!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Спасовски: Стабилна е состојбата со мигрантската криза на јужната граница


Гевгелија, 23 јуни, 2017 - 14:38 (META) 

Состојбата на јужната граница, во контекст на мигрантската криза, е стабилна, а сериозно е намалена и илегалната миграција. Ова го изјави министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кој заедно со амбасадорот на Словачка во Македонија, Мартин Безак, денеска ги посети словачките полицајци распоредени на македонско-грчката граница, кои им помагаат на македонските колеги во справувањето со мигрантската криза.

Спасовски рече дека Македонија е доволно подготвена за справување со бегалската криза, додавајќи дека ситуацијата се следи и дека државата ќе постапува исто како досега, што од страна на земјите од т.н. балканска рута и од меѓународната заедница беше оценето како добро.

– Ваква криза се решава само со соработка и со солидарност. Само преку заеднички пристап ќе можеме да се справиме и со идната криза доколку добие интензитет. Засега имаме стабилна состојба, дури и илегалната миграција е во сериозен пад. МВР презема интензивни марки за што повеќе да се спречуваат вакви појави и да ја задржиме првенствената цел, односно безбедноста на граѓаните и стабилноста на Македонија – изјави Спасовски.

Амбасадорот Безак, по посетата на полициските тимови, нагласи дека миграцијата не е национален туку глобален феномен, кој бара соработка.

– Витален интерес на Словачка е западно-балканската рута да остане затворена. Ние досега во осум ротации испративме 190 полицајци на македонско-грчката граница и сме подготвени и понатаму да помагаме – рече Безак.


Спасовски денеска и утре во Будимпешта на конференција за нелегална миграција


Будимпешта, 19 јуни, 2017 - 20:03 (META) 

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска и утре учествува на конференцијата на министри за внатрешни работи во рамките на Салцбуршкиот форум во Будимпешта, посветена на нелегалната миграција, миграцискиот притисок и актуелната ситуација долж западнобалканската рута. Утре тој ќе има свое обраќање на конференцијата.

„На маргините од конференцијата, министерот Спасовски оствари средба со Андреј Шпенга, државен секретар во Министерството за внатрешни работи на Словенија, на која беше разговарано за актуелните случувања во врска со нелегалната миграција и за ризиците од евентуални нови бранови мигранти. Спасовски и Шпенга разговараа и за реформата на безбедносните служби и на полицијата во Република Македонија, која ќе води кон декриминализација и професионализација на МВР. Шпенга истакна дека Република Словенија останува силен поддржувач на Република Македонија за членство во Европската Унија и во НАТО“, информираат од кабинетот на министерот.


Владата денеска треба да ги разреши Чавков и Атанасовски и да именува нови директори на УБК и на БЈБ


Скопје, 13 јуни, 2017 - 10:21 (META) 

Новата Влада денеска треба да одржи седница на која, според најавите, на дневен ред ќе биде разрешувањето на актуелните директори на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) и на Бирото за јавна безбедност (БЈБ), Владимир Атанасовски и Митко Чавков.

Ќе се расправа и за состојбите и напредокот во процесот на европска интеграција, користењето на фондовите од ЕУ, како и за реализацијата на приоритетите на РМ за влез во НАТО.

По нивното разрешување, се очекува Владата да именува нови директори на двете најважни организации во рамките на Министерството за внатрешни работи.

Во јавноста досега се појавија шпекулации за неколку личности што би можеле да бидат именувани на овие позиции, но ниту премиерот Зоран Заев, ниту министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, или кој било друг владин функционер, не сакаа да ги коментираат шпекулациите.

Инаку, сегашните директори на УБК и на БЈБ, беа поставени од техничката влада што ги спроведе изборите на 11 декември, како кадри на ВМРО-ДПМНЕ.

И Чавков и Атанасовски се посочени во извештајот на работната група на МВР како одговорни за ненавременото и непрофесионално дејствување за време на насилствата во Собранието на Република Македонија од 27 април, кога беа нападнати и повредени пратеници, новинари и граѓани.

Чавков важеше за човек од доверба на претходната власт на ВМРО-ДПМНЕ и лице преку кое партијата го контролираше МВР, по оставките на Гордана Јанкулоска и на Сашо Мијалков.

Атанасовски неколкупати беше критикуван и поради опструкциите на работата на Специјалното јавно обвинителство, на кое не му дозволуваше увид во системите за прислушување и во документацијата поврзана со незаконското следење на комуникациите.


Улиците околу градскиот стадион ќе бидат затворени од 15 часот


Скопје, 11 јуни, 2017 - 10:50 (META) 

Министерството за внатрешни работи информира дека од 15 часот ќе воведе посебен сообраќаен режим на возила и на движење на пешаците во непосредна близина на Градскиот парк во Скопје.

