Kotzias: There is not enough time for Macedonia to become a NATO member by June


Athens, 18 Prill, 2018 - 17:10 (META) 

At the next NATO summit in July, Macedonia will not become a member because the time period is too short, said Greek Foreign Minister Nikos Kotzias in an interview with the Greek radio “247”.

According to Kotzias, the agreement has to be ratified in various ways, and it is already April.

“They want to call a referendum. For a referendum in the friendly country in the north, they will need two months. It will be June by the time they finish a referendum. And once the referendum ends, the agreement will have to go to Parliament, and it takes about half a month or a month. After reaching Parliament, they will have to make constitutional changes. To reach an agreement, we will need to agree on constitutional changes. Which means it will be autumn”, explained the Greek Foreign Minister.

Regarding the talks and points that need to be negotiated, Kotzias said that identity is a matter of self-determination, and for the nationality of the country, the new name will be used, ie passports will be “a citizen of that and that country, a name for the citizens, which will be agreed upon.”

“Identity is a matter of self-determination. Let’s remember this, because we should not violate international laws”, Kotzias explained.

MIA’s correspondent in Athens said that he would not comment publicly whether the two sides are close to an agreement regarding the name “Upper Macedonia”. He said that out of Nimetz’s five proposals, the name “Republic of Macedonia (Skopje)” was rejected, and Greece has left Macedonia to choose the geographical heading.

“From the moment there is a complex geographical heading, we have no problem, but this complex geographical heading should be for the interior of the country”, said the Greek foreign minister.

Kotzias has categorically responded “no” to the question whether without a revision of the Constitution and ‘erga omnes’, an agreement can be reached.


Kozias: Ata që refuzonin të negociojnë për emrin, tani nuk lejojnë të formohet Qeveria


Athinë, 11 Prill, 2017 - 15:41 (META) 

Shefi i diplomacisë greke, Nikos Kozias dërgoi mesazh të ashpër për Maqedoninë se irredentizmi ndaj Greqisë pengon perspektivën euro- atlantike të shtetit. Duke folur për politikën e jashtme greke në Odën ekonomikë të Athinës, Kozias vuri në duke se në kontestin për emrin problematike janë tendencat irredentiste që vendi i tregon në kërkesat për emrin e Maqedonisë.

“Problemi për emrin nuk vjen nga diskutimi për pagëzimin e dikujt, por lidhet me irredentizmin dhe ky irredentizëm dhe kontestim i kufijve të një rajoni nuk mundet në Evropën moderne të integrohet një shtet si anëtare e BE-së kur ka irredentizëm të tillë”, deklaroi Kozias.

Problemi i Maqedonisë, por edhe i shteteve tjera ballkanike sipas Kozias është mungesa e kulturës së kompromisit edhe brenda në shtet edhe në politikën e jashtme dhe moskuptimi i esencës së demokracisë dhe rregullit se edhe pakica mund të bëhet shumicë. Ai vëren se ata që refuzojnë me Greqinë të bisedojnë për zgjidhjen esenciale të emrit janë të njëjtit që tani nuk duan shumica në parlament të formoj Qeveri.

“Demokracia nuk është vetëm demokraci e shumicës. Në Greqinë antike ekzistonte problemi se një shumicë që krijon mekanizëm të ngel shumicë, pa qenë shumicë esenciale mund të ketë tirani të shumicës”, thotë Kozias.

Sipas tij, megjithatë falë masave për ndërtimin e besimit, raportet mes dy palëve janë intensifikuar.


Kozias: Maqedonia dhe Shqipëria të fillojnë të sillen në mënyrë demokratike


Athinë, 7 Mars, 2017 - 11:06 (META) 

Maqedonia dhe Shqipëria duhet të kuptojnë se është e rëndësishme të fillojnë të funksionojnë në mënyrë demokratike dhe t’i zbatojnë parimet demokratike të BE-së, porositi shefi i diplomacisë greke, Nikos Kozias pas Këshillit për politikë të jashtme të BE-së. Kozias në deklaratë për televizionin shtetëror grek ERT, vuri në dukje  se në Këshill është shprehur shqetësim për krizën politike në Maqedoni dhe Shqipëri.

Sipas tij, problemi kryesor është se Maqedonia dhe Shqipëria e shohin BE-në si sponsor financiar dhe mundësi që të marrin pjesë në qendër të fuqisë qeverisëse ndërsa harrojnë se Unioni është sistem vlerash dhe me demokraci, që kërkon anëtaret e saj të sillet në mënyrë përkatëse dhe të ndjekin kulturën e kompromisit.

