!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

СДСМ: Со Беса не постигнавме договор, оставаме отворени врати за соработка


Скопје, 28 мај, 2017 - 14:12 (META) 

СДСМ во кратко соопштение денеска извести со Движењето Беса не успеале да постигнат договор околу некои прашања, но дека оставаат отворени врати за соработка околу реформите.

„Известуваме, во врска со преговорите со партијата Беса, дека покрај тоа што се согласивме дека ја споделуваме определбата за итни реформи за демократски и европски развој на Македонија, за одреден дел прашања не постигнавме договор. Оставаме отворени врати за соработка околу поддршка на реформите што престојат во Република Македонија, како и за се друго од заеднички интерес за сите граѓани на нашата земја“, велат од СДСМ.

Движењето Беса денеска има седница на партиското раководство, а прес-конференција за донесените одлуки најавија во 15 часот.


ЛДП бара поништување на „скандалозниот“ договор за изградба на нов клинички центар


Скопје, 19 мај, 2017 - 19:26 (META) 

Никола Тодоров, Никола Груевски и Емил Димитриев денеска потпишаа и поддржаа скандалозен и бескруполозен договор за изградба на нов клинички центар во Скопје, свесно произведувајќи нови линии на поделба и беззаконие во Рeпублика Македонија, обвинуваат од Либерално-демократската партија (ЛДП).

Оттаму велат дека потпишувањето на ваков договор од страна на лице „кое не е ништо друго, освен пратеник во новиот собраниски состав“, е класично кршење на Уставот и на законите во државата.

„Прашуваме во кое својство Никола Тодоров потпишува милионски договори со поддршка на техничка Влада, која патем нема друга функција освен организирање избори. Или можеби провизиите се поважни од почитувањето на законите и владеењето на правото? ЛДП, како дел од новата влада, ќе го преиспита договорот и за истиот ќе има одговорност“, стои во соопштението на ЛДП.

Од партијата ги повикуваат надлежните институции да го поништат договорот, кој, како што велат од ЛДП, претставува преседан во секој поглед.

„И компаниите потписници на договорот би требало да знаат дека оваа техничка влада ниту имала, ниту има легитимитет да потпишува проекти, уште повеќе што се работи за изградба на клинички центар, кој е од голем национален интерес“, додаваат од ЛДП.


Шилегов: Нов клинички ќе изгради новата реформска влада, а не оваа во заминување


Скопје, 19 мај, 2017 - 16:37 (META) 

„Ќе има ревизија на работењето на владата со технички овластувања во заминување. Меѓу другото, ќе бидат преиспитани и процедурите преку кои во последен момент, пред трансферот на власта, Тодоров и соработниците влегоа во договор за изградба на нов клинички центар што треба да се реализира во иднина“, рече портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов.

Тој вели дека техничката влада нема овластувања да потпишува вакви договори на неколку дена пред заминување.

„Да ги интересираа потребите на граѓаните, Никола Тодоров и раководството на ВМРО-ДПМНЕ немаше да чекаат да станат опозиција за да потпишуваат договори за нов клинички центар. Тодоров и ВМРО-ДПМНЕ им ветија на граѓаните нов клинички центар во 2012 година и тој требаше да биде готов до 2 јануари 2017 г. Денеска сме 19 мај, а од новиот клинички центар најавен од ВМРО-ДПМНЕ сè уште има само тараби и дупки“, додаде Шилегов.

Тој информираше дека нов клинички центар во Скопје ќе изгради новата реформска влада.

Инаку, денеска министерот за здравство во заминување, Никола Тодоров, потпиша договор за изградба на новиот клинички центар во вредност од 72 милиони евра со „Гранит“ и со „Бетон“ и со италијанската компанија „Инсо системи“. Договорот го потпишаа во свечената сала на Владата.

На потпишувањето на договорот присуствуваа и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, и техничкиот премиер Емил Димитриев.


Грција и кредиторите постигнаа договор за новите обврски од мерките за штедење


Атина, 2 мај, 2017 - 10:40 (META) 

Грчката влада и кредиторите успеаја да постигнат договор за новите грчки обврски и мерки за да може државата да добие зелено светло за исплаќање на новата рата од кредитот за Грција. По неколкумесечни тензични преговори и натегања, грчкиот министер за финансии, Евклидис Цакалотос, рано утринава објави дека е постигнат договор и дека преговорите се успешно завршени.

Владата во Атина е делумно задоволна, делумно резервирана за постигнатиот договор и се надева дека по ова ќе почне дискусијата за реструктуирање и за кратење на грчкиот долг. Прелиминарниот договор со кредиторите, кој во следните две недели треба да биде одобрен од грчкиот парламент, опфаќа финансиски цели и планови по 2018 година, но не и ставки за реструктуирање на грчкиот долг. Според првичните информации во грчките медиуми, договорено е ново кратење на пензиите од 18 отсто, поволни промени во работничките права и во колективните договори и промени во начинот за колективни отпуштања.

