!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Беса: Да престане политизацијата на научно-образовните институции


Скопје, 11 август, 2017 - 14:39 (META) 

Движењето Беса денеска ги обвини владините партнери за политизација на научно-образовните институции, повикувајќи се на одлуката Институтот за духовно и културно наследство да го води кадар на Движењето за реформи на ДПА (ДР-ДПА).

Од Беса прашуваат ако на ваков начин се делат научно-образовните институции, на кој разгранок на СДСМ, ДУИ и на ДР-ДПА му паднала ждрепката да раководи со Македонската академија на науките и уметностите, со Универзитетот „Св. Кирил и Методи, со Универзитетот во Тетово, Универзитетот „Мајка Тереза“, со Институтот за македонски јазик, со Институтот за фолклор „Марко Цепенков“, со Институтот за македонска книжевност и со Институтот за социолошки, правни и политички прашања.

„Движењето БЕСА ја осудува оваа екстремна политизација на научно-образовните институции, квалификувајќи ја како реприза на поранешните сцени во Македонија, а, за жал, дел од оваа игра сега е и ДР-ДПА, која до вчера ја обвинуваше ДУИ за политизација на научно-образовните институции. Ние сега се убедивме дека старата изрека „ако сакаш да го спознаеш вистинското лице на некој, дај му власт“, денес најдобро ја отсликува оваа партија, а и воопшто оваа влада“, стои во соопштението на Беса.


ДУИ очекува дека по локалните избори ќе раководи со општините во кои и сега е на власт


Скопје, 22 јули, 2017 - 17:28 (META) 

Очекуваме дека кадрите на ДУИ и по локалните избори ќе раководат со општините во кои и денес се власт, изјави денеска во Собранието, Реџаил Исмаили од ДУИ.

Тој додаде дека во партијата ги направиле сите неопходни подготовки за локалните избори во октомври.

Исмаили очекува претседателот на Собранието, Талат Џафери, да ги распише изборите на 6 август за тие да се одржат на 15 октомври.

Од Движењето Беса и од Алијансата за Албанците исто така сметаат дека изборите треба да бидат одржани во октомври и дека нема причина за нивно одложување.

Џафери најави дека локалните избори ќе бидат распишани на 6 август, кога е краен рок, за да почнат да течат подготовките.


Советот за етика го осуди попречувањето на екипата на ТВ „Шења“


Скопје, 20 јули, 2017 - 11:10 (META) 

Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) го осудува последниот случај кога екипа на ТВ „Шења“ била попречена во известување за комунални проблеми во општина Чаир од симпатизери на ДУИ и повикува да се преземат неопходните мерки за расчистување на ваквите случувања.

„Новинарите мора да бидат ослободени од какви било закани и притисоци, а државата, во согласност со член 10 од Европската конвенција за човекови права, е одговорна за преземање на сите активни мерки за да се создаде и да се одржува поволна клима за слобода на изразување. Потсетуваме дека ваквата одговорност произлегува и од препораките на Комитетот на министри на Советот на Европа околу заштитата на новинарството и безбедноста на новинарите и другите медиумски актери“, порачува СЕММ.


Средба на албанските партии во Собранието, Беса повторно бојкотира


Скопје, 19 јули, 2017 - 12:28 (META) 

Албанските парламентарни политички партии денеска во 14 часот, на покана на Весел Мемеди од НДП, ќе одржат средба во Собранието, на која ќе присуствуваат и претставници на ДПА иако таа партија не е потписничка на декларацијата на албанските политички партии. Наспроти тоа, средбата повторно ќе ја бојкотира Движењето Беса.

„Во согласност со Декларацијата на албанските политички партии донесена на 7 јануари оваа година и обврските што произлегуваат за одржување на редовни состаноци на тркалезна маса на албанските парламентарни партии за заеднички да го набљудуваат текот на имплементацијата на декларацијата, имам чест да ве повикам на следниот состанок на претседателите на парламентарните албански партии, која ќе се одржи во просториите на Собранието на Република Македонија во 14 часот“, се вели во поканата на Мемеди.

