!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Уставен суд в среда ќе расправа дали е уставно УБК да прислушува преку телеком-операторите


Скопје, 24 март, 2017 - 13:51 (META) 

Уставниот суд на наредната седница закажана за среда, 29 март, ќе ја разгледува иницијативата за уставноста и законитоста на контроверзниот член 175 од Законот за електронски комуникации. Со овој член донесен со измените на Законот во 2014 година, на телекомуникациските оператори во земјава им се наложува „да ги обезбедат сите неопходни технички услови за да овозможат следење на комуникациите во нивните мрежи“.

Разгледувањето на оваа иницијатива, како што стои во агендата за седницата на Уставниот суд, е прва точка на дневенниот ред.

„Член 175 од Законот за електронските комуникации („Службен весник на Република Македонија“ број 39/2014, 188/2014, 44/2015 и 193/2015), Реферат У.бр.29/2015“, стои во агендата.

Иницијативата за разгледување на уставноста и на законитоста на овој член е поднесена во 2015 година, односно истата година кога СДСМ почна со објавување на разговори од незаконското следење на комуникациите, т.н. „бомби“.

Во иницијативата, како што се гледа од објавата на Уставниот суд, оспорен е целиот член 175, односно сите 10 става од него.

Инаку, членот 175 од Законот за електронски комуникации (објавен во „Службен весник“ на 25 февруари 2014 година) вели дека операторите се должни да ги обезбедат техничките услови за следење на комуникациите во нивните мрежи, во согласност со Законот за следење на комуникациите.

Операторите сами, на сопствен трошок, се должни да ја обезбедат и да ја одржуваат опремата, соодветниот интерфејс и да воспостават електронски комуникациски водови за пренос до надлежната институција (орган) овластен за следење. За опремата, операторите се должни да побараат техничка спецификација од надлежниот орган, кој ги утврдува и мерките и стандардите за информациска безбедност, кои треба да ги примени операторот.

Грижа на операторите е да водат сметка лицата чии комунакции се следат да не забележат дека се следени, што значи квалитетот на комуникацијата да биде на ниво, дури „операторите треба да обезбедат иста или поголема сигурност и квалитет на следената комуникациска услуга од сигурноста и од квалитетот на комуникациските услуги кои му се овозможени на лицето чии комуникации се следат. (Од членот 175)

Законот за електронски комуникациите беше менуван и во 2010 година, кога тогашната власт со членот 115 ја извади одредбата дека телекомуникациските оператори можат законски да прислушуваат само во моментот кога ќе го добијат налогот за следење комуникации од надлежен суд.

Оваа одредба, која тогаш предизвика многу контроверзи во јавноста, беше укината од Уставниот суд во декември 2010 година. Сепак, во 2014 година Законот за електоронски комуникации доживеа нови измени, односно беше воведен членот 175. Во овој член повторно никаде не се споменува „судски налог“, освен дека прислушувањето мора да биде во согласност со Законот за следење на комуниакциите.

Две години претходно, односно во септември 2012 година, беа донесени измени на Законот за следење на комуникациите, со кои беше избришан членот 2 од Законот, кој предвидуваше дека „никој не смее без наредба на надлежен суд да врши следење на комуникациите, освен ако му се наменети или постои согласност на лицето или лицата кои се вклучени во комуникацијата“.


Во 11 часот продолжува координацијата за Комисијата за избори и за именувања


Скопје, 23 март, 2017 - 10:34 (META) 

Денеска, во 11 часот, во Собранието продолжува координацијата на парламентарните политички партии кои треба да се договорат кој ќе биде претседателот на Комисијата за избори и за именувања.

Два дена партиите не можат да ги усогласат ставовите и цврсто остануваат на своите претходни изјави.

ВМРО-ДПМНЕ бара претседателот на комисијата да биде член од нејзините редови бидејќи има најголем број пратеници, додека СДСМ вели дека првиот човек на Комисијата треба да биде од редовите на парламентарното мнозинство.

Според досега договореното, ВМРО-ДПМНЕ ќе има шест члена во Комисијата за прашања на изборите и на именувањата, СДСМ – пет, а ДУИ и Беса по еден член.

Утврдување на предлогот за составот на Комисијата за прашања на изборите и на именувањата е услов за продолжување на конститутивната собраниска седница која почна на 30 декември 2016 година, но беше прекината бидејќи не беше обезбедено парламентарно мнозинство за избор на претседател на законодавниот дом.

