!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Притвор за осомничениот за убиство на сосетката во Охрид


Охрид, 23 февруари, 2017 - 13:19 (META) 

Поради основан сомнеж дека сторил разбојништво, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Ј.К. (37) од Куманово, со привремен престој во стан на улицата Галичица во Охрид, информираат од СВР Охрид.

Нему, Основното јавно обвинителство му одреди мерка притвор во траење од 30 дена, по што е пренесен во казнено-поправна установа во Скопје.

– На 20 овој месец, во 11.45 часот, пријавениот, заради стекнување противправна имотна корист, заsвонил кај неговата соседка, сега починатата Спаса Б. (67) од Охрид. Пријавениот, претходно се осигурал дека таа е сама во станот и подготвувајќи се да го изврши кривичното дело, зел една водоводна цевка и ставил бели хируршки нараквици на рацете. Објаснувајќи ѝ на сосетката дека сака да го погледне распоредот на станот, сега починатата му дозволила влез на Ј.К. и незабележувајќи дека има нараквици и водоводна цевка,  од ходникот на станот се упатила кон дневната соба. Тогаш, сега притворениот Ј.К., од зад грб, со водоводната цевка ѝ задал неколку силни удари во пределот на главата и вратот, по што таа паднала на подот. Веднаш потоа, Ј.К. почнал да пребарува низ собите, пронашол и одзел еден мобилен телефон и паричник со 3.200 денари во разни апоени – информираат од СВР Охрид.

Пред да го напушти станот, забележувајќи знаци на живот кај соседката и плашејќи се дека ќе биде кажан и откриен, сега притворениот Ј.К. се вратил во кујната и пронашол нож со должина од околу 30 сантиметри, со кој ѝ задал неколку удари во пределот на вратот и ја усмртил.

Потоа го напуштил станот, заклучувајќи го со клучот од влезната врата и се упатил во казино.

Заради расчистување на казнено-правниот настан, СВР Охрид во координација со јавниот обвинител, презеде низа мерки за обезбедување траги и доказен материјал, извршен е криминалистичко-технички увид на местото на настанот, извршени се претреси, анкети со граѓани, како и други оперативно-тактички мерки.


Кривичниот суд им одреди 30 дена притвор на петтемина осомничени во „Мрежа“


Скопје, 20 февруари, 2017 - 12:01 (META) 

На барање на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, Основниот суд Скопје 1 им одредил 30 дена притвор на петтемина осомничени кои во петокот минатата недела беа уапсени во полициска акција поради трговија со дрога – кокаин.

„Постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција во Основниот суд Скопје 1, пред судија на претходна постапка беа изведени пет лица осомничени за неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори од член 215, став 3, во врска со став 1 од Кривичниот законик, кои во присуство на јавен обвинител и на нивниот правен застапник се произнесоа во врска со предлогот на обвинителството. По ценење на фактите и на доказите приложени во предлогот и во сослушување на осомничените, судија на претходна постапка донесе решенија со кои го прифати предлогот на обвинителството“, стои во соопштението од Кривичниот суд.

Како што информираат оттаму, на осомничените С.Р., М.З., З.С., М.М. и Д.М. им е одреден притвор од 30 дена поради постоење опасност од бегство, попречување на истрагата и страв да не го повторат кривичното дело.

Против решенијата на судија на претходна постапка, осомничените имаат право на жалба.

Инаку, првоосомничениот во случајот е брат на поранешен пратеник и функционер на СДСМ.


Судиите некритички одредуваат притвор бидејќи е ефтин


Скопје, 15 февруари, 2017 - 16:24 (META) 

Македонските судови имаат унифицирана тарифа или сума за тоа колку чини еден ден поминат во притвор, а која се движи од 2.500 до 3.500 денари (40 – 50 евра), беше истакнато на денешната презентација на истражувањето на „Неосновано притворени – правни и буџетски импликации“, што се одржа во ЕУ-Инфоцентарот во Скопје.

