!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

ВМРО-ДПМНЕ: Упадите на СЈО по домови се „димна завеса“ за дефокус на јавноста


Скопје, 15 декември, 2017 - 15:15 (META) 

Специјалното јавно обвинителство и правосудните органи се ставија целосно во функција на хунтата на Зоран Заев и наместо да постапуваат согласно закон тие служат само за политичка пресметка со неистомисленици, реагираат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ по денешните информации дека СЈО извршило претрес во домовите на поранешната министерка за култура и актуелна пратиничка во Собранието, Елизабета Кенческа – Милевска и поранешниот генерален секретар на Владата и на ВМРО-ДПМНЕ, Кирил Божиновски.

Од партијата велат дека „апсурдните упади во домовите се класична форма на политички притисок и заплашување на секој кој не ги поддржува деструктивните политики на СДС“.

„Активностите на СЈО секогаш служат за создавање димна завеса и дефокус на јавноста од реалните проблеми на граѓаните, со што медиумите под контрола на власта наместо да известуваат за катастрофата со која што се соочува државата и граѓаните, добиваат коска во форма на монтирани политички случаи на СЈО и судството под контрола на хунтата“, стои во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

Оттаму порачуваат дека сите незаконски постапки во иднина ќе бидат ревидирани, а секој што „слепо извршувал политички наредби наместо да го почитува законот ќе биде соодветно санкциониран“.

Еленко Миланов, адвокат на Канческа -Милеска за „Фокус“ потврдил дека утринава во домот на поранешната министерка за култура бил извршен претрес од истражители на СЈО.

– Беше извршен претрес во домот на Канческа – Милеска, и тоа на електронски уреди и енвентуално документација – изјави Миланов, кој додава дека станува збор за предистражна постапка на СЈО.

Од СЈО засега не излегуваат со детали за извршениот претресите претреси.


Расправата за нов јавен обвинител заврши, гласањето идниот петок


Скопје, 15 декември, 2017 - 14:25 (META) 

Собранието денеска ја заврши расправата за именувањето на нов државен јавен обвинител, но не гласаше за изборот на Љубомир Јовески за оваа функција.

Претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери гласањето го одложи за следната недела, односно, како што рече, тоа ќе биде пред почетокот на седницата за буџетот за 2018 година, закажана за следниот петок.

Инаку, на денешната расправа во Собранието не беа присутни пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, кои претходно соопштија дека ќе ја бојкотираат работата на законодавниот дом поради притворањето на шестмината нивни колеги, осомничени за насилствата од 27 април.

Пратениците од СДСМ и од ДУИ во своите дискусии денеска изборот на нов државен јавен обвинител го оценија како појдовна точка за реформите во целата правосудна сфера.

Фросина Ташевска – Ременски од СДСМ рече дека, според неа, минусот на изборот за внатрешно решение, односно новиот обвинител да биде избран од правосудната фела, е тоа што изминатите години не само Јовески, како што член на Советот на јавните обвинители, туку и останатите члeнови и обвинители останаа неми на негативните состојби во Јавното обвинителство кое се стави во функција на политичко-партиските центри на моќ.

– Овој обвинител ќе има тешка задача по она што му го остави Марко Зврлевски и руинираното Јавно обвинителство кое треба да се реформира. Сакам да верувам дека Јовески ќе биде на висина на задачата и ќе се оттргне од политичките центри на моќ, но неговата примарна задача ќе биде ревитализација на Јавното обвинителство. Имам резерва околу ентизијамот на обвинителот во неговото постапување, сепак ние треба да му помогнеме. Тој е првиот човек кој треба да ги покрене процесите, а ние треба да го следиме и поддржуваме и да го критикуваме доколку застрани од пратот на правото и правдата – рече Ременски.

Пратеникот Артан Груби од ДУИ рече дека очекува Јоевески да изгради објективно Јавно обивнителство, кое ќе ги расветли случaите „Сопот“, „Монструм“ и „Диво насеље“.

– Очекуваме Јовески да го повлече обвиниението за случајот „Монструм“ бидејќи нивната невиност се докажа. Очекуваме да се подигне постапка за агентите од тајните служби кои разговарале со лицата од случајот во Куманово. Треба да знаеме кои биле организаторите на настаните во „Диво насеље“ – рече Груби.