Преку партиско соопштение, од СДСМ денеска порачаа дека мора да се деблокираат парламентарните процедури и во согласност со деловникот што побргу да се избере претседател на Собранието.


Партиите на пауза, нема договор за претседател на Комисијата за избори и за именувања


Скопје, 22 март, 2017 - 14:56 (META) 

По неполни два часа, претставниците на парламентарните политички партии заминаа на пауза без да успеат да ги усогласат ставовите за тоа кој треба да биде претседател на Комисијата за избори и за именувања.

Координативната средба ќе продолжи во 15.30 часот.

Вчера партиите се договорија само околу бројот на членови на Комисијата, па ВМРО-ДПМНЕ ќе има шест членови, СДСМ – пет, а по еден член ќе имаат ДУИ и Беса.

Комисијата треба да го даде името на новиот претседател на Собранието и е клучна за продолжувањето на конститутивната седница на Собранието, која беше одржана и прекината на 30 декември лани.

Според ВМРО-ДПМНЕ, претседателот на Комисијата за избори и за именување треба секогаш да се избере од најголемата пратеничка група во собранието без исклучок, со што не се согласува СДСМ, затоа што тие имаат доставено доказ до Собранието за мнозинство од 67 пратеници.


Кристине Алтхаузер во Тетово: Прво влада, па чиста вода и воздух


Тетово, 21 март, 2017 - 15:53 (META) 

„Сметам дека многу важно во овој момент е да се состави влада и потоа да се почне со најважните проблеми што ги засегнуваат сите луѓе, а тоа се чиста вода и воздух“, одговори германската амбасадорка Кристине Алтхаузер на новинарско прашање за политичката ситуација, на промоцијата на проектот „Градско дрво“ денеска во Тетово.

На настанот присуствуваше и потпретседателката на ДУИ, Теута Арифи, која за денешната посета на еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, изјави дека „ваквите посети се секогаш позитивни и во насока на функционирање на институциите“.

Таа додаде дека парламентот има право да го доврши процесот на самоконституција.

–  Очекувам денешната координација на праламентарните групи во Собранието да има добар тек и добро да заврши. Секоја институција, вклучувајќи го тука и Собранието, во кое има едно парламентарно мнозинство, има право да го доврши процесот на самоконституција и на избор на претседател. Пораките на претставниците од ЕУ секогаш се во насока на функционирање на институциите, и ние ќе ги сослушаме со должно внимание – рече Арифи.


Партиите напладне ќе одржат координативна средба во Собранието


Скопје, 21 март, 2017 - 10:39 (META) 

Политичките партии што имаат свои претставници во парламентот, денеска напладне ќе одржат координативна средба за закажување на продолжението на конститутивната седница на Собранието, која почна на 30 декември минатата година.

Иницијативата за продолжување на конститутивната седница, во име на 67 пратеници, во петокот ја поднесе генералниот секретар на СДСМ и пратеник, Оливер Спасовски.

– Со оваа иницијатива повеќе нема дилеми околу обезбедувањето парламентарно мнозинство. Иницијативата е потпишана од 67 пратеници и очекуваме Трајко Вељаноски веднаш да закаже продолжување на конститутивната седница за Собранието да може повторно да функционира во интерес на граѓаните – рече Спасовски.

Тој соопшти дека прв чекор ќе биде избор на претседател на Собранието и дека потоа очекуваат претседателот Ѓорге Иванов да му го даде мандатот за формирање влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Вељаноски ја закажа координативната средба за денеска, во 12 часот, а од неговиот кабинет соопштија дека на координативната средба треба да биде утврден предлогот за состав на Комисијата за прашања на изборите и на именувањата, кој ќе послужи како основа за закажување на продолжение на конститутивната седница на Собранието на Република Македонија.

До денеска постои несогласување околу тоа која партија колку членови треба да има во комисијата, па тоа може да биде пречка за нејзино формирање и воопшто за продолжување на седницата на Собранието.

