Раскинат договорот со „Бетон“ – Штип, Грците сами ќе ја градат штипската болница


Штип, 5 февруари, 2019 - 10:39 (META) 

Грчки „Интеркат“ кој го доби тендерот за изградба на новата Клиничка болница во Штип, еднострано го ракинал договорот со „Бетон“ – Штип, откако со месеци стагнираше градбата. Се пробија сите договорени рокови, по што, грчката компанија одлучила да работи без ангажираниот подизведувач.

Работниците на „Бетон“ си ги собираат машините и алатот од недовршената болница, а „Интеркат“ се соочи со тужба од штипската компанија за едностраното раскинување на договорот и предизвикана штета од 2,5 милиони евра.

Договорот бил раскинат во ноември минатата година, откако целосно застанаа градежните работи на болницата. Работниците веќе четири месеци немаат земено плата, а како што неодамна информиравме, во фирмата се влезени и извршители за долг од еден милион евра.

Од друга страна, завршувањето на Клиничката болница доцни со месеци. Од април минатата година, градежните работи се одвиваа со прекини, целосно забавени. Со цел надминување на застојот,  минатата недела Министерството за здравство со изведувачот, „Интеркат“  направило нов план.

– По интервенција на Министерството за здравство, со „Интеркат“ минатата недела е направен нов динамичен план за изведба на работите – потврди државниот секретар во ова министерство, Владимир Милошев.

Со новиот план, определен е нов рок за завршување на болницата, до средината на 2020-тата година. „Интеркат“ нема да ангажира подизведувач, туку самата компанија ќе ги води работите, преку директно ангажирање на работници. Во изминатиот период немаше ни плаќања од министерството, бидејќи исплатите се според реализираните позиции.

Грчката компанија најавила дека ќе ги преземе градежните работници на „Бетон“, барем тие што ќе сакаат да работат за новиот работодавач, а ќе вработи дополнително уште, со цел да се оствари договореното, а тоа е од почетокот на месецот да ги инетензивира работите.

Некогашниот градежен гигант, доминантен изведувач на проектот „Скопје 2014“ ги живее своите најтешки денови. Од друга страна, состојбите во „Бетон“, го доведоа во прашање проектот со штипската  Клиничката болница, која се гради со средства од Светската банка.


Потпишан договор за финансирање помеѓу „Галичица“ и Фондот за природа Преспа – Охрид


Охрид, 25 јануари, 2019 - 11:49 (META) 

Директорот на Националниот парк „Галичица“, Васко Паскали и извршниот директор на Фондот за природа Преспа-Охрид (ПОНТ), Миријам де Конинг, потпишаа Договор за покривање на трошоците за тековното работење на „Галичица“ за 2019 година. Договорот во висина од 147.000 евра ќе се однесува на финансирање на тековното работење на „Галичица“ при управувањето со заштитеното подрачје. Имено станува збор за иновативен пристап во поглед на финансирањето и управувањето со заштитените подрачја.

– Овој договор е од огромно значење за Националниот парк „Галичица“. Потврда дека се движиме по прав пат и нашите позитивни резултати некој да ги вреднува и наградува. Денес, пред сите присутните, изразувам благодарност на ПОНР за нивната флексибилност и одлучност да ни помогнат во патот на трансформација на нашето работење од институција која се финансира преку искористување на природните ресурси во организација која ќе биде финансирана од средства кои потекнуваат од туристички и алтернативни активности, фокусирајќи се на нашата цел заштита на природата – рече Паскали.

Мирјам де Конинг извршниот директор на Фондот за природа Преспа-Охрид (ПОНТ) пак, рече дека ова може да е модел и за сите други национални заштитени подрачја, а потегот ќе овозможи НП „Галичица“ да се фокусира на главната дејност односно на заштита на природните, еколошките и едукативните активности. Фондот финансиски на подолг рок ќе го помага Националниот парк „Галичица“ бидејќи ги препознале промените и активностите на НП Галичица во користењето на природните ресурси на паркот.

Андон Бојаџи од „Галичица“ истакна дека со овој чекор на паркот му се дава можност да врши заштита и управување со заштитеното подрачје на начин на кој тоа се прави во светот. Сега ќе може да се изврши обновување на инфраструктурата кое ќе вклучува планинарска маркација, патокази, столбови.

