!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Приведен кичевец за нелегално поседување оружје


Кичево, 5 декември, 2015 - 13:17 (META) 

Кичевската полиција вчера пронашла и одзела пиштол и рамка со шест куршуми, калибар 6,35 милиметри, при преглед на Ф.Е. (50) во угостителски објект во центарот на градот.

Како што соопшти МВР, настанот се случил околу 16.15 часот  кога Ф.Е. пристигнал во угостителскиот објект. По претходни оперативни сознанија, полициските службеници извршиле преглед врз него и ги пронашле пиштолот и рамката со куршуми.

По претходно известување до Основниот јавен обвинител во Гостивар, Ф.Е., кој нелегално го поседувал оружјето, е приведен.

Против него и претходно биле поднесувани кривични пријави, за што бил и затворски осудуван.

 


Ограбено казино во центарот на Скопје


Скопје, 29 ноември, 2015 - 13:35 (META) 

Непознато лице, маскирано и вооружено со пиштол, вчеравечер извршило разбојништво во автомат-клуб за игри на среќа во населбата Дебар-маало во центарот на Скопје.

Според полицијата, разбојникот побегнал од казиното со плен од околу 51.000 денари.

Како што информираат оттаму, разбојништвото се случило околу 19.30 часот во автомат-клуб на улицата Наум Наумовски Борче. Разбојникот, откако ѝ се заканил на вработената со пиштолот, ѝ дал ќеса во која таа ги ставила парите од дневниот промет.

Од полицијата велат дека преземаат мерки за пронаоѓање на сторителот и за расчистување на случајот.


Украдени два пиштола


Скопје, 22 ноември, 2015 - 14:24 (META) 

Непознато лице во средата ограбило куќа на скопската улица Финска, сопственост на 33-годишниот С.Б.

Крадецот од куќата одзел пиштол марка „танфоглио“, калибар 9 милиметри, по што го напуштил местото на настанот.

Полицијата, која вчера добила пријава за кражбата, работи на целосно расчистување на случајот.

Истовремено, дебарската полиција добила пријава дека од домот на 53-годишниот И.В. (53) од селото Мал Папрадник, во периодот од 18 ноември до 20 ноември 2015 година, од една од собите на катот од куќата, украден му бил пиштол марка „црвена застава“, калибар 7,62 милиметри.


Пиштолот на Мијалков заглави во ненадлежности и во штури одговори


Скопје, 11 ноември, 2015 - 9:45 (META) 

Од Јавното обвинителство за „Мета“ се прогласија за ненадлежни за случајот околу приведувањето и откривањето на пиштолот на поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, на белградскиот аеродром „Никола Тесла“. Оттаму упатуваат на „органите на државата на чија територија е сторено кривичното дело“.

Пред речиси еден месец, Мијалков беше приведен откако му беше пронајден пиштол во куфер, со кој неколку часа претходно се „прошетал“ низ безбедносниот протокол на аеродромот во Скопје.

– Досега Основното јавно обвинителство Скопје од надлежни органи од Република Србија нема добиено известување за настанот за кој прашувате. Во согласност со законските прописи, кога кривично дело е сторено на територија на друга држава, надлежноста за евентуално поведување постапка ја имаат органите на таа држава – ни одговорија денеска од Обвинителството на прашањата: Што презема во врска со случајот? Дали има отворено постапка, односно дали е поведена истрага за случајот, по допрен глас? Дали е извршен разговор со Сашо Мијалков во врска со настанот? Дали Обвинителството побарало информација од српските власти за случајот?

Од концесионерот на скопскиот аеродром „Александар Велики“, компанијата ТАВ, која најави внатрешна истрага за тоа како Мијалков успеал да ги помине аеродромските контроли со пиштолот во патната торба, „до „Мета“ испратија кратка изјава во која велат дека „ги презеле сите неопходни мерки за да не се повтори ваков настан“.

– Ги презедовме сите неопходни мерки на претпазливост за да се избегне повторување на ваков настан и соработуваме со сите надлежни институции во сите области – одговорија од ТАВ за „Мета“ на прашањето дали е завршена внатрешната истрага што ТАВ ја најави во врска со случајот, дали е утврдена одговорност за направениот безбедносен пропуст и дали патната торба на Мијалков, во која бил пиштолот, поминала на скенер на скопскиот аеродром „Александар Велики“?

