Судот подготвен да одлучува за притворот на шестемина пратеници за 27 април


       
Скопје, 4 декември, 2017 - 15:36 (META) 

Кривичниот суд во Скопје го добил известувањето од Собранието за одзeмениот имунитет на шестемина пратеници, за кои Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција бара притвор, и го доставил до надлежните судии на претходна постапка, соопштија за „Мета“ од судот.

„Известувањето од Собранието на Република Македонија поврзано со барањето на судот околу имунитетот на пратениците за кои е поднесен предлог од ОЈО за гонење организиран криминал и корупција е пристигнат во Основниот суд Скопје 1 – Скопје и тој е доставен на надлежните судии на претходна постапака, со што се создадени услови да се постапува по предлогот на обвинителството. Судиите на претходна постапка кои постапуваат по предлогот ги известуваат странките во конкретната постапка кога тие ќе бидат повикани да се произнесат во однос на предлогот, а по донесено решение од страна на судиите, јавноста ќе биде навремено известена“, стои во дописот од Кривичниот суд.

Оттаму не откриваат кога шестемина пратеници ќе се појават на распит во судот и кога ќе се одучува по барањето за притвор.

Собранието во петокот минатата недела, на пленарна седница одлучи да го одобри барањето на Основен суд Скопје за одземање на имунитетот и за притворање на пратениците Крсто Муковски, Љубен Арнаудов, Јохан Тарчуловски, Сашо Василевски, Љупчо Димовски и Жаклина Пешевска, поради нивното учество во насилствата што се случија на 27 април годинава во Собранието.

Тие, како и другите 30 осомничени, се товарат за терористичко загрозување на уставниот поредок и на безбедноста на државата.