Од Движењето Беса велат дека се отворени за комуникација со албанските партии, но дека бараат од Али Ахмети да објасни кои точки од декларацијата се вметнати во владината програма.

„Наместо покана, Али Ахмети мора прво да одговори што се случи со декларацијата на албанските партии? Кои точки од тој документ беа вклучени во програмата на Владата? Значи, Али Ахмети, пред да нè кани преку своите „сателити“, мора прво да даде објаснување зошто дури и во пресрет на 100 дена од формирањето на оваа влада нема закон за албанскиот јазик“, велат од Беса.

На претходната средба, која се одржа на 28 јуни во хотелот „Александар палас“, лидерот на ДУИ, Али Ахмети, изјави дека повеќето барања на албанските политички партии се вклучени во владината програма.

– Ги споредивме програмите на албанските политички партии и констатиравме дека дел од тие програмски определби веќе се вклучени во програмата на новата влада. Останува вo иднина овие средби да продолжат да се одржуваат – изјави тогаш Ахмети.


Албанските политички партии утре ќе имаат средба во Собрание


Скопје, 18 јули, 2017 - 12:37 (META) 

Албанските политички партии утре во 14 часот во Собрание ќе одржат средба на покана на Весел Мемеди од НДП. Движењето Беса и ДПА сè уште немаат официјално одговорено на поканата.

„Во согласност со Декларацијата на албанските политички партии донесенa на 7 јануари оваа година и обврските што произлегуваат за одржување на редовни состаноци на тркалезна маса на албанските парламентарни партии за заеднички да го наблудуваат текот на имплементацијата на декларацијата, имам чест да ве повикам на следниот состанок на претседателите на парламентарните албански партии, која ќе се одржи во просториите на Собранието на Република Македонија во 14 часот“, се вели во соопштението.

На претходната средба, одржана на 28 јуни во хотелот „Александар палас“, првпат присуствуваше и ДПА, а Беса ја одби поканата.

По средбата, лидерот на ДУИ, Али Ахмети, изјави дека повеќето барања на албанските политички партии се вклучени во владината програма.

– Ги споредивме програмите на албанските политички партии и констатиравме дека дел од тие програмски определби веќе се вклучени во програмата на новата влада. Останува вo иднина овие средби да продолжат да се одржуваат – изјави Али Ахмети.


Сите наши деловнички блокади: Четирите екстремни случаи на македонски филибастер


Скопје, 7 јули, 2017 - 12:02 (META) 

Пратениците на коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ вчера формираа 10 пратенички групи, потег кој се толкува како подготовка и најава на опозицијата за блокирање на реформските закони преку т.н. тактика филибастеринг, која не е непознаница за македонската парламентарна демократија.

Филибастерингот (терминот доаѓа од холандскиот збор за пират) досега повеќепати бил применуван во македонскиот законодавен дом, претежно од пратениците на опозицијата, за одолжување на собраниските расправи, за да се спречи или да се „растегнува“ носењето на некој закон или одлука. Во три случаи, користењето на оваа тактика одеше во екстреми, а двапати заврши со насилства во Собранието, од кои последните, кои се случија на 27 април годинава, беа најтешки.

Инаку, куриозитет е што во најекстремните случаи на филибастеринг во Собранието, централна фигура бил актуелниот спикер, Талат Џафери, било тој да бил филибастерот или личноста заради која одредена пратеничка група вршела филибастеринг.