Фадиљ Зендели од Беса рече дека реформата во Јавното обвинителство треба да почне со именувањето на новиот јавен обвинител, но побара да добие одговор на прашањето дали Јовески бил дел од судиите кои учествувале во аферата за вооружувањето од почетокот на 1990-те години во која биле осудувани Албанци, а која до ден денеска е нерасчистена.

– Сакам да знам дали бил дел од тој систем што тогаш ги има осудено тие Албанци со позната афера за вооружувањето – рече Зендели.

Очекување дека Јовески ќе биде на висина на задачата изрази и пратеникот од Алијанса за Албанците, Сурија Рашиди кој рече дека треба да се изгради правосуден систем кој навистина ќе биде независен.

За измените на Законот за Судскиот совет, измените на Законот за заштита на сведоци што ги бараше СЈО и законот за укинување на Советот за утврдување на факти и покренување на постапка за утврдување одговорност за судија, кои се дел од оваа седница денеска не се расправаше, а кога ќе продолжи, Џафери најави дека дополнително ќе информира.


За бившиот се најдобро: ТВ „Алфа“ му објави катарзичен последен поздрав на Груевски


Скопје, 15 декември, 2017 - 12:41 (META) 

Телевизијата „Алфа“ вчера емитуваше чуден портрет на досеганиот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски полн со комплименти и во кој „се велича неговиот лик и дело“.

„Не потклекна под силните притисоци за промена на уставното име“, „референдумот за името, е токму негова идеја уште од 2005“, „иако жестоко атакуван од западот, тој ниту за милиметар не се откажа … “, „не попушти ни за спорните одредби во договорот за добро соседство со Бугарија“, „застана и против Тиранската платформа“, „категорично одби населување на 150.000 мигранти од Азија и Африка со што дополнително го навлече гневот на меѓународната заедница“, се само некои од комплиментите.

На крајот од пофалбите му се одава признание дека „одлучил превземајки еден вид морална одговорност за поразот да се повлече од функцијата претседател на ВМРО-ДПМНЕ и да ја препушти на некој друг“, но и дека „по објавата на оставката, на последниот јавен настап на протест пред 10 илјадната публика, членството се обиде да го одврати од намерата и да го разубеди да не се повлекува“.

ТВ „Алфа“ катарзично констатира и дека Груевски бил „споредуван со најголемите македонски великани“ и дека бил „воздигнуван и навредуван, признаван и оспоруван, подржуван и напаѓан, но и погрдно нарекуван и споредуван со најцрните личности од историјата“, како и дека тој заминува од лидерската функција „како личност со најголем политички рејтинг на политичката сцена во последните 15 години и неоспорен авторитет во своето време “.


ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на седницата за избор на јавен обвинител


Скопје, 15 декември, 2017 - 12:31 (META) 

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на денешните три собраниски седници меѓу кои е и седницата за избор на нов државен јавен обвинител, изјави пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Ане Лашкоска.

– Нема да учествуваме поради тоа што парламентарното мнозинство не создава и не сака да создаде демократски услови за работа, затоа што се врши политички прогон на политички неистомисленици, со апсење на пратеници, со апсење на уметници, со апсење на луѓе кои што си ја сакаат Македонија – вели Лашкоска.

Таа потенцираше дека пратеничката група редовно има активности и средби со амбасадорите на кои што ги информираат за актуелната политичка ситуација и додаде дека и понатака ќе продолжат со ваквите активности.


Жбогар: По конгресот очекувам конструктивна, а не деструктивна ВМРО-ДПМНЕ


Скопје, 14 декември, 2017 - 21:44 (META) 

Се надевам дека по конгресот на ВМРО-ДПМНЕ следната недела, ќе добиеме опозиција која нема да биде посветена само на тоа деструктивно да ги спречи работите кои се случуваат, вели евроамбасадорот Самуел Жбогар во интервју за неколку медиуми, пренесува „Алсат М“.

– Подобро е да имаме опозиција која ќе и конкурира конструктивно на Владата, со идеи, предлози и сугестии, како да се корегира. Таква опозиција е потребна, а таа во овој момент ја нема. Јас се надевам дека повторно ќе го вратиме силното ВМРО-ДПМНЕ во јавниот живот и во Собранието – вели Жбогар, додавајќи оти се надева дека партиите веќе нема да имаат потреба за меѓународно посредување за решавање на внатрешните прашања.