„Сознанието дека ‘цената’ за ограничување на слободата во Република Македонија е многу ниска и дека судиите во граѓанските судови имаат етаблирана практика за досудување мали и незначителни износи за надомест на штета, негативно се одразува врз судиите во кривичната постапка некритички да определуваат мерка притвор“, е заклучок на професорите од Правниот факултет Јустинијан Први во Скопје, Гордана Бужаровска, Ванчо Узунов, Неда Здравева и Бобан Мисоски кои се автори на истражувањето, кое финансиски е поддржано од холандската амбасада во земјава.

Истражувањето се однесува на периодот 2011 – 2015 година и според податоците во овој период 138 македонски граѓани биле неосновано притворени, а подоцна против нив не било покренато обвинение или биле ослободени по жалби во судските постапки.

Исражувањето покажува дека од буџетот на државата за материјална штета поради неосновано притворање судовите досудиле надомест од 3,8 милиони денари, што е само 45 отсто од вкупната сума што била баран од граѓаните. За нематеријална штета биле побарани 65,5 милиони денари, а досуден е износ за штета од 15,5 милиони денари, односно 23, 6 отсто од вкупната сума, додека за надоместоци за трошоци на постапките побарувањата изнесувале 2,1 милион денари, а вкупниот досуден износ за трошоци изнесувал 1,8 милиони денари.

„Податоците покажуваат дека вкупните трошоци за надомест на штета на неосновано притворените лица изнесувале 28.999.395 денари, односно околу 470.000 евра. Во таа смисла, ако тој износ се смета за апроксимативен и за периодот 2011-2015 година, во кој имало 138 неосновано притворени лица со вкупен број од 10.316 притворенички денови, произлегува дека просечниот вкупен надомест на штета по притворенички ден изнесува околу 2.800 денари. Или, просечно по неосновано притворено лице, вкупниот надомест на штета изнесува околу 210.000 денари“, беше истакнато на денешната презентација на истражувањето.

Професорката Бужаровска истакна дека податоците покажуваат дека судовите во 90 отсто од случаите ги прифаќале барањата на јавните обвинителства за одредување на мерката притвор. Обвинителствата пак кон предлозите најчесто ги доставувале доказите што ги добивале од МВР.

Според податоците од јавните обвинителства, во периодот 2011-2015 година, близу 6.700 обвинети лица не биле прогласени за виновни. Од нив за 1.700 обвинети лица судот донел ослободителни пресуди, а за близу 3.000 лица судот го одбил обвинението.

Амбасадорот на Холандија, Ваутер Пломп, кој ја отвори презентацијата, истакна дека заштитата на човековите права е приоритет на Холандија и дека таа како пријател на Македонија известира многу во овие сфери во земјава. Тој истакна дека еден од главните проблеми, кој е нотиран од Европскиот суд за човекови права во Стразбур, е должината на времетрањето на притворот, кој во Македонија е значително повисок во споредба со ЕУ и Холандија.

– Холандија е долгорочен пријател на Македонија и на македонската влада во процесот на сите реформи кои што се потребни за членството на земјата во Европската Унија – рече амбасадорот Пломп.


Царината спречила шверц на 18 килограми марихуана, сокриена во плинска боца


Куманово, 26 јануари, 2017 - 13:49 (META) 

Царинските екипи на граничниот премин Табановце вчера спречиле обид за шверц на 18 килограми марихуана, што била сокриена во плинска боца.

Како што информираат од Царинската управа, вчера, околу 6 часот, на граничниот премин за излез од Македонија било пријавено возило, со албански регистарски таблички, а управувано од И.Ш., државјанин на Албанија. Возилото било селектирано за детална контрола и при прегледот на багажникот била пронајдена плинска боца, во која биле сокриени 15 вакумирани пакетчиња облепени со проѕирна леплива лента, наполети со марихуана со вкупна тежина од околу 18 килограми.

Во предистражната постапка, што ја спровеле инспекторите на одделението за истраги на Царинската управа, било утврдено дека осомничениот ја набавил марихуаната во Албанија и требало да ја прошверцува до Германија.

„Против сторителот, Царинската управа поднесе кривична пријава за неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори до надлежното јавно обвинителство, а судијата на претходна постапка му изрече мерка притвор во траење од 30 дена“, стои во соопштението на Царината.

Оттаму додаваат дека во текот на декември, царинските екипи во соработка со Министерството за внатрешни работи заплениле 70 килограми марихуана, сокриена во ПВЦ-прозорци.


