!На 1 февруари 2017 година, завршува промотивниот период на слободно користење, без регистрација и без претплата, на содржините на „Мета“, кое беше воведено за да им овозможиме полесен пристап на корисниците до навремени и проверени вести. За начинот на пристап и за претплата, од 1 февруари 2017 година ќе информираме дополнително. При пренесувањето и преземањето на содржините од „Мета“, задолжително е атрибуирање и линкување.

Денеска променливо облачно, со температура до 7 степени


Скопје, 22 јануари, 2017 - 10:01 (META) 

Денеска времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, а ќе дува слаб ветер од југоисточен правец. По котлините ќе има појава на слаба магла и на ниска облачност.

Утринската температура се движи од минус 12 до минус 3 Целзиусови степени, а дневната ќе биде во интервал од минус 1 до 7 степени.

Во Скопје и во околината се очекува слично време, променливо облачно, со слаб ветер од југоисточен правец. Максималната дневна температура во главниот град ќе се движи околу нула Целзиусови степени.

Метеоролозите најавуваат стабилно време и за утре, а кон крајот на денот и преку ноќта кон вторник се очекува зголемување на облачноста, со повремени врнежи од снег во западните делови од земјава.


Сообраќајот се одвива отежнато по влажни коловози со остатоци од снег


Скопје, 20 јануари, 2017 - 18:49 (META) 

Сообраќајот низ државните патишта се одвива отежнато, во зимски услови по влажни коловози, со остатоци од кашест снег, се вели во најновиот извештај на Автомото-сојузот на Македонија.

Во клисурите и засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.


Снешко е новиот „вработен“ во холандската амбасада во Скопје


Скопје, 20 јануари, 2017 - 11:09 (META) 

Амбасадата на Кралството Холандија во Скопје чистењето снег пред зградата го претвори во забава.

Амбасадорот Ваутер Пломп и вработените во текот на вчерашниот ден, придржувајќи се до законската одредба да се исчисти пристапот до објектите, одлучиле насобраниот снег да го претворат во снешко, на кој му ставија капа и маица во портокалова боја, која е карактеристична за Холандија.

Снешкото е поставен непосредно пред влезната врата на амбасадата, а со порака „Македонци бидете во контакт со Холанѓаните“ (Macedonians keep in touch with the Dutch) ги поздравува случајните минувачи и посетителите на амбасадата.

Фотографии од забавното чистење се објавени и на фејсбук-страницата на амбасадата со порака:

„Кога животот ти дава снег, направи снешк(а)о. Запознајте го нашиот привремен колега, Господин Снеупоп“.


Забрани за камиони на повеќе патни правци, сообраќајот се одвива отежнато и во зимски услови


Скопје, 19 јануари, 2017 - 10:25 (META) 

Забрани за сообраќај на тешки товарни возила има на планинските премини Стража и Ѓавато, како и на Маврово и на патниот правец Валандово – Дојран, а од 8 часот утрово затворен за сообраќај на тешки возила е и магистралниот пат Скопје – граничен премин Долно Блаце, информираат од Автомото-сојузот на Македонија (АМСМ).

Од 9.30, односно од 10 часот, укинати се забраните за сообраќај на тешки товарни возила на планинските премини Пресека и на Плетвар. Патниот правец Скопје – Македонски Брод, преку природниот резерват Јасен и понатаму останува непрооден.

Сообраќајот на државните патишта, според АМСМ, се одвива отежнато, во зимски услови, по влажни коловози, со остатоци од кашест снег, по интервенција на дежурните екипи од „Македонија пат“, а снег со слаб интензитет паѓа во целата држава.

Во клисурите и во засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На македонската страна на граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата, освен на граничниот премин Деве Баир кон Бугарија каде за излез од Македонија се чека до 30 минути.

Од АМСМ препорачуваат исклучително внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација.


Денеска претежно облачно, со температура до 2 степени


Скопје, 19 јануари, 2017 - 9:37 (META) 

Денеска времето во Македонија ќе биде претежно облачно, со повремени слаби до умерени врнежи од снег, особено во источните и во јужните делови од земјата. Во одделни котлини ќе има појава на магла, а ќе дува слаб до умерен ветер од северен и од североисточен правец.

Врнежите од снег во западните делови од земјата претпладне постепено ќе престануваат, а до крајот на денот се очекува да престанат и на исток.

Утринската температура се движи од минус 6 Целзиусови степени до нула, а дневната ќе достигне од минус 2 до 2 степени.

Во Скопје ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од снег кои од пладневните часови ќе престануваат, а ќе дува слаб до умерен ветер од претежно северен правец. Дневната температура во главниот град ќе достигне нула Целзиусови степени.

Според Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) највисока снежна покривка од 85 сантиметри утрово е измерена во Маврово, во Лазарополе снежната покривка изнесува 62 сантиметри, во Пожаране 61, Ѓуриште – 43, Крушево – 41, Тетово – 38, Берово – 31, Демир Капија – 30, Дебар и Тополчани – 25, Скопје – 22, Куманово – 20, Струмица – 16, Крива Паланка – 14, Претор – 13, Прилеп – 11, Штип – 8, Виница – 4 и во Охрид снежната покривка изнесува 2 сантиметри.


Забрана за камиони на Стража и на Пресека


Скопје, 18 јануари, 2017 - 18:24 (META) 

Забрана за сообраќај за тешки товарни возила има на патните правци Маврово – Дебар, Ресен – Битола, Гостивар – Кичево, преку планинскиот премин Стража, како и на планинскиот премин Пресека, соопшти Автомото-сојузот на Македонија.

Патниот правец Скопје – Македонски Брод преку Јасен е непрооден.

