!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Полицијата трага по скопјанец осомничен за убиство на поранешната партнерка


Гостивар, 17 септември, 2017 - 17:54 (META) 

Полицијата и гостиварското јавно обвинителство трагаат по скопјанец, осомничен дека ја убил својата поранешна партнерка, чие тело денеска било пронајдено на улица во Гостивар, соопшти Јавното обвинителство.

Како што информираат оттаму, првично било пријавено дека жената настрадала во сообраќајна несреќа, откако жители на Гостивар забележале возило како го напушта месотото на кое веднаш потоа бил пронајден трупот. Но, при увидот, јавниот обвинител од ОЈО Гостивар утврдил дека починатата има убодни рани по телото и дека станува збор за насилна смрт.

Екипите од крим-техника констатирале дека „пред ударот од возилото, жената била неколкупати прободена со остар предмет“. Јавниот обвинител издал наредби за обдукција на телото и за вештачење на трагите од местото.

Истрагата утврдила дека починатата жена во последните пет месеци живеела во Гостивар, каде се преселила од Скопје поради нарушени односи со партнерот со кого била во вонбрачна врска.

„По насока на јавното обвинителство, истражено е местото на живеење на поранешниот партнер на сега починатата, при што е пронајдено возилото и истото е дадено на понатамошно вештачење. Осомничениот, жител на Скопје, во моментов е недостапен на органите на прогонот. Основното јавно обвинителство Гостивар издаде наредби за посебни проверки на граничните премини и на патарините за пронаоѓање и за утврдување на идентитетот на осомничениот“, стои во соопштението на обвинителството.


Илјадници демонстранти побараа затворање на Златна зора и апсење на нејзините членови


Атина, 17 септември, 2017 - 12:12 (META) 

Околу 3.000 левичарски активисти и мигранти вчера маршираа низ центарот на Атина во знак на сеќавање на рапертот и активист Павлос Фисас, кој пред четири години беше убиен од симпатизери на неонацистичката партија Златна зора.

Полицијата го спречи обидот на учесниците на маршот да стигнат до седиштето на партијата, поради што дел од демонстрантите почнаа да фрлаат молотови коктели врз полицајците, кои одговорија со солзавец. Како што јавуваат грчките медиуми, поради нередите уапсени се петмина демонстранти.

Медиумите објавија дека едно од барањата на учесниците на маршот, кој тргна од централниот плоштад во Атина – Синтагма и продолжи покрај зградата на амбасадата на САД во Грција, е и затворање на седиштето на оваа ултрадесничарска партија и апсење на нејзините членови.

Маршот беше одржан и во знак на сеќавање на Хедер Хејер, левичарската активистка која минатиот месец беше убиена во нередите во Шарлотсвил, во американската сојузна држава Вирџинија.


Еден убиен и тројца повредени во пукање пред ноќен клуб во Берлин


Берлин, 16 септември, 2017 - 10:23 (META) 

Едно лице е убиено, а три се повредени во пукотници што ноќеска се случиле пред ноќен клуб во Берлин, јавуваат светските медиуми.

На пукањето му претходела расправија во близина на ноќниот клуб во берлинскиот кварт Ноехохешонхаузен.

Засега не се познати мотивите за расправијата и за пукањето, а нема информации од полицијата ниту за идентитетот на настраданите.


ВМРО-ДПМНЕ: Луѓе како Спасовски не заслужуваат да го водат МВР


Скопје, 12 септември, 2017 - 16:47 (META) 

МВР е во хаос, а единствени кои се задоволни од неговото работење се криминалните банди низ Скопје и низ државата, кои излегоа од подземје и почнаа да владеат со државата, велат од ВМРО-ДПМНЕ како реакција на прес-конференцијата на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, за неговиот отчет за стоте дена на фукнцијата.

„Граѓаните со право стравуваат за својата безбедност. Криминалците слободно се шетаат на улица и ги загрозуваат мирот и стабилноста на нашите улици и во нашите населби. Вакви луѓе и ваков министер како Спасовски не заслужуваат да го водат најкомплексниот ресор во Република Македонија. Наместо да се занимава со партиска пропагандна и со неисчистени возила, Спасовски треба да се грижи за безбедноста на сите граѓани во Македонија“, се наведува во партиското соопштение.

Од ВМРО-ДПМНЕ апелираат Спасовски и Заев наместо да ја користат полицијата во партиски цели, да се занимаваат со тоа како МВР повторно да стане симбол на доверба и на професионализам.


„Еуробарометар“: Македонските граѓани не им веруваат на судството, полицијата и на партиите


Брисел, 12 септември, 2017 - 11:57 (META) 

Македонските граѓани имаат најмала доверба во правосудниот систем, полицијата, јавната администрација, владата, парламентот и во политичките партии, покажува најновото истражување на јавното мислење на „Еуробарометар“.