Околу иницијативата „Жан Моне“, која го вклучува предлогот лидерите да се сретнат во Париз, според Жбогар, не била смислена да биде продолжение на Договорот од Пржино, туку да придонесе за подобрување на атмосферата.

Според евроамбасадорот очите на меѓународната заедница се вперени во спроведувањето на реформите во трите најважни полиња – правосудството, безбедносните служби и вработувањето во институции каде што има многу отворени позиции.

– Ние сакаме овој процес да биде транспарентен. Овие се нашите приоритети и таму каде што ние сакаме да видиме напредок-вели Жбогар.

Тој изјави дека во Брисел се води дебата за изнаоѓање нови начини за проширување и дека сега е време да се стане дел од тој список.

– Следната година се отвара навистина сериозна можност за тоа. Не знаеме дали ќе има подобар можност во иднина за земјата да го фати возот кој е веќе тргнат и се движи напред во натамошните настани на проширување на ЕУ – изјави евроамбасадорот.

Во врска со преговорите за решавање на спорот за името со Грција, амбасадорот Жбогар вели оти гледа добра волја од двете страни, но дека е рано за предвидување дали тие ќе завршат со успех.

Коментирајќи ги оставките во Државната изборна комисија, евроамбасадорот вели дека тоа е добра лекција која може да послужи и за слични случаи во другите институции. Според него, Изборниот законик, освен оваа точка, има потреба и за други измени и побара тие да се направат пред следните избори.


ВМРО-ДПМНЕ една вечер ќе протестира пред Министерство за правда, друга пред „Шутка“


Скопје, 14 декември, 2017 - 20:42 (META) 

Од утре ВМРО-ДПМНЕ ќе ја менува рутата и локацијата на протестите против притворањето на осомничените за насилствата во Собранието од 27 април, меѓу кои се и шестмина пратеници на опозициската партија.

Ова на вечерашниот протест пред Министерството за правда во најави Александар Николовски, кој во своето обраќање пред насобраните граѓани рече дека од утре па натаму една вечер протести ќе има пред Министерството за правда, а една вечер пред истражниот затвор „Скопје“ во населбата Шуто Оризари за да им се даде поддршка на, како што рече, неправедно притворените.

– Сега пред да дојдам тука имав можност да се сретнам со роднините на дел од притворените, дел се и тука меѓу нас. Сите велат дека овие собири многу им значат и тоа треба да е еден мотив да доаѓаме секоја вечер, да сме што побројни, да е што помасовно и да ги поддржиме овие луѓе-рече – Николоски.

Никола Мицевски пред насобраните граѓани изјави оти се надеваат дека „СДС ќе ги увиди своите грешки и ќе почнат соодветно да го спроведуваат законот“, а не да врши класичен политички прогон и демонстрирање на сила“.

– Денеска од овде бараме безусловно запирање на сите овие процеси на политички прогон, бараме итно и безусловно стопирање на малтретирањата, на теророт и изживувањето кое што го прави СДС. Бараме итно пуштање на слобода на сите лица кои се опфатени со овој класичен политички прогон – рече Мицевски.


ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните се гушат, Шилегов и СДСМ мува не ги лази


Скопје, 14 декември, 2017 - 15:31 (META) 

Скопје се гуши, а Петре Шилегов и владата на СДС мува не ги лази. Нивото на загаденост на воздухот во последните неколку дена достигна досега невидени размери, велат од ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение до медиумите.

„Додека граѓаните секојдневно се гушат во загадениот и за здравјето кобен воздух, за Петре Шилегов тоа е реално шоу. Истиот тој Шилегов до пред само два месеци во борба за гласовите на скопјани ветуваше чист воздух и здрава животна средина. За сега истото да го гледа низ призмата на реално шоу. Централната власт која повеќе од 7 месеци ги контролира сите институции не превзема ништо во насока на подобрување на квалитетот на воздухот, напротив квалитетот на воздухот опаѓа, загаденоста е енормна, а граѓаните се жртва на неодговорната политика на СДС“, велат од партијата.