Директорот на Бирото за јавна безбедност (БЈБ), Митко Чавков, на прашање дали полицијата гарантира дека пратениците нема да бидат оневозможени да влезат или да излезат од Собранието, со оглед на разни најави дека учесници во протестите „За заедничка Македонија“ ќе ги блокираат приодите во законодавниот дом, изјави: „Сигурно е дека пратениците ќе имаат безбеден и непречен пристап во парламентот!“


Советот на Општина Центар ја стопираше изградбата на улица на кејот на Вардар


Скопје, 20 март, 2017 - 17:22 (META) 

Советот на Општина Центар на денешната вонредна седница со 12 гласа „за“ ја стопираше одлуката за изградба на улица на кејот на Вардар. Наместо улица со посебен режим на сообраќај, Советот на Општина Центар донесе одлука со која на шеталиштето се предвидуваат клупи, жардиниери и корпи за отпадоци.

За одлуката не гласаа советниците од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, кои жестоко се спротивставија на одлуката да не се гради улица. Тие ја побараа скицата за улицата, иако таа им беше претходно приложена.

Градоначалникот на Општина Центар рече дека Владата намерно ги сменила законите за да ѝ ги одземе ингеренциите на Општина Центар.

– Оваа седница е за стопирање на изградбата на улицата. Изминативе години Владата ги смени законите за да ги одземе ингеренциите на Општина Центар. Законот за градба е сменет дури 25 пати и да не се правиме наивни и неинтелигентни, тоа е за да се одземат ингеренциите на Центар за грдите вештачки стиропор-фасади. Во ДУП над земја се гледа пристапна улица, но како таа ќе има посебен режим кога е единствен пристап до катната гаража. Ние четири години не можевме ниту да почнеме да работиме на измените на планот за Мал ринг, бидејќи немаме конзерваторски основи, а не можеме да добиеме ниту податоци од Агенцијата за катастар – рече Жерновски.

Вчера градежен инспектор на Општина Центар, по налог на градоначалникот на општината, Андреј Жерновски, нареди стопирање на градежните работи за изградба на спорната улица на Кејот 13 Ноември.

Градежните работи за изградба на спорната улица почнаа во саботата што наиде на силно негодување и кај сопствениците на околните угостителски објекти, кои излегоа на протест.

Од Општината ги обвинија Градот Скопје и градоначалникот Коце Трајановски дека донеле незаконска одлука за изградба на сервисна улица, со која се узурпира шеталиштето на кејот. Оттаму велат дека во актуелниот детален урбанистички план (ДУП) никаде не е предвидена изградба на ваква улица, туку подземна сервисна улица.


Вељаноски за вторник закажа координативна средба во Собранието


Скопје, 17 март, 2017 - 15:31 (META) 

Откако СДСМ достави инцијатива со 67 потписи за продолжување на конститутивната седница на Собранието, поранешниот претседател на законодавниот дом, Трајко Вељаноски, закажа координативна средба во вторник, во 12 часот.

„Денеска во Собранието на Република Македонија ми беше доставено барање од 67 пратеници за закажување на продолжение на конститутивната седница на деветтиот парламентарен состав, почната и прекината на 30 декември 2016 година. Од тие причини, а по извршените консултации со овластените претставници на политичките партии застапени во парламентот, закажав координативна средба за вторник, 21 март 2017 година, во 12 часот“, се вели во соопштението од кабинетот на Вељаноски.

Од кабинетот на досегашниот спикер велат дека на координативната средба треба да биде утврден предлогот за состав на Комисијата за прашања на изборите и на именувањата, кој ќе послужи како основа за закажување на продолжение на конститутивната седница на Собранието на Република Македонија.


Банките имаат вишок пари за кредити кои малку се бараат поради кризата, велат од НБРМ


Скопје, 15 март, 2017 - 14:56 (META) 

Ликвидноста во банкарскиот систем се зголемува петти месец по ред, што се должи на редовните трансакции на државата, како и на интервенциите на Народната банка на девизниот пазар за нето-откуп на девизи, велат од Народна банка.

Во услови на солидна девизна ликвидност кон средината на месецот, на меѓубанкарскиот пазар се јави вишок понуда на девизи.

– Порастот на потенцијалната ликвидност на банките, која тековно е насочена кон расположливите депозити кај Народната банка, се одвива во околности на намалена кредитна побарувачка во последниот период, што е резултат на неизвесноста поврзана со политичката криза. Во такви околности, како и поради тоа што банките немаат можности да инвестираат во други домашни долгорочни финансиски инструменти, на седницата беше заклучено да се повлече дел од овие средства, кои веќе добиваат карактер на структурен вишок на ликвидност во банкарскиот систем – велат од НБРМ.

