!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

„Цивил“ бара политичките партии, кандидатите и институциите да ги почитуваат законите


Скопје, 14 октомври, 2017 - 11:45 (META) 

Невладината организација „Цивил“ упати барање до политичките партии да го почитуваат Изборниот законик, Уставот и законите на Република Македонија, да го почитуваат изборниот молк и да ги сопрат евентуалните планови, ако такви постојат, за изборен поткуп, притисоци и за манипулација на гласачите.

„Бараме од родителите и од наставниот кадар да ги почитуваат децата и да ги остават надвор од политиката. Секој обид да се наруши изборниот молк и да се прекршат законите поврзани со изборниот процес, веднаш да бидат сопрени и санкционирани. Не смее да има толеранција за каков и да е притисок, закана или корупција (купување гласови). Бараме од Државната изборна комисија и ја охрабруваме да ги искористи сите свои законски ингеренции до максимум за да спроведе законит, демократски, фер и слободен изборен процес. Ингеренциите на ДИК се највисоки од сите досегашни состави на оваа институција и таа се наоѓа на врвот на изборниот процес. ДИК не мора да чека приговори и жалби, туку може да дејствува според сопствени наоди и мислење“, велат од невладината.

„Цивил“ ги повика граѓаните да гласаат слободно, според сопственото убедување, а оние кои нема да се најдат на Избирачкиот список, тоа да го пријават. Невладината организација апелираше до медиумите да бидат непристрасни и професионални, да бидат на висина на својата задача и да манифестираат максимална професионална и морална одговорност.


Министерство за финансии: Ќе се почитуваат законите за исплата на платите во јавниот сектор


Скопје, 10 октомври, 2017 - 14:43 (META) 

Министерството за финансии реагира на пишувањата во дел од медиумите, во кои се вели дека нема пари за исплата на минимална плата, и истакнува дека во однос на исплатата на платите во јавниот сектор ќе ги почитува законите и прописите.

„Во однос на минималната плата, исплатите се вршат во согласност со законските решенија и со доставените барања од буџетските корисници.Кај дел од институциите веќе се префрлени средства за минимална плата и тие истата ја исплаќаат во согласност со законот. Би сакале да истакнеме дека законите еднакво важат за сите и тие во целост се почитуваат од страна на Министерството за финансии“, се вели во соопштението на министерството.


Компаниите бараат етички кодекс за работа на цариниците


Скопје, 2 октомври, 2017 - 13:46 (META) 

Стопанските комори во соработка со УСАИД спроведуваат проект „Партнерство за подобра бизнис-регулатива“, со кој на компаниите им се помага полесно да ги имплементираат законите што се однесуваат на нивното работење.

Честите законски измени изминатите години им создваа проблеми при работењето, а покрај тоа компаниите детектирале 60 проблеми при примената на одредени закони, изјави денеска Јадранка Аризанковска, виш советник во Стопанска комора на Македонија.

Покрај проблемите детектирани при примената за Законот за работни односи, даноците, животната средина, компаниите упатиле забелешки и на работењето на царинските работници, па оттука бараат етички кодекс за нив.

– Компаниите детектирале непрофесионален однос кај дел од царинските службеници, односно субјективно и различно толкување на законите. Оттука, бараат етички кодекс за нивната работа. Исто така, во поглед на царината, тие бараат царински олеснувања за малите и средни претпријатија, намалување на глобите доколку се утврдат грешки при царинењето кои некогаш се и од технички карактер – изјави Павлина Димовска, правен советник за регулатива во рамките на УСАИД.


ДДВ да се плаќа по наплатена фактура и помали казни, бараат компаниите


Скопје, 2 октомври, 2017 - 13:28 (META) 

Компаниите детектирале 60 проблеми при примената на одредени закони, а честите измени на регулативата изминатите неколку години им создавале проблеми во работењето, изјави денеска Јадранка Аризанковска, виш советник во Стопанска комора на Македонија.

