Георгиевски: Злоупотреба на средствата за надомест на штета од земјотресите во Охрид


Охрид, 24 јануари, 2019 - 15:40 (META) 

Комисијата за водење на дисциплинска постапка формирана од страна на в.д градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиески, потврди дека дошло до злоупотреба на средствата наменети за надомест на штета од земјотресите што го зафатија Охрид летото 2017 година.

Административниот работник и претседател на Комисијата за процена и утврдување на висината на штета настаната од природни непогоди, е казнет во висина од 30 проценти од висината на месечната плата. Целокупната документација за овој случај сега е предадена на СВР и Основното Јавно обвинителство од Охрид.

Седумчлената општинска Комисија утврдила дека административниот службеник, вработен во Секторот на ТЛЕР во одделот за Развој на земјоделството, во Општина Охрид, а претседател на Комисијата за процена и утврдување на висината на штета настаната од природни непогоди, несовесно ја извршувал функцијата и придонел за сторени неправилности по однос на исплатата на средствата за надомест на штетите од земјотресите летото 2017.

„Постои основано сомнение и индиции за сторени неправилности по однос на исплатата на средствата за надомест на штетите од земјотресот во 2017 година и презеде соодветни дисциплински мерки спрема раководителот на Комисијата која ја водеше таа постапка. Ценејќи ги сите отежнителни и олеснителни околности, Комисијата утврди престап и со тајно гласање утврди престап и изрекување на дисциплинска мерка во висина на 30 проценти од висината на едномесечниот износ на нето исплатената плата за последниот месец пред извршување на дисциплинскиот прекршок“, рече Георгиески.

Тој додаде дека Комисијата била формирана на почетокот на овој месец, а со записник на Комисијата била одземена целосната документација во врска со исплатата на штетите од земјотресите и под лупа биле ставени сите сомнителни исплати.

„Денеска доставив барање за постапување, до СВР Охрид каде што се наведени сите текови на целокупната постапка, и наоди кои се добиени од дисциплинската комисија, и целиот тој предмет од денеска ќе биде во надлежност на СВР Охрид каде е доставена целата документација. Исто така со одлука на Советот на Општина Охрид, на последната седница на предлог на опозицијата, а ние како позиција тоа го прифативме, ОЈО Охрид е известено со писмо на прецедателката на Советот и во прилог на моето барање за постапување до надлежните органи се сите тие документи“, објасни Георгиески.

Штетите од серијата земјотреси што во 2017 година го погодија Охридскиот регион беа проценети на 58 милиони денари. До општинската Комисија поднесени беа 854 барања за проценка на штети, 802 за индивидуални објекти и 52 за деловни објекти. Исплатата на штетите доцнеше со месеци, а голем број граѓани се’ уште немаат добиено отштата.


Земјотрес во Грција почувствуван во Македонија со три степени


Скопје, 19 ноември, 2018 - 9:04 (META) 

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет (ПМФ) во Скопје соопшти дека во 5.47 часот во Грција се случил земјотрес од 4,2 степени според Рихтер, кој во јужните делови на Македонија имал интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала.


Охриѓани ќе добијат само 15 отсто обесштетување за ланскиот земјотрес


Охрид, 29 октомври, 2018 - 15:43 (META) 

Владата на РМ обезбеди повеќе од шест милиони денари за обесштетување од претрпените штети од јулскиот земјотрес во Охрид од минатата година. Со ова за обесштетување на правните и физичките лица кои пријавиле штети на располагање, општината ќе има 6.451.013 денари кои ќе бидат префрлени на посебна сметка. Со решение на градоначалникот на Општина Охрид, ќе бидат обесштетени 862 објекти од кои 60 се на правни лица, 802 на физички лица.

„Во наредниов период ќе почне исплата на овие средства, според претходно изработениот елаборат од Општинската комисија за проценка на штети. Во зависност на тоа колкави се оштетувањата и каква е преценката така и ќе бидат исплатени средствата“ вели Томе Џамтоски, портпарол на Општина Охрид.

