!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Силен земјотрес на југот на Атлантикот


Вашингтон, 18 август, 2017 - 11:07 (META) 

Земјотрес со магнитуда од 6,7 степени според Рихтеровата скала го погоди југот на Атлантикот, во подрачје околу 790 километри северно од островот Асенсион, соопшти американскиот Геолошки институт.

Непосредно по земјотресот, пацифичкиот центар за предупредување на опасност од цунами не издаде предупредување.

Земјотресот е лоциран на длабочина од околу 19 километри.


Силен земјотрес на Филипини


Манила, 11 август, 2017 - 9:43 (META) 

Земјотрес со јачина од 6,6 степени според Рихтеровата скала го погоди северниот филипински остров Лузон, а потресот се почувствувал и во Манила.

Епицентарот на потресот бил на длабочина од 168 километри, на 47 километри северозападно од Лузон, соопшти Американскиот геолошки завод.

Нема извештаи за евентуални жртви во потресот. Во Манила е наложена евакуација на објектите и на училиштата.
Филипини се наоѓа на геолошки активниот пацифички огнен прстен, поради што земјотресите се чести.


Земјотресот во Кина усмрти 19 лица, а 100 туристи се заробени под одрон


Пекинг, 9 август, 2017 - 10:21 (META) 

Најмалку 19 лица загинаа, а 247 се повредени во земјотресот со јачина од 6,5 степени според Рихтеровата скала, што го погоди планинскиот дел на Сичуан, на југозападот на Кина, соопшти денеска провинциската влада.

Властите, исто така, соопштија дека околу 100 туристи се заробени во одрон што се случил по вчерашниот земјотрес, додека кинеската државна новинска агенција „Синхуа“ јавува дека 31.500 туристи се евакуирани од зоните погодени од земјотресот.

Повеќе од 600 пожарникари и војници се распоредени во погодената област, а Црвениот крст на Кина соопшти дека испратени се експерти за вонредни состојби и волонтери за пружање помош на загрозените жители.

– Земјотресот се случи во текот на ноќта, комуникациските линии и електричната енергија се во прекин, а луѓето секако се во шок и во страв – рече портпаролка на Меѓународниот сојуз на Црвената полумесечина во Кина, Гвенделин Панг, додавајќи дека ќе треба време за да се утврди точниот размер на штетите и бројот на жртвите.

Епицентарот на земјотресот беше на 200 километри северозападно од Гуангјуан, на длабочина од 32 километри.


Се зголемува бројот на загинатите во земјотресот во Кина


Пекинг, 8 август, 2017 - 20:18 (META) 

Бројот на загинатите во земјотресот во Кина би можел да се зголеми и до 100 лица, проценуваат кинеските власти, по информациите дека потресот со интензитет од 6,5 степени според Рихтеровата скала оштетил околу 130.000 куќи во провинцијата Сичуан.

Кинеските медиуми јавуваат дека околу 1.000 лица се повредени во земјотресот чиј епицентар бил на 200 километри северозападно од Гуангјуан, на длабочина од 32 километри.

Кинеската државна новинска агенција јави дека властите ги организирале младите лица во регионот да помогнат во евакуацијата на жителите.


Пет загинати и 60 повредени во земјотресот во Кина


Пекинг, 8 август, 2017 - 18:51 (META) 

Најмалку пет лица загинаа и 60 се повредени според првичниот биланс од земјотресот кој денеска ја погоди југоисточната провинција Сечуан, јавуваат светските агенции.

Кинеските власти јавуваат дека 30 од повредените се во критична состојба и дека бројот на повредените и на загинатите веројатно ќе се зголеми, имајќи предвид дека потресот бил во перфектурата Нгава, која е позната туристичка дестинација.

Американскиот геолошки завод соопшти дека епицентарот на земјотрес со јачина од 6,6 степени по Рихтеровата скала бил 200 километри северозападно од Гуангјуан, во провинција Сечуан, на длабочина од 32 километри.


Силен земјотрес ја погоди Кина


Пекинг, 8 август, 2017 - 16:33 (META) 

Земјотрес со јачина од 6,6 степени по Рихтеровата скала го погоди западниот дел на Кина, соопшти Американскиот геолошки завод.

Епицентарот на земјотресот бил 200 километри северозападно од Гуангјуан, во провинција Сечуан, на длабочина од 32 километри.

Засега нема податоци за евентуални жртви, ниту е причинета материјална штета.


Земјотрес од 5,3 степени кај Бодрум


Бодрум, 8 август, 2017 - 10:57 (META) 

Земјотрес со јачина од 5,3 степени според Рихтерова скала е регистриран кај туристичкото место Бодрум во Југозападна Турција, соопшти американскиот геолошки институт.

