Со најавената реформа Спасовски му препушта дел од ингеренциите на Николовски


Скопје, 14 јануари, 2019 - 14:00 (META) 

Со најавената реформа на безбедносно-разунавачкиот систем во Македонија голем дел од надлежностите на министерот за внатрешни работи (во моментов  Оливер Спасовски ) преоѓаат во рацете на директорот на новоформираната Агенција за внатрешно разузнавање со чие основање ќе се укине постоењето на Управата за безбедност и контраразузнавање (сега директор е Горан Николовски).

На Единствениот национален регистар на прописи на Република Македонија се објавени повеќе нацрт закони кои се однесуваат на оваа реформа меѓу кои се предлог законот за Агенција за внатрешно разузнавање, предлог закон за изменување на законот за следење на комуникациите, предлог закон за изменување на законот за внатрешни работи и предлог законот за изменување на законот за странци.

Според предложената регулатива, новата Агенција за внатрешно разузнавање би требало да почне да функционира од јуни, 2019 година, а се основа „заради заштита на националната безбедност на државата,  независноста, суверенитетот, уставното уредување, основните слободи и права на човекот и граѓанинот гарантирани со Уставот на Република Македонија, како и други работи од интерес на националната безбедност на државата“.

Таа ќе се основа како самостоен орган на државната управа со статус на правно лице. Се предвидува директорот на Агенцијата да го именува и разрешува Владата на Република Македонија на предлог на претседателот на Владата на Република Македонија.

Мандатот на директорот изнесува пет години со право на повторен избор за уште еден мандат. Владата на Република Македонија ќе го именува директорот во периодот од 20 мај до 1 јуни 2019 година.

Со измените на законот за следење на комуникациите овластувањата кои произлегуваат за министерот за внатрешни работи, а се однесуваат на барањето за издавање наредба за спроведување на мерките за следење на комуникациите кои се однесуваат на заштита на интересите на безбедноста и одбраната на државата се пренесуваат на директорот на Агенцијата за внатрешно разузнавање.

Според предлог законот за изменување на законот за странци, Министерството за надворешни работи по поднесено барање за издавање виза ќе обезбедува претходна согласност од Агенцијата за внатрешно разузнавање, во случаи кога постои сомневање дека странецот претставува опасност за јавниот ред и поредок и националната безбедност на Република Македонија.


Спасовски: 27 април нема да се повтори


Радовиш, 11 јануари, 2019 - 13:58 (META) 

Во моменти кога се очекува финалното усвојување на уставните измени, во услови на тензични протести пред Собранието, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски денеска од Радовиш директно не одговори на прашањето дали е можна ескалација на настаните, како на 27 април 2017 година, кога демонстрантите упаднаа во Собранието и беа брутално претепани повеќемина пратеници и новинари.

-Треба да знае македонската јавност дека 27 aприл нема да се повтори. Граѓаните треба да бидат безбедни, институциите функционираат и секој еден без разлика дали е член на политичка партија, дали е граѓанин кој што има намера да учествува повторно во нарушувањето на уставниот поредок, упатувам порака да се откажат од таквата намера, затоа што ние сме цврсто решени во чувањето на уставниот поредок и да се чува системот – порача Спасовски.

Министерот за внатрешни работи беше прашан да ја коментира изјавата на лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, дека во протестите пред Собранието има полицајци – провокатори, при што ги повика граѓаните да не подлегнуваат на тие провокации.

– Има полицајци кои што си ја вршат својата работа, кои што го штитат јавниот ред и кои што ја гарантираат безбедноста на граѓаните. Дегутантно е еден лидер на партија да потценува полициски службеник кој што работи за бебзедноста на сите, па и за неговата безбедност – одговори Спасовски.

Тој објасни дека Мицкоски е на протести со лично полициско обезбедување

-Впрочем тој лидер на ВМРО-ДПМНЕ има полициско обезбедување кое што го бараше да го заштити и сега слушаме такви квалификации. Мислам дека крајно некоректно или безобразно таквото оценување на состојбите – додаде министерот Спасовски.

На прашањето што доколку уставните измени не поминат и најавата на премиерот Зоран Заев за негова одговорност со оставка, Спасовски рече дека e оптимист.

– Јас знам дека ќе успееме во таа битка, ќе успеат во оваа битка, затоа што е многу важна за иднината на Македонија и ќе продолжиме цврсто понатаму во развојот на државата – изјави Спасовски, кој додаде дека е уверен дека Договорот од Преспа ќе биде ратификуван во грчкиот Парламент.


Кривична пријава за скопјанец што на Фејсбук им се заканувал на пратеници


Скопје, 10 јануари, 2019 - 15:12 (META) 

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при МВР, во координација со Основното јавно обвинителство – Скопје, почнал постапка поради објава на Фејсбук од страна на Б.Б. (49) од Скопје. Од полицијата велат дека тој „предизвикал загрозување на сигурноста на пратеници во Собранието“ и „ширел расистички и ксенофобичен материјал“.