Од општинска комисија за проценка на штети од Охрид потврдуваат дека обесштетување ќе има за сите поднесени 862 барања, но потенцираат дека обесштетувањата ќе бидат во висина од 15 отсто. Исплатата треба да заврши во период од еден месец.

При земјотресот лани, за 15 објекти беше утврдено дека воопшто не се за живеење, додека оштетувања имаше и на неколку јавни објекти, како што беа Основното училиште „Братство и единство“ и една од градинките. Најсилниот земјотрес кој го погоди Охрид беше на 3 јули 2017 година, со јачина од 5,1 степен според Рихтер.


Силен земјотрес ја погоди Грција, издадено е предупредување за цунами


Занте, 26 октомври, 2018 - 9:43 (META) 

Тревога за опасност од цунами е издадена утринава на брегот на Средоземно море по силниот земјотресот од 6,8 степени што го погоди јужниот дел на Грција, соопшти европскиот сеизмолошки центар.

Нивото на морето се менува во близина на Грција и се формира цунами, се наведува во пораката испратена на „Твитер“. Испратено е предупредување луѓето да останат подалеку од плажите.

Земјотресот кој во 01.54 часот по локално време го погоди Јонското Море, со епицентар во морскиот дел на 44 километри југозападно од островот Закинтос, предизвика само материјална штета. Нема информации за жртви и повредени.

Голем дел од островот Закинтос неколку часа бил без електрична енергија, дел од граѓаните ноќта ја поминале на улица, а со одлука на градоначалникот училиштата денеска се затворени.

Во истиот регион следувале и претходеле уше неколку последователни земјотреси со силина од 4,8 до 6 Рихтерови степени.

Најсилниот потрес бил почувствуван и во Македонија, Албанија и Италија.


Земјотрес во Грција го вознемири и југозападот на Македонија


Скопје, 31 август, 2018 - 10:31 (META) 

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала е почуствуван утрово во 9.12 часот во југозападниот дел на Македонија, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Земјотресот имал епицентар на територијата на Грција, а неговата силина била 5,4 степени на Рихтеровата скала.


Земјотрес во Струмица ноќеска


Струмица, 30 август, 2018 - 9:22 (META) 

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје ноќеска во 2.10 часот регистрирала земјотрес во струмичкото подрачје, поточно на 125 километри југоисточно од Скопје.

Рихтеровата магнитуда на земјотресот изнесува 3 степени, а земјотресот од населението во Струмица и околината бил почувствуван со интензитет од 4 степени според Европската макросеизмичка скала, соопшти Сеизмолошката опсерваторија.


Бројот на загинати во земјотресот во Индонезија се искачи на 436


Џакарта, 13 август, 2018 - 10:19 (META) 

Бројот на загинати во земјотресот на индонезискиот остров Ломбок порасна на 436, а причинетата материјална штета се проценува на стотици милиони долари.

Повеќето жртви од земјотресот со магнитуда од 7 степени што го погоди Ломбок на 5 август загинаа во урнати згради, велат надлежните.

Властите на Индонезија наведоа дека во земјотресот се оштетени куќи и други објекти, како и инфраструктура, а дека материјалната штета изнесува најмалку 342 милиони долари.

Околу 350.000 жители на островот Ломбок беа принудени да ги напуштат своите домови.


Скопје со изложба се потсети на акцијашите што помогнаа по земјотресот


Скопје, 27 јули, 2018 - 10:22 (META) 

Во Музејот на град Скопје, во рамките на манифестацијата „Зборува Скопје“ (23-26 јули) со која се одбележа 55-годишнината од катастрофалниот земјотрес, градоначалникот Петре Шилегов ја отвори изложбата „Од братство и единство `63 до Скопје `63“.

– Со денешната изложба на фотографии, архивски материјали и на експонати од младинските работни акции и бригади врз чии плеќи се издигна новото Скопје ја привршуваме серијата настани наречена „Зборува Скопје“ со која оддадовме почит за жртвите од катастрофалниот земјотрес, но и на сите оние што со својата хуманост и солидарност помогнаа во обновата на Скопје. Музејот на Град Скопје преку оваа изложба успеа да ни ја доближи претставата за дадената помош од младинските бригади од сите републики на поранешна Југославија кои со својот волонтерски труд го понесоа најголемиот дел од товарот при расчистувањето на урнатините и изградбата на голем дел од објектите на новото Скопје – истакна Шилегов.

