Судење на седмообвинетиот во „Насилство во општина Центар“


       
Скопје, 10 јули, 2018 - 9:18 (META) 

Во Кривичен суд Скопје денеска треба да се одржи рочиште од издвоениот судски процес против Димче Крстев, седмообвинет во случајот на Специјалното јавно обвинителство (СЈО),  „Насилство во општина Центар“, односно за насилствата во текот на седница на Советот на Општина Центар во јуни 2013 година.

Судијата на главната расправа за овој предмет одлучи за него да ја раздвои постапката и да му се суди одвоено. Крстев се изјасни дека не е виновен. Тој на последното рочиште на кое присуствуваше рече дека нема адвокат што ќе го застапува пред Судот и побара судењето да се одложи со објаснување дека се чувствува лошо.

Покрај Крстев во овој предмет обвинети се и поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Даниела Рангелова и уште девет лица.