Б.Б. вчера бил повикан на службен разговор во полициска станица, а му биле и одземени предмети за вештачење.

По документирање на случајот, против Б.Б. ќе биде поднесена кривична пријава, велат од Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика, порачувајќи им на граѓаните вакви и слични случаи да  пријавуваат во најблиската полициска станица или на мејлот/адресата cybercrime@moi.gov.mk.


МВР апелира граѓаните да се воздржат од употреба на пиротехнички средства


Скопје, 31 декември, 2018 - 13:53 (META) 

Во пресрет на новогодишната ноќ, Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните максимално да се воздржат од употребата на пиротехнички средства, како и од други нарушувања на јавниот ред и мир.

„Неовластената употреба на пиротехнички средства е казнива согласно Законот за прекршоци против јавниот ред и мир, Законот за заштита од експлозивни материи и Кривичниот законик на Република Македонија. Неовластената употреба на пиротехнички средства (петарди, палење ракети и други пиротехнички средства) со кои се нарушува јавниот ред и мир и безбедноста на граѓаните се казнува со глоба во износ од 200 до 500 евра“, се вели во апелот на МВР.

Од таму, исто така апелираат и до учесниците во патниот сообраќај да бидат внимателни и во целост да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи, задолжително да поседуваат зимска опрема и да не седнуваат зад воланот под дејство на алкохол.

„Апелираме до граѓаните да ги почитуваат законските прописи и да соработуваат со полицијата. Сите нарушувања на јавниот ред и мир да ги пријават во полициска станица или преку бесплатниот телефонски број 192“, се додава во соопштението на МВР.


Спасовски: Проверка на сите во МВР – од чистачка до министерот


Скопје, 28 декември, 2018 - 13:58 (META) 

Обемен процес на „vetting“ (проверка и прочистување) во Министерството за внатрешни работи (МВР) е планиран да почне следната година, за што допрва ќе се изготвува законската рамка, а во овој процес сакаме да ја вклучиме и јавноста, рече министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на денешниот брифинг со новинарите. Тој посочи дека за ваквиот процес на проверка на секој вработен во МВР веќе се известени дел од вработените.

– Идејата е конечно да се воведат вистински стандарди и конечно да се стави крај на многу неправилности, за кои сме сведоци досега. Ќе изготвиме законска рамка и сакаме во тој процес да ја вклучиме и стручната јавност и новинарите, како претставник на јавноста, за да добиеме едно вистинско решение за контрола – рече Спасовски, напоменувајќи дека законското решение ќе се изготвува, покрај со домашната јавност, и со дел од меѓународната заедница.

Тој појасни дека идејата на прочистувањето е да се проверува и личното досие на вработените во полицијата – од чистачка до министер – ќе се проверува дали навистина вработениот се стекнал со соодветно образование, како бил вработен во МВР и како напредувал до позицијата што ја има, но и ќе се следи имотната состојба, а ќе се проверува и кој колку престапи направил, како и тоа дали некој истовремено и е полицаец и сопственик на кафеана или камион.

– Полицијата треба да биде вистински сервис на граѓаните и за тоа мора да ги правиме вистинските проверки. Јас лично не верувам дека е в ред некој да биде и полицаец и да има кафеана, да биде полицаец и да има агенција за обезбедување, или камион, на пример – рече Спасовски.

На новинарско прашање дали ваквиот нов пристап значи признание дека Внатрешна контрола во МВР не си ја врши работата, министерот за внатрешни работи рече дека новиот процес на прочистување ќе мора да зафати со некои работи коишто Внатрешна контрола сега сепак не може да ги сузбие до крај.

– Иако, морам да кажам, сепак тие си ја работат работата и само во последнава година имаме многу повеќе постапки отколку во 11-те години на претходната власт – рече Спасовски.


Спасовски: Има нови работи околу бегството на Груевски, тоа Обвинителството ќе го соопшти


Штип, 24 декември, 2018 - 16:18 (META) 

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кој беше еден од најповикуваните по бегството на Никола Груевски на прашањето дали има новости во истрагата и кога ќе излезат официјално со резултатите кратко одговори.

– Има, тоа ќе го соопшти Јавното обвинителство – рече Спасовски.

Министерот за внатрешни работи вели дека ја очекувал интерпелацијата од ВМРО-ДПМНЕ за неговата работа. Но, вели, ќе мора да ги разочара.

– Ако им е новогодишна желба на Христијан Мицкоски и ВМРО ДПМНЕ јас да заминам од власта, ќе ги разочарам, нема да и се исполни – рече Спасовски.

Прашан од „Канал 77“ да ја коментира денешната најава од опозициската партија за интерпелација за неговото работење, министерот рече дека тоа за него било очекуван гест.

– Очекував, да, но, тоа за мене е само признание за мојата работа. Имам многу што да има кажам за интерпелацијата – одговори Спасовски.


