!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

НСДП: Идеите за лидерска средба се неприфатливи и непотребни


Скопје, 25 април, 2017 - 13:55 (META) 

Пласирање на идеите за одржување лидерска средба, како начин за деблокада на институциите на системот и за излез од политичката криза, е неприфатливо и непотребно затоа што седнувањето на маса со криминалци ќе значи враќање на состојбите во државата од пред две години, дури и пoлошо од тоа, велат од НСДП.

Од партијата посочуваат дека смислата и целта на политичките преговори што се одвиваа во Пржино беше излезот од политичката криза да го дадат предвремени парламентарни избори и дека тоа е постигнато.

„Тоа што резултатите не му се допаѓаат на Никола Груевски е негов личен проблем и не може да биде проблем на целата држава. Од перспектива на демократските вредности и уставните норми, ситуацијата е јасна, формирано е ново и легитимно парламентарно мнозинство, кое треба да биде преточно во извршна власт. Оваа ситуација не може и не смее да биде предмет на какви било преговори, затоа што на тој начин ќе се доведе во прашање и волјата на мнозинство граѓани што значи дополнителен удар врз деморкатските темели и вредности“, стои во соопштението од партијата.

Оттаму додаваат дека во ситуацијата разбирливо е однесувањето на Никола Груевски, но „неразбирливо е зошто Али Ахмети толку себично изминативе четири месеци се обидува да му помогне на својот довчерашен коалициски партнер кога токму албанскиот електорат го казни за дружбата со него“.

„Однесувањето на лидерот на ДУИ и неговото барање за лидерска средба, дополнително е неразбирливо во ситуација кога меѓународната заедница тежиштето на излезот од политичката ситуација го става кај нас, кај внатрешните политички фактори и нашата лична политичка одговорност за идинината на државата… Незрело и политички интенционално би било префрлање на политичкото тежиште од Собранието на нова лидерска средба“, нагласуваат од НСДП.


Ахмети – Тимоние: ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ без одложување да најдат решение за кризата


Тетово, 20 април, 2017 - 15:57 (META) 

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, денеска во Тетово имал средба со амбасадорот на Франција во земјава, Кристијан Тимоние, на која, како што соопштуваат од партијата, било разговарано за политичката ситуација во Македонија, геополитичкитe околности и за можности за решавање на политичката и институционална криза.

Ахмети на средбата ги образложил „сите конструктивни чекори што ДУИ ги презела за излез од кризата, а во согланост со очекувањата на граѓаните и на меѓународната заедница“.

– ДУИ, како победничка партија на Албанците, даде поддршка на реформското парламентарно мнозинство за да се формира нова влада, која ќе ја спроведува агендата и однапред утврдената програма од страна на меѓународната заедница преку строго спроведување на реформите во судството, заокружување на Охридскиот рамковен договор и на евроатлантските интеграции – рекол Ахмети на средбата.

Тој го информирал Тимоние дека ДУИ продолжила со дополнителни напори за решавање на кризата и дека ги поканил двете македонски политички партии да се вклучат без одложување во наоѓањето решение заради остварување мир, стабилност и безбедност на граѓаните.

– Секое доцнење претставува можност за противниците на нашиот пат кон интеграцијата во НАТО и во Европската Унија да го прошират своето влијание и да го продлабочат јазот помеѓу граѓаните на нашата земја – нагласил Ахмети на средбата со Тимоние.


Шилегов: Во 2006 година власта ја добивте мирно и за два часа


Скопје, 18 април, 2017 - 18:04 (META) 

По велигденскиот одмор од пет дена, пратениците во Собранието денеска се вратија да ја продолжат конститутивната седница по 13. пат. Точки на дневен ред веќе трета недела се изборот на членови и на претседател на Комисијата за избори и за именувања, како и изборот на претседател на Собранието.

Како и во изминатите 12 продолженија, пратениците дискутираа за сè освен за точките од дневниот ред. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ меѓусебно имаа реплики и контрареплики – најчесто напишани – кои ги читаа на собраниската говорница, додека пратениците на СДСМ, ДУИ и на Беса се јавуваа само со процедурални забелешки.

Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ рече дека проблемот не е во насловот на платформата на албанските партии туку дека е во тоа што со тој документ се бара повторно преговарање за Охридскиот мировен рамковен договор во кој прецизно е дефинирана употребата на албанскиот јазик во Македонија.

Петре Шилегов од СДСМ преку процедурална забелешка рече дека ВМРО-ДПМНЕ се преставуваат како најголеми борци за Македонија, а всушност сакаат да се спасат од криминалното владеење.