Во однос на кредитната активност, првичните податоци заклучно со февруари покажуваат продолжување на порастот на кредитите на годишна основа и задржување на трендот на поизразено кредитирање на населението.

Последните податоци за кредитната активност упатуваат на послаби остварувања во однос на проектираните за првиот квартал на 2017 година, во согласност со октомвриската проекција.


Судскиот совет денеска ќе избира претседатели на Кривичниот и на Врховниот суд


Скопје, 13 март, 2017 - 14:20 (META) 

Судскиот совет денеска 14 часот закажа седница на која на дневен ред се избор на в.д. претседател на Основен суд Скопје 1 по оставката на судијката Татјана Михајлова.

Како трета точка на дневен ред е усвојувањето на конечни ранг-листи на кандидатите за претседатели на Врховен суд, по што ќе се избере и новиот претседател на тој суд.

Судијката Михајлова минатата недела поднесе неотповиклива оставка на функцијата в.д. претседател на Основниот суд Скопје 1, која ја даде без образложение за причините.

Михајлова ја поднесе оставката откако Врховниот суд поништи седум од прераспоредувањата што таа ги направи со новиот годишен распоред. Поради прераспоредувањата на судии од еден оддел во друг, голем број предмети на кои работеле овие судии се одложуваат.

На почетокот на декември минатата година, по истекот на мандатот на тогашниот претседател Владимир Панчевски, Михајлова беше избрана од Судскиот совет за в.д. претседател на Кривичниот суд.

Инаку, таа го суди и предметот на СЈО за насилството во Центар од јуни 2013 година, во кој првообвинет е и поранешниот премиер и актуелен лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

За претседателското место во највисокиот суд во државата неофицијално кандидатури поднесоа досегашната претседателка Лидија Неделкова (мандатот ѝ истече на 4 декември, н.з.), поранешниот претседател на судот, Јово Вангеловски, судијката Снежана Бајлозова, која сега е в.д. претседател, и нејзината колешка од Врховниот суд, судијката Беса Адеми.


Талески да се откаже од снимањето на филмот или да си го плати од свој џеб, бара битолската опозиција


Битола, 10 март, 2017 - 12:28 (META) 

Градоначалникот на Битола, Владимир Талески, да се откаже од снимањето на филмот за „глорификација на неговата работа во изминатите три градоначалнички мандати“, побара денеска опозицијата на почетокот на седницата на Советот на Општина Битола.

Бидејќи вчера заврши огласот за прибирање понуди за снимање документарен филм за развојот на Битола во периодот 2005-2017 г., во вредност од 508.474 денари (околу 8.000 евра), опозицијата во Битола побара да се стопира ваквата идеја на градоначалникот.

– Снимањето ваков филм во овој момент претставува една голема лудорија. Да се планира да се потрошат 508.000 денари во време кога на Битола ѝ недостигаат основните, а и многу други работи, да се снима филм во кој се глорифицира работата на Талески е непотребно – рече советникот на ЛДП, Валентин Груевски.

Тој побара да се запре огласот за прибирање понуди за снимање на филмот и предложи Талески филмот да си го плати од свои пари, што, како што тече, „нема да му биде тешко“, но никако со пари на граѓаните на Битола.

Советничката на ВМРО – Народна партија, Габриела Илиевска, пак, идејата за снимање филм ја нарече „шизоидна идеја на Владимир Талески“, по што реагираше претседателката на Советот, Силвана Ангелеска, која рече дека ќе ѝ го одземе зборот на Илиеска, ако продолжи да користи вакви зборови.

Илиевска побара на дневен ред на седницата да се стават две точки, односно да се испита од каде и на кој начин Талески решил да обезбеди средства за филмот бидејќи, како што рече, опозицијата долго време нема пристап до аналитичките подафоци за трошењето на градоначалникот Талески, и втора точка, Советот да има право да се изјасни дали Општината има потреба од снимањето на ваков филм.

По барањата на опозицијата, претседателката на Советот, Силвана Ангелеска, даде пауза да се одлучи дали овие точки да се стават на дневен ред.

Советниците на ВМРО-ДПМНЕ по паузата гласаа против предложените две точки за дневниот ред, поради што настана кавга меѓу советничките групи, па претседателката Ангелеска ја прекина седницата на Советот.