Столтенберг: Русија не одлучува за членството на Македонија во НАТО


Брисел, 26 април, 2018 - 13:16 (META) 

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, денеска порача дека само Македонија и 29-те земји членки на Алијансата можат да одлучуваат за членството на земјата во Алијансата, пренесува МИА.

На прес-конференција ден пред состанокот на министрите за надворешни работи на НАТО членките во Брисел, генералниот секретар Столтенберг, прашан да ги коментира изјавите на рускиот амбасадор во Македонија дека земјата ќе стане „легитимна цел“ во случај на конфликт доколку стане членка на НАТО, рече дека станува збор за покажување сила.

– Целата идеја дека Русија нема да прифати одредени земји да станат членки на НАТО е идеја на сфери на влијаниа каде големите сили ги контролираат помалите држави и тоа е во контрадикција со се за што НАТО се залага. Прво мислам дека е важно правото на секоја нација да одлучи за сопствениот пат и безбедносни договори, ова е фунадаментален принцип за НАТО. На Скопје е да одлучи за сопствениот пат и дали сака да се приклучи кон НАТО. Македонија и 29-те сојузници на НАТО одлучуваат за тоа и никој друг нема збор во овој процес – одговори Столтенберг.

Како што јави дописничката на МИА во Брисел, Столтенберг рече дека го поздравува напредокот во преговорите за спорот за името и оти е информиран за тоа.


Шчербак: За националните интереси погубно е кога солидарноста се става над здравиот разум


Скопје, 24 април, 2018 - 15:51 (META) 

Рускиот амбасадор во Македонија, Олег Шчербак денеска изјави дека секоја држава има сопствен избор за градење на националната безбедност, без разлика дали тоа е со членство во НАТО или воена неутралност.  Според него, секоја земја треба самостојно со референдум и почитување на волјата на мнозинството да одлучи за членство во сојузи.

– Постојат успешни воено неутрални држави во Европа и таквиот пристап на решавање на националната безбедност е рационален – изјави Шчербак на Факултетот за безбедност, каде денеска одржа предавање „Системите на колективна безбедност: историски и актуелни погледи од призма на Руската федерација”.

Рускиот амбасадор наведе дека ефикасната безбедност во 21. век може да биде изградена само врз основа на колективна безбедност и со заеднички напори на сите и мали и големи земји.

– Воено-неутралниот статус на Македонија може да ѝ даде многу и во таков случај таа ќе биде отворена за сите и ќе може да ги оствари економските и социјални интереси на граѓаните, без да биде под товарот на европската солидарност. Добро знаете дека кога солидарноста се става над здравиот разум, тоа е погубно за националните интереси – изјави Шчербак.

Амбасадорот вели дека НАТО претставува воено-политички блок создаден од САД со една цел да се спротивстави на Варшавскиот пакт, но иако тој веќе 30 години не постои, НАТО сè уште се шири кон исток. Според Шчербак,  постои пропаганда со која Русија се претставува како агресор и дека земјите од Балканот се принудуваат да направат вештачки избор меѓу Истокот и Западот.


Четиримина повредени во напад со нож во училиште во Русија


Москва, 18 април, 2018 - 10:21 (META) 

Средношколец стар 17 со нож нападнал соученичка и професорката по информатика, а потоа се обидел да се самоубие. Нападот се случил во едно од училиштата во градот Стерлитамак во руската република Башкортостан. Во инцидентот е повредена уште една ученичка, која по тревогата скокнала од прозорец. Повредени се вкупно четиримина, заедно со напаѓачот, јавија руските медиуми.

По нападот тинејџерот, кој во последно време на социјалните мрежи објавувал насилен материјал, меѓу кои и видео од масакрот во средно училиште во Колорадо и се заканувал дека ќе „елиминира луѓе“, се обидел да ја запали училницата.

Сепак, набргу е совладан и е во болнички притвор.


Стејт департментот ѝ предложи на Москва да ги замени протераните дипломати


Вашингтон, 4 април, 2018 - 10:36 (META) 

Стејт департментот на САД ѝ предложи на Москва да испрати нови дипломати за да ги замени 60-те кои беа протерани.

„Руската влада, како и претходно, има право да побара акредитација за пополнување на слободните места во дипломатската мисија“, изјави претставник на Стејт департментот на САД, истакнувајќи дека секое барање ќе биде разгледано одделно.

Тој смета дека Русија, исто така, ќе ги прифати новите американски дипломати на местото на протераните.


Лавров: Русија ќе ги брани легитимните интереси на Србија


Москва, 3 април, 2018 - 10:52 (META) 

Русија е подготвена и понатаму на српските партнери да им дава поддршка во одбраната на легитимните национални интереси во однос на Косово, пред сè во меѓународните структури, му напишал шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров на својот српски колега Ивица Дачиќ.