Сообраќајот на државните патишта се одвива отежнато, во зимски услови, по влажни коловози, со остатоци од кашест снег. Снег со слаб интензитет паѓа во целата држава, освен во источниот дел.

Во клисурите и во засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.

АМСМ препорачува исклучително внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација.


Зимската служба на Град Скопје фрлила 140 тони сол


Скопје, 18 јануари, 2017 - 14:22 (META) 

Екипите на зимската служба на Град Скопје во текот на изминатата ноќ и до 13 часот денеска фрлиле 140 тони сол на градските булевари и улици, особено на критичните места.

Екипите на Град Скопје интервенирале низ градските сообраќајници и на критичните точки, односно на сите мостови, клучки, надвозници, подвозници и во високите зони кон Водно, Пржино, Железара, како и на сите други таканаречени „црни точки“ во градот.

Градот Скопје им препорачува на возачите да возат внимателно и да се придржуваат на условите на коловозите. Оттаму апелираат до граѓаните, куќните совети и сопствениците на деловните објекти да се придржуваат до законската обврска за чистење на снегот од приодите до нивните објекти.


Сообраќајот и понатаму се одвива отежнато, во зимски услови


Скопје, 18 јануари, 2017 - 10:00 (META) 

Забрани за сообраќај за тешки товарни возила утрово има на планинскиот премин Ѓавато, како и на патниот правец Маврово – Дебар, додека од 9 часот сообраќајот на патниот правец Кичево – Гостивар преку планискиот премин Стража е нормализиран за тешки товарни возила, информираат од Автомото-сојузот на Македонија (АМСМ). Набргу се очекува да се нормализира сообраќајот и во обратен правец, од Гостивар кон Кичево.

Според АМСМ, патниот правец Скопје – Македонски Брод преку природниот резерват Јасен е непрооден.

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по влажни коловози, со остатоци од кашест снег, по интервенција на дежурните екипи од „Македонија пат“.

Магла со видливост до 50 метри има на Плетвар, а снег со слаб интензитет паѓа во Kрива Паланка, Дебар, Ресен, Ѓавато, Пресека, Железнец, Штип, Сарамзалино, Павлешенци, Делчево, Велес, Неготино, Кула и Петровец, додека слаб дожд врне во Удово и во Гевгелија.

Во клисурите и во засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, на македонската страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

ОД АМСМ препорачуваат исклучително внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација.


Oблачно со врнежи од снег и со температура до 4 степени


Скопје, 18 јануари, 2017 - 9:38 (META) 

Времето денеска ќе биде облачно со врнежи од снег. Претпладне врнежите ќе бидат послаби и локални, а попладне, почнувајќи од запад, ќе се интензивираат. Најобилни ќе бидат кон крајот на денот и во текот на ноќта во западните и во јужните делови од земјава. Во крајните југоисточни делови, врнежите ќе бидат од дожд и од снег. Ќе дува слаб до умерен, повремено засилен ветер од северен и од североисточен правец, што ќе услови можна појава на снежни навеви. Дневната температура ќе биде во интервал од минус 1 до 4 Целзиусови степени.

Во Скопје и во околината ќе преовладува облачно со повремени врнежи од снег, во текот на денот послаби, а пообилни кон крајот на денот и во текот на ноќта.

Утринава најстудено било во Маврово каде се измерени минус 6 Целзиусови степени, во Ѓуриште, Пожаране и во Крушево минус 4, Крива Паланка, Берово и Лазарополе минус 3, Скопје, Куманово, Тополчани и Претор минус 2, Тетово и Прилеп минус 1, Демир Капија, Битола, Виница и Штип нула, а во Струмица, Охрид, Гевгелија и во Дојран измерени се 2 Целзиусови степени.
Од УХМР соопштуваат дека во текот на денот и на ноќта ќе дојде до зголемување на снежната покривка за околу 15 до 20 сантиметри.

И утре нè очекува слично време, а од петок се најавува стабилизирање на времето и намалување на облачноста.


ВМРО-ДПМНЕ: Бочварски да ги провери состојбите со снегот во Струмица и во Куманово


Скопје, 17 јануари, 2017 - 17:02 (META) 

Наместо да тера политика, Благој Бочварски треба прво да ги провери состојбите во општините Струмица и Куманово, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на изјавата на Благој Бочварски од СДСМ дека состојбата поради студот и снегот е показател за негрижата на власта за граѓаните.

„Токму во овие општини не се исчистени градските улици и патиштата до околните села. Бочварски нека погледне какви се патиштата до селата Рич, Пчиња, Винце, Вакав, Пезово, Кокошиње, Павлешенце, Брсјак, Колицко, Скачковце и други. За каква одговорност зборува Бочварски кога во овие општини владее ледена доба“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.
Од партијата велат дека СДСМ се обидува својот изборен неуспех да го дефокусира со лаги и со манипулации.

„Благој Бочварски се обидува со манипулативни настапи да фрли дамка на институциите кои макотрпно работат на терен и да ги плаши граѓаните со црни сценарија. СДСМ не сака да види дека цела Европа, а не само регионот и Македонија, се соочуваат со екстремни временски услови. Благодарение на посветената работа на надлежните институции, нема поголеми сообраќајни застои, ниту отсечени градови како што има во други земји. Додека СДСМ и Бочварски денеска ги навредуваат надлежните институции и нивниот труд и ангажман, тие посветено работат на терен. Кога ќе се врати дома Бочварски по патот кој вработените од надлежните институции го чистат, ќе сфати дека лажно ги обвинувал“, велат од ВМРО-ДПМНЕ и додаваат дека денешната прес-конференција на СДСМ е само паушална и неаргументирана лага.