Меѓу Грција и кредиторите е постигнат договор и за нови позитивни мерки, кои ќе може да се применат во 2019 и во 2020 година доколку Грција ги оствари договорените фискални цели. Тука се предвидени мерки за поголема социјална и финансиска помош за поранливите групи граѓани, зголемување на финансиската помош за државните училишта и за градинките, 250.000 евра за отворање нови работни места.

Грчкиот министер за финансии, Цакалотос, истакна дека владата треба да го примени договорот и дека е време кредиторите да го почнат разговорот за одржливост и за реструктуирање на грчкиот долг. Тој забележа дека од некои мерки се задоволни, а од други се помалку задоволни, како и дека постои задоволство што не им се побарани дополнителни мерки за 2018 година.

Грчката опозициска партија Нова демократија остро го критикуваше договорот како понижувачки, оценувајќи дека овој договор носи нов финансиски товар од половина милијарда евра за грчкиот народ. Лидерот на десничарите, Кирјакос Мицотакис, го оцени договорот како нов меморандум со мерки за штедење.

„За да остане на власт, Ципрас се согласи за четврти меморандум, поинаков и потежок од претходните. Ќе го осиромаши грчкото општество, особено средната класа“, истакна Мицотакис.


Можно е суспендирање на договорот со ЕУ за мигрантите, вели Чавушоглу


Анкара, 14 април, 2017 - 15:20 (META) 

Анкара би можела да го преиспита или суспендира договорот за мигрантите со ЕУ ако Брисел не одговори позитивно во врска со безвизното патување на Турците, изјави шефот на турската дипломатија, Мевлут Чавушоглу.

Во интервју за телевизијата „А хабер“, Чавушоглу рече дека спогодбата за мигрантите и визната либерализација претставуваат пакет и дека Турција има право да го преиспита или суспендира договореното ако еден елемент не е исполнет.

Тој додаде дека Турција во моментов нема проблеми со Русија, туку дека Москва и Анкара ја зајакнуваат соработката околу прекинот на огнот и политичкото решение за Сирија.


Ковачевски: Нов тендер од 5 милиони евра за фирма блиска до Мијалков


Скопје, 7 април, 2017 - 16:28 (META) 

Додека Груевски смислува насилни сценарија и работи на поделба на граѓаните, на 2 март оваа година склучен е нов договор за ископ на јаглен и на јаловина во РЕК Битола со битолската фирма „Марковски компани“, во висина од 290 милиони денари или речиси 5 милиони евра, рече пратеникот на СДСМ, Васко Ковачевски, на прес-конференција во Собранието.

– Договорот е склучен во постапка со преговарање без претходно да биде објавен оглас. Фирмата е во сопственост на битолчанецот Борче Марковски, од неодамна конзул на Белорусија, инаку во јавноста познат како близок пријател на Сашо Мијалков. Фирмата „Марковски компани“ од 2008 година до денес има добиено тендери во РЕК Битола во износ поголем од 60 милиони евра. Оваа фирма е тесно поврзана со највисокото раководство на ВМРО-ДПМНЕ – вели Ковачевски.

Според Ковачевски, поради ваквите и слични милионски тендери, цената на струјата постојано се зголемува, а сметката за тоа ја плаќаат граѓаните.

– Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ со блокадата на Собранието овозможувуваат да продолжат бизнисите на Груевски, а спречуваат да се формира нова реформска влада, која ќе се грижи за потребите на граѓаните. А по промените ќе има и ревизија на работењето на досегашната власт и ќе има одговорност за сите направени злоупотреби – додава Ковачевски.


Ахмети: Ние сме дел од мнозинството и нема да го прекршиме договорот


Скопје, 21 март, 2017 - 18:59 (META) 

Ние сме дел од мнозинството и нема да го прекршиме договорот, изјави лидерот на ДУИ, Али Ахмети, по средбата со еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан, и со тројцата европратеници, Иво Вајгл, Едвард Кукан и Кнут Флекенштајн, во Собранието.

– Ние ги дадовме нашите потписи за парламентарно мнозинствo и не планираме да ги прекршиме нашите ветувања – рече Ахмети, нагласувајќи дека треба да се внимава политичката криза да не прерасне во етничка криза.

Тој истакна оти се надева дека ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ ќе ги надминат разликите и во интерес на државата ќе најдат решение за институциите да продолжат да функционираат.

– Ние не сме бунтовници да заземаме институции. Се надевам дека на мирен начин ќе се најде прифатливо решение – рече лидерот на ДУИ по средбата со Хан.

Претходно Хан и тројцата европратеници имаа средби со лидерите на Беса и на Алијанса за Албанците, Билал Касами и Зијадин Села.

На ред на агендата на Хан се средбите со лидерите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Никола Груевски, по што е највена заедничка изјава на еврокомесарот и тројцата европратеници.