Владата на Србија без реакција за пуштањето на Харадинај, сè уште чека испорачување


Белград, 12 јануари, 2017 - 15:11 (META) 

Потпретседателот на српската влада и шеф на дипломатијата, Ивица Дачиќ, рече дека владата на Србија денеска нема да реагира на одлуката на францускиот суд да го пушти Рамуш Харадинај од притвор.

Апелациониот суд во Колмар денеска наложи пуштање на лидерот на Алијансата за иднина на Косово и еден од некогашните команданти на ОВК на условна слобода, со ставање под судски надзор сè до приемот на барањето за негова екстрадиција во Србија.

Се очекува владата на Србија за пуштањето на Харадинај од притвор да расправа на седница која е закажана за утре.

Во меѓувреме, српското министерство за правда соопшти дека постапката за екстрадиција и понатаму трае и дека францускиот суд денеска одлучувал само за мерките кои се однесуваат на притворот на Харадинај, што е целосно одвоена постапка. Од министерството наведуваат и дека Харадинај не мора да биде во затвор додека трае екстрадиционата постапка.

Адвокатот на Харадинај на новинарите во Приштина им рече дека Харадинај е должен двапати неделно да се јавува во француската полиција и дека не смее да ја напушти територијата на Франција.


Поранешниот косовски премиер Рамуш Харадинај уапсен во Франција


Приштина, 4 јануари, 2017 - 21:31 (META) 

Претседателот на Алијансата за иднина на Косово и поранешен премиер, Рамуш Харадинај, бил уапсен денеска во Франција по потерница од Србија, јавуваат светските медиуми.

Официјална потврда за апсењето на Харадинај сè уште нема од министерството за правда на Косово, но информацијата за косовските медиуми ја потврдило неговото семејство.

Косовските медиуми јавија дека Харадинај е уапсен врз основа на меѓународна потерница издадена од Србија и дека се наоѓа во притвор во Франција.

Србија го обвинува Харадинај за убиства и за тешки злосторства на Косово во 1998 и во 1999 година.


ОЈО Куманово поднесе обвинение за убиството во кругот на црквата „Св. Мина“


Куманово, 27 декември, 2016 - 16:22 (META) 

Основното јавно обвинителство Куманово поднесе обвинител акт против Д.Д., кој се товари за убиството што се случи на 26 јуни, во кругот на црквата „Света Мина“.

Од Јавното обвинителство денеска соопштија дека надлежниот јавен обвинител во текот на истражаната постапка ги прибрал сите материјални и вербални докази за случајот и до Основниот суд во Куманово го доставил обвинението. Воедно до судот бил доставен и предлог за продолжување на притворот на обвинетиот, кој се товари за убиство со умисла.

„Настанот се случил кога по посета на ноќен клуб, обвинетиот и жртвата се упатиле кон кумановската населба Вера Которка, во кругот на црквата „Св. Мина“. Додека разговарале, обвинетиот му пришол од зад грб на сега починатиот кој седел на клупа во близина на бунар, извадил огнено оружје – пиштол марка „црвена застава“ и од непосредна близина на растојание од 2 сантиметри, испукал еден куршум во левиот тилен дел на главата на сега покојниот. Нанесената прострелна рана предизвикала фатални повреди поради што настапила смртта. Обвинетиот потоа го фрлил телото на починатиот во блискиот бунар и го напуштил местото на настанот“, стои во соопштението од Јавното обвинителство.


Во Србија приведено лице кое го навредувалo семејството на премиерот Вучиќ


Белград, 6 декември, 2016 - 18:42 (META) 

Српската полиција денеска во координација со обвинителството за високо-технолошки криминал, го уапси М.Р (28) кој е осомничен дека им се заканувал на членовите на семејството на премиерот на Србија, Александар Вучиќ, како на „Фејсбук“ така и во коментари на веб-страницата на еден весник, јавува дописничката на „Мета“ од Белград.

При претресот, полицијата кај осомничениот пронашла мобилен телефон преку кој тој пристапувал на „Фејсбук“, под псевдоним „Дете на Партизан“ и преку тој профил се заканувал, соопшти српското Министерство за внатрешни работи.

