Заев – Моравјецки: Силна поддршка од Полска Македонија да ги почне преговорите со ЕУ


Варшава, 28 јуни, 2018 - 13:00 (META) 

Премиерот Зоран Заев утрово придружуван од вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи и министерот за надворешни работи, Никола Димитров имаше работен појадок со премиерот на Република Полска, Матеус Моравјецки.

Од владиниот кабинет информираат дека полскиот премиер изразил поддршка на евро-атлантските интеграции на Република Македонија. Тој честитал за постигнатиот договор со Грција за кој вели дека отвора можности да почнат разговори за вклучување на Македонија во ЕУ. Тој додаде дека Полска ја поддржува Македонија и во НАТО интеграциите, што, како што рече, ќе биде добро и за безбедноста во овој дел од Европа.

-Сакам да се заблагодарам на премиерот Моравјецки, Владата на Полска и граѓаните на Полска, за драгоцената поддршка на евро-атлантските интеграции на Република Македонија, во клучните моменти кога тоа беше потребно за нашите граѓани, видовме дека имаме силна поддршка од Република Полска да започнеме преговори за пристапување кон ЕУ и да добиеме покана за членство во НАТО, посебно по историскиот договор што го постигнавме со Грција.Оваа порака од Полска денеска е многу значајна за Република Македонија, ако земеме предвид дека доаѓа моменти пред Советот на ЕУ, на којшто очекуваме да се потврдат позитивните вести за започнување на преговори со ЕУ – рече Заев.

Заев нагласи дека со одлуката за отворање пристапни преговори на Македонија со ЕУ и покана од Алијансата за влез на Македонија во НАТО, значи поголема безбедност и стабилност на целиот регион на Западен Балкан, но и на Европа и на светот.


Заев на 26 и 27 јуни во официјална посета на Австрија и Полска


Скопје, 22 јуни, 2018 - 13:03 (META) 

Премиерот Зоран Заев, придружуван од владина делегација на 26 јуни ќе оди во официјална посета на Република Австрија, а на 27 јуни во Република Полска, соопштија од владината прес-служба.

Во Виена, Заев ќе се сретне со федералниот канцелар на Република Австрија, Себастијан Курц, по што ќе имаат заедничка прес-конференција. Премиерот ќе има и средба во Парламентот на Австрија, ќе се обрати на дебата на тема „Заедничка европска иднина за Југоисточна Европа – Примерот на Македонија“. Во рамки на посетата Заев и владината делегација ќе имаат и средби со претставници на бизнис заедницата во Австрија.

Во Варшава, премиерот Заев ќе има средба и заедничка прес-конференција со полскиот премиер, Матеус Моравјецски.


Полска ги крши европските стандарди за квалитет на воздухот, пресуди Судот на ЕУ


Луксембург, 22 февруари, 2018 - 14:21 (META) 

Судот на Европската Унија пресуди дека Полска не ги исполнила барањата на европското законодавство за ограничување на загадувањето на воздухот.

Според директивите на ЕУ од 2008 година, земјите-членки на Унијата мора да го намалат загадувањето на воздухот за да го заштитат здравјето на луѓето.

Европската комисија (ЕК) во декември 2015 година ја даде Полска на суд, затоа што меѓу 2007 и 2015 година дневните вредности на загадување во 35 од 46 зони за оценување на квалитетот на воздухот редовно ги надминувале дозволените вредности.

Судот, исто така, наведува дека мерките што Полска ги планирала за да го ограничи аерозагадувањето, ќе го довдат квалитетот на воздухот во рамките на европските стандарди најрано од 2020 до 2024 година.

„Аргументот на Полска дека нејзината финансиско-економска состојба не зодовлува европското право да биде применето порано, сам по себе не може да го оправда толкавото доцнење во исполнувањето на крајните рокови“, наведува судот.

Инаку, Полска е втората држава од ЕУ, за која е утврдено дека ги крши европските стандарди за квалитет на воздухот. Во април 2017 година судот објави одлука против Бугарија за истиот проблем.

Во последните недели европските институции презедоа строги мерки и против девет други членки – Велика Британија, Чешка, Германија, Шпанија, Франција, Италија, Унгарија, Романија и Словачка, на кои им се закани дека ќе ги даде на суд доколку не достават предлози за подобрување на квалитетот на воздухот.

