!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Едно лице почина во автобуската несреќа, a 28 се хоспитализирани


Скопје, 21 август, 2017 - 0:04 (META) 

Едно лице им подлегна на повредите, а 28 се хоспитализирани поради тешката сообраќајна несреќа која што се случи на патот Велес-Скопје, информираат од Министерство за здравство.

На Универзитетската клиника за хируршки болести „Св Наум Охридски“, се примени шест лица, од кои еден повозрасен маж е на интензивна нега, но е во стабилна состојба. Сите други пациенти се надвор од животна опасност.

„Во Општа болница Велес се примени четири пациенти и сите се надвор од животна опасност. Во клиничкиот центар „Мајка Тереза“ се донесени вкупно 17 пациенти од кои четири на КАРИЛ- еден пациент со абдоминално крварење, еден со сериозна торакална повреда и двајца со повреди на градниот кош. Еден пациент на Клиниката за детска хирургија е внесен итно на операција. Двајца пациенти се на Клиниката за неврохирургија и се примени на опсервација. Седум пациенти се на Клиниката за ортопедија, а тројца повредени се на опсервација во Ургентниот хируршки центар. Во Градската болница „8 Септември“ примен е само еден пациент со сериозни повреди, но е во стабилна состојба и надвор од животна опасност“, информираа од Министерството за здравство.


Автобус излета од коловозот на автопатот Велес – Скопје, повеќе од 20 патници се повредени


Велес, 20 август, 2017 - 20:18 (META) 

Автобус излета од патот после патарината кај Велес, а повеќе од 20 патници се повредени. Патниците со возила на Итната медицинска помош се превезуваат на клиниките во Велес и во Скопје.

Според првичните информации, возачот на автобусот изгубил контрола и излетал во близина на зимскиот пункт Кула кој се наоѓа на автопатот Велес – Скопје.

Сообраќајот во тој дел од автопатот е во застој, а граѓаните јавуваат дека колона автомобили има од Велес до патарината.


Дрво падна и усмрти 12 верници на верски фестивал во Мадеира


Лисабон, 15 август, 2017 - 20:26 (META) 

Бројот на загинатите врз кои падна дрво за време на традиционалниот верски фестивал на португалскиот остров Мадеира, се зголеми на 12, а на повредени на 50 лица.

Како што јавуваат странските медиуми, врз верниците пред црквата во планинското село на острово паднал 200-годишен даб.

Локалните здравствени претставници соопштија дека седум од повредените се во тешка здравствена состојба
Инцидентот се случил за време на фестивалот посветен на Богородица.


Еден загинат и седум повредени во несреќа во забавен парк во Охајо


Колумбус, 27 јули, 2017 - 12:50 (META) 

Едно лице загина, а седум се повредени во несреќа што се случи во забавен парк на панаѓур во Охајо, јавуваат локалните медиуми.

Шефот на пожарникарите од Охајо, Стив Мартин, рече дека единствена жртва е 18-годишно момче кое испаднало при возењето на реквизитот наречен „Фајербол“.

Мартин, исто така, додаде дека пет лица се во критична состојба, додека другите две не се во опасност.

Организаторите на панаѓурот засега не ја коментираат несреќата.


Се урна бугарски воен хеликоптер, загина пилот


Варна, 9 јуни, 2017 - 21:06 (META) 

Еден од пилотите на бугарскиот воен хеликоптер кој денеска се урна во водите на Црното Море при воена вежба почина од повредите во Воената болница во Варна, а другите двајца се исто така повредени, но се во стабилна состојба, јавија бугарските медиуми.

Пред падот околу 12.30 часот, хеликоптерот „Пантер“ имал мал судир со еден од бојните бродови што учествувале на воената вежба „Черно море 2017“ во моментот кога хеликоптерот вртел за да фати правец кон авиобазата „Чајка“, по што паднал во морето.

Во тој момент во леталото покрај сега покојниот пилот-капетан Георги Анастасов (38), биле и негови искусни колеги, на возраст од 49 и 50 години.

Кога бил донесен на военото пристаниште на пат кон Воената болница во Варна, Анастасов не дишел, срцето не му работело и бил во длабока кома. И покрај реанимацијата, лекарите не го оживеале. Другите двајца пилоти-капетани се во стабилна состојба, но со проблеми со белите дробови, оти вдишале од чадот и гасовите од пожарот на хеликоптерот.

Почната е истрага за причините на несреќата.

Бугарскиот претседател Румен Радев, кој бил воен пилот, коментираше дека е рано да се каже што ја предизвикало несреќата, но нагласи дека бугарските воени пилоти имаат 3-4 пати помалку налети од стандардите на НАТО и дека и тоа имало влијание.


