!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Граѓани од Охрид самоиницијативно се упатуваат кон Скопје


Охрид, 28 април, 2017 - 0:37 (META) 

Од Охрид, градот во кој се протестираше речиси секоја вечер откако т.н. иницијатива „За заедничка Македонија“ ги почна собирањата во Скопје и во другите македонски градови, и од каде потекнува Богдан Илиевски, еден од водачите, вечерва поединци и групи самоиницијативно се организирале и со свои приватни возила тргнале за Скопје. Засега нема информации дека е ангажиран автобус за патување во Скопје.

Од извори на ВМРО-ДПМНЕ дознаваме дека никој од кај нив не организирал патување за Скопје.

Во Охрид вечерва е мирно. Граѓаните се во исчекување на разврската по упадот на граѓаните во Собранието, пред телевизиските приемници и на социјалните мрежи.


Мразот „ги собра“ охридските цреши и јаболка


Охрид, 23 април, 2017 - 16:56 (META) 

Последиците од априлскиот мраз ќе им донесат огромни штети на овоштарите во Охридско, бидејќи повеќе од осум проценти е уништен родот на овошките, потврдија од комисијата за проценка на штети од елементарни непогоди на Општина Охрид, која денеска излезе на терен да изврши увид во погодените плантажи.

Претседателот на комисијата, Радован Вељаноски, информираше дека извршиле проценка во селата Горно и Долно Лакочереј, месноста Дебело поле, како и селата Велгошти и Ливоишта. Најголема е штетата кај коскестите плодови, но и кај јаболката и кај црешите. Кај јаболката уништувањето е околу 80 проценти.

Овоштарите од Охрид се пожалија дека осигурителните компании не сакаат да вршат осигурување од мраз и дека основицата на осигурувањето е премногу висока. За 400.000 денари приход, им побарале 50.000 денари за осигурување од мраз во мај, јуни и во јули, кога нема мраз во Охрид, туку има во април, но им кажале дека не осигуруваат од мраз во април.

И минатата година во април мразот предизвика големи штети во Охридскиот Регион. И тогаш беше извршена проценка на штетите, но дел од земјоделците во Охридско се жалат дека сè уште не се обештетени.

Граѓаните можат да пријават штети од мразот или од други непогоди секој работен ден, од понеделник до петок, од 8 до 16 часот, во општинскиот услужен центар, во архивата на Општина Охрид или на телефонскиот број 046 230 175.


Со европски пари, Општина Охрид ќе реализира два проекти


Охрид, 20 април, 2017 - 10:58 (META) 

Општина Охрид доби два гранта од Програмата за прекугранична соработка помеѓу Република Македонија и Република Грција, во вкупна вредност од 780.000 евра.

Првиот грант во висина од 180.000 евра европски пари го доби за проектот „Меѓугранична соработка и интегрирани здравствени и социјални услуги за стари лица и за деца и нивна превенција“. Грантот е од програмата ИПА2 на ЕУ за спроведување активности во чиј фокус се старите лица, децата и социјално ранливите категории.

Целта на овој грант е преку истражување во руралните области, програма за социјална и здравствена превенција, мобилни социјални и здравствени услуги, да се зголеми бројот на луѓето што ќе ги користат социјалните и здравствени услуги со фокус на старите лица, децата и на социјално ранливите категории.

Вториот, од 600.000 евра, ќе се реализира преку ЈП „Охридски комуналец“, за проектот „Одржливо управување и третман на био-отпад со користење методи за производство на био-гориво“.

Обезбедувањето на законски и на финансиски услови за одржливо управување со отпадот и за негов третман ќе доведе до успешен економски развој на јавното претпријатие и до намалување на дивите депонии во Охридскиот Регион.

Ваквите активности значат и заштеда на енергија, бидејќи конвертирањето на био-отпадот во био-гориво ќе генерира одреден процент од вкупното количество енергија што се користи.


Млад охриѓанец ограбил куќа на сограѓанин


Охрид, 18 април, 2017 - 13:33 (META) 

СВР Охрид поднесе кривична пријава против С.И. (22) од Охрид, кого го товари за тешка кражба. Според пријавата, тој делото го сторил во периодот од јануари до март годинава, во куќа на улицата Дејан Војвода, сопственост на С.М. од Охрид.

