Белград вети 50 милиони евра за српските области во Косово


Белград, 30 октомври, 2018 - 15:48 (META) 

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска најави дека во наредните 18 месеци ќе бидат вложени повеќе од шест милијарди динари (околу 50 милиони евра) додатни инвестиции во српските области во Косово.

После седницата на Владата на Србија со претставници на Србите од Косово на кој присуствуваше и Вучиќ, рече дека тие инвестиции ќе бидат искористени за започнување на работата на одредени фабрики на северот на Косово, изградба на голем Клинички центар на Косовска Митровица. Додаде дека ќе се вложи и во помош на земјоделците, правење туристички центар, вложување во инфраструктура и патишта, водовод и универзитет.

Најавувајќи го денешниот состанок, директорот на Канцеларијата за Косово, Марко Џуриќ, рече дека ова е „најсеопфатниот пакет на помош и поддршка за српскиот народ во Косово“.

Колку точно пари ќе бидат дадени за Косово не е познато, а никој досега не одговори ни за бројните злоупотреби за кои се говори со години наназад.

Вучиќ во март оваа година рече дека Србија за Косово, на различни начини, годишно дава помеѓу 520 и 530 милиони евра, но неколку месеци подоцна изјави дека „не може се да биде апсолутно транспарентно и дека некои вложувања се тајни“.

Долгогодишното истражување на новинарите на порталот „Инсајдер“ покажа дека стотина илјади евра дневно, под изговор патриотизам и опстанок на Србите на Косово, одат во Косово по разни осново и без никаква контрола и дека парите најчесто не стигнуваат до оние на кои им се навистина потребни.


Поранешниот градоначалник на Демир Капија повикан на разговор во Финансиска полиција


Скопје, 24 октомври, 2018 - 17:05 (META) 

Поранешниот градоначалник на општина Демир Капија, Трајче Димитриев, ќе биде кривично гонет заради продажба на општински објект на негов роднина, јави „Алсат – М“.

Според телевизијата, во периодот 2008-2009 година, објектот бил реновиран со 500.000 евра од ЕУ, а потоа бил продаден на роднина на градоначалникот Димитриев, за сума од 32.500 евра. Како што дознава „Алсат-М“, по продажбата, објектот бил пренаменет во казино.

Како што јави МИА, Димитриев и поранешниот претседател на Советот на општина Демир Капија, како и уште две други лица, денеска биле повикани на разговор во Управата за финансиска полиција.


Разбојништво во менувачница во Тетово


Тетово, 19 септември, 2018 - 11:46 (META) 

Четири лица, од кои двајца италијански и двајца македонски државјани, приведени се поради основи на сомнение дека вчера извршиле кривично дело „разбојништво“ во менувачница во Тетово, соопштуваат од Секторот за внатрешни работи Тетово.

„Првоосoмничениот се товари дека влегол во објектот и заканувајќи му се на вработениот со пиштол, од метален сеф и фиока одзел парични средства во вкупен износ од околу 20 илјади евра, по што со такси возило управувано од вториот осомничен, веднаш се оддалечил заедно со другите приведени лица, кои го чекале во непосредна близина. Набрзо, четворицата осомничени се упатиле кон угостителски објект покрај регионалниот пат Тетово-Волковија, каде ги поделиле одземените парични средства, а потоа во друг угостителски објект каде што престојувале, лишени се од слобода од полициски службеници на СВР Тетово“, стои во соопштението.

Во текот на денешниот ден четворицата осомничени ќе бидат изведени пред судија во претходна постапка на Основниот суд Тетово.


Ивона Талевска ги вратила парите за затаен данок, судот ѝ го вратил пасошот


Скопје, 18 септември, 2018 - 15:59 (META) 

Новинарката на „Сител“ , Ивона Талевска, на државна сметка ја уплатила целата сума од пресудата која ѝ ја изрече судот во предметот за даночно затајување „Тифани“, потврдиле од кривичниот суд за „Макфакс“.

Талевска, според пресудата, како физичко лице вратила над 27 илјади евра за затаен данок од 6 години, уплатила 76 илјади денари за вештачењето на СЈО, 1.000 евра како споредна штета и 2.000 денари судски трошоци.

„Обвинетото физичко лице во предметот за кој се интересирате во целост ги има платено сите трошоци и утврдената сума во пресудата. Што се однесува до правното лице, извршувањето ќе се спроведе штом тоа ќе ја прими второстепената пресуда“, велат од судот.

На осудената Талевска, судот ѝ го вратил пасошот, кој ѝ беше одземен како дел од мерките за претпазливост кои ги побара специјалното јавно обвинителство.

Талевска беше условно осудена. Таа нема да помине две години во затвор доколку во наредните четири не стори ново кривично дело.


Штипската опозиција обвинува дека граѓанските пари завршија во партиски џебови


Штип, 4 септември, 2018 - 10:17 (META) 

Поделбата на близу милион денари од буџетот на Општината Штип на седум граѓански организации, ги спротивстави ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвини дека пари добила организација чиј претседател беше кандидат за советник од листата на СДСМ на последните локални избори, а две од седумтте организации – добитници, имаат исто лице во управувачката структура.

