!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Пратениците се караа за платформата, Вељаноски броеше процедурални забелешки


Скопје, 30 март, 2017 - 18:36 (META) 

Денешното, четврто продолжение на конститутивната седница на Собранието неколкупати беше прекинувано поради процедуралните забелешки што ги даваа пратениците, наместо да водат расправа за точките на дневен ред, односно да ги изберат членовите и претседателот на Комисијата за избори и за именувања, а потоа и претседател на Собранието.

Претседавачот на Собранието, Трајко Вељаноски, за време на паузата за ручек ги повика претставниците на партиите на координација за да се избегне губење време на процедурални забелешки.

– Побарав од службите да подготват извештај која партија колку процедурални забелешки побарала до паузата. СДСМ побарале 13 процедурални забелешки, ВМРО-ДПМНЕ – осум, а ДУИ една. Ова е само за да видите кој колку го троши времето – рече Вељаноски.

На крајот на денешното продолжение на седницата, претседавачот Трајко Вељаноски соопшти дека таа поминала со само пет реплики и пет контрареплики, но со дури 50 процедурални забелешки.

Оливер Спасовски од СДСМ претходно рече дека сугерирал да биде прекинат секој што не се придржува на темата.

– На координациите глумиме координација на неколку пратеници наместо на политичките партии. Точно е дека имаше предлог да се откажеме од процедуралните забелешки, но му сугерирав на претседавачот сè она што не е реплика и секому што не се држи до темата на дневен ред да му се одземе збор. Покажуваме дека не сме на висина и одговорност на задачата. Се правиме слепи при очи – вели Спасовски.

Според Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ, парламентарно мнозинство е она што се составува врз основа на договор на политички партии по избори, но демократија е кога тој договор ќе биде ставен на очиглед на јавноста. Тој побара Законот за јазиците да биде објавен јавно.

Џевад Адеми од ДУИ истакна дека се знае што значи парламентарно мнозинство, а што значи добивање на избори.

– Нас граѓаните нè следат и имаат своја оценка за димензијата на настаните во Собранието. Определени се нормите што значи парламентарно мнозинство, а што значи да ги добиеш изборите. Може да имате поголем број мандати, но истовремено недоволно мандати за да се запази демократијата. Немате 61 пратеник – нагласи Адеми.

Инаку, во фокусот на дебатата на денешната седница повторно беше платформата на албанските партии. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ бараа СДСМ и другите партии да се согласат на нови парламентарни избори на кои ќе ја понудат платформата за да видат колкава поддршка ќе добијат од граѓаните.

Пратенциите од СДСМ тврдеа дека платформата не е услов за формирање влада и дека основа за формирање на парламентарното мнозинство и на новата влада е предлог-програмата за влада на СДСМ.

Пратеникот на СДСМ, Горан Мисоски, побара Собранието да продолжи да расправа и по 18 часот, сè додека не се избере претседател на Собранието и новата влада. Тој побара неговиот предлог да се стави на гласање, но претседавачот со седницата, Вељаноски, не го прифати барањето со образложение дека такво нешто било предвидено со стариот деловник за Собранието, но не и со актуелниот.

Координативната седница за избор на претседател и на членови на Комисијата за избори и за именувања, а потоа и на претседател на Собранието, ќе продолжи утре во 11 часот.


Владата со 800.000 евра ќе финансира граѓански здруженија и фондации


Скопје, 30 март, 2017 - 16:43 (META) 

Владата на Република Македонија денеска објави оглас за финансиска поддршка, во вкупен износ од 50 милиони денари, односно околу 800.000 евра, на активности на здруженија на граѓани и на фондации.

Според огласот, објавен во весникот „Дневник“, грантовите се поделени во две категории.

Грантови во износ од 1.845.000 денари (30.000 евра) до 3.075.000 денари (50.000 евра) или вкупно 36,9 милиони денари или 600.000 евра ќе се доделат на проекти за борба против корупцијата, владеење на правото, демократија, човекови права, добро владеење, социјална кохезија и локална самоуправа. Освен за вакви, Владата ќе доделува грантови и за проекти од областа на здравството и здравиот начин на живот, економски развој, одржлив развој, рурален развој, култура и традиции, потоа проекти за млади, семејство и семејни вредности, како и за евроинтеграции, нови технологии, социјални медиуми, нови медиуми и информатички технологии.

