуваме тие рокови. Јас сум обврзан, според Уставот, по конституирањето на Собранието, во рок од десет дена да го доделам мандатот на тие што ќе формираат мнозинска коалиција – рече Иванов.

На предвремените парламентарни избори ВМРО-ДПМНЕ освои 51 пратеничко место, СДСМ – 49 мандати, ДУИ – 10, движењето Беса – 5, Алијанса на Албанците – 3 и ДПА има 2 мандати.


Собранието не избра претседател, само ги верификуваше мандатите на пратениците


Скопје, 30 декември, 2016 - 15:47 (META) 

Собранието попладнево ги верификуваше мандатите на сите 120 пратеници. По предлог на Верификационата комисија, „за“ гласаа 114 пратеници, а ниту еден против или воздржан.

– Врз основа на извештајот на Државната изборна комисија (ДИК) за изборите одржани на 11 декември, комисијата констатира дека нема основа за оспорување на верификацијата на мандатите на 120 пратеници. Верификационата комисија му предалага на Собранието да ги верифицира мандатите на пратениците во Собранието на РМ – рече Владимир Ѓорчев.

Пред гласањето, пратеникот Ибрахим Зекирија од Беса го повика Собранието да не го верификува мандадот на Јохан Трчуловски од ВМРО-ДПМНЕ, поради тоа што беше осуден од Хашкиот трибунал за злосторства врз албанско население во 2001 година. Зекирија не го посочи со име Трчуловски, но јасно алудираше на кого мисли.

– Јас сум загрижен што денеска во Собранието станува пратеник некој што од Хашкиот суд беше осуден за злосторства кон албанските цивили во 2001 година. Тие беа мои соселани во Љуботен. Го повикувам Собранието да не го верификува мандатот на овој пратеник – рече Зекирија.

На ова реагираа претседателот на Собранието во заминување, Трајко Вељаноски, кој претседаваше со конститутивната седница, и Илија Димовски, двајцата пратеници на ВМРО-ДПМНЕ. Вељаноски рече дека треба да има деловнички или законски причини за некому од пратениците да не му биде верификуван мандатот, а не врз основа на тоа дали некој некому се допаѓа или не.

– Изборната кампања, кога можеа да се даваат разни квалификации, заврши. Собранието и пратениците треба да работат конструктивно. Ако правиме список кој кому не му се доаѓа, тој би бил многу долг – рече пратеникот Димовски.

Иако беше најавена како точка на дневниот ред, Собранието на денешната седница не го избра новиот претседател и потпретседателите на законодавниот дом бидејќи, како што рече Вељаноски, сè уште нема предлог од десетмина пратеници за нов спикер и за негови заменици.

Вељаноски ја прекина денешната седница, а следната, кога треба да биде избран новниот претседател на Собранието, ќе биде закажана дополнително, кога ќе се создадат деловнички услови за тоа.


Новото Собрание ја почна конститутивната седница


Скопје, 30 декември, 2016 - 14:16 (META) 

Избраните пратеници денеска во 13 часот се собраа на конститутивната седница на новиот состав на Собранието на Република Македонија. Седницата ја отвори и со неа претседава претседателот на Собранието во заминување, Трајко Вељаноски, кој за свои заменици ги назначи пратениците Стојан Миланов и Јусуф Хасани.

По прозивката на пратениците, беше констатирано дека на седницата се присутни 118 од вкупно 120 избрани пратеници. На седницата единствено не се присутни двајцата пратеници на ДПА, Мендух Тачи и Бардуљ Даути.

Оливер Спасовски од СДСМ реагираше процедурално, посочувајчќи дека според пратеничката група на СДСМ, седницата треба да ја води највозрасниот пратеник, а не Вељаноски. Тој се повика на практиката од конституирањето на претходните два парлементарни состави, во 2011 и во 2014 година, нагласувајќи дека со нив не претседавал Вељаноски, туку највозрасниот пратеник.

На ова Вељаноски кусо реплицираше дека практиката и деловникот се две различни работи и дека предност има деловникот.

По ова пратениците го изгласаа составот на Верификационата комисија, за чиј претседател е избран Владимир Ѓорчев, а членови се Петре Шилегов, Фадил Зендели, Реџаиљ Измаили и Шурије Рашиди.

Вељаноски даде пауза за да може комисијата да го подготви извештајот за верификација на мандатите на пратениците.


Македонија да биде држава со европски вредности, порача Мета


Скопје, 29 декември, 2016 - 18:51 (META) 

Претседателот на албанскиот парламент, Илир Мета, даде поддршка на лидерот на Демократската унија на Албанците, Али Ахмети, за неговата иницијатива за обединување на Албанците во Македонија во една заедничка платформа, јавува дописничката на „Мета“ од Тирана.

„Нашиот интерес е Македонија да биде држава со европски вредности и Албанците да имаат целосни права,“ изјавил Мета при посетата на Пешкопеја.


Спасовски: Најстариот пратеник треба да ја води конститутивната седница, не Вељаноски


Скопје, 29 декември, 2016 - 18:23 (META) 

Досегашниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, планира да ја води конститутивната седница, што е спротивно на Деловникот и на собраниската практика, бидејќи најстариот пратеник претседава со конститутивната седница, вели генералниот секретар на СДСМ, Оливер Спасовски, по работната средба што партиите ја имале кај досегашниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски.