Стопанска комора, во соработка со другите комори и со помош на УСАИД, го спроведуваат проект „Партнерство за подобра бизнис-регулатива“, за компаниите полесно да ги применат законите што се однесуваат на нивното работење и да предложат измени каде што има проблеми.

Бизнис-заедницата бара данокот на додадена вредност да се плаќа по наплатена, наместо како што е сега, по издадена фактура.

Исто така, бараат измени во Законот за готовинско плаќање, во кој доколку се утврдат неправилности при издавање фискални сметки, според нив, би требало да следува само парична казна, но не и забрана за вршење на дејноста. Овие барања за измени на овој закон веќе се влезени во собраниска процедура.

Во однос на Законот за работни односи, компаниите бараат практиканството да биде посебно регулирано, пред да биде склучен договорот за работа, бараат прецизирање во однос на исплатата на К-15, како и намалување на висината на казните.

– Практичната работа треба да биде посебно регулирана, односно надвор од договорот за работа. Сега како што е регулирано, претставува финансиско оптоварување за компаните, бидејќи постојат специфични индустрии каде што освен плаќањето придонеси има и други давачки –  изјави Павлина Димовска, правен советник за регулатива во рамките на УСАИД.


Мнозинството во Собранието ги отфрли законите предложени од опозицијата


Скопје, 12 септември, 2017 - 21:18 (META) 

Собранието попладнево на 13. седница не ги прифати законот за приватизација и закуп на градежно земјиште во државна сопственост и предложените измени на Законот за водостопанство, предложени од пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Предложениот закон за приватизација и закуп на градежно земјиште во државна сопственост, според предлагачите, требаше да овозможи граѓаните што досега не успеале да си ги приватизираат своите градежни земјишта, сега да го направат тоа. Пратениците од мнозинството се спротивставија на предложеното законско решение, затоа што во него не се предвидува временска рамка во која граѓаните треба да го направат тоа.

Од опозициската ВМРО-ДПМНЕ го обвинија СДСМ дека со одбивањето на законот ги ставаат партиските интереси пред тие на граѓаните. Координаторот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, од говорницата изрази чудење што пратениците од ДУИ сега не го поддржуваат законот, иако додека биле во парламентарно мнозинство со ВМРО-ДПМНЕ неколкупати го гласале законот.

Васко Ковачевски од СДСМ рече дека неприфатливо е законско решение во кое не се дадени временски рокови и дека владата подготвува решение за овој проблем.

Со 49 гласа „против“ и 29 „за“ беа отфрлени на прво читање предложените измени на Законот за водостопанство.

Со измените, предложен од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, се бараше АД „Водостопанство“ да не ги презема системите за наводнување кои се на опфат помалку од 50 хектари и кои земјоделците сами, на сопствено земјиште и со сопствени средства, ги изградиле.

Од СДСМ истакнаа дека предложеното решение со ништо не придонесува земјоделците да добиваат повеќе вода за наводнување и дека со нив се задоволат интересите само на мала група земјоделци. Од владејачката пратија истакнаа дека во земјава има многу системи за наводнување што не се регулирани, односно околу 50.000 хактари и дека водостопанските претпријатија покриваат 30.000 хектари.


Димовски: Ќе ги поддржиме законите поднесени од СДСМ по скратена постапка


Скопје, 7 септември, 2017 - 17:15 (META) 

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и на Коалицијата за подобра Македонија имаат намера да гласаат позитивно за трите закони по скратена постапка што се поднесени од СДСМ, но бараме политички начин да извршиме притисок врз СДСМ тие да гласаат за трите закони што ги поднесоа ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, рече денеска на прес-конференција координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски.

Тој додаде дека законите поднесени од ВМРО-ДПМНЕ се за зголемување на платата во јавниот сектор, за обезбедување ваучери за набавка на компјутери и компјутерска опрема за студентите, како и за намалување на трошоците и на каматите во постапките за извршување преку извршителите и нотарите.

