!На 1 февруари 2017 година, завршува промотивниот период на слободно користење, без регистрација и без претплата, на содржините на „Мета“, кое беше воведено за да им овозможиме полесен пристап на корисниците до навремени и проверени вести. За начинот на пристап и за претплата, од 1 февруари 2017 година ќе информираме дополнително. При пренесувањето и преземањето на содржините од „Мета“, задолжително е атрибуирање и линкување.

Времето и денеска многу студено со слаб ветер


Скопје, 12 јануари, 2017 - 9:23 (META) 

Времето во Македонија ќе биде многу студено, а преку денот претежно сончево, со пораст на дневната температура. Утринската температура ќе се движи од минус 20 до минус 9 Целзиусови степени, а дневната од минус 4 до 5 Целзиусови степени.

Во Скопје времето ќе биде сончево со слаб западен ветер. Утринската температура ќе се спушти до минус 18 Целзиусови степени, а дневната ќе се искачи до 2 степени.

Најстудено утрово е во скопски Петровец и во Берово со минус 21 Целзиусов степен.

Како што информира УХМР, висината на снежната покривка до седум часот е најголема во Маврово – 62 сантиметри, Лазарополе – 47 сантиметри и во Пожаране 41 сантиметар.


УХМР: Врнежите од снег вечерва ќе престануваат, но ќе биде многу студено


Скопје, 6 јануари, 2017 - 16:37 (META) 

Врнежите од снег во текот на вечерните часови постепено ќе престануваат, а температурата ќе биде во интервал од минус 10 до минус 2 Целзиусови степени, информираат од УХМР.

Попладне времето во Македонија ќе се задржи облачно, студено и ветровито, со локални врнежи од снег со слаб интензитет.

Во Скопје ќе биде облачно, со повремен слаб снег и со умерен до засилен северен ветер.Температурата ќе биде околу минус 7 Целзиусови степени.

Најмногу снег има на Маврово (83 сантиметри), потоа во Пожаране (68 сантиметри), Лазарополе (53 сантиметри), Дебар (33 сантиметри), Тетово (30 сантиметри), а во Скопје снежната покривка достигна 18 сантиметри.


УХМР: Снегот ќе се засили и ќе врне во целата земја


Скопје, 5 јануари, 2017 - 16:37 (META) 

Во попладневните и во ноќните часови, врнежите од снег ќе се прошират на целата територија на земјава и на места ќе бидат засилени, информираат од УХМР.

Насекаде ќе се формира снежна покривка, на планините повеќе од 50 сантиметри, а на пониските места од 10 до 20 сантиметри.

Ќе дува умерен до засилен северен ветер, а температурата ќе биде од нула до 8 Целзиусови степени.

Во Скопје ќе биде облачно, со врнежи од снег, кои повремено ќе се интензивираат и ќе се формира снежна покривка околу 20 сантиметри. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, а температурата ќе биде околу нула Целзиусови степени.


Времето денеска со врнежи од снег и со засилен ветер


Скопје, 5 јануари, 2017 - 10:24 (META) 

Времето денеска ќе биде облачно со врнежи од снег. Врнежите најпрво ќе почнат во северните и во западните делови од земјава, а потоа ќе се прошират и во другите делови.

На југ врнежите најпрво ќе бидат од дожд, а попладне ќе преминат во снег. Пообилни врнежи се очекуваат во попладневните и во ноќните часови. До крајот на денот насекаде ќе се формира снежна покривка, на планините и до 50 сантиметри.

Утринската температура ќе се движи од минус 3 до 2 Целзиусови степени, а дневната од 1 до 8 Целзиусови степени.

Во Скопје, времето ќе биде облачно со врнежи од снег кои ќе почнат уште претпладне, но ќе се интензивираат во попладневните часови. Во Скопско, попладне ќе дува засилен северозападен ветер.

Во Скопската Котлина можно е снежната покривка да биде од 10 до 15 сантиметри. Утринската температура ќе се спушти до минус 2 Целзиусови степени, а дневната ќе се искачи до 1 степен.

 


Сончево време со мала облачност


Скопје, 3 јануари, 2017 - 9:13 (META) 

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност.

Во попладневните часови облачноста ќе се зголемува, а кон крајот на денот во западните и во северозападните делови ќе има локални врнежи од дожд и од снег.

Температурата ќе се движи од 3 до 10 Целзиусови степени.

Во Скопје се очекува слично време со температура до 4 Целзиусови степени.

Најстудено утрово е во Берово со минус 12 Целзиусови степени, а максимален еден Целзиусов степен е измерен во Претор.

Според информациите на УХМР, висината на снежната покривка во Маврово е 7 сантиметри, а во Лазарополе – 5 сантиметри.


Студено и ведро време на првиот ден од годината


Скопје, 1 јануари, 2017 - 10:25 (META) 

На првиот ден од Новата година времето ќе биде студено и ведро со утринска температура под нулата.Во текот на денот ќе биде сончево со слаб северен ветер и со максимална температура до 9 Целзиусови степени.

Најстудено утринава е во Берово, каде се измерени минус 12 Целзиусови степени, во Крива Паланка со минус 11 Целзиусови степени и во Тетово со минус 10 Целзиусови степени.Снежна покривка има во Маврово до 10 сантимери и во Крушево до 4 сантиметри.

Во Скопје во текот на денот се очекува слично време со температурата до 5 Целзиусови степени.


Сообраќајот надвор од градските средини е со зголемен интензитет


Скопје, 31 декември, 2016 - 10:15 (META) 

Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата, информираат од Автомото-сојузот на Македонија (АМСМ).

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација.

Во клисурите и во засеците можна е помала појава на одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.

На сила е законската обврска за задолжително поседување зимска опрема во возилата, без оглед на временската состојба.

Најмногу снег има во Маврово, Лазарополе и во Крушево, каде утринава е измерена и најниска температура од минус 13 Целзиусови степени.


Студено време со температури под нулата за новогодишната ноќ


Скопје, 31 декември, 2016 - 10:08 (META) 

Времето претпладне ќе биде сончево со умерена облачност, а попладне облачноста ќе се намалува. Во претпладневните часови, сè уште на некои места ќе провејува слаб снег, а ветерот постепено ќе ја намалува брзината.

Утринската температура ќе се движи од минус 10 до нула Целзиусови степени, а дневната од минус 2 до 5 степени.

Во Скопје се очекува слично време со температура до 3 Целзиусови степени.

За време на новогодишната ноќ ќе преовладува ведро и студено време со слаб до умерен северен ветер. Температурата ќе се движи од минус 10 до минус 2 Целзиусови степени.


Сончево и студено време


Скопје, 30 декември, 2016 - 8:49 (META) 

Времето денеска ќе биде стабилно и суво. Утрото ќе биде студено, а преку денот ќе преовладува сончево време со мала до умерена облачност.

Утринската температура ќе се движи од минус 10 до 2 Целзиусови степени, а дневната од минус 2 до 6 степени.

Во Скопје се очекува слично време, со утринска температура до минус 5 Целзиусови степени и со дневна до 3 степени.


Студено време со слаб снег


Скопје, 28 декември, 2016 - 9:04 (META) 

Времето денеска ќе биде променливо облачно, студено и ветровито, локално со провејување на слаб снег. Ќе дува силен северен ветер со брзина повремено и од околу 100 километри на час, кој особено ќе биде изразен на планините.

Утринската температура ќе се движи од минус 6 до 2 Целзиусови степени, а дневната од минус 3 до 5 степени.

Во Скопје се очекува слично време. Утринската температура ќе се спушти до минус 2 Целзиусови степени, а дневната ќе се искачи до 2 степени.