!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Илјадници луѓе евакуирани во Москва поради дојави за подметнати бомби


Москва, 13 септември, 2017 - 18:26 (META) 

Повеќе од 20.000 лица денеска биле евакуирани од трговските центри, железничките станици, театри и од универзитети во Москва поради речиси симултани дојави дека на повеќе места во градот е поставен експлозив, јавуваат светските агенции.

Иако се претпоставува дека станува збор за лажни дојави, полициски специјалци со кучиња трагачи ги пребаруваат местата. Според информациите на агенциите, досега биле пребарани пет локации, но не бил најден експлозив.

Слични дојави за поставен експлозив изминатите денови имаше и во неколку други градови во Русија.

Првата дојава и евакуација се случи на 10 септември, во канцеларијата на градоначалникот на Омск, кога непознато лице се јавило на телефон и пријавило дека во зградата има бомба.

Зградата беше евакуирана и пребарана, но не беше најден никаков експлозив.

Вчера повеќе од 5.700 ученици и наставен кадар во седум училишта во уралскиот град Перм во Русија беа евакуирани поради дојава и закана со подметната бомба.


Полицијата го приведе Љупчо Палевски – Палчо по барање на СЈО


Скопје, 15 август, 2017 - 22:53 (META) 

Скопскиот бизнисмен Љупчо Палевски- Палчо вечерва е приведен по барање на Специјалното јавно обвинителство, објави „Телевизија 24“, повикувајќи се на извори од СЈО.

Телевизијата јавува дека СЈО веќе води предистражна постапка против Палевски, а се шпекулира дека е приведен поради тоа што ја „Јутуб“ објави прислушувани приватни разговори на јавни личности, меѓу кои новинари и бизнисмени.

Уредникот на телевизија „Сител“, Драган Павловиќ-Латас во СЈО пријави вакви злоупотреби, а на профилот Палевски се појавија и снимки од бизнисменот Јордан Камчев.


Апелација дозволи „бомбите“ да се користат како докази во случајот „Шамари“


Скопје, 4 август, 2017 - 15:01 (META) 

Апелацискиот суд Скопје ја уважи жалбата на Специјалното јавно обвинителство на решението на Основниот суд Скопје 1 за предметот поврзан со насилствата во Општина Центар во јуни 2013 година и донесе одлука дека доказите прибавени од прислушуваните материјали можат да се употребат како доказ во кривичната постапка.

„Апелацискиот суд Скопје донесе одлука со која ја уважи жалбата на Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите Скопје и го укина решението донесено од Основниот суд Скопје 1, со кое од списите на предметот се издвоени снимените материјали предложени како доказ за предметот поврзан со настаните во Општина Центар. Со оваа одлука доказите прибавени од прислушуваните материјали можат да се употребат како доказ во кривичната постапка“, се наведува во соопштението од Апелацискиот суд Скопје.

Осомничени во случајот се поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, пратеничката Даниела Рангелова и уште 11 лица обвинети за насилствата пред Општина Центар од јуни 2013 година.


Напад на шпанската амбасада во Каракас


Каракас, 4 август, 2017 - 11:12 (META) 

Шпанската амбасада во Каракас е погодена со повеќе рачно изработени експлозивни направи, соопштија венецуелските власти.

Обвинителството наведе дека две лица на мотор вчера кон амбасадата фрлиле повеќе молотови коктели. Нема информации за повредени или материјална штета, а полицијата и обвинителството го истражуваат случајот.

Венецуела се соочува со повеќемесечни протести и со политичка нестабилност поради желбата на претседателот Николас Мадуро да го измени уставот.

Денеска се очекува да се одржи конститутивната седница на Уставотворното собрание, избрано во неделата.


Спасовски го покажа „мерцедесот“ од 600.000 евра што МВР го купи за Груевски


Скопје, 10 јуни, 2017 - 13:35 (META) 

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска го покажа „мерцедесот“ од 600.000 евра што беше купен од поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, преку МВР, за потребите на поранешниот премиер, Никола Груевски, а за кој јавноста дозна во 31.„бомба“ што ја објави премиерот Зоран Заев, тогаш лидер на опозицискиот СДСМ.

– Како министер во техничката влада, ветив дека веднаш штом ќе се формира новата реформска влада, ќе го покажеме „тоа на М“ од проектот „Вистината за Македонија“, „мерцедесот“ класа С, кој во тоа време беше 600.000 евра и беше набавен од тогашната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска. Тогаш го сокрија во гаражите на Владата, далеку од очите на јавноста. Многу граѓани не можат да замислат да имаат просечно возило, а некој се луксузира со парите на граѓаните на Македонија. Најмногу што боли е што полицајците во Македонија немаат униформи и возила да ги извршуваат своите работи, а ова министерство имаше храброст да купи возило од 600.000 евра – изјави Спасовски.