Со одлука на Советот на Општината Штип, за прв пат ќе се финасираат седум проекти на граѓански организации и фондации, со цел локален економски развој. На Општината и требаше половина година за да одлучи кому да ги додели средствата, додека неофицијално се говореше за лобирања и притисоци. Поради тоа, имаше и неофицијална најава дека повикот за финансирање ќе биде поништен.

Повикот беше распишан на први март годинава, по методологија утврдена од Општината. На последната седница на Советот во петокот, мнозинството и официјално ја прифати одлуката за оваа поделба од Комисија составена од претставници на Општината и граѓанскиот сектор.

Љубе Здравков од ВМРО-ДПМНЕ побара отчет за начинот на кој е одлучувано кои проекти да бидат прифатени и праша дали добија само тие организации што ги застапуваат ставовите на СДСМ.

– Дали е во ред да се доделуваат средства на лице кое беше на советничката листа на СДС, лице кое веќе неколку пати во текот на годината има добиено средства од Општина Штип за настани кои се слабо посетени, а Советот на Општина Штип нема увид во начинот на трошење на тие средства и лице кое преку група на граѓани остварува свои лични интереси? И дали при доделување на средства на две организации, нема судир на интереси на едно лице, кое во едната организација е претседател, а во другата организација, заедно со целото семејство е во Основачко собрание? – рече Здравков на прес-конференција.

Пари од општинскиот буџет доби „Македонски Егеј“, на чие чело стои Јордан Тунев. Тој на последните локални избори беше дел од советничката листа на СДСМ , што резултираше со протест на членовите на Здружението, кои тврдеа дека се против неговата кандидатура за советник.

Реплицираше на говорница советничката од СДСМ Маријана Рогожарска, според која, првичната одлука за доделување на средства за граѓанските организации не е на Советот, ниту градоначалникот, туку на формираната Комисија, во која членуваат и надворешни лица.

– Изборот го направи Комисијата, по методологија што беше презентирана од страна на лицата, кои го доставија до Советот барањето за финансирање на проекти од Општината и Советот ја усвои истата. Ако бевте на комисии ќе знаевте дека изборот не го вршат само лица од Општината , туку и надворешни членови, од кои секој посебно бодираше – рече Рогожарска која е претседател на Комисијатаза финансирање и буџет.

За начинот на избор на проекти објасни и членот на комисијата за избор, Никола Илиев, според кого, рангирањето се извршило според бодовите на секој член од оваа комисија.

Советниците на ВМРО-ДПМНЕ останаа на искажаните сомневања и гласаа против оваа одлука. Сепак, мнозинството одлучи да додели пари на проекти на „Македонски Егеј“, „Гласен Текстилец“, „Виножито“, „Организација на жени“, „Бизнис информативен и консултантски центар“, и „Черења“.

Досегашните локални гарнитури парите за граѓанските проекти не ги доделуваа, со образложение дека нема квалитетни идеи, без при тоа, да распишат повик за финансирање.


Мицкоски: Сите партии да се откажат од средствата за кампањата за референдумот


Скопје, 27 август, 2018 - 9:27 (META) 

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, упати апел до сите политички партии да се откажат од средствата за кампањата за референдумот, по примерот на неговата партија.

-Апелирам до владата средствата да ги пренамени за реконструкција и изградба на гимназија во Тетово. Но, истовремено еве да упатам апел до колегите од другите политички партии да не ги користат средствата коишто се предвидени, и истите да ги пренаменат за други цели коишто ќе бидат неопходни за решавање на вистинските проблеми на граѓаните. Еве апелирам и до пратеничката група на СДСМ и до останатите политички партии коишто се дел од владината коалиција да ги пренаменат средствата, наместо да ги користат во ваква стерилна кампања во која што ќе се обидат лагата да ја претстават како вистина, капитулацијата како победа – рече Мицкоски.

Тој предлага власта да ги пренамени парите за санирање на, како што вели, штетните политики на владата во земјоделието, како проблемот со лозарите.

Тој додаде дека неговата партија ќе промовира нов таканаречен политички волонтеризам.

-ВМРО-ДПМНЕ како што гледате е меѓу народот, ВМРО-ДПМНЕ е со народот. Од 10 септември и официјално започнува самиот старт на кампањата, го промовираме таканаречениот нов политички волонтеризам со голем број на волонтери ширум Македонија ќе се обидеме на граѓаните, без да ги трошиме нивните со мака стекнати пари да можеме да им објасниме на граѓаните за штетните последици од овој капитулантски договор кој што го потпиша владата на СДСМ и Зоран Заев, но, истовремено да се обидеме да го зачуваме достоинството на македонскиот народ и македонската држава – рече Мицкоски.


Џафери им даде три дена рок на партиите да го кажат ставот за референдумот


Скопје, 23 август, 2018 - 16:28 (META) 

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска достави известување до пратеничките групи во кое бара во рок од три дена да одговорат дали ќе учествуваат во јавната пропаганда за референдумот која треба да ја спроведе Собранието, како и за тоа каква кампања ќе водат, дали ќе бидат „за“ или „против“ референдумското прашање.