Досега во Собранието имаше четири екстремни случаи на филибастеринг:

  • Талат Џафери против Законот за бранители – Талат Џафери заедно со пратениците на ДУИ во 2012 година 40 дена го блокираше носењето на Законот за бранителите. Џафери со читање поезија и со молчење ја блокираше работата на Комисијата за труд и социјална политика;
  • СДСМ против носењето на буџетот за 2013 година – Пратеничката група на СДСМ, тогаш во опозиција, во 2012 година со поднесување на повеќе од 1.000 амандмани се обиде да ги блокира телата на Собранието за да го спречи носењето на државниот буџет за 2013 година. Ова епизода во македонскиот парламент заврши на 24 декември 2012 година, со исфрлање на пратениците од СДСМ и на новинарите од Собранието. Овој настан е познат како „црниот понеделник“;
  • ВМРО-ДПМНе против изборот на Талат Џафери за спикер – Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ годинава, со реплики и со контрареплики кои си ги даваа едни на други и со процедуралани забелешки, речиси еден месец (од крајот на март до 27 април), ја блокираа конститутивната седница за избор на Талат Џафери за претседател на Собранието. Филибастерингот на ВМРО-ДПМНЕ заврши со упад и со насилства во Собранието, во кои беа повредени актуелниот премиер Зоран Заев, пратеници и новинари;
  • ВМРО-ДПМНЕ против разрешувањето на Марко Зврлевски – Четвртиот случај е тој што сега е во најава, со формирањето на десетте пратенички групи на ВМРО-ДПМНЕ, а чија цел е блокирање на разрешувањето на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. Секој координатор има право, а тоа почна да се користи, да побара пауза, стенограми и видеоснимки од седницата. Собранието ја одложи шестата седница на чиј дневен ред се предлог-одлуката за давање согласност на општите акти на Народниот правобранител, како и разрешувањето на Марко Зврлевски, а во меѓувреме се одржуваат координации меѓу пратеничките групи за намалување на тензиите.

Инаку, филибастерингот има особена традиција во американскиот сенат, каде ваква тактика користат малцинството сенатори, поради што во 1917 година е воведено „правилото 22“, со кое дебатата, односно филибастергот, може да се затвори со двотретинско мнозинство.

Во македонското Собрание ваква можност нема. Ова е нотирано и во извештајот на ад-хок анкетната комисија за настаните од 24 декември 2012 година.

„Соодветни процедури во случај на ‘филибастеринг’ се речиси непостоечки“, стои во извештајот.

Најдолг индивидуален случај на филибастеринг во историјата на американскиот Сенат е оној на сенаторот од Јужна Каролина, Стром Турмонд, кој во 1957 година ја држел говорницата 24 часа и 18 минути, а против донесувањето на законот за граѓанските права во САД.

Британскиот национален сервис „Би-би-си“, во март минатата година објави дека новиот светски рекорд за „комбиниран филибастеринг“ го поставиле јужнокорејските пратеници, кои непрекинато ја држеле говорницата 192 часа, со долги монолози и со читање на популарниот роман на Џорџ Орвел, „1984“. „Филибастерингот“ бил со цел да се блокира донесувањето на законот за мерки против тероризмот.

Претходно, според „Би-би-си“, рекордот го држела канадска партија со одолжување на дебатата до 57 часа во 2011 година.


Јанева: Не гонам луѓе според имиња или функции, туку според докази


Тетово, 30 јуни, 2017 - 17:08 (META) 

„Би била многу среќна ако тие луѓе се невини и да се повлечат сите тужби против нив. Ако кој било има аргументи дека рaботам против поединци или слично, јавно нека го каже тоа“, изјави денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, прашана за коментар на наводите од вчерашната прес-конференција на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски.

Јанева, која денеска присуствуваше на меѓународната конференција за право и за социјални науки на тема „Реформите во правото и антикоруптивните практики: Предизвици, перспективи и трансфер на искуства“, што се одржа на Универзитетот на Југоисточна Европа во Тетово, рече дека не постапува според имиња или функции, туку според доказите што ги поседува.

– За мене сите луѓе се исти, мене не ми е важно кој е обвинетиот и од каде е, мене ми е важно да има докази. Мене не ми е намерата да гонам некого кој претходно бил на висока функција – рече Јанева, одговарајќи на новинарско прашање дали ќе ја искористи практика од Хрватска и ќе го уапси поранешниот премиер.