Во авионска несреќа во Лисабон загинаа пет лица


Лисабон, 17 април, 2017 - 16:24 (META) 

Мал авион денеска се урна во населено место во Лисабон, во близина на супермаркет. Според пишувањата на медиумите, загинале пет лица, од кои четворица кои биле во авионот и едно лице кое се нашло на местото на несреќата.

Авионот се урнал по полетувањето од аеродромот, кој е се наоѓа на дваесетина километри западно од Лисабон.

Пилотот на авионот бил Швајцарец, а патниците Французи.


Бројот на загинати во лавината во Италија се зголеми на 25 лица


Рим, 25 јануари, 2017 - 20:17 (META) 

Бројот на загинати во лавината во Италија се зголеми на 25 лица, 13 мажи и 12 жени, јавуваат италијанските медиуми.

Исчезнати се уште четворица, а спасувачките акции ќе продолжат сè додека не се пронајдат, иако е мала веројатноста тие да се преживеани, велат спасувачите.

Лавината го погоди хотелот „Ригопијано“ на 18 јануари во планинскиот регион Абруко во Централна Италија.

Лавината беше поттикната од серија земјотреси што го погодија тој дел од земјата, а тресењето на тлото се почувствувало и во Рим.

Два дена по несреќата, десет лица, меѓу кои и три деца, беа извлечени живи од урнатините и од снегот.

Италијанските истражители отворија истрага за убиство, земајќи ги предвид безбедносните мерки на хотелот во поглед на лавината.


Во рудник за јаглен во Индија загинаа 16 лица


Бомбај, 31 декември, 2016 - 15:50 (META) 

Бројот на жртвите во несреќата што се случи во рудник за јаглен на истокот на Индија се зголеми на 16, а спасувачите трагаат по уште тела, пренесуваат светските медиуми.

Несреќата се случи кога земјен одрон го затрупа отворот низ кој рударите влегуваат во рудникот, кој се наоѓа во индиската покраина Јарканд.

Акцијата за спасување продолжува, бидејќи властите стравуваат дека има повеќе затрупани тела.

Јарканд е индиска област која е богата со минерали и во неа се наоѓаат 29 проценти од наоѓалиштата на јаглен.


Пронајдена црната кутија на рускиот авион што се урна во Црно Море


Москва, 27 декември, 2016 - 9:22 (META) 

Истражните тимови ја пронашле црната кутија од рускиот воен авион кој завчера се урна во водите на Црно Море, при што загинаа 92 патници и членови на екипажот, јавуваат светските медиуми, повикувајќи се на информации од лица вклучени во истрагата.

Полициски извори за агенциите соопштиле дека црната кутија е извлечена на површина и наскоро треба да биде однесена од Сочи во Москва, каде податоците треба да бидат дешифрирани од стручен тим на министерството за одбрана на Русија.

Во меѓувреме, дел од агенциите, повикувајќи се на неименувани извори, пренесуваат дека Русија ги приземјила сите авиони од типот „тупољев 154“, кои потекнуваат од времето на Советскиот Сојуз, додека истрага не ги утврди причините за падот на леталото од истиот тип.

Авионот на руското министерство за одбрана се урна кратко по полетувањето од аеродромот во Сочи.

Меѓу настраданите во несреќата се 64 члена на познатиот ансамбл „Александров“, како и девет новинари.


Неприлагодена брзина на возот, можна причина за несреќата во Хитрино


Хитрино, 11 декември, 2016 - 14:05 (META) 

Неприлагодена брзина на возот при влез во железничката станица е една од можните причини за несреќата во Хитрино, во која воз излета од шините и настана експлозија на превезуваниот гас, јавува дописничката на „Мета“ од Бугарија.

Причината за несреќата денеска ја соопштил Станко Станков, сопственикот на компанијата „Булмаркет“, која го превезувала гасот, а истата била потврдена и од истрагата на црната кутија во првата локомотива. Црната кутија на втората локомотива ќе се декодира денеска.

Според Станков, возот се движел со брзина од 70 километри на час, наместо дозволените 40 километри на час.

Станков ги отфрлил обвинувањата дека приватните превозници ги преоптоваруваат возовите и возат пребрзо, непочитувајќи ги правилата за безбедност.

„Имаме искуство во железничкиот превоз повеќе од 10 години и никогаш не сме ги прекршиле правилата. Контролата од страна на институциите е многу строга. Ние немаме интерес за да ги прекршуваме правилата, лиценцата за работа не се дава лесно,“ изјави Станков.

Тој информирал дека ќе има внатрешна истрага за инцидентот, а веќе разговарале со машиновозачите кои изјавиле дека возот се движел со голема брзина.

Во Хитрино е прогласена вонредна состојба која ќе трае сè додека не се добие потврда за целосна безбедност на теренот.

Луѓето во селото се евакуирани, а денеска продолжува ладењето на цистерните, за потоа да почне нивното отворање, процес кој е комплексен и опасен.

Во несреќата загинаа седум лица, а 20 објекти биле опожарени.