Македонија ја оствари децениската амбиција за НАТО – потпишан Протоколот за пристапување


Брисел, 6 февруари, 2019 - 11:42 (META) 

Со потпишувањето на Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО од страна на постојаните претставници на земјите – членки во Брисел, денеска Македонија стана дел од НАТО, но не како полноправна членка. Се до ратификацијата на Протоколот од парламентите на сите земји-членки, земјава ќе учествува на сите состаноци, но без право на глас и не ќе може да учествува во некои средби за кои е потребно дополнителна потврда на капацитетите.

Во церемонијата што почна во 11.02 часот, со влегување во салата на Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг и македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров, обајцата рекоа дека овој чин е завршување на еден долг пат и сериозен напредок за Македонија и за стабилноста на регионот.

-Премиерите на двете земји, Заев и Ципрас лани го потпишаа Договорот од Преспа, за долгорочна стабилност. Тоа беше почеток на долгиот пат што не донесе тука. Не беше лесен пат, имаше предизвици и компромиси, но одлуката да се гради соработка донесе вистински резултати. Повеќе стабилност во регионот ќе донесе стабилност во пошироката заедница.Чекавме долго време да ве примиме. Долго време придонесувате во НАТО. Потпишувањето на Протоколот за пристапување е почеток на процесот наратификација и се надевам дека тој ќе се одвива мазно и дека наскоро ќе ве примиме како полноправна членка – рече Столтенберг.

Димитров, во своето обраќање потсети на патот на Македонија кон НАТО и порача дека Македонија се покажала како конструктивна земја во развивање на соработката и надминување на проблемите. И покрај пофалбата за храброста на премиерите на Македонија и Грција, Заев и Ципрас, Димитров топло се заблагодари и на бугарскиот премиер Бојко Борисов, за кого рече дека заедно со неговата влада многу ја помагале Македонија, пред се со потпишувањето на Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија.

– Ова утро слетав од Вашингтон, имам џет лег и полн сум со емоции, имајте трпение за мене. Ова беше долго патување. Во 2000 година ја потпишавме Изјавата од Вилнус. Македонија, наскоро Северна Македонија, по стапување на сила на амандманите на Уставот, е последната од потписничките што влегува во НАТО. Ова беше тежнеење на многу генерации и должност на нашата генерација. Ова е заслуга на владите кои поплочија пат за историско помирување, на премиерите на Македонија и Грција, Заев и Ципрас. Сакам да му оддадам признание и на бугарскиот премиер Бојко Борисов, кој исто не охрабри со договорот со Бугарија да одиме во овој дел. Во филмот Лоренс од Арабија има една изрека „Ништо не е напишано, но ќе се испише“. За нас НАТО е надминување на границата на извесноста. За нас НАТО е многу вредности. Ова е семејство што се обидува да го направи нашиот свет многу побезбеден, а овој процес нас не направи позрели. Она што го постигнавме заедно со нашите соседи, покажавме дека може да надминеме проблеми. Патувањето не е завршено, но нема да чекориме сами, имаме 29 пријатели и сојузници, ќе се фокусираме на она што ветивме дека  ќе го направиме во поглед на реформите и зајакнувањето на капацитетите на армијата. Земјата е силна колку што е силна нејзината војска, земјата е силна колку демократичноста на нејзините институции, но и колку што има пријатели. Во однос на земјава мојата нација е многу силна – рече Димитров.

На крајот на потпишувањето, со Албанија како прва, според абецедниот ред на англиски јазик, Столтенберг како свечен гест на Димитров му го врачи пенкалото со кое, сите 29 постојани претставници на земјите членки го потпишаа Протоколот. На тоа уследи бурен аплауз од сите присутни.

Прва што ќе учествува официјално на средба на НАТО ќе биде министерката за одбрана Радмила Шекеринска, во текот на следната седмица.

Потпишувањето на протоколот се следеше и во Медиа центарот на македонската влада, каде покрај новинарите и владиниот портпарол Миле Бошњаковски беше и заменик-министерот за надворешни работи и Андреј Жерновски и министерот Едмонд Адеми задолжен за дијаспората.


Македонија денеска ја отвора НАТО-страницата од својата историја


Брисел, 6 февруари, 2019 - 10:12 (META) 

Со потпишувањето на протоколот за пристапување на Македонија во НАТО, земјава денеска ја отвора НАТО-страницата на својата историја. Церемонијата ќе се одвива во седиштето на Северноатлантската алијанса во Брисел, и по неа земјата ќе може да учествува во работата на сите тела на НАТО, но без право на глас.