Според Димовски, на денешната Комисија за европски прашања по однос на Законот за употреба на јазиците им било оневозможено гласање, со тоа што претседателот на Комисијата, Артан Груби, не дозволил да се гласа поединечно за законот.

– Нашиот став останува ист – дека законот за употреба на јазиците е надвор од Уставот, не е во рамки на Охридскиот договор и е дискриминирачки спрема македонскиот јазик, но и спрема јазиците на турската, бошњачката, српската, ромската и на влашката заедница во Република Македонија – додаде Димовски.


Заврши расправата за огласот за нов јавен обвинител, ќе се гласа друг ден


Скопје, 6 септември, 2017 - 17:48 (META) 

Собранието попладнево ја заврши расправата по предлогот за распишување оглас за именување нов државен јавен обвинител, откако и последниот пратеник од вкупно 24 пријавени за дискусии го кажа својот став околу ова прашање.

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, по говорот на Нола Исајлоска-Старова, констатираше дека е исцрпена листата на пријавени за збор и ја прекина седницата, а за тоа кога ќе продолжи и кога ќе се гласа по оваа точка, рече дека ќе информира дополнително.

Спикерот апелираше до комисиите кои расправаат за седумте предлог-закони, меѓу кои се трите социјални закони на Владата – за минимална плата, за стечајците и за укинување на радиодифузната такса, а кои се први точки на дневен ред на оваа седницата, да известат до каде се со работата.

Инаку, на дводневната расправа по предлогот за распишување оглас за нов државен јавен обвинител, главно дискутираа пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, кои бараа оваа точка да биде повлечена од дневниот ред и расправата да продолжи по локалните избори.

Пратениците на опозицијата ја обвинија власта за арогантно однесување и за манифеситирање самоволие бидејќи со постапката за избор на јавен обвинител во период кога се распишани локални избори, се крши членот 8-а од Изборниот законик.

Пратеничката на СДСМ, Фросина Ташевска-Ременски, реплицирајќи на говорот на Димитар Стевананџија од ВМРО-ДПМНЕ, рече дека тој и неговите колеги не дискутираат по точката на дневен ред, туку ги повторуваат изјавите на лидерот на партијата, Никола Груевски, од вчера, но дека „никој не паѓа во несвест“, алудирајќи на момчето кое вчера за момент се онесвести на прес-конфренцијата на Груевски.


Димовски: Нема да бидеме лицемерни како СДСМ, ќе гласаме за трите социјални закони


Скопје, 6 септември, 2017 - 14:55 (META) 

Координаторот на една од пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, денеска на прес-конференција во Собранието ги обвини пратениците на СДСМ за лицемерност и за глумење конструктивност бидејќи на вчерашната седница на Комисијата за финансирање и буџет гласале против законот за издавање ваучери на студентите за набавка на компјутери, што го предложи опозициската партија.

Димовски додаде дека имало најави дека СДСМ ќе гласа против и за другите два закони што ги предложи ВМРО-ДПМНЕ во скаретна постапка, односно за законот за извршување и законот за зголемување на платата на полицијата, војската и на другите државни и јавни службеници за 5 отсто.

– Тоа значи дека Социјалдемократскиот сојуз ја продолжува тенденцијата на монополско однесување во Собрамието и потврува дека парламентот е на тенкото мнозинство од 62 пратеници, а не е парламент на 120 пратеници избрани од сите граѓани на Република Македонија – изјави Димовски.

Тој истакна дека без разлика на ставот на СДСМ за законите предложени од опозицијата, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ќе го потврдат конструктивниот однос и ќе гласаат за законите за минимална плата, за стечајците и за укинување на радиодифузната такса, што ги предложи Владата.

– Со тоа граѓаните уште повеќе ќе го видат лицемерниот однос на СДСМ кон потребите на граѓаните – нагласи Димовски.