Во моментов пред Собранието се одржува протест на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“.


Грција прифати нов пакет мерки од меѓународните кредитори


Атина, 21 февруари, 2017 - 9:44 (META) 

Грција прифати нов пакет мерки кои ќе мора да ги имплементира од јануари 2019 година. Вчерашниот состанок на еврогрупата заврши без конкретен договор меѓу двете страни, но и без катастрофални последици за Грција.

Европските министри за финансии ѝ дадоа дополнително време на Грција за завршување на втората фаза од проценката на завршените реформи, што ќе овозможи да се избегнат нови проблеми за грчката влада и да се постигне договор меѓу Атина и меѓународните кредитори.

Проценката на еврогрупата е дека сè уште се далеку од договор со Грција, но претставниците на тројката ќе се вратат во Атина за да продолжат со разговорите со грчката страна. И двете страни се надеваат дека ова ќе помогне да се надминат разликите во ставовите и во барањата за наскоро да се постигне договор.

Во Грција, позитивниот аспект од вчерашниот состанок се согледува во фактот дека земјата добива дополнително време да постигне договор, како и дека кредиторите конечно настапиле со став дека треба да се стави крај на периодот на строги мерки за штедење и на рецесија и да се спроведат мерки и активности за поттикнување економски развој во државата и за поефикасно справување со високата невработеност.

Негативноста, пак, е тоа што државата ќе мора да усвои и да спроведе нови мерки за две години од сега, услов кој бил поставен од Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) за и тој да ја продолжи финансиската помош за Грција.


Албанските партии ќе формираат тело за Законот за употреба на јазиците


Скопје, 18 февруари, 2017 - 16:08 (META) 

Албанските парламентарни политички партии во рок од три дена ќе формираат тело кое ќе направи правилник за функционирањето на албанските политички партии и ќе состави предлог Закон за употреба на јазиците кој ќе ги задоволува потребите на Албациите.

Ова се двата заклучоци кои ги донеле албанските политички партии денеска на средбата во хотел „Арка“, соопшти лидерот на Движењето за реформи на ДПА, Зијадин Села.

-На средбата се дебатираше и дискутираше во врска со заедничката декларација потпишана од страна на албанските парламентарни политички партии. Требаше да бидат присутни сите партии и ги повикувам тие да ја свикаат наредната средба. Од средбата донесени се два заклучоци. Првиот е во рок од три дена албанските парламентарни политички партии да предложат по двајца претставници за да направиме правилник за функционирањето на албанските политички партии како тело. Под два, ќе правиме хармонизација на нашите ставови околу предлог Законот за употреба на јазиците кое ќе го предложи ова тело и кој ќе ги задоволува потребите на Албациите – рече Села.

Тој повтори дека потписите на пратениците на Алијансата за Албанците за добивање на мандат ќе ги дадат на СДСМ, но тоа дека не значи дека тие ќе бидат потписи за формирање на влада.

Зборувајќи за мирот, тој рече дека македонските партии и Македонците се тие кои што јавно се заканувале и штетеле на мирот и на стабилноста во државата.

На средбата, освен Села, присуствува и Гзим Острени, претседател на Унитети, Весел Мемеди од Националната демократска преродба, претседателот на ДУИ Али Ахмети и шефот на неговиот кабинет Артан Груби.

Али Ахмети ја напушти средбата без да даде изјава за новинарите.

Лидерот на Беса, Билал Касами не присуствуваше на средбата, а партијата преку соопштение истакна дека „не гледа никаква обврска да учествува на состаноци кои не се во духот на Заедничката Декларација на албанските парти во Македонија“.


БЕСА: Не учествуваме на состаноци кои не се во духот на заедничката декларација


Скопје, 18 февруари, 2017 - 15:21 (META) 

Движењето Беса преку соопштение информираше дека не гледа никаква обврска да учествува на состаноци кои не се во духот на заедничката декларација на албанските парти во Македонија.

Од Беса велат дека средбата е само билатерален состанок помеѓу две албански партии во Македонија.

„Движењето Беса стои на ставот дека и покрај тоа што некои политички експоненти – на инфантилен начин – ја присвоија Декларацијата, сепак Движењето Беса ќе продолжи да ја поддржува Декларацијата и кога овие точки ќе дојдат во Собранието на Република Македонија, нашите пратеници ќе ги поддржат“ соопштуваат од Беса.

Средбата на албанските партии во хотелот „Арка“ се одржува на иницијатива на претседателот на Движењето за реформи на ДПА, Зијадин Села, за партиите да ги разгледаат сите опции околу можноста за формирање на новата влада како и да разговараат за понудата од лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

На средбата, освен Села, присуствуваат и Гзим Острени, претседател на Унитети, Весел Мемеди од Нациолната демократска преродба, претседателот на ДУИ Али Ахмети и шефот на неговиот кабинет Артан Груби.