Во соопштението на СДСМ се вели дека на средбата се договарале деталите околу конститутивната седница на Собранието која треба да се одржи утре, во 13 часот.

– Бевме информирани дека Трајко Вељаноски сега е пратеник и затоа сметаме дека конститутивната седница треба да ја води најстариот меѓу пратениците. Но, тоа покажува како ВМРО-ДПМНЕ планира да ја води утрешната седница, која треба да биде конститутивна и која треба да тече врз нормите кои се пропишани, без никакво насилство – вели Спасовски.


За што, според Уставот, е неопходно двотретинско мнозинство во Собранието


Скопје, 29 декември, 2016 - 10:25 (META) 

Актуелниот распоред на силите во Собранието на Република Македонија по предвремените парламентарни избори, на ниту една партија или коалиција, како и да биде скроена (освен ако влада не формираат сите партии), не ѝ овозможува двотретинско мнозинство во законодавниот дом.

Двотретинското мнозинство, односно 81 од вкупнот број пратеници, е неопходно во носењето на дел од одлуките и на законите во Собранието, како што е, на пример, која било интервенција во Законот за Специјалното јавно обвинителство. Мнозинство од 81 пратеник, исто така, бараат и дел од реформите, нотирани во извештајот на германскиот експерт Рајнхард Прибе.

На предвремените парламентарни избори, коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ освои 51 пратеничко место, коалицијата предводена од СДСМ – 49, ДУИ – 10, Движење Беса – 5, Алијанса за Албанците – 3 и ДПА – 2 пратенички места.

Во случај ВМРО-ДПМНЕ да направи коалиција со сите албански партии што обезбедија мандати во Собранието, вкупниот број на гласови со кои ќе може да располага во закодавниот дом би бил 71, додека ако СДСМ состави коалиција со сите албански партии во Собранието, би имал мнозинство од 69 пратеници.

Според Уставот, двотретинско мнозинство во Собранието е неоходно за овие одлуки и закони:

 • Одлука за менување на границата на Република Македонија;
 • Одземањето на мандатот го утврдува Собранието со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници. (Член 65: На пратеникот му престанува мандатот кога е осуден за кривично дело за кое е пропишана казна затвор во траење од најмалку пет години. На пратеникот може да му биде одземен мандатот кога е осуден за кривично или друго казниво дело што го прави недостоен за вршење на функцијата пратеник, како и за неоправдано отсуство од Собранието повеќе од шест месеци;
 • Утврдување на одговорност на претседателот на Републиката ( Член 87: Одговорност покренува Собранието со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници. За одговорноста на претседателот одлучува Уставниот суд со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број судии. Ако Уставниот суд утврди одговорност на претседателот на Републиката, функцијата му престанува по сила на Уставот;
 • Организацијата и работата на органите на државната управа се уредуваат со закон што се донесува со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници;
 • Видовите, надлежноста, основањето, укинувањето, организацијата и составот на судовите, како и постапката пред нив, се уредуваат со закон, што се донесува со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници;
 • Надлежноста, основањето, укинувањето, организацијата и функционирањето на јавното обвинителство се уредува со закон што се донесува со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници;
 • Локалната самоуправа се уредува со закон кој се донесува со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници, при што мора да има мнозинство гласови од вкупниот број пратеници кои припаѓаат на заедниците кои не се мнозинство во Република Македонија;
 • Одбраната на Републиката се уредува со закон што се донесува со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници;
 • Воена состојба прогласува Собранието со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници по предлог од претседателот на Републиката, Владата или најмалку 30 пратеници;
 • Одлуката со која се утврдува постоењето на вонредна состојба се донесува со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници и има важност најмногу 30 дена;
 • Одлука за измена на Уставот донесува Собранието со двотретинско мнозинство гласови од вкупниот број пратеници.

Според Законот за Специјалното јавно обвинителство, односно ставот 3 од членот 1, „овој закон ќе биде на сила пет години од усвојување од страна на Собранието и може да се продолжува за еднаш годишно со одлука донесена со двотретинско мнозинство од пратениците.

Членот 3 од Законот за СЈО вели дека „…Собранието ќе го утврди кандидатот за (специјален, н.з.) јавен обвинител со двотретинско мнозинство, вклучувајќи и мнозинство од гласовите на пратениците кои припаѓаат на заедниците кои не се мнозинство и ќе го поднесе до Советот на јавни обвинители“.

Според членот 17, предлогот за престанок на функцијата јавен обвинител што раководи со СЈО го утврдува Собранието на Република Македонија, по претходна согласност на четирите политички партии со најголем број пратеници во Собранието на Република Македонија, со двотретинско мнозинство, вклучувајќи и мнозинство од гласовите на пратениците кои припаѓаат на заедниците кои не се мнозинство. Предлогот Собранието потоа го доставува до Советот на јавни обвинители, кој го утврдува престанокот на функцијата. На јавниот обвинител кој раководи со СЈО, функцијата му престанува: по сопствено барање; ако трајно ја загуби способноста за вршење на функцијата јавен обвинител; ако е избран или именуван на друга функција; ако е осуден со правосилна судска одлука на казна затвор во траење од најмалку шест месеци или на пократка казна затвор или друга кривична санкција за кривино дело кое го прави недостоен за вршење на функцијата јавен обвинител.