Единствено, повеќе од 50 отсто од граѓаните имаат доверба во Армијата (51 отсто) и во Европската Унија (53 отсто).

Истражувањето е спроведено во мај оваа година, односно пред формирањето на новата влада, а е објавено минатиот месец. Анкетите се однесуваат на перцепцијата на грѓаните во 28 земји членки на ЕУ, како и во петте земји кандидатки за членство – Македонија, Србија, Албанија, Црна Гора и Турција.

Според анкетата на „Еуробарометар“, само 23 отсто од македонските граѓани се изјасниле дека имаат доверба во судството, 70 отсто немаат доверба, а 7 отсто рекле дека не знаат. Слични проценти на доверба, односно недоверба во правосудните системи на своите земји, покрај Македонија, имаат уште Бугарија и Словенија. Најмногу доверба во националното судство имаат граѓаните на Данска и Финска (по 88 отсто), Холандија и Австрија (80 отсто) и на Шведска (78 отсто).

Во полицијата, според истражувањето, доверба имаат 34 отсто од македонските граѓани, 61 отсто немаат доверба, а 5 отсто не знаат. Ова воедно е и најнискиот процент на доверба во полицијата од сите земји опфатени во истражувањето. Најмногу доверба во полицијата имаат граѓаните на Данска (93 отсто).

Кога станува збор за јавната администрација, 30 отсто од граѓаните рекле дека ѝ веруваат, 62 отсто дека не ѝ веруваат и 8 отсто – не знаат. Помалку доверба во јавната администрацина од Македонија имаат само граѓаните на Грција (78 отсто), на Италија (67 отсто) и на Летонија (65 отсто).

Само 15 отсто од граѓаните на земјава, според „Еуробарометар“, им веруваат на политичките партии, а дури 76 отсто немаат доверба во нив.

Доверба во Владата имаат 23 отсто од испитаниците, а на извршната власт во земјава не ѝ веруваат 64 отсто од граѓаните.

Идентичен е распоредот на проценти и кога станува збор за довербата на граѓаните во парламентот.

„Еуробарометар“ е сервис за истражувањето на јавното мислење за потребите на Европската комисија, основан во 1973 година.


Јанакиески тврди дека кривичната пријава е дел од политичка хајка и валкана кампања


Скопје, 7 септември, 2017 - 14:00 (META) 

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија своето неработење и неспособност се обидува да го сокрие преку политички хајки и поднесување неосновани кривични пријави, вели поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, во писмена изјава за кривичната пријава на прилепската полиција, која го товари за незаконска продажба на станови.

Јанакиески тврди дека ваква кривична пријава еднаш веќе била поднесена, но била отфрлена од надлежното обвинителство. Таа сега, вели поранешниот министер, повторно се поднесува заради негова лична дискредитација и за да се оттргне вниманието на јавноста од „нереализирањето на ниту еден проект во општина Прилеп од страна на Владата на Зоран Заев“.

– Имено, продажбата на тие два стана, како и на другите станови во државна сопственост, е извршено во согласност со важечките законски и подзаконски акти. Ова право на министерот за транспорт и врски е определено во согласност со Законот за продажба на станови во општествена сопственост и решение за овластување на потписник за склучување договори за купопродажба на станови од 24 октомври 2006 година – пишува Јанакиески.

Според него, кривичната пријава против него е дел од валканата кампања на СДСМ, заснована на измислици, лаги и на манупилации.


Во Турција спречен напад на бомбаш самоубиец


Анкара, 6 септември, 2017 - 10:34 (META) 

Турската полиција уби бомбаш самоубиец кој, според наводите на безбедносните извори, се подготвувал да изврши напад на полициска станица во градот Мерсин.

Полициската станица се наоѓа веднаш до регионалното седиште на турската национална разузнавачка агенција МИТ.

Државниот обвинител на Мерсин, Мустафа Ерчан, изјави дека властите работат на случајот и дека постои сомнеж оти напаѓачот е припадник на Исламска држава.

Инцидентот се случил во 9.30 часот по локално време, кога полицијата го воочила мажот, на возраст од околу 30 години, кој чудно се однесувал и не запрел иако му било наложено да го направи тоа.

Полицијата пукала и го убила на 30 метри од полициската станица.

Мажот кај себе имал експлозивна направа на чија деактивација во моментов се работи.


Гумените куршуми се исфрлаат од употреба, МВР подготвува измени на Законот за полиција


Скопје, 1 септември, 2017 - 12:33 (META) 

Министерството за внатрешни работи подготвува измени на Законот за полиција со кои, меѓу другото, се исфрлаат од употреба, односно полицијата нема да може да ги користи гумените куршуми и електричните парализатори како средства за разбивање толпа и насилни протести.