Според ВМРО-ДПМНЕ граѓаните се жртва на неодговорната политика на СДСМ и дека со своето здравје ја плаќаат цената за неодговорноста на властите.

Од опозицијата апелираат Владата и Градот Скопје итно треба да превземаат мерки за заштита на граѓаните.


Груевски објави упатство за наследниците: Без навреди и уцени, се бира идниот премиер


Скопје, 14 декември, 2017 - 11:17 (META) 

Никого од кандидатите за претседател на ВМРО-ДПМНЕ не сум овластил да се повикува на моја наводна ексклузивна поддршка, заради собирање потписи за поддршка или гласање, вели Никола Груевски претседателот на ВМРО-ДПМНЕ во оставка.

Тој преку неговата официјална „Фејсбук“ страница испрати осум пораки до кандидатите и потенцијалните кандидати на партијата и до делегатите на Конгресот кој треба да се одржи на 22 и 23 декември.

Груевски вели дека секој од кандидатите треба да добие ист третман, фер однос и еднакви шанси за преставување и потенцира дека не треба да има привилегија за оние кои се на повисоки партиски функции.

Тој ги предупредува кандидатите кои се на повисоки партиски функции да не ја злоупотребуваат партиската инфраструктура, логистика, функционерите кои хиерархиски им се подредени во нивната лична кампања.

Испрати апел до кандидатите во процесот на собирање потписи да не користат никакви форми на притисок, заплашување, закани, уцени, измами, изнудување или било која друга нечесна и нерегуларна форма и начин при собирањето на потписите.

„Да не користат навредливи, омаловажувачки, потценувачки, невистинити, компромитирачки или какви други зборови со кои ќе го девалвираат противкандидатот или потенцијалниот противкандидат. Да не заборавиме на достоинството на конкурентот, единството во партијата, заедништвото, пријателството, сопартиството и дека сите се бориме за иста кауза, имаме иста идеологија, и заеднички политички противник. Да не заборавиме дека по 10 дена ќе заврши Конгресот и изборот на нов претседател, ќе треба да се погледнеме во очи, и секој на еден или на друг начин ќе биде потребен во натамошната политичка борба против СДСМ, а во целите за понапредна, постабилна и попросперитетна Македонија“, вели Груевски.

На крај Груевски додава дека оној кој ќе делуваат спротивно од овие препораки и го нарушат угледот на партијата и конкурентите во партијата, не е достоен да биде претседател на ВМРО-ДПМНЕ и делегатите треба да го имаат предвид ова.


Србов: Се апсат членови на ВМРО-ДПМНЕ, за да се урнат партијата и државата


Скопје, 13 декември, 2017 - 20:38 (META) 

Власта денес владее, на начинот на кој што се владеело во најцрните денови од комунистичкиот режим, рече Никола Србов од ВМРО-ДПМНЕ на вечерашниот протест на партијата пред Министерство за правда.

-Денеска имаме власт која си го апси сопствениот народ, која врши притисок врз сопствениот народ. Имаме власт која врши притисок врз медиумите, се заплашува секој кој сака да каже нешто кое не е во согласност со размислувањата на СДСМ.  Во нивниот план стои, уапси го ВМРО, урни го ВМРО и така ќе можеш да ја урнеш Македонија – рече Србов.

На вечерашниот протест се појави и претседателот на партијата во оставка, Никола Груевски, а протест повторно е закажан за утре во 18 часот пред Министерство за правда.


Втор обид за почеток на амандманската расправа за законот за јазиците


Скопје, 13 декември, 2017 - 10:21 (META) 

Членовите на Комисијата за европски прашања, во отсуство на опозицијата, денеска треба да ја одржат амандманската расправа за Предлог-законот за употреба на јазиците.

Вчера пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ објавија дека ќе ја бојкотираат работата на Собранието бидејќи шестмина нивни пратеници се во притвор и нема соодветни услови да партиципираат во работата на Парламентот.

Артан Груби, претседателот на комисијата, за денеска во 13 часот го закажа првото продолжение, односно втор обид за ова продолжение, откако во понеделникот почна првото продолжение со усвојување на дневниот ред, но потоа седницата беше прекината поради неприсуство на претставници на Владата.