Втората категорија, за која се предвидени помали грантови од 5.000 до 10.000 евра, или вкупно 213.000 евра, се проекти за зголемување на економскиот пораст и на вработеноста, за интеграција на Македонија во Европската Унија и во НАТО, бескомпромисна борба против корупцијата и криминалот и ефикасно спроведување на правото, и за проекти за инвестирање во образованието, иновациите и во информатичката технологија.

Овој оглас практично пред три месеци го најави поранешниот премиер и актуелен лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во „мегаинтервјуто“ за интернет-изданието на неделникот „Република“.

– Секоја влада во секоја држава одвојува посериозни средства за граѓанскиот сектор, без притоа да влијае на неговата работа. Кај нас, потфрливме на тој план, и тоа е секако првата, а би рекол и најважна мерка во планот за десоросиозација на општеството како што кажавме во нашиот предлог. Мора да се најдат средства, да се помогне да се развие независен граѓански сектор во Македонија. Не смее граѓанскиот сектор во иднина да остане само во рацете на Сорос и на странски влади – изјави Груевски во интервјуто.

Огласот на Владата за финансирање на граѓански здруженија и фондации доаѓа и три и пол месеци по говорот на Груевски на протестот пред Државната изборна комисија, од каде го објави прогласот на партијата и најави „десоросоизација“ на невладиниот сектор во земјава.

– Ќе се бориме за десороизација на Република Македонија и за зајакнување на независен граѓански сектор кој нема да биде под ничија контрола. Ќе се пристапи кон регулирање на областа на финансирање на фондациите и НВО, по теркот на најнапредните демократии во светот – рече тогаш Груевски.

Инаку, огласот доаѓа и во време на влада чии овластувања се доведени под знакот на сомнеж, бидејќи е предводена од технички премиер, кој како и дел од министрите истовремено се и во извршната власт и се пратеници во Собранието на Република Македонија.


Левица ги повика пратениците да се вразумат и да работат во интерес на граѓаните


Скопје, 30 март, 2017 - 13:39 (META) 

Партијата Левица денеска изрази згрозеност од однесувањето на пратениците во Собранието и ги повика да почнат да работат во интерес на граѓаните.

„Згрозени сме од несериозното однесување на народните избраници во Собранието. Левица бара од пратениците да се вразумат и конечно да почнат да работат во интерес на огромното мнозинство осиромашени и обесправени граѓани! Граѓаните очекуваат час поскоро да почувствуваат подобрување на нивната економска состојба, а наместо тоа пратениците им приредуваат политички магли и замајувања. Додека им траат одолговлекувањата, надмудрувањата и меѓусебните препирања во парламентот, граѓаните се мачат да врзат крај со крај и сè повеќе осиромашуваат“, стои во соопштението.

Според Левица, ниту неодамна објавениот „патоказ“ на ВМРО-ДПМНЕ ќе помогне за да се надмине ќор-сокакот во кој се наоѓа нашето општество, а ниту предлогот на ДУИ и на СДСМ за собраниски спикер, Талат Џафери, е во насока да добиеме функционален парламент.

„Пратеници, имајте на ум дека довербата што ви ја дадоа граѓаните на изминатите избори не е трајна! Досега со ништо не ја оправдавте! Ниту имавте доблест да ги донирате трите дебели незаработените плати, а ниту, пак, откако седнавте во собраниските фотелји, нешто сработивте во интерес на народот!“, стои во соопштението од Левица.


ВМРО-ДПМНЕ: Тиранската платформа влезе во Собранието со намера да се реализира


Скопје, 30 март, 2017 - 9:26 (META) 

„Собраниското мнозинство вчера и официјално ја внесе тиранската платформа во Собранието и ја најави намерата во целост да ја реализира. Целата македонска јавност имаше можност да слушне што предвидува тиранската платформа и тоа директно од собраниска говорница“, се вели во редовното утринско соопштение на ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата велат дека „тиранската платформа што ја прифати СДСМ во себе содржи неуставни елементи, чие реализирање ќе го поткопа уставниот поредок и целосно ќе ја редефинира Македонија“.

„Главниот реформатор на аболираниот криминалец Зоран Заев, Зијадин Села, вчера во Собрание го прогласи за геноциден македонскиот народ. Молкот на СДСМ по ваквите изјави во Собранието, значи одобрување на тиранската платформа и согласност со сите нејзини точки само за да се зграпчи власта“, се вели во соопштението.

