Заев: Денеска е историски ден, заедно испишавме историја


Скопје, 20 октомври, 2018 - 0:09 (META) 

Денеска е историски ден, заедно испишавме историја рече премиерот Зоран Заев во Собранието, по гласањето за пристапување кон уставни измени произлезени од Договорот од Преспа.

Тој им се заблагодари на сите пратеници, посебно на тие од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, бидејќи како што рече, се ставиле над партиските интереси и покрај притисокот од раководството. Притоа, како што одговори на новинарско прашање за нивната безбедност, потенцираше дека институциите ќе реагираат на секоја закана.

Премиерот е убеден дека и од оние пратеници кои гласале против, во наредниот процес ќе се приклучат повеќе и ќе гласаат „за“.

-Водевме транспарентен процес, водевме грижа за пријатна атмосфера. Следниот чекор ќе го направиме во поголем број. Убеден сум дека ќе се приклучат повеќе од 25 пратеници. Пораката за помирување охрабри – додаде Заев.

Во однос на пратениците на опозицијата за кои се водат судски процеси премиерот рече дека „никој не е виновен додека не се докаже вината со правосилна судска пресуда“ и го повтори ставот дека нема да се меша во судската власт.


Собранието со 80 гласа „за“ ја донесе одлуката за потреба од уставни измени


Скопје, 19 октомври, 2018 - 22:33 (META) 

По цел ден чекање на почетокот на собраниската седница за уставни измени, вечерва владејачкото мнозинство успеа да обезбеди двотретинско мнозинство за предлогот на Владата за потребата од уставни измени кои произлегуваат од Договорот од Преспа помеѓу Македонија и Грција. Пратениците гласаа со 80 гласа „за“, без гласови „против“ и „воздржани“ од присутни 117 пратеници.

Од опозициската коалиција на ВМРО-ДПМНЕ „за“ гласаа Владанка Авировиќ, Емилија Александрова, Сашо Василевски, Нора Исмаиловска Старова, Елизабета Канческа Милевска, Крсто Мукоски, Љубен Арнаудов и Зекир Ранчиловиќ.

Пратениците од останатиот дел од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ за време на гласањето станаа од своите седишта и стоеја на страна за да се види кој гласал „за“. Координаторот Драган Данев побара и поединечно изјаснување на пратениците по што секретарот на Собранието, Цветанка Иванова ги читаше сите пратеници посебно а тие кажуваа дали се „за“ или против.

Владејачкото мнозинство неколку дена се обидуваше да постигне двотретинско мнозинство кое беше неопходно за да се пристапи кон измени на Уставот преку амандмани.

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ до вчера беа категорично против предлогот за уставни измени. Пратеничката група во средата испрати писмо во кое се велеше дека се откажуваат од дебатата во Собранието, која ја нарекоа јалова, и потенцираа дека нема да гласаат за уставни измени.

Апели за двотретинско мнозинство пристигнаа и од ЕУ и САД.

Еврокомесарот за соседска политика и проширување, Јоханес Хан, утринава изрази увереност дека пратениците од сите политички парии во македонското Собрание ќе ги тргнат настрана партиските интереси и ќе донесат одлука во интерес на земјата и граѓаните.

Заменикот помошник државен секретар на САД, Метју Палмер, кој треба да пристигне во понеделник, апелираше до ВМРО-ДПМНЕ да ги ослободи пратениците да гласаат по нивно уверување без страв од закани и одмазда.

Според Деловникот, следно е Владата во рок од 15 дена да ги подготви уставните амандмани, кои треба да се гласаат во Комисијата за уставни прашања и Законодавно правната комисија. Потоа Собранието треба да отвори јавна дискусија, по што ќе се поднесуваат амандмани на уставните амандмани. По расправата и изјаснувањето за поднесените амандмани, Собранието треба уставните амандмани да ги изгласа со двотретинско мнозинство со што Уставот ќе биде конечно променет.

Оваа процедура се очекува да трае околу три месеци.


Милошоски: ВМРО-ДПМНЕ бара веднаш да се гласа за уставните измени


Скопје, 19 октомври, 2018 - 15:14 (META) 

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски од претседателот на Собранието, Талат Џафери побара без дополнително одлагање да ја стави точката за уставни измени за изјаснување, да има гласање, и владејачкото мнозинство да види дека нема мнозинство и дека нема мандат да покрене уставни измени.

– Гледаме дека власта одолговлекува со седницата. Деветнаесет дена се одолговлекува точката да се стави на дневен ред за гласање, затоа што владеачкото мнозинство е свесно дека за пратениците е поважно волјата на народот отколку притисиците на кои се изложени. Ние како пратеници ќе го кажеме нашиот став и ќе гласаме согласно волјата на народот, изразена преку пропаднатиот референдум и недевањето мандат за уставни измени – рече Милошоски.