Тој додаде дека мерцедесот до сега има поминато 57 илјади километри и дека четири до пет пати месечно бил возен до Пробиштип. Спасовски рече дека гумите се отпорни на огнено оружје и дека нивната промена чини 20.000 евра.

Министерот изјави и дека за тие пари, колку што чинел мерцедесот, можеле да се купат 25 возила „шкода јети“ кои можеле да ги користат полицајците.

Премиерот Зоран Заев при гостување на „Македонската радио-телевизија“ кажа дека овој „мерцедес“ е оштетен од мачки и дека нема да го вози никој од службениците, туку ќе се користи за превезување на странски делегации. Пред една недела најави дека автомобилот ќе биде покажан пред јавноста. Потенцираше дека, доколку биде продаден би изгубил 200.000 евра од вредноста.

За „мерцедесот“, СЈО отвори случај „Тенк“ во кој се осомничени две лица кои се товарат за злоупотреба на службената положба и овластување во периодот од февруари до октомври 2012 година, а „за да ја исполнат желбата на тогашниот премиер“ (Никола Груевски, н.з.) за набавка на „специјално возило“.


Врховниот суд и утре ќе расправа дали „бомбите“ може да се користат како доказ


Скопје, 26 април, 2017 - 15:26 (META) 

Врховниот суд на Република Македонија на денешната седница не донесе одлука дали прислушуваните разговори може да се користат како доказ во судска постапка и со расправа ќе продолжи утре во 9.30 часот.

По двочасовната денешна седница, оттаму соопштија дека расправата по двете точки сè уште не е завршена и најавија нејзино продолжување утре, по што претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски, ќе одржи брифинг со новинарите.

Врховните судии треба да одлучуваат по двата реферати што ги поднесе претседателот на судот, Јово Вангеловски, од кои едниот е дали прислушуваните разговори можат да се користат во судска постапка како докази или, пак, тие претставуваат само индиции. Другиот е околу поднесувањето барања за заштита на законитоста до судот, односно дали Специјалното јавно обвинителство има право да поднесува вакви барања или, пак, тоа право го има само Јавното обвинителство на Марко Зврлевски.

Инаку, утрешното ќе биде трето продолжение на седницата за овие две точки.


Затворени три метро-станици во Санкт Петербург поради закана од бомба


Санкт Петербург, 4 април, 2017 - 14:28 (META) 

Три метро-станици во Санкт Петербург се затворени поради закана за подметната бомба, јавуваат странските новински агенции. Претходно беше затворена и станицата „Сенаја Плошчад“, која во меѓувреме е отворена.

После вчерашниот напад во Санкт Петербург, неколку метро-станици беа затворени поради закана за подметнати бомби.

„Интерфакс“ јавува дека нивниот репортер забележал неколку пожарникари пред станицата.

Во вчерашната експлозија во метро-станица во Санкт Петербург загинаа 14 лица.


Уставен суд в среда ќе расправа дали е уставно УБК да прислушува преку телеком-операторите


Скопје, 24 март, 2017 - 13:51 (META) 

Уставниот суд на наредната седница закажана за среда, 29 март, ќе ја разгледува иницијативата за уставноста и законитоста на контроверзниот член 175 од Законот за електронски комуникации. Со овој член донесен со измените на Законот во 2014 година, на телекомуникациските оператори во земјава им се наложува „да ги обезбедат сите неопходни технички услови за да овозможат следење на комуникациите во нивните мрежи“.

Разгледувањето на оваа иницијатива, како што стои во агендата за седницата на Уставниот суд, е прва точка на дневенниот ред.

„Член 175 од Законот за електронските комуникации („Службен весник на Република Македонија“ број 39/2014, 188/2014, 44/2015 и 193/2015), Реферат У.бр.29/2015“, стои во агендата.

Иницијативата за разгледување на уставноста и на законитоста на овој член е поднесена во 2015 година, односно истата година кога СДСМ почна со објавување на разговори од незаконското следење на комуникациите, т.н. „бомби“.

Во иницијативата, како што се гледа од објавата на Уставниот суд, оспорен е целиот член 175, односно сите 10 става од него.

Инаку, членот 175 од Законот за електронски комуникации (објавен во „Службен весник“ на 25 февруари 2014 година) вели дека операторите се должни да ги обезбедат техничките услови за следење на комуникациите во нивните мрежи, во согласност со Законот за следење на комуникациите.

Операторите сами, на сопствен трошок, се должни да ја обезбедат и да ја одржуваат опремата, соодветниот интерфејс и да воспостават електронски комуникациски водови за пренос до надлежната институција (орган) овластен за следење. За опремата, операторите се должни да побараат техничка спецификација од надлежниот орган, кој ги утврдува и мерките и стандардите за информациска безбедност, кои треба да ги примени операторот.