Крадецот насилно влегол во куќата, при што одзел три детски велосипеди, една машина за перење алишта, три брусилки, еден апарат за заварување, една дупчалка за бетон, десет столови, една стаклена маса, една машина за миење садови, една вградувачка рерна, една микробранова печка и разновиден кујнски прибор, еден ЛЦД-телевизор и четири собни врати.

На тој начин, пријавениот С.И. стекнал противправна корист од околу 250.000 денари, вели полицијата.


Репортажа за Охрид објавена во полскиот магазин „Континенти“


Охрид, 17 април, 2017 - 12:00 (META) 

Охрид е новооткриена магична дестинација за Полјаците што се гледа и од бројот на полски туристи последниве три години. Тие најчесто престојуваат една недела, а воведената директна авиолинија Охрид – Катовице, од 15 јуни до 21 септември, со еден лет неделно, им го прави градот подостапен.

За Охрид сè повеќе се пишува во полските медиуми, додека за магазинот „Континенти“ (Kontynenty), Охрид е „течниот дијамант“ на Балканот, со прекрасната бистра и совршено чиста вода на Охридското Езеро.

Музејот на вода како една од најстарите населби во Европа, галеријата на икони, манастирот „Св. Наум“, се само некои од местата кои медиумот срдечно ги препорачува како незибежни места што треба да се посетат.

– Секој што сака да ужива во убавините и да се препушти на недопрената природа, може да ги искористи понудите на Охрид. Никој, ниту за момент не останал рамнодушен на живописната природа исполнета со позитивна енергија, која секогаш успева да ве задолжи повторно да бидете нејзин гостин – пишува магазинот.


Атмосферата во Охрид како во главната туристичка сезона


Охрид, 15 април, 2017 - 15:18 (META) 

Продолжениот четиридневен празничен викенд за Велигден, го наполни Охрид, кој оддава слика како да сме сред главната туристичка сезона. Најбројни се домашните гости, но насекаде се присутни и странците.

Покрај од Скопје, гости има и од Битола, Прилеп, Тетово и од други македонски градови. Традиционално, голем број дојдоа од регионот. Бугарија, Србија, Албанија, Црна Гора, но има гости и од подалечните земји, како што се Холандија, Данска, Израел и Полска.

Задоволство од посетеноста, покрај хотелиерите и малите издавачи на станови, искажа и градоначалникот на Охрид, Никола Бакрачески.

– Се надевам дека и времето ќе нè послужи и нè очекуваат убави пролетни денови за празниците и дека Охрид овие денови ќе биде полн со гости и со туристи. На оние кои сè уште се мислат каде да одат за празниците, им упатувам срдечна покана да дојдат во Охрид и на традиционален начин и со почитување на сите религиозни обичаи да го прослават Велигден – препорачува Бакрачески.

Гостите почнаа да пристигнуваат уште од петокот попладне, но сепак најголемата фреквенција беше во текот на вчерашниот ден.

Покрај петокот, неработен ден е понеделник, втор ден Велигден, така што се очекува навалица од гости, кои овде ќе минат еден продолжен четиридневен викенд или мал одмор.


Охрид „чести”: Велигденско бесплатно паркирање за гостите од земјата и од странство


Охрид, 14 април, 2017 - 12:24 (META) 

Охрид се полни со гости, за што потврда се од синоќа осветлените прозорци и полните паркиралиштата, пред зградите од населбите што од охриѓани од милост ги прекрстиле во Карпош 3 и Карпош 4.

За сите гости, Охрид, преку ЈП „Билјанини извори“, чести 4 дена велигденско бесплатно паркирање насекаде во градот.

Четирите неработни дена од продолжениот празничен велигденски викенд, во Охрид ќе ги искористат голем број гости од Скопје, Битола, Прилеп, Тетово и од други македонски градови.

Традиционално, голем број дојдоа од регионот, од Бугарија, Србија, Албанија, Црна Гора, но ќе има и од подалечните земји. Tука се и гостите од Холандија, Данска, годинава и од Израел и од Полска.

Јавното претпријатие „Билјанини извори“ ги известува граѓаните на Охрид и сите оние кои за велигденските празници престојуваат во градот, дека на 16 април, по повод празникот, наплатната служба на паркиралиштето со кое стопанисува претпријатието нема да работи и паркирањето ќе биде бесплатно за сите.


Едукативно-превентивна кампања „Вози одговорно – животот е во твои раце“


Охрид, 14 април, 2017 - 11:31 (META) 

Советот за безбедност на сообраќајот на патиштата од Охрид, користејќи ја зголемената фреквенција на сообраќајот, денеска ја реализира едукативно-превентивната кампања „Вози одговорно – животот е во твои раце“.

