Тачи: Во идната влада ќе бараме да има само еден вицепремиер, но со право на вето


       
Тетово, 29 ноември, 2016 - 23:53 (META) 

Лидерот на ДПА и носител на листа во изборната единица 6, Мендух Тачи, вечерва на митингот на партијата во Боговиње, Тетовско, порача дека ќе бараат во идната влада да има само еден вицепремиер, кој ќе има право на вето на одлуките на владата.

Тој истакна дека на овие избори имаат програма која се разликува од таа на нивниот политички опонент, ДУИ, и во која се залагаат за правична распределба на буџетот и за инвестиции во западниот дел на земјава.

– Планираме закон за фискална амнестија, со кој ќе се ослободат граѓаните од долгови кон државта и од казни – истакна Тачи, додавајќи дека доколку ДПА биде дел од власта, ќе бара и нов закон за употреба на јазиците, односно на албанскиот јазик во Македонија.

Лидерот на ДПА истакна дека ќе се залагаат за членство на Македонија во Европската Унија и во НАТО.

– Ние сме главни сојузници на САД и на НАТО и тоа треба да се искористи – рече Тачи.

Тој истакна дека на помалите партии не може да им биде забрането да дејствуваат, но оти секој глас за нив е изгубен глас за Албанците и порача дека ДУИ нема да може да манипулира со гласовите бидејќи меѓународната заедница е гарант на овие избори.