Во врска со отсуството на обвиненија против функционери и членови на ДУИ, Јанева рече дека нема обвиненија, но има предистражни постапки, додавајќи дека кога станува збор за преслушувани разговори на албански јазик, таа и други обвинители во СЈО се соочуваат со јазична пречка.

– Имаме јазична пречка и тука е проблемот. Ние имаме преведувачи кои ги преведуваат и ги анализираат (прислушуваните разговор ), меѓутоа јас не го познавам албанскиот јазик, а сакам да ги разберам и да ги анализирам тие разговори, нормално, како и другите јавни обвинители во ова обвинителство – изјави Јанева.

Во однос на случајот „Монструм“, Јанева рече дека бареле од Јавното обвинителство неколку предмети на увид, како „Сопот“, „Маѓар телеком“ и неколку други, но не ги добиле и затоа не го побарале и овој случај. Таа додаде оти се надева на интензивирање на соработката со судот и со јавното обвинителство и таа, како што рече, за разлика од претходно, е веќе подобрена и интензивирана.

Прашана за коментар за протестите пред судот по поднесувањето на обвиненијата, таа рече дека не ги сфатила како насочени против СЈО, туку повеќе кон судот и дека не знае кој ги организирал бидејќи никој од присутните не кажал зошто е таму.


ДУИ и ДР-ДПА ги објавија кандидатите за заменици-министри во Владата


Скопје, 12 јуни, 2017 - 23:31 (META) 

ДУИ ги објави имињата на кандидатите за заменици-министри во Владата. Агим Нухиу се предлага за заменик-министер во Министерството за внатрешни работи, за заменик-министер за одбрана се предлага Беким Максути, за заменик-министер за образование – Висар Ганиу и за заменик-министер за финансии – Ширете Елези.

Имињата на кандидатите за заменици-министри на ДУИ ги објави вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, на својот фејсбук-профил.

Вечерва состанок одржа и Движењето за реформи на ДПА (ДР-ДПА), на кој, исто така, биле договорени кандидатите за заменици-министри.

Од оваа партија, Арта Точи е предложена за заменик-министер за надворешни работи, Мехмет Ремзи за заменик-министер во Министерството за транспорт и врски и Елми Азири за заменик-министер во Министерството за труд и социјална политика.


Првиот собраниски ден мина во кавги помеѓу ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ


Скопје, 30 мај, 2017 - 20:26 (META) 

Попладневниот дел од денешната седница на Собранието на Република Македонија за избор на новата влада предложена од мандатарот Зоран Заев, помина во знак на расправии околу тоа кој бил криминалец, кој колку направил и кој е инкриминиран, а кој не, но и во расправии за процедурите – кој колку може да зборува – помеѓу претседателот на Собранието, Талат Џафери, и пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски и Владимир Ѓорчев. При крајот дискусијата се сврте и кон економијата, но и на отсуството на Албанки во владата која треба да се избира.

По паузата за ручек имаше реплики и контрареплики меѓу Томислав Тунтев од СДСМ, Антонио Милошоски, Фросина Ташевска-Ременски, Илија Димовски, за политички реваншизам, „тефтерчето на Гордана и сваровски-судството“, но и за „криминалот“ или успехот на Бујар Османи.

Ременски, одговарајќи им на Милошоски и на Димовски, им порача дека очекува двајцата да се извинат за настаните од 27 април и за однесувањето на нивните колеги пратеници ако сакаат да бидат сфатени сериозно.

Африм Гаши, координаторот на пратеничката група на Беса, рече дека во сите влади од осамостојувањето досега, македонските политички елити ги скројувале политичарите и државните функционери Албанци како што им одговарало ним и порача дека неговата партија нема да биде со никого, туку ќе биде само на страната на Албанците.