Според проценките, повеќе од 400 илјади Европејци годишно секоја година предвреме умираат поради лош квалитет на воздухот, кој предизвикува болести како астма, срцеви заболувања и рак на белите дробови.

Одлуката на судот против Полска доаѓа во период на заострени односи меѓу ЕУ и Варшава по предупредувањата што Брисел ги упати до земјата-членка за ерозијата на владеењето на правото, што го дозволила полската владејачка нациоаналконзервативна партија на Правото и правдата.


Тилерсон: Рускиот гасовод „Северен тек 2“ е закана за енергетската безбедност на Европа


Варшава, 27 јануари, 2018 - 12:43 (META) 

Американскиот државен секретар, Рекс Тилерсон денеска, по разговорите со полскиот премиер и со шефот на полската дипломатија во Варшава, изјави дека САД се против новиот руски гасовод „Северен тек 2“ на дното на Балтичкото море, бидејќи ја загрозува енергетската безбедност на Европа и преставува уште едно политичко оружје на Русија, јавуваат светските агенции.

– Ја делиме (со Полска) оваа оценка бидејќи знаеме оти мораме да ги диверзификуваме изворите на енергија. Тоа е прашање на долгорочна енергетска безбедност на Европа – изјавил Тилерсон на заедничката прес-конференција со шефот на полската дипломатија, Јацек Чапутович.

Тилерсон рекол дека САД сакаат да помогнат во изградбата на што повеќе интерконектори и гасоводи и во рамките на хрватско-полската иницијатива „Три мориња“, во регионот на Балтикот, преку Јадранското до Црното море, а, исто така, и да ја помогнат енергетската безбедност преку продажба на американски течен гас.

Тилерсон синоќа со полискиот претседател Анджеј Дуда и денеска со премиерот Матеуш Моравјецки разговарал и за воената соработка меѓу двете земји, изразувајќи подготвеност за нејзино зајакнување.

Американскиот државен секретар денеска зад затворени врати треба да се сретне со лидерот на владејачката полска партија на Правото и правдата, Јарослав Качински, кој, според медиумите, иако формално е обичен пратеник реално ја има улогата на натпремиер и натпретседател во Полска, без чиј благослов не може да биде донесена ниту една одлука.


Валенса бара санкции од ЕУ за Качински и за највисоките полски функционери


Варшава, 2 јануари, 2018 - 16:57 (META) 

Поранешниот претседател на Полска и добитник на Нобеловата награда за мир, Лех Валенса побара од Европската Унија за газењето на правната држава и на демократските вредности во последните две години да не ги казнува Полјаците и самата земја, туку исклучиво владејачките конзервативци на чело со Пaртијата на правото и правдата на Јарослав Качински.

– Санкции не треба да се воведуваат против Полска, туку против власта на Партијата на правото и правдата. Последиците треба да ги сносат тие што ги носат одлуките. Не ги пуштајте на Запад. Не доаѓајте со делегации. Блокирајте им ги сметките. Удрете по пратениците на Партијата на правото и правдата и на владата, но не удирајте на Полјаците – вели Валенса во интервјуто кое денеска го објави полскиот весник „Жечпосполита“.

Легендарниот водач на отпорот на Полска против комунистичкиот режим ги обвини полските конзервативци дека ги рушат демократските институции во земјата и да се обидуваат да ја вратат Полска во Средниот век, заложувајќи се ЕУ да ги прогласи за персона нон грата највисоките полски функционери на чело со претседателот на државата Анджеј Дуда и поранешната премиерка Беата Шидло.

– Победија на изборите, но не освоија уставно мнозинство. А тоа што го прави власта, тоа е промена на системот, нешто за што народот не даде согласност. Не сакаме да излегуваме на улиците. Не сакаме насилство. Нека ни помогнат нашите пријатели од ЕУ, чиј дел сме, бидејќи останавме блокирани во Полска – вели Валенса.

Европската комисија во декември, минатата година прв пат во историјата на ЕУ против Полска ја активираше т.н. нуклеарна опција, односно членот 7 од Лисабонскиот договор, според кој земјите – членки кои ја газат демократијата од основните вредности на Унијата можат да бидат казнети со одземање на правото на глас во ЕУ.