Во него се додава дека ВМРО-ДПМНЕ ја осуди и ја отфрли тиранската платформа и понуди решение за излез од политичката криза.

Според партијата, „патоказот“ што го понудиле е добра основа за постигнување консензус за излез од кризата.

„Да се усогласиме дали важноста на политичката пракса за коалицирање на победникот со победник е фактор на дополнителна стабилност во државата, дали како таква треба опстои или се отфрла сега и во иднина. Доколку се отфрла, тоа би било во интерес на изедначување на гласот на секој пратеник, со сите логични последици од таков чекор? Ова е неопходен услов да одбегнеме двојни стандарди во домашната политика и менување на политичките традиции во зависност од изборните резултати. На долг рок усогласувањето околу овој принцип и неговото важење или отфрлање ќе донесе поголема предвидливост на политичката сцена“, се додава во соопштението.


Димовски: Ќе избереме претседател на Собранието ако тој распише нови избори


Скопје, 29 март, 2017 - 14:15 (META) 

Пред паузата за ручек од еден час, пратениците во Собранието, иако на дневен ред имаа избор на членови и на претседател на Комисијата за избори и за именувања, повторно дебатираа за платформата на албанските политички партии, но и за можноста за организирање нови парламентарни избори заедно со локалните.

Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ изјави дека ниту еден граѓани не гласал за двојазичност и за редефинирање на Македонија и за деформирање на целокупниот систем на државата.

– Излезете на избори, па доколку победите, апсолутно никој од ВМРО-ДПМНЕ нема да ви се спротивстави на реализацијата на платформата. Ова што го предлагате не сте го ветиле на граѓаните. Тоа е силување, не е демократија – рече Димовски.

Пратеникот од СДСМ, Дамјан Манчевски, рече дека не може да има ниту нови предвремени парламентарни избори ниту локални избори затоа што Собранието нема претседател да ги распише тие избори.

– Треба да си го прашате сопствениот лидер што прифаќал во преговорите со ДУИ. Во услови во кои, како што велите, се распаѓа државата, вашиот лидер не е тука, туку е на Малта. Тоа не е лидерство. Граѓаните гласаа за право и за правна држава, која ќе ве стаса. Нови избори се сосема возможни, но за да се распишат, треба да избереме претседател на Собранието. Вие ги блокирате изборите. Сакате со малцинство да владеете. Вас власта не ви се остава. Ајде, изберете претседател на Собрание и сè е можно – рече Манчевски.

Димовски, пак, реплицирајќи му на Манчевски, истакна дека доколку партиите најдат гаранција дека денеска ќе се распушти Собранието, може да се избере претседател на Собранието, но тој да има единствена задача да распише брзи локални и брзи предвремени парламентари избори.

Оливер Спасовски од СДСМ рече дека не постои никаква платформа за разнебитување на државата, туку дека изминатите 10 години имало криминална платформа, а дека доколку има нови избори, ВМРО-ДПМНЕ повторно ќе изгуби.

Според Зијадин Села од Алијансата на Албанците, пратениците глумат почитување на деловникот, но, реално, со седницата заседава централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ.

– Да ставиме крај на оваа дебата затоа што денеска треба дискутираме за членовите на Комисијата, а Илија Димовски да не продава теми. Вие во преговорите бевте само против враќање на правната држава и против СЈО, а сè друго прифативте – нагласи Села.


Во 11 часот, третa среќа за конститутивната седница


Скопје, 29 март, 2017 - 9:59 (META) 

Пратениците денеска во 11 часот ќе ја продолжат конститутивната седница на Собранието, на која на дневен ред е изборот на членови и на претседател на Комисијата за избори и за именувања и изборот на претседателот на Собранието.

Изминатите два дена, поголемиот дел од дебатата во Собранието беше во знакот на платформата на албанските партии, законот за јазиците и зачувувањето на унитарноста на државата, а најголем дел од пратениците што излегоа на собраниската говорницата беа од ВМРО-ДПМНЕ.

Утрово, пред одржувањето на седницата, двете најголеми партии ги повторија своите ставови преку редовните утрински соопштенија.

Од СДСМ велат дека пратениците кои си зборуваат сами со себе нема да ги спречат промените што доаѓаат.