Тој појасни дека младинските акцијашки бригади пристигнале уште во првите денови од катастрофата, а организираната сојузна младинска акција траела сè до крајот на 1963 година, при што тие работат и на подигањето на новите населби.

На изложбата присуствуваа и претставници на акцијашите од многу држави од поранешна Југославија, кои уште во вториот ден по катастрофата во 1963 година дошле да помогнат во расчистувањето на урнатините. Шилегов им додели благодарници.

Присутните граѓани во Музејот на град Скопје вчеравечер можеа да го проследат и поетското читање под мотото „За Скопје кое го сакам“ на Организацијата на жените на град Скопје, како и да ги погледаат филмовите од Кинотеката на Македонија за катастрофалниот земјотрес што го погоди Скопје на 26 јули 1963 година. Во Музејот на современа уметност беше отворена изложба на дела од грчки автори, а во Младинскиот културен центар имаше проекции на серијата „Досие Скопје“ и богата музичка програма.

Традиционално вчера се одржа и крводарителската акција организирана од Црвен крст на град Скопје, а организационен одбор положи цвеќе пред споменикот на загинатите во земјотресот на градските гробишта во Бутел.


Град Скопје ќе додели 2 милиони денари помош за настраданите во пожарот во Грција


Скопје, 26 јули, 2018 - 14:03 (META) 

Советот на Град Скопје, на втората вонредна седница, едногласно ја донесе Одлуката за давање на парична помош на настраданите во катастрофалните пожари во Грција.

Со оваа одлука, како израз на солидарност спрема настраданите во катастрофалните пожари во Грција, Градот Скопје додели помош во износ од два милиони денари, поточно парична помош во износ од милион денари и непарична помош, исто така, во износ од милион денари.

– Денеска е тажен ден за нашиот град. Денеска одбележуваме точно 55 години од катастрофалниот земјотрес кој го погоди Скопје во 1963 година, и се совпадна на овој ден кога ние треба да возвратиме на хуманоста која нашиот град ја доби од целокупната меѓународна заедница. Според последните податоци кои што се достапни во овој момент, загинати се 81 лице, а нанесена е огромна материјална штета – рече градоначалникот Петре Шилегов.

Скопје стана град на солидарност и хуманост по катастрофалниот земјотрес во кој загинаа над илјада луѓе. Веднаш по катастрофата, целиот свет застана зад Скопје. Интерпарламентарната унија упати препорака до сите парламенти и влади да помогнат во обновата на градот. Хуманитарните организации во многу земји собираа и донираа помош за Скопје.


Скопје денеска одбележува 55 години од катастрофалниот земјотрес


Скопје, 26 јули, 2018 - 11:16 (META) 

Скопје денеска одбележува 55 години од катастрофалниот земјотрес што се случи на 26 јули 1963 година. Утринава, група урбани уметници од Центарот за современи уметници точно во 5:17 часот, времето кога се случи земјотресот, реализираа аудио акција на пет различни локации низ градот и ги потсетија скопјани на точното време на трагичниот настан.

„Со оваа аудио акција, урбаните уметници дадоа нивен оригинален придонес во оддавањето почит на жртвите од земјотресот и внесоа нова димензија во одбележувањето на оваа скопска трагедија. Со влегувањето на звукот на сирените во домот на скопјани и будењето на граѓаните во 5:17 часот на најдобар начин кај секој жител на Скопје ќе се вреже сеќавањето на земјотресот, тажните сеќавања за трагедијата кои со тек на времето нема да бледнеат од генерација до генерација, бидејќи секој што ќе го чуе звукот на сирените ќе се потсети на катастрофата од далечната 1963 година и во својата меморија ќе го вреже датумот 26 јули“, се вели во соопштението на Град Скопје.

Во катастрофалниот земјотрес загинаа 1.070 граѓани, а повеќе од 3.000 биле повредени.