Гумените куршими и електричните парализатори станаа дел од опремата на полицијата со измените на Законот за полиција што Собранието со 59 гласа „за“ ги изгласа во март 2015 година. Според тогашните измени, списокот на средства за присилба што може да ги користи полицијата при нарушен јавен ред и мир предвидува употреба на физичка сила, полициска палка, електричен парализатор, хемиски средства, гумен куршум, службени кучиња, специјални возила за јавен ред и мир и пиротехничко-експлозивни средства.

Со новите измени, кои се подготвуваат, членот 91 од Законот за полиција, во кои е уредена употребата на овие средства, е поделен во два става. Во првиот се наведува дека „во случај кога се воспоставува нарушен јавен ред и мир во поголем обем, може да се употребат средствата за присилба и тоа: физичка сила, полициска палка, средства за врзување лица (лисици), уред за присилно запирање возила и службено куче“.

Во ставот 2 се додава дека „покрај средствата за присилба од ставот 1, може да се употребат и специјални возила за јавен ред и мир, пиротехничко-експлозивни средства и хемиски средства“.

Гумените крушуми и електричниот парализатор не се дел од средствата за присилба, односно се исклучуваат од употреба.

Со новите измени се пополнува и дупката во актулениот Закон, околу тоа кој може да издаде наредба за употреба на средствата за присилба.

„Од страна на експертите беше забележано дискреционо право на полициските службеници при примената на овие средства за присилба и недостиг од одредби со кои се уредува рангот на полициски службеник кој ја одобрува употребата на наведените средства за присилба“, стои во образложението на предлог-законските измени.

Според нив, физичка сила, полициска палка, лисици, уред за присилно запирање возила и службено куче, ќе можат да се употребат „само по наредба на полицискиот службеник кој ја раководи акцијата“, додека за употреба на специјалните возила, притотехничките и хемиските средства, наредба може да даде исклучиво „директорот на Бирото за јавна безбедност или од него овластено лице“.

Инаку, воведувањето на гумените куршуми и на електричните парализатори во 2015 година, во време на тешка политичка криза и протести по објавувањето на прислушуваните разговори од страна на тогаш опизицискиот СДСМ, наиде на жестоки реакции во јавноста.

Тогашното раковдство на МВР ги бранеше ваквите мерки со образложение дека полицијата мора да располага со средства за да се спротивстави на насилството и дека не е добро што има многу полицајци со повреди.

Гумените куршуми особено станаа актуелни откако поранешната директорка на Театар „Комедија“, Јелена Жугиќ, повика на користење на вакви куршуми против демонстрантите од „Шарената револуција“.

„Доста е! Зошто државните институции не ги бранат општествените добра! Каде се гумените куршуми!“, напиша Жугиќ лани во мај, на социјалната мрежа „Фејсбук“, но по жестоките реакции го избриша статусот.

jelena zugic kursumi

 


МВР проверила над 15 локации во обид да ги најде Грујовски и Бошковски


Скопје, 28 август, 2017 - 11:54 (META) 

Над 15 локации досега проверила полицијата во обид да ги пронајде Горан Грујовски и Никола Бошковски, кои се во бегство откако Врховниот суд ја потврди одлуката тие да заминат во притвор, објави телевизија „21“.

Tелевизијата претходно објави дека Горан Грујовски веројатно при бегството се претставува и како Владимир Варелов, затоа што има двоен идентитет.

Полицијата која веќе го бара во Македонија, но и во странство, со меѓународна потерница од Интерпол, ја известила меѓународната полиција – по што е распишана и дополнителна меѓународна истрага. Официјално МВР не потврдува, но велат дека и Грујовски и Бошковски се добро упатени во можностите кои им стојат на располагање.

„МВР во рамките на овластувањата и обврските ги презема сите мерки со цел лоцирање и лишување од слобода на споменатите лица. За таа цел се направени проверки на повеќе локации во Македонија, но со оглед на упатеноста на овие лица со можностите кои се на располагање, потрагата значително е отежната“, велат од МВР.

Специјалното јавно обвинителство во предметите „Тврдина“ и „Таргет“, Грујевски и Бошковски ги товари за злоупотреба на службената положба и незаконско прислушување, како и за уништување на системите со кои се прислушувале илјадници луѓе.


Мајка и ќерка нападнале полицајци


Скопје, 27 август, 2017 - 12:41 (META) 

Полицијата синоќа уапсила мајка и ќерка кои физички нападнале полициски службеници пред амбасадата на БиХ во Скопје.

Шеесет и петгодишната Љ.А. и нејзината 42-годишна ќерка К.А. (42) синоќа околу 21:30 часот најпрво вербално, а потоа и физички нападнале двајца полициски службеници кои им укажале дека го паркирале нивното возило „Мерцедес“ на забрането место.

Како што соопштија од МВР, мајката и ќерката искинале и делови од униформата на полицајците.

Напаѓачките се лишени од слобода и задржани во Полициската станица Центар за натамошна постапка.