Единствено од Министерството за внатрешни работи не добивме одговор на парашањата: Дали работат на расчистување на случајот?  Дали МВР ќе поднесе кривична пријава против Сашо Мијалков? Дали Мијалков бил повикан во МВР на информативен разговор во врска со случајот? Дали се извршени разговори со вработени и со претставници на менаџментот на ТАВ?

Инаку, според законската регулатива, за вакво дело предвидени се парични и затворски казни.

Во ставот 1 од членот 402 од Кривичниот закон стои дека „тој што без пропишана дозвола ќе ја премине или ќе се обиде да ја премине границата на Република Македонија, вооружен или со употреба на насилство, ќе се казни со парична казна или со затвор до една година“.

Според членот 81 од Законот за оружје, казната за физичко лице ако не го пријави оружјето при преминување на државната граница, изнесува од 500 до 1.000 евра.

„Забрането е носење и употреба на оружје на јавно место, освен за работниците кои вршат работи на обезбедување лица и имот во државните органи и правните лица, во согласност  со прописите за обезбедување лица и имот. Под јавно место, во смисла на овој закон, се смета место на кое слободен пристап имаат неопределен број лица без какви и да било услови (улица, плоштади, патишта, излетнички места, пристаништа, аеродроми, железнички станици, автобуски станици, чекални…“, стои во Законот за оружје.


Разбојник однел 3.000 евра од клуб за игри на среќа во Скопје


Скопје, 5 ноември, 2015 - 14:39 (META) 

Маскиран разбојник, вооружен со пиштол, синоќа од автомат-клуб за игри на среќа во Скопје однел околу 182.000 денари или околу 3.000 евра, соопшти полицијата.

Според полициските информации, разбојникот околу 21.20 часот влегол во автомат-клубот, инаку подржница на гевгелиската фирма „Д Слотс“, им се заканил на вработените со пиштолот, а потоа зел еден од нив, го однел до работниот пулт и му наредил да ми даде парите од касите.

Полицијата засега нема осомничен за разбојништвото и работи на негово пронаоѓање.


Украден пиштол од куќа во скопско Волково


Скопје, 4 ноември, 2015 - 12:27 (META) 

Непознат сторител, во периодот меѓу 31 октомври и 3 ноември годинава, провалил и украл пиштол од домот на жител на скопското село Волково.

Како што информираат од полицијата, станува збор за пиштол марка „застава јуроп“, калибар 7,62 милиметри.

Полицијата работи на целосно расчистување на случајот.


Груевски: Мијалков не е привилегиран


Скопје, 29 октомври, 2015 - 14:48 (META) 

Координаторот на СДСМ, Горан Сугарески, на денешната седница за поставување пратенички прашања, го праша премиерот Никола Груевски како поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, успеал да го мине аеродромското обезбедување со пиштол во торбата.

Премиерот Груевски на тоа рече дека тој не е надлежен за тоа што граѓаните пренесуваат во своите торби кога излегуваат од државата.

– Институциите треба да си проверат што сè пренесуваат граѓаните кога излегуваат од Македонија. Сè што треба ќе си течe во законските постапки. Ниту бил, ниту ќе биде привилегиран. Мијалков во изјава рече дека имал пиштол во торбата, но дека го заборавил од небрежност и немам што друго да додадам –  рече Груевски и додаде дека не е негово да гарантира кој што носи во торбите.

Сугарески не беше задоволен од одговорот и му порача на премиерот да не се повикува на институциите, а дали нешто е од небрежност или намерно, одлучува суд, не премиерот.

– Судот утврдува дали е од небрежност или намера или вие сте научени вие да одлучите. Не знам зошто повикувате на институциите… тој помина со пиштол во торба на аеродром во Македонија – рече Сугарески.

Сугарески го праша и премиерот на која основа му е издаден дипломатскиот пасош на Мијалков, издаден на 29 август со траење пет години, и дали издавањето на овој пасош пасош е за да изнесе непроверени работи во своите куфери.