Џевад Адеми од ДУИ порача дека дали некому му се допаѓало тоа или не, ништо не може да се направи без ДУИ, па ни новата влада, во која неговата партија, како што рече, влегува со најдобри кадри и со најдобри намери, но и дека пратеничката група на партијата ќе биде и поддржувач и жесток критичар на власта, „па нема да има потреба од опозиција“.

Илија Димовски го праша Адеми да каже дали има или не „тиранска платформа“, на што Адеми кратко реплицираше дека тоа ВМРО-ДПМНЕ добро го знае, оти „албанската платформа“ била на маса на таа партија до 29 јануари.

По ова уследи долга дискусија на Талат Џафери и на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, кои дофрлуваа од место, околу правото и можноста за процедурални забелешки и за тоа кој колку може да зборува. Ситуацијата „ескалираше“ кога Ѓорчев без да добие збор дојде на собраниската говорница, на што Џафери му посочи дека треба да се врати на место оти не смее да зборува додека не добие збор. Бидејќи Ѓорчев не сакаше да си замине од говорницата и инсистираше да се обрати процедурално, Џафери даде пауза до 18 часот.

По паузата продолжи расправата околу правото на дискусии, а во конфронтацијата помеѓу Џафери и Ѓорчев се споменуваше и читањето поезија и молчењето во Собранието од страна на Џафери.

Дискусијата потоа се префрли на економијата, со учество на Хари Локвенец, Томислав Тунтев, Лилјана Кузмановска, Ѓорчев, но и на Петре Шилегов, при што се зборуваше кој и што направил и кој што ќе направи, а во дискусиите се споменуваа и „тендераши и партиски војници“.

Пред прекинот на седницата во 19.20 часот, Теута Биљали од Беса ја пренасочи дискусијата од економските теми, посочувајќи дека е разочарувачки што во кабинетот предложен од Заев нема ниту една министерка – Албанка.

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, продолжението на седницата за избор на новата влада го закажа за утре во 12 часот. Според деловникот на Собранието, седницата за избор на влада трае два дена, односно гласањето за владиниот кабинет предложен од мандатарот Зоран Заев треба да биде најдоцна до утре на полноќ.


Ибрахими: Владата не е реформска, туку со рециклирани криминалци, не гласам за неа


Скопје, 30 мај, 2017 - 16:14 (META) 

„Знаете ли, почитуван господине Заев, што е разликата меѓу реформа и рециклирање? Ако под реформа подразбирате дека сте избрале што е добро и денес е во вашиот табор, тоа не е реформа, туку сте направиле рециклирање. Јас бев убеден што причината што одбивте соработка со нас е нашето барање за редефинирање на државата, но гледам дека не било тоа причината, туку нашето инсистирање да нема инкриминирани лица во владата. Благодарам што не ја прифативте нашата понуда“, му порача Зеќирија Ибрахими, заменик-координатор на пратеничката група на Беса, на мандаторот Зоран Заев.

Ибрахими на почетокот му честиташе на Заев, но рече дека нема намера да гласа за предложениот владин кабинет.

– Каква машина за перење имате, господине Заев? Граѓаните сакаат да знаат зошто обвинителката Катица Јанева нема тужба за ниту еден висок експонент на ДУИ, туку се занимава со периферни лица од Кичево. Дали сте ги помилувале или таа нема доволно информации? Заев, како се вика тој во прислушуваните разговори што беше корумпирана личност, а сега е во Вашиот кабинет? Дали е уште корумпиран или го помилувавте? Сами рековте, господине Заев, дека во СЈО готова е тужбата за поранешниот министер за здравство, па денеска Ве прашувам дали таа ја отфрлила тужбата или Вие го помилувате, господине Заев. Кажете ми што е тоа што го врзува зборот реформа со овој кадар од ДУИ? – праша Ибрахими.

Според пратеникот на Беса, со изборот на некои од министрите Албанци, Заев како да ги послушал Груевски и Мијалков и на младите Албанци им порачал: „Може да крадете, јас на крај ќе ве направам функционери и ќе ве помилувам“.