Засега нема извештај за евентуална штета или повредени.

Земјотресот е регистриран на околу 15 километри југоисточно од Бодрум.
Ова е трет земјотрес регистриран во таа област во последните 48 часа.

Два умерени земјотреси со јачина од 4,8 степени и 4,2 степени според Рихтеровата скапа вчера го погодија Бодрум.


Скопје се потсетува на жртвите на катастрофалниот земјотрес пред 54 години


Скопје, 26 јули, 2017 - 10:39 (META) 

Со низа настани, денеска Скопје се потсетува на една од најголемите трагедии во неговата историја – катастрофалниот земјотрес од 26 јули 1963 година. На денешен ден пред 54 години Скопје беше разурнато од земјотрес со сила од 9 степени според Меркалиевата скала (магнитуда од 6,1 степени), во кој загинаа 1.070 луѓе, а околу 4.000 беа повредени. Потресот уништи 15.800 живеалишта, а оштети 28.000.

Во рамките на денешното одбележување, од 9 до 17 часот во Домот на хумантирани организации „Даре Џамбаз“ ќе се одржи традиционалната  крводарителска акција на  Црвениот крст на град Скопје.

Во 10 часот на Градските гробишта во Бутел, пред Споменикот на загинатите во катастрофалниот земјотрес, цвеќе ќе положат официјални делегации и претставници на институции.

Со настани организирани од Младинскиот културен центар (МКЦ) – Скопје, Музејот на Град Скопје и од Град Скопје исто така се потсетува на земјотресот.

Мултимедијалниот културен настан што под мотото „МКЦ за Скопје“ го организира Младинскиот културен центар, кој традиционално се одржува на 26 јули, годинава се одржува два дена, односно почна вчера, а завршува денеска.

Во 20 часот во галеријата на МКЦ ќе биде отворена изложба на Димитар Аврамовски-Пандилов, а во 22.30 ќе почне концерт на повеќе музички изведувачи од САД. Истовремено, ќе се одржи и фотографска изложба на Вацлав Шваб, како и готографски инсталации „Јас, ти и градината, фотографии на отворено“ од Ан Д’Гела, Максим Делво, Герт Д’Теје, Алан Брејер.

Во Музеј на Град Скопје во 20 часот ќе биде отворена изложба на фотографии од Матијас Шуман од Дрезден, Германија, а со почеток во 21 часот на плоштад Македонија ќе настапи ревискиот оркестар на „Македонска радио-телевизија“. Скопјани, како и сите добронамерници ќе имаат можност да слушнат голем број македонски композиции кои низ децениите се пееле и се свиреле во Скопје или кои асоцираат на Скопје.


Нов земјотрес регистриран кај Охрид


Охрид, 25 јули, 2017 - 20:52 (META) 

Земјотрес со јачина од 3,1 степен според европската сеизмичка скала вечерва е почувствуван во Охридскиот Регион.

Епицентарот на земјотресот, кој се случи во 19.11 часот, бил на четири километри од Охрид, односно на седум километри од Косел.

Серија земјотреси повеќе од еден месеци го тресат Охридскиот Регион.


Со „Скопје го слави животот“ ќе се одбележат 54 години од катастрофалниот земјотрес


Скопје, 25 јули, 2017 - 11:18 (META) 

Со настани организирани од Младинскиот културен центар (МКЦ) – Скопје, Музејот на Град Скопје и од Град Скопје, утре ќе се одбележат 54 години од катастрофалниот земјотрес што го погоди Скопје на 26 јули 1963 година.

Мултимедијалниот културен настан што под мотото „МКЦ за Скопје“ го организира Младинскиот културен центар, кој традиционално се одржува на 26 јули, годинава се одржува два дена, односно почнува денеска, 25 јули, а ќе заврши утре.

Вечерва во 20 часот почнува книжевна вечер посветена на поетесата Даница Ручигај, а ќе има и проекција на документарните филмови „Поетот живее по смртта“ и „Соновите не заспиваат“.

Утре во 20 часот во галеријата на МКЦ ќе биде отворена изложба на Димитар Аврамовски-Пандилов, а во 22.30 ќе почне концерт на повеќе музички изведувачи од САД. Истовремено, ќе се одржи и фотографска изложба на Вацлав Шваб, како и готографски инсталации „Јас, ти и градината, фотографии на отворено“ од Ан Д’Гела, Максим Делво, Герт Д’Теје, Алан Брејер.

Во Музеј на Град Скопје утре во 20 часот ќе биде отворена изложба на фотографии од Матијас Шуман од Дрезден, Германија, а со почеток во 21 часот ќе настапи ревискиот оркестар на „Македонска радио-телевизија“.