„Ќе има претседател на Собранието и ќе има нова реформска влада на граѓаните. Ниту Груевски, ниту пратениците на ВМРО-ДПМНЕ кои си зборуваат сами со себе, тоа нема да го спречат“, велат од СДСМ.

ВМРО-ДПМНЕ нагласува дека патоказот што го презентираше вчера пратеникот Антонијо Милошоски, е добра основа за постигнување консензус за излез од кризата.

„ВМРО-ДПМНЕ ги отфрли уцените и ја отфрли тиранската платформа. ВМРО-ДПМНЕ во процесот на преговори и јавно соопшти дека нема намера да формира влада по секоја цена. Граѓаните се чувствуваат изиграни и загрозени, бидејќи СДСМ под превезот „За живот“ им донесе двојазичност и федерализација“, се вели во партиското соопштение.


Седницата за Комисијата за избори и за именувања продолжува утре во 11 часот


Скопје, 28 март, 2017 - 19:10 (META) 

Конститутивната седница на Собранието на која се расправа за избор на претседател, заменик-претседател, членови и на заменици членови на Комисијата за избори и за именувања ќе продолжи утре. Претседавачот со седницатa, поранешниот собраниски спикер, Трајко Вељаноски, најави дека утрешната, но и сите наредни продолженија на конститутивната седница, до нејзиното завршување, ќе почнуваат во 11 часот.

По попладневната пауза која беше дадена на барање на пратеничката група на Беса, генералниот секретар и пратеник на СДСМ, Оливер Спасовски, рече дека пратениците не се придржуваат до деловникот на Собранието и дека се злоупотребува процедуралниот институт и реплицирањето.

Денешниот ден во Собранието, како и вчера, повторно беше во знакот на платформата на албанските партии. Пратениците од ДУИ и од ВМРО-ДПМНЕ си контрираа за неуспешните преговори меѓу двете партии за формирање коалиција и за што конкретно не успеале да постигнат договор.

Пратеникот Артан Груби од ДУИ истакна дека албанската платформа не задира во унитарниот карактер на државата и дека ДУИ не се залага за кантонизација и за федерализација на Македонија.

Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ истакна дека главен проблем е тоа што пратениците не се запознаени со содржината на законот за јазиците. На ова Џевад Адеми од ДУИ возврати дека законот за јазиците не бил проблемот во преговорите со ВМРО-ДПМНЕ, туку продолжувањето на мандатот на Специјалното јавно обвинителство.

 


СДСМ: Раководството на ВМРО-ДПМНЕ не може да биде дел од решението


Скопје, 28 март, 2017 - 17:47 (META) 

Ниту Груевски ниту ВМРО-ДПМНЕ не се повеќе фактор на одлучување во Македонија, реагираат од СДСМ на патоказот за излез од политичката криза, кој денеска го објави ВМРО-ДПМНЕ.

– Граѓаните одлучија. Политичарите како Груевски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ кои ги создадоа проблемите, не можат да бидат дел од решението. Затоа, порачуваме, ВМРО-ДПМНЕ да се помири дека е опозиција, да престане да ги кочи демократските процеси и да го почитува граѓанскиот договор –  изјави портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов.

Тој истакна дека веќе има легитимно, демократски формирано парламентарно мнозинство во Македонија.

– Има програма на новата реформска влада за унитарна Македонија, во која ќе владее правото, ќе се почитуваат сите граѓани, ќе живеат квалитетно сите граѓани, а Македонија ќе напредува кон ЕУ и кон НАТО – рече Шилегов и порача дека Македонија ќе има нова реформска влада на граѓаните, без Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ.

 


Флекенштајн: ВМРО не сака да се тргне, а ЕУ и ЕПП не ја поддржуваат таквата политика


Брисел, 28 март, 2017 - 17:09 (META) 

Европратеникот и известувач за Македонија на Европскиот парламент, Кнут Флекенштајн, изјави дека е разочаран од случувањата во македонската држава и порача дека Европската Унија треба демократски да помогне во решавање на македонската политичката криза, јавува државната агенција МИА.