– Дополнително, а поврзано со туризмот и зголемувањето на безбедноста на посетителите на паркот планирано е креирање на нов веб-страница и апликација за мобилни телефони за посоодветно посетителите да се запознаат со вредностите на паркот, но ќе обезбеди и нивен безбеден престој во планината – рече Бојаџи.

ПОНТ неодамна беше избран како победник на наградата Pathfinder за 2018 година која се доделува за извонредни и инвентивни решенија за заштитените подрачја.


Меј го преживеа гласањето недоверба во парламентот


Лондон, 17 јануари, 2019 - 10:06 (META) 

Британската премиерка Тереза Меј синоќа доби доверба за продолжување на мандатот од пратениците  во британскиот парламент, еден ден откако нејзиниот договор за Брегзит претрпи тежок пораз.

Владата на Меј доби 325 гласови, наспроти 306 кои беа против.

По овој крупен чекор, Меј ќе разговара со сите парламентарни партии во обид да се изнајде решение за проблемот.

Излегувањето на Велика Британија од ЕУ, односно Брексит, треба да се случи на 29 мај, а со оглед дека договорот за регулирање на меѓусебните обврски што Меј го постигна со ЕУ не беше прифатен во парламентот, излегувањето би било „брутално раскинување“ и Велика Британија ќе се третира како секоја друга земја надвор од ЕУ. Тоа го потврдија високи претставници на Европската Унија, кои вчера порачаа дека нема да се прифати друг договор освен оној што беше постигнат со Меј.


Постигнат е договор со БЕСА на Касами за уставните измени


Скопје, 11 јануари, 2019 - 16:27 (META) 

Постигнат е договор со крилото на БЕСА на Биљал Касами да се гласа за измените на уставот, изјави на прес-конференција попладнево портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов. Тој не прецизираше што е договoрено, но истакна оти тоа ќе биде објаснето преку партиски соопштенија.

Рече дека продолжението на седницата на која ќе се гласа за уставните измени треба да биде закажана од претседателот на Собранието, Талат Џафери.

Костадинов рече дека најостро ги демантираат, како што рече, „изнесените лаги на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и на раководството на партијата дека се вршел притисок врз пратениците да гласаат за уставните измени“.


Филипче: За пропустот со вакцините, може да го раскинеме договорот со „Македонија лек“


Скопје, 8 јануари, 2019 - 16:05 (META) 

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска изјави дека кај само еден отсто од вкупниот број увезени МРП вакцини, имало проблем со декларациите, на кои бил впишан рок кој не соодветствува со реалниот рок, кој не е изминат.

– Инспекции ќе има во здравствените домови кои извршиле прием на вакцините, но и во самата компанија, која ќе треба да си ги испита процедурите за да видат каков пропуст направиле. Нема да дозволиме ништо да го подрива угледот и довербата во нашиот здравствен систем, во период кога правиме напори да го зачуваме угледот. Наша намера е да ги смениме сите оние работи кои родија сомнеж во јавноста околу исправноста на вакцините. Министерството за здравство ќе ги преземе сите мерки кои се во рамки на правната регулатива да се справиме со ова, да укажеме на производителот каков проблем се јавил со локалниот добавувач, за да докажеме дека сме сериозна власт на која граѓаните и се на прво место – рече Филипче.

Тој потенцира дека не се најдени вакцини со изминат рок, односно дека е најден мал процент на вакцини со погрешни декларации.

– Станува збор за декларации на кои има постар датум од она што е вистински рок, кој е наведен и на кутијата и на вијалата на самата вакцина. Одговараме за квалитетот на вакцините, за критериумите на нивната набавка. Многу сериозно го разгледуваме прашањето. Вакцините се проверени од инспектори, дадена е дозвола за дистрибуција, дадена е дозвола од Агенцијата за лекови. Инициравме контрола во неработни денови, што укажува дека крајно сериозно пристапување на прашањето. Не сакавме да се создаде дополнителна паника во јавноста, посебно не во овој период на епидемија. Претставници на министерството и на Агенцијата за лекови ја контролираат серијата која се увезува на земјата. Но тогаш, дистрибутерот нема обврска да стави декларација, туку тоа го прави отпосле. После добивањето на таа дозвола, се лепат лепенки и вакцините се дистрибуираат во здравствените домови – појасни Филипче.

