!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Сончево и многу топло време со температура до 42 степени


Скопје, 7 август, 2017 - 9:23 (META) 

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло, a попладне со мала до умерена облачност. УВ-индексот ќе биде 9, а температурата ќе се движи од 14 до 41 Целзиусов степен.

Локално во планинските делови ќе има услови за краткотраен пороен дожд и за ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен северен ветер, што ќе услови благо намалување на температурата во северните делови од земјава.

Во Скопје се очекува слично време со температура до 39 Целзиусови степени. Попладне се очекува мала до умерена облачност. Ќе дува и слаб до умерен северен ветер, што ќе услови благо намалување на температурата.


Сончево и многу топло време со температура до 42 степени


Скопје, 5 август, 2017 - 10:13 (META) 

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло, со слаб ветер од променлив правец. Утринската температура ќе се движи од 10 до 20 Целзиусови степени, а дневната од 33 до 42 степени. УВ-индексот ќе биде 9.

Во Скопје се очекува слично време. Утринската температура ќе достигне до 18 Целзиусови степени, а дневната до 41 степен.

Во поголем дел од земјава максималната температура ќе достигне повеќе од 35 Целзиусови степени, а на места долж Повардарието ќе надмине 40 степени.


Македонија од денеска во портокалова фаза, со температурa повисокa од 40 степени


Скопје, 4 август, 2017 - 9:20 (META) 

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло, со слаб до умерен североисточен ветер. Утринската температура ќе се движи од 11 до 19 Целзиусови степени, а дневната од 31 до 41 степен. УВ-индексот ќе има вредност 9.

Во Скопје се очекува слично време. Утринската температура ќе достигне до 18 Целзиусови степени, а дневната до 40 степени.

УХМР најави дека Македонија од денеска и за време на викендот, ќе биде зафатена со висока температура и се наоѓа во портокалова фаза.

Министерството за здравство препорачува во следните три дена (од петок до недела) од работни обврски да бидат ослободени бремените жени и лицата над 60-годишна возраст, додека сите други лица при појава на каков било здравствен проблем веднаш да се јават кај својот матичен лекар.


Ќе биде многу топло, делови од Македонија во портокалова фаза


Скопје, 3 август, 2017 - 9:23 (META) 

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло, со слаб до умерен североисточен ветер. Утринската температура ќе се движи од 10 до 19 Целзиусови степени, а дневната од 33 до 40 степени. УВ-индексот ќе изнесува 9.

Во Скопје се очекува слично време. Утринската температура ќе достигне до 18 Целзиусови стпени, а дневната 40 степени.

УХМР информира дека Северно-вардарскиот и Охридско-преспанскиот Регион денеска ќе бидат зафатени со температури од портокалова фаза.

Во поголем дел од земјава максималната температура ќе надминува 35 Целзиусови степени, а на места долж Повардарието ќе надмине и 40 степени.


Сончево и многу топло време, на некои места со температура и повисока од 40 степени


Скопје, 2 август, 2017 - 10:04 (META) 

Времето денеска во Македонија ќе биде сончево и топло, со слаб до умерен североисточен ветер. Утринската температура ќе се движи од 11 до 20 Целзиусови степени, а дневната од 32 до 39 Целзиусови степени.

Во Скопје се очекува слично време. Утринската температура ќе достигне до 19 Целзиусови степени, а дневната до 39 степени.

Во поголем дел од земјава максималната температура ќе достигнува и повеќе од 35 Целзиусови степени, а на места долж Повардарието ќе надмине и 40 степени. УВ-индексот ќе биде многу висок со вредност 9.


Топло време со температура повисока и од 40 степени


Скопје, 1 август, 2017 - 9:11 (META) 

Времето во Македонија ќе биде сончево и топло, со слаб до умерен североисточен ветер. Утринската температура ќе се движи од 15 до 22 Целзиусови степени, а дневната температура од 30 до 40 степени. УВ-индексот ќе изнесува 9.

Во Скопје ќе биде сончево и топло, со слаб до умерен североисточен ветер. Утринската температура ќе достигне до 19 Целзииусови степени, а дневната до 38 степени.

Продолжува периодот на претежно сончево и многу топло време. Во поголем дел од земјава максималната температура ќе надминува 35 Целзиусови степени, а на места долж Повардарието ќе надмине и 40 Целзиусови степени.


Сончево време со засилен ветер


Скопје, 28 јули, 2017 - 9:09 (META) 

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Зголемена облачност ќе има повеќе во планинските региони. Преку денот ќе дува умерен, а долж Повардарието и кон исток засилен северозападен ветер поради кој сè уште ќе биде посвежо.

Утринската температура ќе се движи од 9 до 19 Целзиусови степени, а дневната од 26 до 34 степени. УВ-индексот ќе изнесува 8.

Во Скопје се очекува слично време со температура од 15 до 30 Целзиусови степени.


Сончево време со услови за локален дожд и за грмежи


Скопје, 25 јули, 2017 - 9:12 (META) 

Времето во Македонија ќе биде сончево со умерена облачност, а повремено облачноста ќе се зголемува и ќе има локална појава на дожд и на грмежи. Ќе дува умерен до засилен југозападен ветер.

Утринската температура ќе се движи од 15 до 22 Целзиусови степени, а дневната температура од 30 до 37 степени.

Во Скопје се очекува слично време. Утринската температура ќе достигне до 21 Целзиусов степен, а дневната до 34 степени.


Сончево и топло време, попладне локално со дожд и со грмежи


Скопје, 22 јули, 2017 - 10:01 (META) 

Времето денеска ќе биде сончево, со мала до умерена локална облачност, а попладне во планинските подрачја ќе има ретка појава на дожд и на грмежи. УВ-индексот ќе има вредност 9.

Утринската температура ќе се движи од 12 до 19 Целзиусови степени, а дневната од 32 до 38 степени.

Во Скопје ќе биде сончево и топло, со мала до умерена локална облачност и со слаб северен ветер. Температурата ќе се движи од 15 до 38 Целзиусови степени.


Сончево време, попладне со услови за локален дожд


Скопје, 20 јули, 2017 - 9:18 (META) 

Времето денеска ќе биде сончево, со мала до умерена облачност, a попладне во западните делови со локален краткотраен дожд и со ретки грмежи. Ќе дува слаб ветер од променлив правец.

Утринската температура ќе се движи од 11 до 18 Целзиусови степени, а дневната од 28 до 34 степени. УВ-индексот ќе има вредност 8.

Во Скопје се очекува слично време. Утринската температура ќе достигне до 15 Целзиусови степени, а дневната до 33 степени.