Жонглирања со дневниот ред и барања за конструктивност во Собранието


Скопје, 4 септември, 2017 - 13:35 (META) 

Собраниското мнозинство денеска не го поддржа предлогот на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, одлучувањето за распишување оглас за нов државен јавен обвинител да биде отстрането од дневниот ред на 12. седница бидејќи, според пратениците на опозициската партија, се коси со Изборниот законик.

Мнозинството гласаше и против предлогот на Илија Димовски од дневен ред да биде отстранет и изборот на потпретседатели на Собранието, бидејќи опозицијата е против решението да има пет потпретседатели.

– Според Изборниот законик, не треба да има именувања и разрешувања на високи државни функционери за време на избори. Ваквата измена на Изборниот законик беше донесена на барање на СДСМ и ние, како Собрание, треба да ја почитуваме за да може овој предизборен период да биде оценет како фер и демократски. Предлагам точката 15 да се симне од дневен ред и да биде на дневен ред по изборите – рече Милошоски, за чиј предлог гласаа 39 пратеници, а 62 беа против.

По ова неколкумина пратеници на ВМРО-ДПМНЕ се јавија за збор и бараа промена на дневниот ред, односно законите чиј предлагач е опозцијата да добијат приоритет, а распишувањето на огласот за нов државен јавен обвинител и изборот на потпретседатели да бидат последни точки на дневен ред.

Пратениците од мнозинството не ги прифатија ваквите барања и го усвоија предложениот дневен ред.

Претходно Собранието ги усвои предлозите на владејачката коалиција законите за минимална плата, за стечајците и за укинување на радиодифузната такса да бидат донесени во скратена постапка. Мнозинството го поддржа и предлогот по скратена постапка да бидат донесени и законот за зголемување на платата на полицајците, војниците, наставниците и на вработените во јавни претпријатија и фондови за пет отсто, законот за извршување и за доделување на ваучери за студентите за набавка на компјутери.

Димовски истакна дека ако власта сака опозицијата да биде конструктвина, тогаш парламентарното мнозинство треба да покаже двојно поголема конструктивност.

Процедурата за шесте закони, кои се и први на дневниот ред на 12. седница, продолжува во матичните комисии, по што се враќаат на расправа и на одлучување на пленарна седница.

Претседателот на Собранието, Талат Џафери по двочасовна расправа даде пауза до 15 часот.


ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ со игнорантскиот однос во Собранието сака да спроведе самоволие


Скопје, 2 септември, 2017 - 13:18 (META) 

СДСМ нема што повеќе да зборува за конструктивност на опозицијата бидејќи со нивниот игнорантски однос, неконструктивност и самобендисаност, единствено што сакаат да спроведуваат во Собранието е самоволие, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ во соопштението на СДСМ.

„ВМРО-ДПМНЕ за сето ова време, додека е опозиција, покажа максимална вклученост и иницијативност и даде до знаење дека сака да работи за подобро на граѓаните, а не да води политика на теснопартиски интереси во Собранието. Смешно е кога СДСМ се обидува да ја објасни итноста и брзањето за поднесените закони кога имаа доволно време да ги поднесат и преку дебата по редовна постапка досега ќе беа донесени. Сега им се брза со трите поднесени закони во Собранието бидејќи се ближат локалните избори, а немаат изработено ништо и повторно се користат со манипулациите и со тактиките што се препознатливи за СДСМ, додека ВМРО -ДПМНЕ поднесе низа закони кои доколку СДСМ имаше слух за потребите на граѓаните и дадеше поддршка, досега ќе беа изгласани и донесени“, се вели во партиското соопштение.

Од опозициската партија велат дека пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, откако се опозиција, во Собранието на Република Македонија имаат поднесено низа законски решенија што произлегуваат од реалните потреби на граѓаните, но дека пратениците на СДСМ не нашле сила и храброст да покаже конструктивност.