Тој информира дека немало никаков проблем со чувањето на вакцините. Директорите на здравствените домови веднаш биле задолжени да информираат во врска со нивниот прием. Вакцини со погрешна декларација се пронајдени во Здравствениот дом „Железничар“, во Демир Хисар, во Велес и во Свети Николе.

– Лекот не е фалсификат, се работи за техничка грешка. Кога ќе ги собереме сите количини, ќе постапиме понатаму со фирмата „Македонија лек“. Тие направиле техничка грешка, односно наместо нови, залепиле стари налепници. Понатаму ќе видиме како ќе се одвиваат работите – рече министерот.

Според него, оправдано е прогласувањето на епидемија од морбили.

– После многу години, ова е еден случај каков што не сме имале во нашата држава. Вкупно 60 заболени е сериозна бројка и затоа се преземени овие мерки. Апелот е ист, родителите треба да ги вакцинираат децата зашто тоа е единствениот излез, само така може да се запре оваа епидемија. Имавме несреќа да се дететктираат налепници кои се надеваме дека нема да создадат паника. Ќе преземеме се` што е во наши рамки, вклучително и раскинување на договорот, ако се докаже дека ова бил пропуст кој можел да се превенира. Како што сме ние сериозни во овој процес, сакаме да имаме и сериозни партнери. Ќе инсистирам да се реши ова што поскоро, како и да бидам лично информиран за сите инспекциски надзори, како во компанијата, така и од пунктови на терен. Сакам да верувам дека е техничка грешка. Ги уверувам сите граѓани дека станува збор за квалитетна и добра вакцина, дека нема ризик, дека релацијата со болести се темели на парамедицина. Со нашите мерки целта ни беше да интервенираме во почетокот, да не дозволиме да имаме смртни случаи, па тогаш да преземаме активности – додава Филипче.


Рама: Косово е почеток, ќе ги укинеме границите со Македонија, Црна Гора, Грција…


Тирана, 2 јануари, 2019 - 15:17 (META) 

Во новогодишното обраќање, албанскиот премиер Еди Рама порача дека отворањето на границите на Албанија со Косово, што настапи на првиот ден на 2019 година, е само почеток и дека Албанија планира да ги отвори границите и со Македонија, Црна Гора и Грција, пишува „Газетa Обсервер“.

– Наскоро, верувам во текот на пролетта, границата помеѓу Албанија и Косово ќе биде според критериумите на Шенгенскиот договор. Отворените граници со Македонија, Црна Гора и Грција ни се во поблиска иднина отколку приемот на земјата во ЕУ – порача Рама.

Само три дена претходно, неговиот косовски колега Рамуш Харадинај порача преку својот профил на Фејсбук дека од тој ден „границата на Косово кон Албанија не постои“.

„Од денеска границата на Косово со Албанија не постои. Ќе имаме само еден заеднички граничен пункт. Работата продолжува и во март влегуваме во втората фаза на потполното отстранување на границите меѓу Косово и Албанија, врз основа на Шенгенските принципи“, напиша Харадинај.

Спогодбата за заеднички царински и полициски проверки беше потпишана на 26 ноември 2018 година во Пеќ.


Азески: ЦЕФТА договорот е мртов, соседите наместо да соработуваат се случува катастрофа


Скопје, 28 ноември, 2018 - 16:08 (META) 

ЦЕФТА договорот е мртов, тоа само треба да се констатира, рече денеска претседателот на Стопанска комора на Македонија, Бранко Азески по средбата со раководството на ВМРО-ДПМНЕ, на која се размениле мислења околу економските прашања од значење за бизнисот.

– Загрижува ЦЕФТА договорот кој паѓа. Секој ден имаме кршење на неговите одредби. Ако претставуваше предворје на ЕУ, преку кое се подготвуваме да влеземе на 28-члениот пазар, не успеавме да го поминеме тестот на шестчлен пазар на Балканот. Осум отсто бележиме пад во разменета изминатиот период, тоа е доволен индикатор дека тој договор е мртов. Тоа треба само да се констатира. Регионот сам и испраќа сигнал на Европската унија дека не е за таму каде што тргнал. Ова што се случува сега со Косово, Србија и Босна и Херцеговина е катастрофа. Наместо да ја интензивираме размената со соседите, остваруваме суфицит со земји како Германија – рече Азески одговарајќи на новинарски прашања.

