!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Маж од кров на зграда во Истанбул пука на возила


Истанбул, 15 август, 2017 - 16:24 (META) 

Маж од кров на зграда во Истанбул отворил оган на неколку возила, а во моментов властите се обидуваат да стапат во контакт со него и да го сопрат, јавува „Раша тудеј“.

На видео-снимката која се појави на интернет се гледа маж како в рака држи пушка и мавта со неа, додека властите му дофрлаат од земја.

Како што јавуваат турските медиуми, тој отворил оган на неколку возила, а во околината може да се види полициски кордон кој ја обиколил областа.

Властите се обидуваат безбедно го спуштат мажот од кров.


Пукање пред железничката станица во Киев


Киев, 10 август, 2017 - 11:31 (META) 

Двајца непознати напаѓачи отвориле оган и раниле три лица пред железничката станица во Киев, јавуваат украинските медиуми.

Портпаролката на киевската полиција, Оксана Блишик, на својата страница на „Фејсбук“ објави фотографии од местото на настанот.

„Пукање се случило пред железничката станица, а припадниците на полицијата во моментов вршат увид. Двајцата напаѓачи, најверојатно, пукајќи од огнено оружје раниле тројца мажро. Според првичните лекарски информации, мажите добиле прострелни рани на рацете и на нозете и се згрижени во болница. Напаѓачите се во бегство“, соопшти Бишник на „Фејсбук“.

Засега не се познати мотивите за нападот.


Четворица убиени и неколкумина повредени во суд во Москва


Москва, 1 август, 2017 - 15:22 (META) 

Четири лица се убиени, а неколку се повредени во престрелка што изби во регионалниот суд во Москва, јавуваат руските медиуми. Сепак, нема официјална потврда за загинатите.

Адвокатката Софија Рубаска, која во моментот на инцидентот се наоѓала во зградата, за руската агенција „РИА Новости“ соопшти дека слушнала пукање и дека се ранети вработени во тој суд, судска извршителка и стражар, но не можела да даде повеќе информации. Таа вели дека се чуле не помалку од 20 истрели.

– Бевме на друго судење кога слушнавме пукање. Имаше повеќе од 20 истрели. Почнавме да се евакуираме. Ја видов ранетата извршителка и нејзиното крваво лице. Подоцна некој ми кажа дека и вооружен стражар е повреден – вели Рубаска.

Руските медиуми јавуваат дека пукањето се случило за време на судењето на деветчлената банда ГТА, која, според обвинителството, со години ги тероризирала жителите на Москва и се товари за смртта на дваесеттина лица. Некои од обвинетите се обиделе да го украдат оружјето од судското обезбедување и зеле заложници.

Портпаролката на судот, Наталија Осипова, вели дека зградата е евакуирана, а сите состаноци и судења се откажани.


Момче убиено на свадба во Липково


Куманово, 26 јули, 2017 - 13:12 (META) 

На свадба во кумановското село Липково вчеравчер бил застрелан 19-годишен германски државјанин, кој од добиената повреда починал во Медицински центар Куманово, соопшти СВР Куманово. Момчето кое имало потекло од Прешево, Србија, било донесено околу 23.30 часот во кумановската болница, со прострелна рана на левата страна на градниот кош.

Со полицискиот увид било констатирано дека околу 22.45 часот, додека момчето и други сватови седеле во дворот од куќата сопственост на З.Ш. (51) од Липково, А.Ш. (63) од Липково извадил пиштол, кој го поседувал без дозвола, и истрелал три куршуми, од кои еден го погодил момчето.

По наредба на Основно јавно обвинителство – Куманово, телото е предадено на Институт за судска медицина за обдукција. А.Ш. е уапсен и задржан во полициската станица во Куманово.


Престрелка во Мексико – има загинати и повредени


Мексико Сири, 6 јули, 2017 - 12:19 (META) 

Најмалку 26 лица се убиени или хоспитализирани по пукањето на северната граница во Мексико, во државата Чивава, соопшти мексиканскиот државен обвинител.

Пукањето се случило во близина на Лас Вараса, во срцето на еден од регионите во Мексико, каде цвета трговијата со дрога.

Во пукањето учествувале две вооружени групи, но не е јасно дали толку лица се повредени или усмртени.

Инцидентот се случува во време кога во Мексико се наоѓа американскиот министер за внатрешни работи, Џон Кели, кој со претседателот на земјата, Енрике Пења Нијето, треба да разговара за соработка во борбата против организираниот криминал.