Статусот на полноправна членка земјава под името Северна Македонија ќе го добие откако во парламентите на сите земји-членки на Северноатлантската алијанса ќе биде ратификуван овој протокол за пристапување. Според сегашните проценки, тоа ќе се случи за 9 до 18 месеци отсега.

На официјалната церемонија е поканет министерот за надворешни работи Никола Димитров, кој ќе присуствува на свечениот чин на потпишување. Потписите на протоколот за пристапување на Македонија ќе ги стават постојаните дипломатски претставници на земјите-членки во НАТО.

„Со овој чекор ќе се заокружи еден значаен дел од пристапниот процес, по што следува процес на ратификација на Пристапниот протокол во националните Парламенти на земјите членки на НАТО. По потпишувањето на Пристапниот протокол, Република Македонија ќе учествува на сите состаноци на НАТО, во својство на поканета земја“, велат од Министерството за надворешни работи на Македонија.

Грција треба да биде првата земја што ќе го ратификува овој протокол.

Парламентарната седница во Атина е закажана за в петок.


Таравари во Брисел на средба со Хан и тројцата европратеници


Брисел, 9 јануари, 2019 - 12:09 (META) 

Генералниот секретар на Алијансата за Албанци и градоначалник на Гостивар Арбен Таравари, денеска отпатува на официјална посета во Брисел.

Како што соопштија од партијата, во текот на дводневниот престој, Таравари ќе има средби со високи претставници на институции на ЕУ, како и со поддржувачи на Македонија на патот кон ЕУ и НАТО интеграциите, како што се европскиот комесар за соседство и проширување Јоханес Хан и со европратениците Флекенштајн, Кукан и Вајгл.

„Агендата на средби ќе биде фокусирана околу последните политички случувања во земјата, со посебен акцент на уставните промени и на веќе познатите ставови на Алијансата за Албанците за потребата на унапредување на уставната положба на Албанците, како клучен фактор за градење на мултиетничко, демократско и вистинско европско општество“, се вели во соопштението.


НАТО и ЕУ со разочарување за прогласувањето армија на Косово


Брисел, 14 декември, 2018 - 13:06 (META) 

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска порача оти е разочаран од одлуката на косовскиот парламент да ги донесе законите со кои Косовските безбедносни сили (КБС) ќе се трансформира во армија и покрај забраната од алијансата. Реагираше и Маја Коцијанчич, портпарол на ЕУ за надворешни работи и европска соседска полиција и проширување.

-Иако трансформацијата на КБС во принцип е нешто за кое одлучува Косово, ние јасно ставивме до знаење дека потегот доаѓа во погрешно време – порача Столтенберг.

Тој рече дека НАТО и понатаму, преку КФОР, останува посветен на безбедноста и сигурноста на Косово и стабилноста на Западен Балкан.

-Сите страни мора да осигураат дека денешната одлука нема дополнително да ги зголеми тензиите во регионот. Сите одговорни политички актери мораат да се сосредочат на напредокот на реформите и дијалогот – истакна шефот на НАТО.

Тој повторно ги повика Белград и Приштина да останат смирени и да се воздржат од какви било изјави или акции кои би можеле да доведат до ескалација на односите.

Коцијанчич порача дека ЕУ, исто како и НАТО, продолжува да го држи ставот дека мандатот на КБС смее да се смени само преку инклузивен и постепен процес во согласност со уставот на Косово.

– Европската Унија очекува Косово да продолжи да ги исполнува своите обврски според Првиот договор скучен во Брисел во април 2013 и неговите безбедносни одредби – рече Коцијанчич.


ЕП: Да се засили независноста на судството и да продолжи борбата против перењето пари


Брисел, 29 ноември, 2018 - 15:41 (META) 

Во денешната резолуција за Македонија подготвена од специјалниот известувач за земјава, Иво Вајгл, Европскиот Парламент (ЕП) оценувајќи ја ситуацијата во земјава порача дека мора да се почитува Договорот од Преспа, но и да се прави подобра заштита на судството од политичките влијанија и да се решат преостанатите прашања од областа на владеењето на правото, соопшти ЕП на својата официјална страница.

Европарламентарците преку Резолуцијата, во која беа вметнати и два амандани со кои се бара Унгарија да го екстрадира Никола Груевски на Македонија, ја поздравуваат „силната посветеност на земјата“ на целосното спроведување на Пржинскиот договор и Итните реформски приоритети „коишто доведоа до засилени напори во реформите чија цел е ЕУ“.