– Всушност, вие сте најголемите борци против Македонија и македонштината. Вие сте структура која поддржува човек што го урниса уставниот поредок на Македонија. Полни ви се устите со Македонија. Да ја сакавте толку, немаше толку немилосрдно да ја пљачкате без усул. Да бевте малку патриоти, ќе имавте визија за нејзината иднина. Вие имате една единствена цел, а тоа е како себе да се спасите од криминалното владеење во изминатите 10 години. Не е страшно по 10 години да замините во опозиција и не е страшно да осетите како е да има владеење на правото. Престанете со лаги и со манипулации. За вас е нормално да се крши Уставот, а нас нè обвинувате дека го кршиме Уставот. Во 2006 година мирното предавање на власта го добивте за два часа. Што се замислувате дека сте вие? Вие сте срам за Македонија – рече Шилегов.

На ова, со процедурална забелешка се јави пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Муковски, кој рече дека пратениците на СДСМ треба да се осмелат да излезат и да кажат дека ја прифатиле платформата, па со неа да излезат на избори.

Најстариот пратеник во Собранието, Бранко Маноиловски од ДУИ, ги повика сите да работат во корист на Македонија и порача дека одолжувањето на процесите не е добро за никого.

Претседавачот со конститутивната седница, поранешниот собраниски спикер, Трајко Вељаноски, како и досега, точно во 18 часот ја прекина седницата и го закажа нејзиното продолжение за утре во 11 часот.


Во штабот на ДУИ, македонското знаме го пречека Билт поттурнато во заднината


Тетово, 18 април, 2017 - 16:40 (META) 

Поранешниот премиер и шеф на шведската дипломатија, Карл Билт, кој денеска има серија средби со политички лидери во Македонија, веројатно ненамерно, сакајќи да твитне фотографија дека пристигнал во штабот на ДУИ во Мала Речица во Тетово, илустрираше каде ДУИ го држи македонското знаме.

На подиумот кој е во рамките на салата за средби ги има сите други знамиња – на ЕУ, на САД, албанското, на ДУИ, па и косовското – само македонското срамежливо ѕирка од заднината.

На прашањето на „Мета“ зошто македонскот знаме е поставено таму, порптаролот на ДУИ, Бујар Османи, одговори со контрапрашање: „Како мислите зошто е поставено?“.

На дополнителното прашање за појаснување „зошто е поставено во ќош, зад сите други знамиња“, Османи одговори кусо и двосмислено „останало“.


Ахмети: Во моментов не гледам светло на крајот на тунелот


Тетово, 10 април, 2017 - 18:44 (META) 

Централното претседателство на ДУИ денеска одржа кратка средба во Мала Речица по што лидерот на ДУИ, Али Ахмети, истакна дека не гледа светло на крајот од тунелот, пренесе „А1 он“.

– Максимално се трудиме да ја решиме кризата, но не зависи само од нас, туку од сите партии. Некои од партиите ги блокираат државните институции. Во моментов не гледам светло на крајот од тунелот, но се надевам дека сите партии ќе дадат свој придонес да излеземе од кризата – рече Ахмети.

Во одговор на прашање за моменталниот однос на Никола Груевски и на ВМРО-ДПМНЕ кон другите партии, тој кажа дека заканувања и уцени нема да ја решат кризата. Ахмети нагласи дека острата реторика не ѝ е потребна на Македонија, туку ѝ е потребен разумен компромис.

На прашање дали ќе ги повлекуваат министрите од техничката влада, Ахмети кажа дека не гледа причина за тоа, бидејќи и онака таа влада е во оставка.

– Во моментов сме сконцентрирани да избереме претседател на Собранието – рече Ахмети.


Арифи: Нови избори не се решение за кризата, туку избор на нов спикер и на влада


Тетово, 10 април, 2017 - 16:07 (META) 

Градоначалничката на општина Тетово и потпретседателка на ДУИ, Теута Арифи, и денеска го повтори ставот на нејзината партија дека е потребно што поскоро парламентарното мнозинство да формира влада. Нови избори, според неа, не се решение на кризата, туку треба да се изберe претседател на Собрание и државата да почне да функционира нормално.

Таа додаде дека секој има право да протестира и посочи дека ДУИ како партијата протестирала во 2006 година поради прекршуавње на принципот победник со победник, но не ги блокирала институциите.

– Принципите на демократијата се тие – мнозинството да формира влада, да избере претседател на Собрание и државата да профункционира како што треба, додека секој, нормално во рамките на своите активности, има право да ги врши своите политички активности. Да потсетам само на моментот од 2006 година бидејќи гледам дека често се споменува како модел. Тогаш ДУИ 18 до 19 месеци протестираше поради тогашната политичка одлука, но институциите беа формирани, како и сè друго, а ние подоцна го искористивме нашето демократско право да го реализираме како што сметавме ние – изјави Арифи.