Во врска со акцијата на РОСУ на косовската полиција во Косовска Митровица и апсењето на директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ, Лавров го известува Белград дека се испратени „соодветни инструкции на постојаните претставници на Русија во ОН во Њујорк, како и во ЕУ и во НАТО во Брисел и во ОБСЕ во Виена“.

Писмото на Лавров е одговор на писмото што српскиот министер за надворешни работи Дачиќ го испрати до сите членки на ОН. Шефот на руската дипломатија во својот одговор му порачува на српскито колега „дека во целост ги споделува изнесените оценки“.


Протераниот руски дипломат испратен од Македонија со патриотскиот марш „Прошчаније Славјанки“


Скопје, 2 април, 2018 - 16:21 (META) 

Рускиот дипломат на кој македонските власти му наложија да ја напушти земјава поради одлуката на Владата да се солидаризира со Велика Британија во врска со случајот „Скрипаљ“, но и под обвинување за активности надвор од неговиот мандат, утрово ја напушти земјава преку скопскиот аеродром, јави „ТАСС“.

Од амбасадата на Руската Федерација протераниот дипломат и семејството биле испратени со звуците на патриотскиот марш „Прошчаније Славјанки“.

На меѓународниот аеродром „Скопје“ биле испратени од група негови колеги, на чело со амбасадорот Олег Шчербак.

Токму  Шчербак минатата седмица на прес-конференција рече дека потегот за протерување на рускиот дипломат од Македонија, како прв ваков чекор во билатералните односи, е непромислен чекор, кој Македонија очигледно го донела под притисок од надвор, но и дека тоа нема да остане без соодветен одговор од Русија.


Заев: Не сакаме во НАТО за да напаѓаме, туку заради мир во светот


Скопје, 30 март, 2018 - 15:21 (META) 

Премиерот Зоран Заев по вчерашните силни предупредувања од амбасадорот на Русија, Олег Шчербак кон Македонија за нејзината намера да стане членка на НАТО, денеска порача дека земјава сака во НАТО заради мирот во светот и почитувањето на човековите права.

Заев на денешната прес конференција изрази надеж дека двете земји ќе бидат фокусирани на градење пријателство, а не на кавги.

– Постапивме согласно законите и Виенската конвенција. Македонија има стратешки цели, а тоа се членството во НАТО и ЕУ. Не бараме членство во Алијансата за некого да напаѓаме, туку за мир во светот и почитување на човековите права – рече Заев, нагласувајќи дека власта останува на длабоката определба да ги унапреди односите со Русија.


Шекеринска: На сите земји им кажуваме – стратешките одлуки се наши


Скопје, 30 март, 2018 - 12:29 (META) 

Изјавите што ги добивме од Русија во последно време не се позитивни, меѓутоа не се ни изненадување, особено по минатогодишниот став дека Русија има одредено мислење за нашите стратешки цели, изјави вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска по посетата на Воено-медицинскиот центар во Скопје.

– Ние сакаме да имаме добри односи со Русија и инвестираме во добри односи, но на сите, и на соседите, и на другите држави, им ја повторуваме истата реченица – стратешките одлуки се наши – вели Шекеринска

Таа посочи дека од 1992 година Македонија го изразила својот национален консензус за членство во ЕУ и во НАТО.

– Не се мешаме во туѓите работи, но сакаме нашите одлуки да бидат наши. На тој начин се брани сувереноста, на тој начин се брани независноста, на тој начин се брани сопствената земја – рече Шекеринска, одговарајќи на новинарско прашање.

За преговорите кои моментално се водат помеѓу Македонија и Грција во Виена, Шекеринска рече дека ќе направат се Македонија да биде конструктивна и да даде придонес кон успешен процес.

– Инвестираме во добри односи со сите соседи, вклучително и со Грција. Македонија досега плати превисока цена на грчкото вето во 2008 година. Меѓутоа, сега сметаме дека она што го научивме овие 10 години треба да ни помогне да го најдеме решението и сметаме дека и Грција ќе профитира од нашето членство во НАТО и во ЕУ и како добри соседи треба да си даваме поддршка во вакви моменти – додаде Шекеринска.


Јулија Скрипал се освестила и почнала да зборува


Лондон, 30 март, 2018 - 12:09 (META) 

Здравствената состојба на Јулија Скрипал брзо се подобрува, соопшти синоќа болницата каде што е сместена ќерката на поранешниот руски двоен шпион Сергеј Скрипал.