Но, Резолуцијата донесена од законодавното тело на Европската Унија исто така содржи и повик до државната власт да ја засили битката против перењето пари и против конфликтите на интерес. Се бара и подобра заштита на правосудството од политичките влијанија и решавање на преостанатите проблеми од областа на владеењето на правото „која се уште има сериозни предизвици“.

Резолуцијата беше усвоена со 470 гласа „за“, 116 „против“, а 46 пратеници беа воздржани.

Европскиот парламент во неа, посочувајќи дека консултативниот референдум на 30 септември годинава го немал потребниот одѕив, сепак ја поздравува одлуката на Собранието да го почне процесот на уставни измени за спроведување на Договорот од Преспа.

„Оваа спогодба го испраќа многу потребниот сигнал за стабилност и помирување во целиот Западен Балкан“, велат европарламентарците.

– Откако сите услови ќе се исполнат, членството на Македонија во ЕУ ќе осигури ветувачка иднина за нејзините сегашни и идни генерации. ЕУ исто така мора да ги исполни своите ветувања на земјата која предолго стои во чекалницата и може да обезбеди значителен придонес за стабилноста, безбедноста и напредокот на Југоисточна Европа во целост – порача специјалниот известувач за Македонија, Словенецот Иво Вајгл.


Можна средба на Могерини со премиерите од Западен Балкан во декември


Белград, 29 ноември, 2018 - 12:57 (META) 

Во Европската Комисија се разгледува можноста високата претставничка за надворешна политика Федерика Могерини во втората половина на декември да се сретне со премиерите од Западен Балкан.

Како што пренесуваат медиумите во Србија повикувајќи се на извори во Брисел, би станувало збор за Западнобалканската шестка – Албанија, БиХ, Црна Гора, Косово, Македонија и Србија – а засега нема најава за нова рунда од дијалогот на Белград и Приштина.

Како можен датум за средбата се посочува 19 декември, а темите би биле регионалната соработка и процесот на евроинтеграции, заедно со преглед на сработеното од реформите во текот на 2018 година, која што беше најавувана како преломна година за процесот на проширување и следните чекори на патот кон ЕУ.


Османи – Хан: Македонија ќе успее да ја оствари Агендата 2025 на ЕК


Брисел, 12 ноември, 2018 - 16:41 (META) 

Македонија успешно ќе се приклучи на стратегијата на Комисијата за проширување со земјите од Западниот Балкан и ќе успее да ја оствари Агендата 2025, му порачал вицепремиерот Бујар Османи на еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан на нивната денешна средба во Брисел, соопшти Секретаријатот за европски прашања.

– Планот 18 е веќе усвоен на Влада и неговата имплементација, сега за сега, се одвива непречено. Очекувам навреме да бидат адресирани сите клучни области и да се создадат услови за конфирмација на одлуката за почеток на преговорите. Собранието го даде првото зелено светло за уставните измени согласно договорот од Преспа, со што, не само што се отвори патот за имплементација на обврските од Договорот, туку се создадоа услови и за забрзување на реформскиот процес на земјата согласно заклучоците на Европскиот совет од јуни – рекол Османи на средбата.

Тој нагласил дека односите меѓу Македонија и Грција се унапредуваат со забрзано темпо, потсетувајќи на обновата на авионските летови меѓу Атина и Скопје, по пауза од 10 години.

Османи го информирал Хан и за напредокот во подготовката на преговарачката структура за почеток на преговорите, нагласувајќи дека Владата работи на тоа да го вклучи во процесот и граѓанскиот сектор и академската заедница.


Дескоска: Скринингот ќе помогне да се создаде нова реформска динамика


Брисел, 27 септември, 2018 - 15:50 (META) 

Владино-државна делегација составена од 40 експерти и предводена од вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи, министерката за правда Рената Дескоска и шефот на техничкиот преговарачки тим Бојан Маричиќ денеска формално го започна објаснувачкиот скрининг за Македонија и Албанија, како подготовка за почеток на преговорите за полноправно членство во Европската унија.

Дескоска рече дека делегацијата е подготвена да ги вложи напорите во процесот на скрининг, а потоа во процес на преговори.

„Почитувањето на човековите права, независното судство, владеењето на правото и демократијата не се само барања што треба да се исполнат при пристапувањето во ЕУ. Тие се, исто така, стратешките цели на Владата, тие се наши цврсти и недвосмислени цели. И ова беше потврдено во нашата Владина програма и во плановите за реформи, План 3-6-9 и План 18“, рече Дескоска.

Таа потенцираше дека владеењето на правото не значи само усвојување на законодавство во согласност со ЕУ, туку и негова конзистентна имплементација на одржливи решенија.