Ограничувањето на движењето ќе биде поради одигрувањето на меѓународниот фудбалски натпревар помеѓу репрезентациите на Македонија и на Шпанија со почеток во 20.45 часот.

„Ќе биде ограничено движењето на возилата по булеварот Илинден и по улиците Ристо Шишков, Аминта Трети, Наум Наумовски-Борче, како и по сервисните улици во Градски парк околу фудбалскиот стадион. Ограничувањето нема да важи само за возила кои имаат акредитација за движење по горенаведените сообраќајници за влез кон фудбалскиот објект, а во однос на пешаците ограничувањето нема да важи само за лица кои поседуваат билети за фудбалскиот натпревар“, велат од МВР.


Спасовски до Жбогар: Декриминализацијата и департизацијата на МВР врвен приоритет


Скопје, 9 јуни, 2017 - 20:36 (META) 

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на денешната работна средба со амбасадорот на Европската унија во Република Македонија, Самуел Жбогар како приоритети на министерството под неговото раководство ги посочил „декриминализацијата и департизацијата на министерството, реформата на безбедносните служби, имплементацијата на Стратегијата за развој на полицијата, како и зајакнување на капацитетите на министерството за борбата против тероризмот и насилниот екстремизам“, се вели во соопштението од МВР.

Евроамбасадорот му го честитал изборот на Спасовски за министер за внатрешни работи и му посакал во текот на мандатот да бидат спроведени реформите во министерството кои  ќе значат унапредување на капацитетите на министерството, но и исполнување на превземените обврски кои произлегуваат од Итните реформски приоритети.

„Спасовски ја поздрави најавената посета на Рајнхарт Прибе и групата на искусни експерти и истакна дека тоа се случува во период кога во министерството се прави анализа на досегашното имплементирање на Итните реформски приоритети, при што оцени дека забелешките кои ќе бидат дадени ќе бидат сфатени како корисни насоки за подобрување на состојбите и побрзо спроведување на превземените обврски“, се вели во соопштението од МВР.


МВР со известувања до Обвинителството за насилници и за српскиот разузнавач


Скопје, 9 јуни, 2017 - 19:43 (META) 

Министерството за внатрешни работи (МВР) извести дека во изминативе неколку дена Единицата за насилен криминал при СВР Скопје до Основното јавно обвинителство Скопје поднело шест известувања за истрагата околу насилствата на 27 април во Собранието на Република Македонија.

Притоа, поднесена е кривична пријава заедно со известување против А.К., за учество во толпа што ќе изврши кривично дело, при што по Наредба за претрес од Основен Суд Скопје 1 е извршен претрес во домот на пријавениот и пронајдени се предмети важни за кривичната постапка.

Луѓето од СВР Скопје разговарале со повеќе новинари, како и со лицето М.П., во врска со обидот за убиство на Зијадин Села. Притоа, со наредба од Скопје 1 извршен е претрес во домот на еден новинар, при што се пронајдени и одземени фотоапарат, камера, УСБ, преносен компјутер, мобилен телефон и ДВД, кои по извршеното  вештачење со дополнително ќе бидат доставени до Основното јавно обвинителство Скопје.

Исто така, ОЈО  Скопје е известено за утврдување на присуство на странски државјанин во Собранието, во врска со две кривични дела – учество во толпа што ќе изврши кривично дело и учество во толпа што ќе спречи службено лице во вршење на службено дејствие“. Притоа е идентификуван Г.Ж., српски државјанин, односно, како што претходно јавноста дозна, српскиот разузнавач Горан Живаљевиќ. Притоа е утврдено дека тој од 22.04 до 00.11 минути часот следниот ден бил во во собранието.

СВР Скопје известува дека во консултација и соработка со Обвинителството и понатаму работи на расчистување на дивеењата во Собранието на 27 април.


Спасовски – Бејли: Приоритет на МВР ќе биде реформата на безбедносните служби


Скопје, 8 јуни, 2017 - 19:41 (META) 

Приоритет на Министерството за внатрешни работи и на Владата ќе биде реформата на безбедносните служби, било истакнато на денешната средба меѓу министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, и амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли.

Бејли на Спасовски му го честитал изборот за министер за внатрешни работи, изразувајќи уверување дека во текот на неговиот мандат ќе бидат „постигнати значајни резултати, кои ќе претставуваат успех за министерството, но и за граѓаните на Македонија“.