На осомничениот му е одредена мерка притвор од 48 часа, по што ќе му биде поднесена кривична пријава.

Вучиќ денеска изјави дека корисник на „Фејсбук“, на веб-страницата на дневниот весник „Курир“ пишувал навреди кон неговата малолетна ќерка и тоа тешко го поднел.

– Не знам каков психопат треба да бидете за да навредувате мртва малолетна ќерка, која притоа е жива и здрава и е најдобра ученичка која зборува три јазици – изјавил Вучиќ денеска во Собранието на Србија.

 


Кљусев се изјаснил за виновен за нелегална дистрибуција на наркотици


Хартфорд, 30 ноември, 2016 - 23:23 (META) 

Људмил Кљусев, син на првиот премиер на независна Македонија, Никола Кљусев, пред Окружниот судија Алвин Томпсон во Хартфорд се изјаснил за виновен за нелегална дистрибуција на наркотици, како и за вршење измама со здравствена заштита, велат во соопштение за „Мета“ од Министерството за правда на САД.

Според судските документи и изјави дадени во суд, Кљусев, кој имал психијатриска установа во Милфорд, ги препишувал лековите „адерал“ и „занекс“ на пациенти кои за рецептите плаќале во готово.

„Истрагата, која вклучува доверливи сведоци и полицаец на тајна задача кој се претставувал како пациент, откри дека Кљусев ги препишувал лековите без целосен медицински преглед на пациентите, препишувал рецепти без потврда на состојбата која бара медицински третман со овие лекови и издавал рецепти во замена за пари на пациенти кои покажувале злоупотреба на дроги и зависничко однесување. Тој, исто така, им наредувал на вработени да потпишуваат рецепти од него, кога тој бил надвор од земјата. Во 2014 и 2015 година, Кљусев незаконски фактурирал од приватни здравствени осигурителни компании околу 76.983 долари за извршени медицински услуги кога тој бил надвор од земјата“, се вели во соопштението.

Кљусев се изјаснил за виновен дека имал намера да дистрибуира наркотици, што носи максимална казна затвор од 20 години и за измама со здравствена заштита за што е предвидена максимална казна затвор од 10 години. Кљусев се наоѓа во притвор откако беше уапсен на 12 ноември 2015 година.

– Овој доктор продавал строго контролирани лекови за пари како да е обичен дилер на дрога. Откривме дека видот на апчињата што тој ги препишувал придонесуваат за смртни случаи предизвикани од предозирање. Тие се многу опасни ако не се земаат соодветно и се практично токсични ако се мешаат со опијати – вели државниот правобранител за дистриктот Конектикат, Деирдре Дали.

Страните се согласиле дека соодветната казна затвор во овој случај е помеѓу 26 и 77 месеци. Кљусев се согласил да му ја одземат ординацијата. Од неговата канцеларија на денот на апсењето биле запленети 173.095 долари. Тој, исто така, се согласил да се откаже од дополнителни 117.431 долари кои биле на неговата службена сметка, и да плати надомест во износ од 76.983 долари.

Судијата Томпсон закажа изрекување на пресудата на 22 февруари следната година.


Во Турција пуштена од притвор новинарката на „Би-би-си“


Анкара, 27 ноември, 2016 - 17:28 (META) 

Турските власти ја ослободија од притвор дописничката на „Би-би-си“ која известувала за немирите на североистокот од Турција. Таа во притвор помина еден ден без образложение.

Новинарката Хатиџе Камар, која работи за турскиот сервис на „Би-би-си“, беше притворена вчера во провинцијата Сирт.

Таа ноќта ја поминала во седиштето на полицијата во Сирт.

Камар известувала од инцидентот во рудник во таа област, во кој неколку работници загинале, а сè уште во тек е спасувачка операција на оние кои останале заробени.

„Би-би-си“ наведува дека не постои оправдана причина за апсење на нивната дописничка, која е водач и на локалното здружение на новинари.

Во саботата во Дијарбакир на југоистокот на Турција уапсен е и новинар на „Гласот на Америка“.

Турција за време на изминатите неколку месеци ги зајакна мерките против медиумите и притоа затвори повеќе од 170 редакции. Во притвор моментално се наоѓаат повеќе од 120 новинари.