Тој додаде дека кажал се со податокот дека, размената идната година со Германија ќе достигне над четири милијарди, а со првиот наш сосед имаме 300 милиони евра размена.

Во однос на економијата, Азески потенцираше дека Македонија мора да се стреми кон уште поголема соработка и размена со соседите и да гради сериозен пристап кога се во прашање индустријата, извозот и образованието на кадарот, согласно потребите на пазарот.

Фокусот идната година, според него треба да се стави и врз општините кои, како што истакна, имаат многу ниска инвестициска активност, но и врз малата искористеност на капиталните инвестиции, како и на општата потрошувачка која е многу слаба.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски напомена дека неговата партија секогаш била и ќе остане партнер на стопанските комори во Македонија.

– Економијата оди надоле, граѓаните се се посиромашни и понезадоволни. Голем дел се одлучуваат да ја напуштат државата трајно или привремено. Власта го напушти и пристапот на привлекување странски инвестиции – рече Мицкоски.

Ова е втора средба на Мицкоски со Азески годинава, по првата одржана на 1 март.


ВМРО-ДПМНE: Договорот од Преспа е правно-политички мртов


Скопје, 18 октомври, 2018 - 15:10 (META) 

Иако над еден милион и 200 илјади граѓани рекоа не за промена на името, Заев не се откажува, и со тоа директно ја крши волјата на граѓаните, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ, на изјавата на премиерот Зоран Заев.

„Во оваа фаза, договорот е чисто правно прашање, а како такво треба да се гледа низ призма на правото, законите и Уставот. Согласно правото Договорот од Преспа е правно – политички мртов, тоа го кажа ДИК, но тоа го кажува и Уставот. Одењето спротивно е злоупотреба на власта. Зоран Заев наместо насилно да турка спроведување на договор кој е одбиен од граѓаните, треба да си даде оставка како што вети, и не само заради штетниот договор кој го склучи, туку и за руинираната економија, урнисаното здравство и омаловаженото образование“, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ.


Германија бара да продолжи спроведувањето на Договорот, цензусот бил премногу висок


Берлин, 2 октомври, 2018 - 17:08 (META) 

Портпаролот на канцеларката Ангела Меркел, Штефан Зајберт изјави дека големата поддршка на референдумот е причина повеќе за продолжување на Договорот, иако излезноста била мала, пренесува „БТА“.

Според Зајберт, важно е да се продолжи со поддршката на спроведување на Договорот, кој, како што рече, претставува историска можност за надминување на една пречка во односите на Македонија со НАТО и ЕУ.

Портпаролот на Меркел посочува дека цензусот од 50 проценти, што не бил постигнат, е премногу висок, бидејќи избирачките списоци вклучуваат многу луѓе кои одамна ја напуштиле земјата


Вучиќ: Не се мешам во внатрешните работи на Македонија, го почитувам Договорот со Грција


Белград, 2 октомври, 2018 - 9:59 (META) 

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ по повод референдумот во Македонија, рече дека Србија има јасен став, а тоа е дека го почитува секој Договор помеѓу Грција и Македонија, но дека не може да се запостави што мисли народот и не може да се наметне ништо на сила, јавува дописничката на „Мета“ од Белград.

Тој додал дека очекувал повеќе разбирање од светот за резултатот од референдумот во Македонија и ги замолил ЕУ и НАТО да покажат повеќе почит кон „малите народи“ бидејќи како што истакнал „демократијата, Уставот и законот се тука за да се почитуваат„ и „тогаш кога одлуката на народот не им се допаѓа.“

Прашан да ги искоментира оценките од ЕУ и НАТО за референдумот за новото име на земјата, Вучиќ додал дека не е негово да оценува ниту да се меша, но дека очекувал поразлични реакации.

„Се плашам и ми се чини дека некои луѓе од светот, нас малите балкански народи не потценуваат и мислат дека баш се може да помине“, изјави Вучиќ додавајќи дека се однесуваат така, како што може да биде само како што тие мислат.