Известувањето е упатено до координаторите на пратеничките групи на СДСМ, ДУИ, ВМРО-ДПМНЕ, Беса, како и до пратениците на ДПА и Алијансата за Албанците.

Џафери истовремено ги информира пратениците дека по барање на Собранието, Владата на вчерашната седница донела одлука и одобрила да му се обезбедат средства на Парламентот во висина од 80 милиони денари (1,3 милиони евра).

Рокот од три дена Џафери им го дава на координаторите на пратеничките групи e заради планирана и соодветна распределба на овие средства за реализација на јавната пропаганда.

Собранието вчера формираше Координативно тело за спроведување на референдумот на државно ниво на 30 септември и водење на јавна кампања. Со Координативното тело ќе раководи Џафери, а негови членови ќе бидат потпретседателите и координаторите на пратеничките групи.


Манчевски: Кампањата за референдумот ќе чини 1,3 милиони евра


Скопје, 22 август, 2018 - 15:59 (META) 

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски за „Канал 5“ изјави дека сумата која што министерствата ќе ја префрлат на Собранието за водење на медиумската кампања за референдумот ќе изнесува околу 80 милиони денари (околу 1,3 милиони евра).

Манчевски вели дека Владата смета дека оваа сума е сосема доволна за медиумското претставување на Собранието.

– Владата нема да троши јавни пари за било каква буџетска кампања за потребите на референдумот. Ние само обезбедуваме буџет, пратениците од Собранието да водат кампања согласно нивните убедувања и ставови во однос на референдумското прашање – вели Манчевски.

На денешната координација кај спикерот Талат Џафери беше одлучено сите пратеници да добијат можност јавно да ги изразат пред јавноста своите ставови. Тоа значи дека и тие што се „за“ и тие што се „против“ и тие што се за бојкот на референдумот, ќе добијат средства за медиумско презентирање.

Вкупната сума се дели на сите 120 пратеници, согласно формулата: број на пратеници делено на 120 по 80 милиони денари. Доколку некој нејќе да учествува во кампањата, „неговиот“ дел останува во буџетот. Ако е јасно дека најмалку 70 пратеници поддржуваат одговор „за“ на референдумското прашање, тоа значи дека за нив се предвидени 46,4 милиони денари (750.000 евра).

Другите, пред сè од ВМРО-ДПМНЕ, ќе треба прво да одлучат дали ќе водат кампања и за таа одлука да го известат Координативното собраниско тело за референдум, предводено од Талат Џафери. Доколку одлучат да водат кампања „против“ референдумското прашање или да агитираат за бојкот, ќе добијат средства во согласност со бројот на пратениците.


Просечната плата во јуни 24.203 денари


Скопје, 21 август, 2018 - 13:18 (META) 

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во Македонија во јуни 2018, изнесува 24.203 денари и бележи пораст во однос на јуни лани од 6,1 проценти, објави Државниот завод за статистика.

Ваквото зголемување се должи, пред сѐ, на зголемувањето на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во секторите рударство и вадење на камен за 20,4 отсто, информации и комуникации за 16,7 отсто и преработувачка индустрија за 14,7 отсто.

Намалување на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во однос на претходниот месец, е забележано во секторите финансиски дејности и дејности на осигурување за 14 отсто, објекти за сместување и сервисни дејности со храна 11,3 отсто и снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација за три отсто.

Просечната месечна исплатена бруто-плата по вработен во јуни 2018 изнесува 35.530 денари.


Владата в среда ќе соопшти колку ќе потроши за кампањата за референдумот


Скопје, 20 август, 2018 - 9:35 (META) 

До среда ќе се знае колку ќе чини кампањата за претстојниот референдум. На следната владина седница, која според најавите ќе се одржи во среда, официјално ќе се одреди сумата која ќе се оддели за кампањата.

Владата на последната седница ги задолжи министерствата и органите на државната управа до Министерството за финансии да достават информација за средствата коишто ги имаат на располагање, а кои би можеле да се пренаменат за кампањата за референдумот.

Од Министерството за одбрана веќе излегоа со информација дека ќе одвојат нешто помалку од 60 милиони денари за кампањата.

– Министерството за одбрана е едно од тие кои најмногу треба да биде заинтересирано за нашиот стратешки приоритет и од нашиот сектор за финансии испративме информација дека на располагање ставаме нешто помалку од 60 милиони денари, кои беа планирани за слични активности, но кои сметаме дека е подобро да ги искористи Собранието, а не ние поединечно – изјави во саботата министерката за одбрана Радмила Шекеринска, додавајќи дека во среда на владина седница официјално ќе биде одредена сумата за кампањата.

Другите министерства досега јавно не излегоа со информација колку пари ќе пренаменат за кампањата за референдумот.

Одлуката за кампања за претстојниот референдум беше донесена на последната владина седница. Од Владата најавија дека кампањата ќе биде информативна со цел да се споделат информации од јавен интерес околу содржината на Договорот со Грција, придобивките од интеграцијата на Република Македонија во НАТО и ЕУ и планот по кој земјата ќе се движи кон Алијансата и кон Унијата.