Таа рече дека поминати се сите рокови да се организираат локалните избори во мај.

– Мај е веќе надминат како можност кога може да се организираат локални избори. Нормално дека е потребно во Собранието да се реши како ќе се продолжи понатаму, но, најпрвин токму Собранието треба да се формира и треба да се прекине тенденцијата за навлегување уште подлабоко во оваа криза – изјави Арифи.

Арифи изјавата за политичката состојба во Македонија ја даде на пуштањето во употреба на реконструираниот парк во близина на автобуската станица во Тетово.


Меџити нема да се кандидира за градоначалник на Чаир


Скопје, 7 април, 2017 - 14:34 (META) 

„Одлучив да не се кандидирам на наредните локални избори за градоначалник на Општина Чаир. По три мандати и по 12 години, дојдено е време да се остави простор и можност на помладите генерации од нашата политичка структура за да го дадат нивниот придонес заснован на знаење, способност и на одговорност“, вели градоначалникот на Чаир, Изет Меџити, на својот фејсбук-профил.

„За мене беше чест што напишав историја како прв градоначалник на општина со албанско мнозинство во Скопје, што произлезе како обврска од Охридскиот договор. Но, сега е време да се повлечам и со сето искуство и знаење низ овие години, да застанам како најверен војник на следниот градоначалник на општината од редовите на Демократската унија за интеграција. За 12 години, односно три последователни мандати, заеднички се соочивме со секојдневните проблеми, почнувајќи од инфраструктурата и од амбиентот, па сè до блокади и до политички притисоци, протести кои одвреме-навреме можеа да предизвикаат тешки последици за нашето општество“, вели Меџити.

Меџити во напишаното му се заблагодарува на лидерот на ДУИ, Али Ахмети, воените структури на ОНА во Скопје, на политичките структури на ДУИ, од локалните совети па сè до генералното раководство на партијата, како и на секој гласач поединечно.


Вработените во „Југохром“ бараат средба со Ахмети


Тетово, 7 април, 2017 - 11:39 (META) 

Вработените во „Југохром Алзар“ бараат средба со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, за да се разгледа можноста за фабриката во Јегуновце да почне повторно да работи.

Во нивниот допис до Ахмети се вели дека средбата ја бараат од две причини.

„Цврста определба од сопственикот на компанијата дека ќе инвестира во системот за отпрашување и во поставување филтри, што би се реализирало до 70 проценти до крајот на годината, а целосно би се завршило до март 2018 година. Ова би се реализирало доколку се одобри повторното почнување со работа на компанијата, бидејќи и покрај работењето во летен период, загадувањето е минимално, што е докажано. Компанијата би работела сè додека загадувањето е во дозволените граници, односно до доаѓање на зимскиот период кога загадувањето од повеќе причини е зголемено“, се вели во дописот на „Југохром“.

Оттаму потсетуваат дека синдикатот на компанијата минатиот период повеќепати протестираше и бараше средби со претставници од Владата за да се реши нивниот проблем.


Деветто продолжение на конститутивната седница на Собранието


Скопје, 6 април, 2017 - 10:14 (META) 

Пратениците денеска во 11 часот по деветти пат ќе ја продолжат конститутивната седница на Собранието, која претседавачот Трајко Вељаноски ја прекина вчера во 18 часот иако пратениците од СДСМ бараа таа да продолжи цела ноќ.

Тие на вчерашната седница го обвинија Вељаноски дека го прекршува деловникот и побараа да го напушти столчето на што тој одговори дека „не е Дедо Мраз да исполнува желби“.

Вчера речиси сите пратеници на СДСМ и на коалицијата ја напуштија седницата затоа што, како што кажаа, таму се говори за сè освен за точките на дневен ред, односно за изборот на членови и на претседател на Комисијата за избори и за именувања.

Лидерите на СДСМ и на ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети, имаа средба во Собранието на која, како што велат од партиите, се разговарало за решение да се надмине блокадата во Собранието.

– Денешната средба беше во насока на наоѓање решение за да се надмине блокадата на Собранието, а тоа да биде на начин кој го бараат граѓаните од нас. Нема ништо чудно и тајно, туку нормални контакти помеѓу двајца лидери – изјави Артан Груби, шефот на кабинет на Али Ахмети во емисијата „Топ-тема“.

Пратеникот на СДСМ, Дамјан Манчевски, исто така потврди дека се разговарало за следните чекори во Собранието.