– Сашо Мијалков не поседува дипломатски пасош. Го одби. Дипломатскиот пасош не обезбедува да се пренесува што било во торбите –  рече Груевски не прецизирајќи на која основа првично му бил издаден.

 


СДСМ повторно побара одговори од надлежните за случајот со Мијалков


Скопје, 18 октомври, 2015 - 17:56 (META) 

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, преку писмено соопштение до медиумите, денеска повторно побара објаснување и одговори од компанијата ТАВ, полицијата, царината и од другите надлежни служби, за тоа како поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, успеал да ги помине аеродромските контроли со пиштол во патната торба.

„Компанијата ТАВ, која управува со аердромот во Скопје, е должна на јавноста во Македонија да ѝ објасни: Дали Сашо Мијалков поминал низ контрола или не? Доколку не поминал, кој го дозволил тоа? Дали при други патувања му вршеле контрола на Мијалков, како и на сите други граѓани? ТАВ и надлежните служби, полиција, царина… ги должат овие информации на јавноста во Македонија. Инволвираните во инцидентот и оние што кријат информации ќе мора да понесат одговорност“, стои во соопштението на СДСМ.

Поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, во четвртокот оваа недела, бил приведен на белградскиот аеродром „Никола Тесла“ откако во куферот му бил најден пиштол. Мијалков по извесно време бил пуштен да го продолжи патувањето.

Од ТАВ вчера соооштија дека пропустот на скопскиот аеродром е последица на „човечка грешка“ и дека во тек е внатрешна истрага за случајот.


ВМРО-ДПМНЕ: Мијалков, за разлика од Заев, признава кога ќе направи пропуст


Скопје, 17 октомври, 2015 - 17:22 (META) 

„Сашо Мијалков даде изјава во медиумите. Го потврди пропустот. Сашо Мијалков не лаже и не манипулира. Факт кој е несвојствен и неразбирлив за СДСМ“, стои во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ, на соопштението од СДСМ во кое најголемата опозициска партија, меѓу другото, прашува како поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање успеал да ја помине контролата на аеродромот во Скопје со пиштол во патната торба.

Од владејачката партија велат дека според Законот за гранична контрола, граничната полиција има обврска да врши гранична проверка при влез и при излез од Македонија, а за проверка на личниот багаж е надлежна службата за аеродромското обезбедување, која не е државна институција.

„СДСМ, по кој знае кој пат, покажува дека нема капацитет, ниту елементарно познавање на законската регулатива. За нив е својствена и очекувана ваквата реакција со сите конфузни и контрадикторни детали и лаги. За нив е очекувано да ги напаѓаат институциите и личностите само за да го покријат срамот нанесен на државата со лажењето на нивниот лидер. Разликата е јасна за сите. Мијалков потврдува и признава кога ќе направи пропуст. Заев лаже и манипулира за да се извади од скандалот што го предизвика, дури и по цена да ѝ нанесе поголем срам на Република Македонија“, стои во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ.


ТАВ за случајот со Мијалков: Станува збор за човечка грешка, внатрешната истрага е во тек


Скопје, 17 октомври, 2015 - 16:18 (META) 

Компанијата ТАВ, која управува со скопскиот аеродром „Александар Велики“, почнала внатрешна истрага што треба да утврди како поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, успеал да ги помине аеродромските контроли со пиштол во куферот, изјавиле за порталот „Либертас“ од компанијата.

Истата изјава на својата интернет-страница ја пренесува и неделникот „Фокус“, а во која од ТАВ тврдат дека станувало збор за „индивидуална, човечка грешка“.

„Скопскиот аеродром ги следи сите безбедносни процедури што се бараат според меѓународните и локалните регулативи. Ова е изолиран случај во кој станува збор за индивидуална, човечка грешка во примената на безбедносните процедури, кои секогаш се следат на скопскиот аеродром. Сите потребни чекори ќе бидат преземени за да не се случуваат слични инциденти во иднина. Внатрешна истрага веќе е во тек и секој што има одговорност за овој настан, ќе ги сноси последиците според правилата на компанијата“, велат од компанијата.