ВМРО-ДПМНЕ поднесе интерпелација за Оливер Спасовски


Скопје, 24 декември, 2018 - 12:54 (META) 

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ денеска во Собранието на Република Македонија ќе поднесат интерпелација за работата на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, информираше на прес-конференција, координаторот на пратеничката група, Никола Мицевски

Според опозициската партија, Спасовски во изминатиот период покажал и докажал дека функцијата министер за внатрешни работи ја извршува крајно несовесно, нестручно, селективно и по насока на врвот на неговата политичка партија, а спротивно на Уставот и законите во Република Македонија.

-Граѓаните секојдневно се сведоци на скандали и афери поврзани со работата на министерството за внатрешни работи. Наместо да се грижи за јавниот ред и мир и да ја гарантира безбедноста на граѓаните, главна задача на министерството за внатрешни работи стана прикривањето на убиства и криминал. МВР и наместо да се бори со криминалот и корупцијата, стана институција која служи за собирање изнуда, поткуп и заштита на криминалот. Откако министерот Спасовски започна да раководи со министерството за внатрешни работи граѓаните секојдневно се жртви на грабежи, обиди за убиства, убиства, рекетирања и насилства кои минуваат неказнето – вели Мицевски.

Тој додаде дека интерпелацијата ја поднесуваат со цел да ги заштитат граѓаните, но и да спречат состојбата во МВР да се влоши.

На новинарско прашање дали во интерпелацијата е ставено и бегството во Унгарија на осудениот експремиер Никола Груевски, Мицевски рече дека ќе почекаат на извештајот на институциите за бегството.


„Свиркачите“ Лазаревски и Костовски се враќаат во МВР


Скопје, 20 декември, 2018 - 11:50 (META) 

Ѓорѓи Лазаревски и Звонко Костовски, „свиркачите“ што ја обелоденија аферата со прислушувањето на претходниот режим, од денеска повторно се враќаат на своите работни позиции во МВР.

Ова на својот Фејсбук профил го објави министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, каде објави и фотографија од средбата.

Лазаревски е сведок во предметот на СЈО за прислушувањето „Таргет – Тврдина“. Тој и во сведочењата, но и претходно,  откри детали за тоа колку време му било потребно да открие што се случува зад ѕидовите на УБК, со какви закани се соочувал и кој се бил прислушкуван од блиското опкружување на обвинетите за аферата.

Заедно со Костовски ја открија аферата за најмасовно прислушување во Македонија.

Лазаревски 11 месеци беше во притвор.


МВР информира за изменет сообраќаен режим поради денешните протести


Скопје, 12 декември, 2018 - 11:05 (META) 

Министерството за внатрешни работи информира дека денеска од 17 часот е закажан протест во Скопје организиран од страна на политичка партија со релација на движење од плоштадот ВМРО, десно по улицата Даме Груев право по улицата Васил Главинов, право по булеварот ВМРО, лево по булеварот Илинден до пред зградата на Влада.

„Од тие причини ќе бидат превземени мерки за посебен режим на сообраќајот по сообраќајниците на централното подрачје на Град Скопје во периодот непосредно пред и за време на одржување на протестот. МВР апелира  до граѓаните  да ги почитуваат наредбите што ги издаваат полициските службеници“, се вели во соопштението.


Големата реформа на безбедносно-разузнавачкиот систем ќе ги „поткачи“ и странците


Скопје, 11 декември, 2018 - 16:47 (META) 

Министерството за внатрешни работи (МВР) подготвува нови и менува повеќе постоечки закони во насока на реформирање на безбедносно-разузнавачкиот систем во Македонија. На Единствениот национален електронски регистар на прописи е објавена подготовка на повеќе прописи, а меѓу другите и на предлог за изменување на законот за странци со цел, како што се вели, усогласување со предложените закони во врска со реформата во безбедносно-раузнавачкиот систем.

Истовремено, се подготвува нов закон за Агенција за внатрешно разузнавање.

„Со усвојување на предложениот закон ќе се овозможи реформирање на Управата за безбедност и контраразузнавање односно основање на Агенција за внатрешно разузнавање, со цел воспоставување на моделот на реформа на безбедносно-разузнавачкиот систем во Република Македонија“, се вели во образложението објавено на ЕНЕР.

МВР подготвува и предлог на закон за изменување на Законот за следење на комуникациите, за кој се вели дека е дел од сетот прописи предвиден во рамки на активностите за реформа на безбедносно-разузнавачкиот систем во Република Македонија.

Во фаза на подготовка е и законот за внатрешни работи, а се подготвува и нов предлог на Закон за координација на безбедносно-разузнавачката заедница во Република Македонија.

Реформите на безбедносно-разузнавачкиот систем почнаа со формирањето на новата Оперативно-техничка агенција (ОТА) која треба да биде гаранција за спречување на злоупотребата на системите на следење на комуникациите, а која веќе почна со работа.