Запрашан дали е точно дека седуммина нивни пратеници ќе гласаат за уставните измени Милошоски изјави дека владејачкото мнозинство треба да ја стави точката на гласање и самите ќе се уверат дека волјата на народот е погласна од притисоците врз пратениците да се изјаснат спротивно на волјата на народот.


Собраниската седница за уставните измени ќе почне во 15 часот


Скопје, 19 октомври, 2018 - 14:35 (META) 

Собраниската седница на која треба да продолжи расправата за предлогот за пристапување кон уставни измени ќе продолжи во 15 часот, наместо како што првично беше најавено, во 12 часот денеска, соопштија од Собранието.

Како причина за одлагањето на почетокот на седницата во повеќе медиуми се наведуваат шпекулации дека сега се одвиваат разговори  за обезбедување двотретинско мнозинство меѓу владејачките партии и опозицијата.

Во собраниската зграда се и премиерот Зоран Заев и претседателот на ДУИ, Али Ахмети.

Седницата беше закажана за 12 часот, а по чекање од речиси два часа, беше одложена одложена за 15 часот.


Седницата за уставни промени ќе продолжи утре


Скопје, 18 октомври, 2018 - 9:37 (META) 

Собраниската седница за уставни измени кои произлегуваат од Договорот од Преспа помеѓу Македонија и Грција ќе продолжи утре.

Вториот дел од вчерашната седница помина без пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“, откако тие претходно преку соопштение најавија дека се откажуваат од дебатата, нарекувајќи ја јалова и потенцираа дека ќе гласаат против уставните измени.

Тие ги повикаа пратениците од владејачкото мнозинство да се откажат од настапите и да се пристапи кон гласање по владиниот предлог за измени на Уставот.

За парламентарното мнозинство не може да има подобар договор од овој и ако се отфрли на Македонија и се заканува долгогодишна изолација и стопирање на интеграцијата во НАТО и ЕУ.

Според информациите од Собранието гласањето најверојатно ќе се случи в петок.

Владиниот портпарол Миле Бошњаковски вчера истакна дека Владата дека ќе пристапи кон изработка на уставните амандмани дури откако ќе заврши работата во Собранието со изгласување на потребата за нивно изготвување. Владата смета дека е најдобро тие да се подготват заедно со опозицијата односно да се постигне национален консензус.

Еврокомесарот за соседска политика и проширување, Јоханес Хан, преку социјалната мрежа „Твитер“ ја повика опозицијата да се однесува државнички и да го поддржи договорот од Преспа.

-Ако не успее во тоа, тогаш ќе мора да одговара за тешките последици за граѓаните на Македонија – напиша Хан.


Димитров: Суштината на компромисот се гледа во критиките на нашата и грчката опозиција


Скопје, 17 октомври, 2018 - 14:13 (META) 

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров одговарајќи на неколку прашања од пратениците во Собранието рече дека Договорот од Преспа ги врзува чекорите на Македонија кон ЕУ и НАТО со тоа што е интерес на Грција од Договорот.

– Затоа НАТО членството е врзано со влегувањето на сила на Договорот. Затоа стои дека на иста сесија грчкиот парламент кога ќе ја ратификува спогодбата, ќе ги потпише и протоколите за членство со НАТО на Македонија. Клучната критика на нивната опозиција се идентитеските елементи, а клучната критика на нашата опозиција е опфатот на употреба. И тука е суштината на компромисот. За идентитескиот амандман јас имав охрабрувачка реакција затоа што се што е врзано со идентитетот на македонскиот народ не може да е спротивно со текстот на Договорот кој дава апсолутно право на самоидентификација – рече Димиторов.

Тој потенцираше дека поранешниот премиер Никола Груевски бил свесен за овие услови од Грција и дека бил во тек со процесот.

– Во декември 2009 година на телевизиско интервју рече дека Грција бара и внатрешна употреба и јазикот да биде сменет односно да гласи или ново македонски или северно македонски. На 16 ноември 2017 во интервју вели дека Грција не прифаќа нашиот јазик и идентитет да се преведува на англиски. Со Договорот, географската одредница не не прави ништо поинаку од тоа што сме денеска. Додека ние чекаме нова шанса ниту светот ниту Европа не чекаат, ниту во Балканот можеме да си дозволиме да испуштаме шанси – додаде Димитров.

Пратениците во Собранието се на пауза, а расправата за уставните измени продолжува во 15.30 часот.


Продолжува седницата за уставните измени денеска во 11 часот


Скопје, 16 октомври, 2018 - 9:10 (META) 

Пленарната седница на Собранието на Македонија за уставните измени, која почна вчера, ќе продолжи денеска во 11 часот. Пријавени за збор се 66 пратеници.