“S’mundet në shtetet e veriut tek ne të mos funksionojnë proceset demokratike”, shtoi Kozias.

Shefi i diplomacisë greke vëren se disa anëtare presin Greqia, që gjithashtu është e shqetësuar për të dyja shtetet, të tentoj t’i lehtësoj problemet dhe tensioni që ekziston dhe të lëshojnë pe nga pozicionet e tyre.


Samiti rajonal mes Maqedonisë, Greqisë, Bullgarisë dhe Shqipërisë anulohet pas zgjedhjeve


Athinë, 19 Nëntor, 2016 - 11:08 (META) 

Samiti i dytë rajonal i shefave të diplomacive të Greqisë, Maqedonisë, Shqipërisë dhe Bullgarisë është anuluar për shkak të zgjedhjeve në Maqedoni dhe turbulencat e reja politike në Sofje pas zgjedhjeve presidenciale.

Shefi i diplomacisë greke Nikos Kozias i cili ishte nismëtar i këtij takimi rajonal, paralajmëroi se katër ministrat janë dakorduar që në vend të fundit të nëntorit, takimi të mbahet pas zgjedhjeve në Maqedoni.

Takimi ishte planifikuar për 21 dhe 22 nëntor në Selanik, ngjashëm si i pari në prill i cili ishte fokusuar në krizën e refugjatëve dhe në të cilin u arrit marrëveshje që takimet të mbahen rregullisht për përmirësimin e bashkëpunimit mes katër vendeve.

 


Kozias- Poposki: Nëse nuk ka besim mes partnerëve, s’mund të ketë as “martesë”


Shkup, 25 Gusht, 2016 - 16:31 (META) 

Ministrat e jashtëm grek dhe ai maqedonas, Nikos Kozias dhe Nikolla Poposki sot në Shkup kanë biseduar për masat e ndërtim- besimit dhe mbindërtimin dhe zgjerimin e tyre si dhe për linjën hekurudhore nga Manastiri deri në Lerin si dhe ndërtimin e gazsjellësit Selanik- Maqedoni.

Kontesti për emrin, siç u njoftua më herët, nuk ka qenë temë diskutimi mes shefave të diplomacive.

Dy ministrat shprehën kënaqësi nga niveli i bashkëpunimit që e kanë dy vendet dhe procesin për fillimin e ndërtimit të besimit, që siç thanë, duhet t’i afrojnë këto dy shtete dhe të krijojnë klimë të volitshme.

Poposki tha se për momentin kur BE dhe NATO po ballafaqohen me probleme të brendshme ndërsa problemi i emrit ende është pengesë, duhet të orientohemi drejt përmirësimit të raporteve ndër- fqinjësore, ndërtimit të prosperitetit dhe përforcimit të ekonomive.

Shefi i diplomacisë greke Kozias përmendi veton e  BE rreth propozimit për miratimin e sanksioneve ndaj Maqedonisë, në vrullin e krizës politike këtë vit. Ai tha se sanksionet mund të kenë efekt të kundërt.

“Masat e tilla merren që të thyhet armiku dhe të ulet në tryezën e bisedimeve. Vendi mik tani po negocion, dhe për këtë vlerësuam se këto masa janë të panevojshme. Jam kundër masave prej të cilave në fund mund të pësoj populli”- tha Kozias.

Rreth emrit Poposki tha se duhet të punohet në krijimin e kornizës e cila do ta ndryshoj perceptimin e të dyja vendeve.

“Patjetër ta ndryshojmë perceptimin tek ne se Greqia dëshiron të mos ekzistojnë dhe duhet t’i shohim si partner. Ndërsa Athina duhet të bindet se duam ta zhvendosim” tha Poposki.

Lidhje me krizën e refugjatëve, dy ministrat u dakorduan se ballafaqohet me sfida, por falë bashkëpunimit të mirë dhe komunikimit në rritje mes institucioneve, punët po zhvillohen siç duhet.


Kozias të enjten për vizitë në Shkup


Athinë, 23 Gusht, 2016 - 14:15 (META) 

Perspektiva evropiane e Maqedonisë do të jetë temë kryesore e bisedave të ministrit grek të Punëve të Jashtme, Nikos Kozias, i cili të enjten do ta vizitojë vendin tonë.