– Ние не бараме од Ахмети ништо. Ние бараме седницата во Собранието да се одвива во согласност со деловникот – изјави Манчевски.


Сите додавки на Македонија, кој ги користи и кој ги форсира?


Скопје, 1 април, 2017 - 16:17 (META) 

„Унитарна“, „федерална“, „кантонална“, „заедничка“, „единствена“, „конфедерална“, „мултиетничка“. Ова се термините и придавките што доминираат во наративот на политичките партии за Македонија во предизборниот и постизборниот период и во текот на политичката криза што произлезе од преговорите меѓу парламентарните партии за состав на нова влада.

Најголем дел од овие термини, сите политички партии, нивните лидери и претставници еднакво ги користат во своите јавни настапи, интервјуа, партиски соопштенија, но секој од различен аспект, интерес и потреба.

Унитарна

Овој термин го користат и ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ и ДУИ. Трите партии, ако се суди според ставовите и изјавите на нивните претставници, немаат никакви разлики околу тоа дека Македонија треба да остане унитарна држава.

Никола Груевски во мегаинтервјуто за интернет-изданието на неделникот „Република“: „Мојот став и ставот на ВМРО не е против Албанците, туку во правец на зачувување на целовитоста и унитарноста на државата“.

Петре Шилегов, пратеник на СДСМ: „Има програма на новата реформска влада за унитарна Македонија, во која ќе владее правото, ќе се почитуваат сите граѓани, ќе живеат квалитетно сите граѓани, а Македонија ќе напредува кон ЕУ и кон НАТО“.

Артан Груби, пратеник на ДУИ: „Сите точки од декларацијата се од програмите на партиите на Албанците и таа на ниеден начин не задира во унитарноста на државата“.

Федерална, федерализација

Овој термин најмногу го користи ВМРО-ДПМНЕ за да ги заплаши граѓаните и да го обвини СДСМ дека неговата политика заедно со платформата на албаските партии води кон федерализација. СДСМ и ДУИ јавно се декларираат против федерализација.

„Иднината на Република Македонија е сериозно загрозена од елементите содржани во тиранската платформа, кои водат кон редефинирање на Македонија и нејзино претворање од унитарна и мултиетничка држава, во бинационална држава со тенденција за федерализација“, цитат од едно од многуте соопштенија на ВМРО-ДПМНЕ.

Кантонална, кантонизација

Како и „федерализација“, така и овој термин е катадневно присутен во изјавите и во соопштенијата од ВМРО-ДПМНЕ.

СДСМ и ДУИ јавно се декларираа против каква било кантонизација.

„ВМРО-ДПМНЕ нема да прифати и нема да дозволи кантонизација и редефинирање на државата под било какви услови или било какви околности“, е четвртата точка од прогласот на ВМРО-ДПМНЕ, што Груевски го објави за време на протестите пред Државната изборна комисија (ДИК) на 17 декември 2016 година.

„Лагите на обвинетиот Груевски за наводни редефинирања, федерализации и кантонизации на државата се последица на стравот од соочување со правдата која доаѓа“, се вели во соопштение на СДСМ.

„ДУИ не се залага за кантонизација, за бинационалност или поделба на државата. Политичката декларација е направена во Скопје и таа е за европска Македонија за сите граѓани“, вели Артан Груби.

Заедничка

Овој термин го „брендираше“ граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“, која повеќе од еден месец протестира против платформата на албанските партии за унитарна држава, а против кантонизација и федерализација.

Единствена

Најчесто го користат ВМРО-ДПМНЕ и „За заедничка Македонија“, во пакет со терминот „унитарна“ Македонија.

Трите најголеми партии, ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ и ДУИ, како и по прашањето по унитарноста, така се единствени и за „единствена Македонија“.

Конфедерална

Овој термин исклучиво го користи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во контекст дека политиките на СДСМ и на платформата на албанските партии на крајот водат кон конфедерација.

„Ние немаме ништо против зголемување на правата на етничките заедници, вклучувајќи го и јазикот на Албанците во општините каде што се повеќе од 20 отсто. Но, имавме сериозни забелешки во однос на елементите што Македонија би ја редефинирале од мултиетничка во бинационална држава, која би се претворила во конфедерација“, вели Груевски за хрватскиот весник „Вечерњи лист“.

Мултиетничка

Терминот најмногу го користат претставниците на ВМРО-ДПМНЕ и водачите на протестите „За заедничка Македонија“. Секогаш оди заедно со термините „унитарна“ и „заедничка“.

ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ и ДУИ, немаат разлики околу концептот што го означува овој термин.