– Состојбата на Јулија брзо се подобрува и таа веќе не е во критична состојба – соопштија од болницата додавајќи дека нејзиниот татко е во „критична, но стабилна состојба“.

Извори за Би-би-си тврдат дека Јулија е свесна и дека почнала да зборува. Докторите рекле дека таа добива 24-часовна нега и дека добро реагирала на третманот.

Подобрениот здравствен извештај следува откако Русија рече дека ќе преземе мерки кои ќе бидат „откриени наскоро“ како одговор на протерувањето на руските дипломати од страна на Велика Британија, САД, НАТО и многу други западни земји и сојузници.

– Нашите мерки ќе бидат соодветни. Тие во моментов се разгледуваат и мислам дека наскоро ќе бидат откриени. Ќе знаете за формата и содржината на мерките кога сè ќе биде подготвено. Повторувам, тоа ќе се случи наскоро – изјави портпаролката на Министерството за надворешни работи, Марија Захарова.

Сергеј Скрипал и неговата ќерка беа нападнати со нервен агенс во Салисбури на 4 март. Британија ја обвинува Русија дека е одговорна за нападот.


Шчербак: Во евентуален судир меѓу Русија и НАТО, Македонија ќе биде легитимна мета


Скопје, 29 март, 2018 - 14:36 (META) 

На денешната прес-конференција на која зборуваше за трагедијата во трговскиот центар во сибирскиот град Кемерово, кога во пожар во трговскиот центар загинаа 64 луѓе, како и за протерувањето на рускиот дипломат од Македонија, амбасадорот на Руската Федерација во Македонија, Олег Шчербак, упати силни предупредувања кон Македонија во поглед на нејзината намера да стане членка на НАТО. Тој предупреди и на воени дејствија врз Македонија во случај НАТО да ја нападне Русија

– Доколку дојде до судир меѓу Русија и НАТО и вие ќе ја имате улогата на легитимна мета – рече Шчербак.

Тој тврди дека НАТО е агресивен сојуз кој би можел да ја вовлече Македонија во агресивни акции. Но тоа, доколку е насочено кон Русија, ќе предизвика соодветна реакција и од Русија врз Македонија, порача рускиот амбасадор.

– НАТО е единствениот военополитички блок, рудимент и инструмент на Студената војна, којшто се крие зад лозунгот на евроатлантската солидарност. НАТО е виновен за почнување на многу војни со милионски жртви, како што се нападите на Југославија, Либија, Сирија и Јемен. Во воената доктрина, НАТО и нејзиниот предводник САД ја прогласија Руската Федерација за ривал. И како ние можеме да ги поздравиме обидите Република Македонија да се вовлече во НАТО? И да стане база за евентуални војни на оваа агресивна алијанса? Република Македонија со вклучувањето ќе стане дел од оваа воена машинерија и дел од агресија на Русија. Со тоа вие ќе станете мета на возвратен удар од Русија. Дали ви треба ова вам и на вашите деца? Освен тоа, зачленувањето во НАТО ќе доведе до ограничување на суверенитетот и ограничување на надворешната политика – рече Шчербак.

Според него, спротивно на прогласите, членството во НАТО нема да го зацврсти територијалниот интегритет на земјата. Како што рече Шчербак, бесмислено е да се тврди дека Македонија е под закана и дека само НАТО може да ја одбрани, кога земјата од сите страни е обиколена од НАТО, па може да ја нападне „само НАТО или вонземјани“.

– Земјата од сите страни е обиколена со членки на НАТО, Албанија, Грција, Бугарија, на Косово се наоѓа една од најголемите воени бази на НАТО, а Србија е активен партнер на НАТО. Значи, воздушниот простор и надворешните граници на РМ се под контрола на НАТО. Кој може да ја нападне Македонија? Само НАТО или вонземјани – рече рускиот амбасадор.

Според него, атмосферата на доверба во регионалната соработка од зачленувањето на Македонија во НАТО ќе биде нарушена и ќе се нанесе штета на регионалната безбедност.

– Република Македонија и македонскиот народ треба да разберат дека Русија негува длабоки духовни односи и на пријател и партнер. За разлика од другите држави, Македонија за Русија е суверена држава и во тие рамки има право да донесува одлуки за својот национален интерес. Ние не ви кажуваме со кого да се дружите и со кого да соработувате, но сметаме дека наш човечки долг е да објасниме на Македонија и на народот дека вакви сериозни и судбоносни одлуки, како зачленување во агресивен блок, се донесуваат по длабоко размислување. Особено не на брзина, и задолжителнно со водење сметка за сите демократски процедури, како земање предвид на мислењето на својот народ. Би сакал да потсетам на нашата заедничка поговорка „Три пати мери – еднаш сечи“ – рече рускиот амбасадор.