Судењето за „Монструм“ одложено за 14 март, останува обвинението за „тероризам“


       
Скопје, 12 февруари, 2018 - 12:13 (META) 

Обвинителот на Јавното обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Наум Пановски, на почетокот на новиот судски процес за петкратното убиство кај Смиљковското езеро, истакна оти останува на првичниот обвинителен акт од пред пет години, односно дека шестмината обвинети сториле кривично дело тероризам.

Сепак, денешното рочиште за случајот „Монструм“ се одложи за 14 март, бидејќи Пановски во судницата прочита само еден од двата обвинителни акти.

Имено, откако Пановски го прочита обвинителниот акт, реагираше адвокатот на дел од обвинетите, Насер Рауфи, кој рече дека недостига второто обвинение за Сами Љута, кој беше уапсен година и половина по апсењето на останатите, поради што тогашната обвинителка Гордана Гешковска направи посебно обвинение за него. Обвинителството за новото судење технички не ги споило двете обвиненија што беше причина за денешното одлагање.

Судскиот процес против шестемина обвинети за петкратното убиство кај Смиљковското Езеро во Скопје што се случи на 12 април 2012 година почна од почетокот откако на 24 ноември, минатата година Врховниот суд ги уважи жалбите на одбраната на обвинетите и ги укина првостепената и второстепената пресуда од првичниот судски процес.

За убиството на доживотен затвор беа осудени Алил Демири, Африм и Агим Исмаиловиќ и Езим и Хаки Азири и Самил Љута. По укинувањето на пресудите, Врховниот суд во декември лани ги ослободи од притвор осудените Агим Исмаиловиќ, Хаќи Азири, Сами Љута и Фејзи Азири, и им определи мерки на претпазливост. За судот сè уште недостапни се Алил Демири и Африм Исмаиловиќ по кои се распишани меѓународни потерници.

Инаку, обвинителот, Наум Пановски, кој сега го застапува обвинението заедно со својата колешка Вилма Рускоска го застапуваа обвинението за настаните во кумановско Диво Насеље од 9 и 10 мај 2015 година.

Новото судење го води судијата Огнен Ставрев.