Уште едно лице починало од пукањето во Бутел, причините за инцидентот и понатаму непознати


Скопје, 2 јули, 2017 - 16:54 (META) 

Скопската полиција сè уште ги истражува причините и работи на расчистување на случајот во кој 84-годишниот П.Т., жител на населбата Бутел, вчера во својот дом пукаше во сопругата, нивната ќерка и во внукот, а потоа се самоуби.

Триесет и двегодишниот внук, од сериозноста на повредата, почина на самото место, а како што соопшти денеска полицијата, утрово во Клиничкиот центар во Скопје починала и сопругата на П.Т. Нивната ќерка, која, исто така, беше хоспитализирана во Ургетниот центар, и понатаму се наоѓа во животна опасност.

Како што информираат од МВР, вчера околу 12.40 часот од засега неутврдени причини, П.Т. со својот пиштол „берета“, кој го поседувал со дозвола, првин испукал еден куршум кон својата 78-годишна сопруга и ја погодил во грлото, а потоа пукал во нивната 58-годишна ќерка, која ја погодил во главата.

„Неговиот внук Т.С. (32), откако влегол во ходникот од куќата, од страна на П.Т. бил погоден во пределот на главата при што поради тежината на огнострелната повреда починал на самото место. Потоа П.Т. со пиштолот си пукал во главата и се самоубил“, стои во информацијата на полицијата за случајот.

По наредба на јавен обвинител телата на починатите се пренесени во Институтот за судска медицина, за обдукција.


Осумдесет и четиригодишен скопјанец ги застрелал сопругата, ќерката и внукот


Скопје, 1 јули, 2017 - 15:03 (META) 

Осумдесет и четиригодишен скопјанец попладнево, околу 13 часот, пукал во својот дом и ги застрелал сопругата, нивната ќерка и внукот, а потоа се самоубил, јавува „Телма“.

Полицијата го потврдила инцидентот, кој се случил на улицата Хо Ши Мин, во општина Бутел. Застреланиот внук, кој бил на 32-годишна возраст, според првичните информации, им подлегнал на повредите на самото место, а сопругата на скопјанецот и нивната 58-годишна ќерка во критична состојба биле префрлени во Ургентниот центар.

Во тек е увидот на надлежните служби на местото на убиството.


Пукање во ноќен клуб во Арканзас, најмалку 17 лица повредени


Литл Рок, 1 јули, 2017 - 14:42 (META) 

Најмалку 17 лица се ранети од огнено оружје во ноќен клуб во градот Литл Рок, во американската сојузна држава Арканзас, соопшти денеска полицијата, јавуваат светските агенции.

Едно лице е во критична состојба, додека другите имале повреди кои не се загрозувачки по живот. Најмладата жртва во пукањето, според агенциите, има 16 години.

Според локалните медиуми, престрелката се случила за време на концерт, но засега нема информации за осомничени лица.

Од полицијата изјавиле дека сите околности укажуваат дека инцидентот не е поврзан со тероризам.

Локалните медиуми наведуваат дека голем број луѓе биле повредени дека се обидувале да побегнат од ноќниот клуб.


Најмалку тројца загинати во напад на џамија во Кабул


Кабул, 15 јуни, 2017 - 21:08 (META) 

Најмалку три лица загинале, а десет се ранети во самоубиствен бомбашки напад што денеска се случил во шиитска џамија во главниот град на Авганистан, Кабул, јавуваат светските агенции кои се повикуваат на изјава на портпаролот на авганистанското министерство за внатрешни работи, Наџиб Даниш.

Напаѓачот се обидел да влезе во просторијата за молитва во џамијата, но бил спречен од полицијата. Притоа дошло до пукање, по што напаѓачот се сокрил во кујната каде ја детонирал бомбата.

Нападот се случил во моментот кога голем број верници се собирале за ноќната молитва по повод светиот муслимански месец Рамазан.

Џамијата Ал Захра, каде се случил нападот, му припаѓа на шиитското малцинство во Кабул и досега повеќепати беше цел на напади.


Престрелка во Орландо


Орландо, 5 јуни, 2017 - 16:08 (META) 

Неколку лица се убиени во престрелка што се случила во источниот дел на градот Орландо, во сојузната американска држава Флорида.

Канцеларијата на шерифот на Оринџ Каунти го нарече пукањето „трагичен инцидент“, но не откри колку жртви има, ниту други детали.

Во Орландо следната недела треба да се обележи првата годишнина од пукањето во ноќниот клуб „Пулс“, во кој беа убиени 49 лица.