Во текот на вчерашната расправа немаше никакво поместување на ставовите и на власта и на опозицијата, со исклучок на пратеникот од владејачкото мнозинство, Ферид Мухиќ. Тој иако претходно рече дека нема да ги поддржи уставните измени, сега најави дека откако добро размислил ќе гласа за Договорот бидејќи не го загрозува идентитетот.

– Иако овој Договор е без преседан, бидејќи Македонија е единствена држава принудена да преговара за своето име, овој Договор води кон живот, а не кон смрт. Со ова ја менуваме капата, но не и главата која ќе остане иста. Идентитетот не може да биде загрозен – рече Мухиќ.

Премиерот Зоран Заев ги повика пратениците што се двоумат да погледнат во иднината и секој пратеник да гласа според својата волја за сигурност, стабилност и економски просперитет на земјата. Исто така, Заев повика и на помирување за настаните за случувањата на 27 април во Собранието минатата година, што во јавноста веднаш беше протолкувано како ветување за амнестија за обвинетите за овие насилства.

Според собранискиот Деловник расправата може да трае најмногу до 10 работни дена односно до 26 октомври и потоа мора да се прејде на гласање.


Српски медиуми: Заев нуди амнестија во замена за двотретинско мнозинство


Белград, 15 октомври, 2018 - 16:23 (META) 

„Денот Д за Македонија“, „Историска седница на Собранието“ и „Заев понуди амнестија за двотретинско мнозинство“, се дел од насловите на многубројните новинарски текстови во Србија за денешната седница за уставните измени на македонскиот парламент.

Речиси сите медиуми велат дека премиерот Зоран Заев повикал на национално помирување и дека „на највлијателната опозициска сила ВМРО-ДПМНЕ, како гест на добра волја и понудил амнестија за нејзините членови на кои им се суди за насилствата во Собранието на 27 април минатата година“, во замена за поддршка за уставните изменни и поддршка на Договорот со Грција.

Сепак, македонскиот премиер во своето обраќање пред пратениците, иако повика на национално помирување,ниту еднаш не го употреби зборот „амнестија“.

Под наслов „Сите погледи свртени кон Собранието“, јавниот радиодифузен сервис на Србија, РТС, извести дека пратениците почнаа расправа за уставните измени и дека „паралелно со расправата, во тек е убедување на пратениците од опозицијата да го сменат ставот и да ги поддржат уставните измени“.

Таблоидот „Ало“ пишува дека почнала „опасна расправа и дека владата се подготвува за чекор против граѓаните, а во интерес на НАТО“.

Весникот „Блиц“ пак на својот портал објави дека „Заев ги повикал пратениците на опозицијата да гласаат за менување на уставот со непристојна понуда“. Блиц пишува и дека „Собранието врие“ и дека „никој не знае дали Заев има мнозинство а демонстрантите најавуваат повеќедневна блокада“.


Заев повика на помирување и на простување


Скопје, 15 октомври, 2018 - 12:10 (META) 

Многу се поделивме пред се политички, се замразивме, се закрвавивме ќе се испоубиeвме пред очите на сите на 27 април, еве прилика да си простиме и да се помириме, рече премиерот Зоран Заев денеска во Собранието, при образложување на владиниот предлог за уставни измени.

„Ајде десната страна да подаде рака на левата и левата да и подаде на десната, испраќам порака на помирување. Знам дека ова има цена, но политичарите доаѓаат и си одат, а иднината на земјата е најважна. Нема иднина за нашата земја ако не си простиме. Ги повикувам пратениците да мислат и да погледнат во иднината. Дали сакаат европска Македонија или изолација, сиромаштија и несигурност“, рече Заев на пленарната седница која е во тек.


Собраниската седница за уставни измени почна


Скопје, 15 октомври, 2018 - 11:59 (META) 

Почна собраниската пленарна седница на која на дневен ред e Предлогот на Владата за уставни измени кои произлегуваат од Договор со Грција. Владиниот предлог за уставни измени ќе го образложи премиерот Зоран Заев.

На седницата се присутни пратениците на ВМРО-ДПМНЕ помеѓу кои е и поранешниот премиер Никола Груевски, кој утрово побара одложување на денешното судско рочиште на СЈО, „Т.Н.Т“ за да биде присутен на седницата. Седницата започна со задоцнување поради координација на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ.

Пред почетокот на седницата, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски побара предлогот за уставни измени да се симне од дневен ред, бидејќи како што рече, Собранието нема изборен легитимитет да одлучува за овие измени.

„Ниту еден пратеник од ова Собрание не даде ветување за промена на Уставот“, рече Димовски.

Предлогот на Димовски беше отфрлен со 39 гласа „ЗА“ и 67 „против“.

Пред Собранието се одржува протест на десетина граѓани во организација на Здружението на граѓани „Преродба“ од каде што најавија протести и блокади пред Собранието секој ден со почеток во 10.00 часот.