„Амбасадорот Бејли и министерот Спасовски се согласија дека приоритет на Министерството, но и на Владата на Република Македонија ќе биде реформата на безбедносните служби, преку која ќе се овозможи воспоставување на професионална служба, која нема да биде под негативни политички влијанија. Исто така, тие истакнаа дека е особено значајно Министерството за внатрешни работи да ги почитува професионалните стандарди и системот на кариера за вработените“, стои во соопштението на МВР за средбата.

Тие истакнале дека од особена важност е соработката меѓу двете земји во борбата против тероризмот и насилниот екстремизам, како и против корупцијата и криминалот.


Детали и куриозитети од извештајот за пропустите на МВР од 27 април


Скопје, 8 јуни, 2017 - 16:41 (META) 

Извештајот на работната група на Министерството за внатрешни работи детектира серија сериозни пропусти на оперативниот штаб и на полицијата при најзината (не)интервенција за време на насилствата во Собранието на Република Македонија од 27 април, кога беа нападнати и повредени пратеници, новинари и граѓани во законодавниот дом.

Работната група на МВР, меѓу другото, констатирала:

 • Штабот на Чавков бил целосно во аут

Оперативниот штаб на Министерството за внатрешни работи немал јасно и прецизно дефинирани надлежности, а членовите на штабот и тимот немале утврдени конкретни задачи. Процесот на информирање и на давање задачи во рамки на Оперативниот штаб, не е јасно дефиниран и недостига јасна постапка за донесување одлуки во различни ситуации.

 • УБК не доставила безбедносна проценка

Управата за безбедност и контраразузнавање до Оперативниот штаб на Министерството за внатрешни работи не доставила проценка за безбедносната состојба во Македонија, обврска која произлегува од одржаниот состанок со министерот за внатрешни работи.

 • Немало никва координација

На 27 април 2017 година, Оперативниот штаб не направил соодветна проценка на состојбата и координација со организациските единици вклучени во Оперативната акција.

 • Камерите на „Безбеден град“ не биле вклучени

На 27 април 2017 година од страна на СВР Скопје не е користен видеонадзорот на „Безбеден град“, која обврска произлегува од одржаниот состанок со министерот за внатрешни работи.

 • Вратата била отворена однатре

Насилното влегување на граѓаните во Собранието е резултат на отварањето на главниот влез од внатрешна страна, што довело до загрозување на безбедноста во Собранието. Полициски службеник од внатрешното обезбедување во обид да ги обезбеди вратите, бил спречен во преземањето дејство од страна на пратеници.

 • Полицајците кои биле внатре седеле со скрстени раце

Дел од полициските службеници од Одделот за заштита на определени личности и објекти, кои биле присутни во Собранието при отварање на влезните врати, не презеле дејства за спречување на истото.

 • Членовите на штабот на Чавков не биле во штабот

Членовите на Оперативниот штаб и на Оперативниот тим од Одделот за специјални полициски операции, не биле присутни во штабот, а навремено биле известени за текот на настаните и за целокупната состојба во Собранието.

 • Иако било побарано, штабот на Чавков известил дека нема засилување

Одговорните за внатрешното и за надворешното обезбедување на Собранието навремено укажале на потребата од дополнителни сили, но од Оперативниот штаб на Министерството за внатрешни работи и од Помошниот штаб на Секторот за внатрешни работи Скопје, биле информирани дека нема дополнителни сили кои би се упатиле за обезбедување на Собранието на Македонија. На 27 април 2017 година, за обезбедување на Собранието, Бирото за јавна безбедност (БЈБ) немало планирано полициски службеници во резерва.

 • Чавков и помошниците не ги повикале специјалците

Раководителот на Оперативниот штаб и раководителите на надлежните организациски единици во БЈБ, иако биле исполнети условите, не издале навремено наредба за повикување на припадниците на Одделот за специјални полициски операции.

 • Чавков, иако му барале, не дал наредба за евакуација на пратениците

Оперативниот штаб на Министерството за внатрешни работи, и покрај неколкуте навремени барања за евакуација на пратениците од внатрешното обезбедување, до 20.30 часот не издал наредба за евакуација на пратениците, иако за тоа биле исполнети условите.

 • Исчезнале двата хард дискови со видеоматеријал

Од извршениот увид во просторијата за надзор на безбедносните камери на Собранието, утврдено е дека недостигаат два хард дискови со видеоматеријал од безбедносните камери.

 • Не се снимале разговорите преку радио-станиците

Системот за снимање на аудиозаписите од тетра-системот на МВР не функционирал во целост.

 • Нухиу му пратил СМС на Чавков дека состојбата во Собранието може да ескалира. Чавков, исто преку СМС, одговорил дека „состојбата е под контрола“.

Извештајот, како што информираше денеска на прес-конференција министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, ќе биде доставен до Јавното обвинителство.