– Да, разочаран сум многу во однос на тоа како да се излезе од оваа состојба. Одговорот е да пробаме со демократијата. По изборите, ако има коалиција изградена со 67 лица, тогаш тие треба да добијат можност да формираат влада. А, ако тоа не функционира, тогаш ќе сугерирам да се гласа за другите следниот пат. Како што знаете, ВМРО-ДПМНЕ не сака да се тргне. Затоа, јас мислам дека гласачите треба да знаат дека никој во ЕУ, дури ниту во европската партија на Груевски не ја поддржува таа политика. Гласачите треба да слушнат дека ова не е прашање за лево или десно, туку е прашање за демократија. Знам дека е сензитивно прашање за некои личности, но ние гледаме паралелно за тоа дали заедничко решение е можно. Но, на крајот е јасно, гласачите избраа и тие што се собраа треба да имаат шанса – рече Флекенштајн на  дебата „Кризата на демократијата на Западен Балкан“ организирана од Европскиот парламент.

Европратеникот Едвард Кукан, кој исто така е еден од известувачите за Македонија, ја осудил „поларизираната реторика од некои ЕУ-земји на Балканот“ и порачал дека и ЕУ треба нешто да му испорача на Балканот, а не само да бара.

 


ВМРО-ДПМНЕ предложи „патоказ“ за надпартиски договор за решавање на кризата


Скопје, 28 март, 2017 - 15:46 (META) 

Да се постигне надпартиски договор за секое идно решавање на внатрешните разлики само во рамките на институциите, без мешање на странски фактори, побара денеска ВМРО-ДПМНЕ. Образложувајќи го предлогот, Антонијо Милошоски, член на извршниот комитет на партијата и пратеник, побара внатрешно обединување и одлучно отфрлање на сите обиди за ревизија на Охридскиот рамковен договор.

Прес-конференцијата на Милошоски доаѓа десетина дена откако партискиот лидер, Никола Груевски, најави дека наскоро ќе биде подготвен политички документ за излезе од кризата, кој ќе им биде понуден на сите политички партии. Иако Милошоски зборуваше за „патоказ“, а не за политички документ, сепак неговата содржина соодветствува на документот што го најави Груевски, во интервјуот за „Канал 5“.

Милошоски на прес-конференцијата посочи дека за излез од кризата и за помирување е неопходен дијалог „единствено од избрани претставници на избори во рамки на Собранието на Република Македонија“, во кој би се изнашле „заеднички именители за позициите по прашањата што ги предлага ВМРО-ДПМНЕ“.

– Создавање на надпартиски договор за секое идно принципиелно решавање на внатрешни разлики, во рамки само на институциите на државата, без странски агенди или претставници, и единствено од страна на легитимно избрани претставници на македонските граѓани. Внатрешно обединување против вмешување во внатрешните работи на Република Македонија, од страна на странски политичари или држави кои се косат со концептот на почитување на суверенитетот или се спротивни на принципот за  добрососедски односи. Заеднички да отфрлиме планови и платформи или агенди кои се надвор од нашето уставно уредување или се спротивни на македонските стратегиски и државни интереси. Или, со други зборови, заеднички да создаваме планови, платформи и агенди што се во интерес на уставното уредување на Република Македонија и на стратешките интереси на државата. Осуда на секој директен или индиректен ревизионизам на Охридскиот рамковен договор, кој е целосно вграден во Уставот на Република Македонија и нашето уредување – рече Милошоски, изнесувајќи ги точките од „патоказот“.

Милошоски порача дека е потребно сите релевантни политички чинители да се обединат и да постигнат договор за пет тези:

  1. Да се усогласиме дали важноста на политичката практика за коалицирање на победник со победник е фактор на дополнителна стабилност во државата
  2. Дали се прифатливи странските агенди во внатрешно-политички цели
  3. Дали при конституирање на Собранието, сегашното, но и во секој иден состав, позицијата претседател на Собранието на Република Македонија логично би ѝ следувало на политичката коалиција или партија што победила на изборите или треба да биде предмет на надгласување?
  4. Дали се сите политички актери согласни со задржувањето на мултикултурниот модел на македонското општество со еднаква промоција на сите заедници или се поддржува промена на овој модел во двонационален, на сметка на повеќето не мнозински заедници?
  5. Дали врвен приоритет во овој момент останува стабилизирањето на земјата, институциите, економијата и европските реформи за евроинтеграции како обединителна сила за сите граѓани или, пак, сите овие приоритети треба да се заменат со редефинирање на односите помеѓу заедниците и државното устројство на Република Македонија?