Дескоска смета дека скринингот ќе помогне да се создаде нова реформска динамика која ќе ја унапреди консолидацијата на Македонија како стабилна, модерна демократија, која ги поддржува и го зајакнува владеењето на правото и целосно ги опфаќа европските вредности.

Маричиќ укажа дека Македонија е во клучна фаза на градење на преговарачката структура која ќе го води процесот на општествена трансформација и промена на однесување, кој е потребен за пристапувањето кон ЕУ, но верува дека партнерски однос со Европската комисија ќе помогне во исполнување на стратешката цел.


Вучиќ: Спогодба со Приштина мора да се постигне кога-тогаш


Белград, 13 септември, 2018 - 16:35 (META) 

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска порача дека дијалогот со Приштина ќе биде продолжен но и дека се мали шансите да се сретне со претседателот на Косово, Хашим Тачи, во Њујорк, во текот на Генералното собрание (ГС) на Обединетите Нации (ОК), како што денеска најави приштинска „Коха диторе“.

– Уште не сум сосема сигурен, но веројатно во Њујорк ќе оди премиерката Ана Брнабиќ, а не јас, бидејќи, просто сакам да бидам повеќе во земјава – рече Вучиќ одговарајќи на новинарски прашања по посетата на болницата во Земун.

Тој порача дека Белград ќе ги продолжи разговорите со Приштина и дека спогодба кога-тогаш мора да се постигне, бидејќи „без долгорочно градење мир нема да бидеме во ситуација да продолжиме со олку успешни економски резултати.

Последната рунда на дијалогот меѓу Белград и Приштина на највисоко ниво беше закажана за 7 септември во Брисел, но Вучиќ и Тачи не се сретнаа, поради најавите од Приштина дека во рамките на претстоечката посета на српските средини на Косово на српскиот претседател нема да му се дозволи посета на хидроакумулацијата и браната „Газиводе“. Тогаш високата претставничка на ЕУ, Федерика Могеринни, порача дека повторно ќе ги повика двајцата претседатели на средба во Брисел пред последната седмица на септември.

Вучиќ денеска на новинарите им изјави дека „многумина во регионот не сакаат стабилност и мир, туку продолжување на постојаниот политички суди на Србите и Албанците“.

– Тие би сакале Србите и Албанците никогаш да не се договорат и сите да напредуваат, а Србите и Албанците не. На некои не им е мило што Србија, која што заостануваше, има најбрзо растечка економија, што го намалува долгот и невработеноста и привлекува инвестиции. Затоа им е потребна Србија која би војувала. И затоа смислуваат дека сум рекол нешто за што на сите им е јасно дека не била таа смислата – рече Вучиќ.

Српскиот претседател денеска негираше дека во говорот во Косовска Митровица минатиот викенд пофално зборувал за поранешниот претседател на Србија, Слободан Милошевиќ, порачувајќи дека било спротивното и дека поставил „во суштинска смисла, линија на дисконтинуитет со политиката на Милошевиќ, но без лична омраза и презир.

– Да, имаше ретка харизма, можеше да собере најмногу луѓе и гласови, но резултатите за Србија и за народот беа лоши – додаде Вучиќ.


Вучиќ нема да се состане со Тачи во Брисел


Брисел, 7 септември, 2018 - 13:17 (META) 

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска во Брисел нема да се состане со својот косовски колега Хашим Тачи, односно дијалогот со посредување на ЕУ за нормализирање на односите меѓу Белград и Приштина засега е застанат.

Одлуката на новинарите во Брисел, по средбата на Вучиќ со еврокомесарката Федерика Могерини, им ја пренесе Марко Ѓуриќ, директор на Канцеларијата за Косово при српската влада.

– Поради сите лаги и измами од косовска страна, нема ни најмали услови да продолжи дијалогот и големо прашање е како ќе се разговара во иднина – рече Ѓуриќ.

Одлуката дали сепак Вучиќ утре и задутре ќе ги посети српските заедници на Косово се очекува за вечерва. Утрово беше соопштено дека тој наложил прекин на секаква комуникација со полицијата на Косово и КФОР, во врска со организацијата на таа посета.

Проблемот се случи откако Кадри Весељи, претседателот на косовскиот парламент, вчера рече дека нема причини Вучиќ да оди на Газиводе и дека може да се случи да му биде забрането влегувањето во Косово.

Езерото и хидроцентралата Газиводе според официјален Белград имаат стратегиско значење за опстанокот на Србите на северот на Косово, додека официјална Приштина одбива секаков разговор на таа тема.