Спасовски: Извештајот за пропустите на МВР на 27 април е готов, на ред е Обвинителството


Скопје, 8 јуни, 2017 - 14:38 (META) 

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска на прес-конференција соопшти дека извештајот на работната група на МВР за насилствата од 27 април во Собранието на Република Македонија е готов и дека во него се утврдени правните пропусти и системските недоследности во Министерството.

Спасовски истакна дека МВР како државен орган „падна на испитот“ на 27 април, поради партизираноста на раководните структури.

– Ова Министерство мора да се департизира за да работи и за да функционира нормално. На граѓаните им должиме да го исчистиме срамот што се случи на 27 април – рече Спасовски.

Извештајот, како што наведе министерот, „филигрански“ прецизно ги детектира одговорностите за тоа што се случи во Собранието. Спасовски, сепак, не соопшти имиња бидејќи, како што рече, извештајот бил класифициран документ.

Тој ќе биде доставен до Јавното обвинителство, кое треба да ја утврди одговорноста на сите што ги пречекориле законските надлежности и околностите за упадот во законодавниот дом.

Спасовски рече дека работната група работела повеќе од еден месец и во овој период извршила увид во обемната службена документација, разговарала со голем број припадници на МВР и бил прегледан службен видеоматеријал и видеоматеријал од телевизиите.

Како што рече министерот, веднаш по настаните од 27 април, дел од структурите на МВР добиле задача за еден ден да направат извештај кој би ја оправдал работата на полицијата. Сепак, тој не откри по чија директива требало да се изработи овој извештај.

Досега, во врска со настаните во Собранието, од Сектрот за внатрешна контрола во МВР, како што рече Спасовски, сослушани биле 180 лица, суспендирани се 23, а биле поведени постапки за 45 лица. Разрешени полициски службеници засега нема.


Шест години по убиството на Нешковски, обидот за прикривање уште актуелен


Скопје, 6 јуни, 2017 - 12:50 (META) 

Денеска е шестгодишнината од протестите против полициската бруталност што избувнаа по убиството на Мартин Нешковски вечерта на 5 јуни 2011 година, за време на прославата на изборната победа на ВМРО-ДПМНЕ.

Специјалното јавно обвинителство на почетокот на минатата година го презеде во своја надлежност случајот за убиството на Нешковски, кој, како што информираат оттаму, сè уште е во предистражна постапка.

Инаку, полицаецот Игор Спасов, кој беше осуден на 14 години затвор за убиството на Нешковски, е првиот кој беше на распит во Специјалното јавно обвинителство во февруари минатата година.

Овој случај стана предмет на работа на СЈО бидејќи убиството на Мартин Нешковски беше дел од прислушуваните разговори што лидерот на СДСМ, сега премиер, Зоран Заев, ги објави во текот на 2015 година.

Од „29. бомба“ што Заев ја објави на 5 мај пред две години, се појавија индиции и сомневања дека тогашното раководство на Министерството за внатрешни работи и вработени во МВР, меѓу кои и Дејан Митровски-Урко, поранешниот личен телохранител на тогашниот премиер Никола Груевски, се обиделе да го сокријат убиството на Нешковски од јавноста.

– Еве уште една вистина дека ни загубен живот нема никаква цена за власта (на ВМРО-ДПМНЕ) и како некој сакаше да ја скрие вистината за Мартин Нешковски – рече Заев при објавувањето на „бомбата“, по што илјадници граѓани излегоа на протест пред Владата и дојдоа во судир со полицијата, која подоцна, до доцна вечерта приведуваше демонстранти по уличките во центарот на Скопје, а упадна и во Градската библиотека „Браќа Миладиновци“.

Денеска е шестгодишнина и од апсењето на лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, во акцијата „Кампања“, уште еден случај за кој СЈО отвори истрага под името „Тортура“. Во овој случај осомничени се седум лица, припадници на полициската едница „Алфа“, меѓу кои и командантот на единицата, Ивица Анчевски-Пуки. Тие се товарат за мачење и друго сурово, нечовечко или понижувачко постапување и казнување. Според СЈО, нечовечкото апсење тие го сториле за да му удоволат на поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков.

Овој случај СЈО го презеде од Основното јавно обвинителство Скопје. Останува неизвесно дали случајот „Тортура“ ќе се најде пред суд, откако вчера истече рокот од 18 месеци, во кој СЈО требаше да поднесе обвиненија за случаите што ги презеде од основните јавни обвинителства.

Инаку, Бошковски за случајот „Кампања“, односно за нелегално финансирање изборна кампања, беше осуден на пет години затвор. Тој ја отслужи казната и излезе од затвор на средината од минатата година.