ЕУ го губи трпението, предложени санкции за Полска


Брисел, 16 ноември, 2017 - 12:14 (META) 

Европскиот парламент со 438 гласа „за“ и со 152 „против“, усвои резолуција со која се предвидува активиеање на механизмот за воведување санкции од ЕУ против Полска.

Варшава сè повеќе отстапува од нормите на демократијата и на правната држава, сметаат европарламентарците. Станува збор за активирање на членот 7 од спогодбата за ЕУ, кој може да ја лиши Полска од право на глас во Советот на ЕУ.

Претходно, претседателот на Полска стави вето на усвојување закон во парламентот за Национален судски совет и за Врховниот суд. Тој на 25 септември претстави алтернативна верзија на овие закони. Европската комисија ги критикуваше преложените закони, наведувајќи дека тоа ќе ја потчини судската власт на извршната. ЕК, исто така, се противи и на двата закони што ги потпиша претседателот, за работата на основните судови и за Националната школа за судии. Според Брисел, тоа сериозно ќе ја поткопа независноста на правосудството во Полска.


Полска ја победи ЕУ, тврди премиерката Шидло


Варшава, 14 ноември, 2017 - 17:02 (META) 

Полската премиерка Беата Шидло изјави дека нејзината Влада победила во спорот со ЕУ околу мигрантите, тврдејќи дека Унијата дури и го сменила својот став по тоа прашање.

Според Шилд, ЕУ го сменила ставот благодарение на влијанието на одлучниот и непоколеблив на Полска.

– Денеска во Европа на Полска се гледа како на земја ослободена од тероризам – вели Шидло.

Полска одби да прими бегалци според обврзувачкиот план на ЕУ за релокација на бегалци. Варшава како аргумент наведе дека со прифаќањето на муслиманските мигранти ќе се загрози безбедноста на земјата и нејзиниот католички идентитет.


Еден убиен, осуммина повредени во напад со нож во трговски центар во Полска


Варшава, 20 октомври, 2017 - 19:25 (META) 

Најмалку едно лице загина, а други осум се повредени попладнево, кога 27-годишник вооружен со нож нападнал купувачи во трговскиот центар „Виво!“ во градот Сталова Воља во југоисточниот дел на Полска.

Повеќето од повредените се здобиле со исеченици.

Според полицискиот портпарол Анджеј Виршина, инцидентот се случил околу 15 часот во најголемиот трговски центар во градот, кога вооружениот маж од зад грб нападнал осуммина купувачи во продавницата.

Полицијата успеала да го совлада и упаси напаѓачот, кој е идентификуван како 27-годишниот локален жител по име Конрад К.


Столтенберг имал сообраќајка во Варшава


Варшава, 25 август, 2017 - 10:37 (META) 

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг ноќеска доживеал сообраќајна несреќа во Варшава, но не е повреден.

Според информациите на „ТВН 24“, несреќата се случила кога полициското возило кое ја предводело колоната на Столтенберг, удрило во камион.

Четворица се повредени и пренесени во болница, а според информациите на странските медиуми, Столтенберг не е меѓу нив.

Според очевидци на несреќата, повредени се луѓе од придружбата на генералниот секретар на НАТО и пешаци, а кај три возила кои учествувале во несреќата била предизвикана голема материјална штета.

Столтенберг допатувал во Полска за да го посети баталјонот на Северноатлантската алијанса, кој е под американска команда.


Невремето во Полска усмрти едно и повреди четири лица


Варшава, 11 август, 2017 - 13:09 (META) 

Едно лице загина, а четворица се повредени во невремето кое од среда дивее во Полска и преминува во Чешка, соопшти полската државна противпожарна служба.

– Во невремето загина едно лице, а четири се повредени. Во целата земја ветерот однел или оштетил покриви на 500 згради, од кои 289 станбени. Во четвртокот и во петокот наутро пожарникарите излегле на терен 5.000 пати – изјави за полската телевизија „Полсат“, портпаролот на државната противпожарна служба, Павел Фронтчек.

Според соопштението на центарот за безбедност при полската влада, поради невремето во моментов околу 26.000 полски домаќинства се без струја.