Грижа на операторите е да водат сметка лицата чии комунакции се следат да не забележат дека се следени, што значи квалитетот на комуникацијата да биде на ниво, дури „операторите треба да обезбедат иста или поголема сигурност и квалитет на следената комуникациска услуга од сигурноста и од квалитетот на комуникациските услуги кои му се овозможени на лицето чии комуникации се следат. (Од членот 175)

Законот за електронски комуникациите беше менуван и во 2010 година, кога тогашната власт со членот 115 ја извади одредбата дека телекомуникациските оператори можат законски да прислушуваат само во моментот кога ќе го добијат налогот за следење комуникации од надлежен суд.

Оваа одредба, која тогаш предизвика многу контроверзи во јавноста, беше укината од Уставниот суд во декември 2010 година. Сепак, во 2014 година Законот за електоронски комуникации доживеа нови измени, односно беше воведен членот 175. Во овој член повторно никаде не се споменува „судски налог“, освен дека прислушувањето мора да биде во согласност со Законот за следење на комуниакциите.

Две години претходно, односно во септември 2012 година, беа донесени измени на Законот за следење на комуникациите, со кои беше избришан членот 2 од Законот, кој предвидуваше дека „никој не смее без наредба на надлежен суд да врши следење на комуникациите, освен ако му се наменети или постои согласност на лицето или лицата кои се вклучени во комуникацијата“.


„Бомбите“ се вратија, „ОМД Нетворк“ и претходно блокирала видеа на СДСМ


Скопје, 26 јануари, 2017 - 15:49 (META) 

„Бомбите“ на каналот на СДСМ на „Јутјуб“ се повторно достапни од попладнево. Од партијата за „Мета“ рекоа дека „ОМД Нетворк“ бил корисникот што ги блокираше и претходно видеозаписите на СДСМ, но тоа траело кратко.

– Ова не е првпат ОМД да блокира наши видеоснимки, го правеле тоа и порано, само што сега првпат јавноста беше алармирана за тоа – вели неофицијален извор од СДСМ за „Мета“.

На каналот на СДСМ на „Јутјуб“ вчера беа блокирани 17 „бомби“.

Постапката за одблокирање е истата како и во досегашните случаи кога биле блокирани видеоснимки на партијата – преку стандарден формулар се поднесува приговор со аргументација дека станува збор за видеозаписи создадени од партијата, по што „Јутјуб“ веднаш ги прави повторно достапни за јавноста, вели нашиот соговорник.

„Бомбите“ потоа би можеле да бидат повторно блокирани само ако „ОМД Нетворк“ во нова жалба приложи цврсти докази.

Инаку, овој корисник досега барал да се отстранат видеозаписи и снимки на „Нова ТВ“ од „Шарената револуција“ и од студентските протести објавени на „Јутјуб“, извести вчера „Нова ТВ“. Но, идентично на ситуацијата со „бомбите“, видеозаписите набргу биле вратени.

Сите „бомби“ може да се најдат и на „Вистиномер“.


„Бомбите“ на СДСМ ги отстранил корисникот што ги блокирал и видеата од „Шарената револуција“


Скопје, 25 јануари, 2017 - 17:41 (META) 

Седумнаесетте „бомби“ избришани од официјалниот канал на СДСМ на „Јутјуб“ биле отстранети по пријава од „ОМД Нетворк“, истиот корисник што претходно бараше да се отстранат видеозаписи и снимки на „Нова ТВ“ од „Шарената револуција“ и од студентските протести објавени на „Јутјуб“, пишува  „Нова ТВ“. Сепак, како што нагласува, по аргументација испратена до „Јутјуб“, видеоснимките биле вратени.

„ОМД Нетворк“ е истиот корисник што досега редовно ги пријавува и видеата на „Нова“. Досега оваа мрежа успеа да блокира неколку видеа на Нова од студентските протести и од „Шарената револуција“, како и прес-конференции на Специјалното јавно обвинителство. По аргументациите, „Јутјуб“ ги враќаше видеата назад“, пишува порталот.

Од каналот на СДСМ се отстранети „бомбите“ за смртта на Никола Младенов, разговорот во кој, според СДСМ, се слуша дека Сашо Мијалков стои зад фирмата СГС, „бомбата“ во која, според СДСМ, се слушаат Груевски и Али Ахмети како договараат закон за бранители, за што подоцна „Викиликс“ објави документ, потоа за плацевите кои, според СДСМ, Груевски си ги купил на Водно, разговори за кои СДСМ обвини дека се слуша како ВМРО-ДПМНЕ мести избори, прислушува новинари и уште многу други.

На „Јутјуб“ сè уште се наоѓаат видеоснимките од  Заев и Груевски во кабинетот на премиерот, тајно сниманите видеозаписи на кои, наводно, Заев бара поткуп од бизнисмен, како и снимките од Љубе Бошкоски.