– Целта е потсетување на сите учесници во сообраќајот за потребата од почитување на сообраќајните правила и прописи, внимателно управување со патничките моторни возила, мотоциклите и велосипедите. Кампањата треба да влијае врз подигнување на јавната свест за зголемена безбедност во сообраќајот и унапредување на сообраќајната безбедносна култура кај сите учесници во сообраќајот – вели претседателот на Општинскиот совет за безбедност на сообраќајот, Стефан Димоски.

Кампањата ќе биде реализирана во соработка со Полициската станица за безбедност во патниот сообраќај при СВР од Охрид.

Сообраќајната полиција ќе постави сообраќаен пункт кај селото Подмолје и на возачите на автомобилите и другите возила, низ советодавна комуникација, ќе им подели едукативни наменски летоци со низа практични совети за безбедно возење и зголемена сообраќајна безбедност.


Охрид и Струга очекуваат десетици илјади гости за велигденските празници


Охрид, 12 април, 2017 - 16:16 (META) 

Охрид и Струга за велигденските празници очекуваат најмалку десетина илјади туристи од земјата и од странство. Градоначалникот на Охрид, Никола Бакрачески, вели дека побарувачката за Охрид никогаш не била поголема од годинава. Според него, велигденските празници ќе бидат првиот тест и најава за успешна летна туристичка сезона.

Според христијанската православна традиција, велигденските јајца се вапсуваат во четврток, но локалната самоуправа од Охрид веќе ги постави на градскиот плоштад, како најава и мамка за туристите.

Успешна летна туристичка сезона, и покрај мигрантската и политичката криза во земјава, очекуваат и хотелиерите.

– За Велигден, традиционално, имаме огромен број туристи. Најбројни се гостите од регионот, од Бугарија, Србија, Албанија, Црна Гора, но ќе имаме и од подалечните земји. Традиционално ќе ги имаме и гостите од Холандија, Данска, годинава и од Израел и од Полска – вели Крсте Блажески, претседател на ХОТАМ и главен менаџер на хотелот „Дрим“ во Струга.


Еколозите и реактивната мисија на УНЕСКО: Животната средина не е за остварување профит


Охрид, 12 април, 2017 - 11:46 (META) 

Здружението за заштита на животните и животната средина „Еден“, заедно со реактивната мисија на УНЕСКО, денеска во Охрид ги систематизира препораките и заклучоците од претходно одржаните средби со граѓанските организации што го третираат прашањето на заштитата на околината.

Една од темите на средбите беше „Заштитени зони во Охридско-преспанскиот Регион во рамки на програмите на УНЕСКО“, а ја презентираше Наташа Доневска, консултант за одржлив развој. Таа е еден од тројцата консултанти што ја пишуваа номинацијата за Прекуграничниот биосферен резерват Охрид-Преспа.

Драгана Велковска од Здружението „Еден“ потсетува дека животната средина не е за остварување профит.

– На заштитата на животната средина не смее да се гледа како на неможност за остварување профит, напротив, туризмот во регионот постои токму поради природата и токму затоа не смееме да си дозволиме да ја уништиме засекогаш. Уништувањето на природата ќе значи уништување на туризмот – додава Велковска.

Александар Јованоски од туристичкиот кластер на Југозападна Македонија, го посочи примерот на Словенија, која живее од тоа што ја продава приказната на првата зелена земја во светот, а има далеку помалку природни богатства од Македонија.

– Ние имаме многу, но мора да научиме убаво да ги спакуваме ако сакаме да ги продаваме – напомена Александар Јованоски.

Д-р Вера Новевска од Македонското лимнолошко друштво, инаку пензиониран научник со 35-годишен работен стаж во Хидробиолошкиот завод во Охрид, особено ја нагласи потребата дека регионот не смее да го изгуби статусот на подрачје заштитено од УНЕСКО и дека сè што води кон тоа мора да запре.

– Јас патам кога го гледам езерото вакво. Не треба да зборуваме дека ќе го заштитиме, туку треба да го сториме тоа без одложување – напоменува д-р Новевска.

Учесниците, меѓу другото, заклучија дека не се почитува законската регулатива и дека е неопходно нејзино спроведување доколку сакаме регионот да оди напред. Исто така, неопходна е масовна едукација на населението за огромното природно богатство со кое располага регионот и за неговото зачувување доколку сакаме трајни резултати.