Shefi i diplomacisë greke në Shkup do të takohet me diplomatë të Maqedonisë, para të cilëve do të mbajë fjalim, ndërsa diplomatët pastaj do të mund të parashtrojnë pyetje.

Burime diplomatike informojnë se është caktuar edhe takim bilateral mes Koxiasit dhe ministrit të Punëve të Jashtme të Maqedonisë, Nikolla Poposki.

Ministri grek i Punëve të Jashtme, për herë të parë e vizitoi Maqedoninë vitin e kaluar në qershor.


Koxias ka mbrojtur Maqedoninë nga sanksionet e BE-së në Luksemburg?


Athinë, 21 Qershor, 2016 - 17:51 (META) 

Shefi i diplomacisë greke, Nikos Kocias, kundërshtoi ashpër idenë për sanksione evropiane për Maqedoninë në Këshillin e djeshëm të ministrave të jashtëm të BE-së.

Sipas Koxiasit, BE-ja nuk do t’i ndihmojë Maqedonisë përmes sanksioneve dhe presioneve publike, por me veprim përmes kanaleve më diplomatike dhe në drejtim të zhvillimit të kulturës së kompromiseve, dialogut demokratik dhe demokracisë në punën e mediave.

Koxiasi në deklaratat për gazetarët pas përfundimit të takimit theksoi se mungesa e demokracisë dhe e aftësisë për kompromise, e jo vetoja dhe kërkesa greke për zgjidhjen e çështjes së emrit, është pengesë kryesore për fillimin e bisedimeve aderuese për Maqedoninë.


MPJ-ja greke në Twitter: Ahmeti nga BDI është takuar me Kozias


Athinë, 8 Janar, 2016 - 15:26 (META) 

Sot në Athinë kreu i BDI-së, Ali Ahmeti d të takohet me ministrin e jashtëm grek Nikos Kozias. Takimi Kozias- Ahmeti është caktuar për orën 12 sipas kohës lokale në MPJ-në greke, që takimi e paralajmëron përmes njoftimit vetëm 1 orë para fillimit të tij.

MPJ-ja greke në profilin e tij zyrtar në Twitter shpërndau fotografi me tekstin: “Ministri i jashtëm grek KOzias në takim me delegacionin e partisë shqiptare në FYROM, BDO kreun Ahmeti dhe z. Xhaferin dhe Besimin”.

Në takim nuk  morri pjesë ambasadori i Maqedonisë në Athinë e as ndonjë përfaqësues tjetër i ambasadës.

Arsyeja e mungesës së diplomatëve zyrtar maqedonas në Athinë për takimin është fakti se për vizitën e Ahmetit, as BDI e as nga zyrat e zv/kryeministrit Besimi dhe Xhaferi fare nuk janë drejtuar dhe nuk e kanë njoftuat MPJ-në maqedonase e as zyrën për lidhje të Maqedonisë në Athinë.

Siç njoftojnë nga BDI, Ahmeti dhe Kozias do të këmbejnë mendime dhe ide për fqinjësi të mirë, pyetjet e hapura mes dy vendeve si dhe euro- integrimet. Kreu i BDI-së, Ali Ahmeti, do të shoqëtohet nga zv/kryeministri i Marrëveshjes kornizë Musa Xhaferi dhe zv/kryeministri i çështjeve evropiane Fatmi Besimi.
MPJ dje për “Meta” tha se nuk mbështet udhëtimin e funksionarëve të BDI-së në Athinë.

Në njoftimin e BDI thuhet se ky nuk është takimi i parë i kreut të tyre në Athinë e as takimi i parë i AHmeti me ministrin e jashtëm grek.

„Një njoftimin e BDI-së thuhet se Ahmeti dhe Kozias do të këmbejnë mendime për raport e mira ndër- fqinjësore, për çështjet e hapura mes dy vendeve dhe integrimeve euro- atlantike të Maqedonisë” thuhet në njoftimin e BDI-së.

Burime greke për “Meta” thonë se vizita e Ahmetit është me nismën e tij në suazat e përpjekjeve që të mbahen gjallë kontaktet me opinionin ndërkombëtarë.


MPJ: Vizita e Ahmetit në Athinë është partiake e jo qeveritare


Shkup, 6 Janar, 2016 - 10:52 (META) 

Kreu i BDI-së, Ali Ahmeti, zv/kryeministri i Marrëveshjes kornizë Musa Xhaferi dhe zv/kryeministri i çështjeve evropiane Fatmi Besimi në takimin me shefin grek të diplomacisë nuk shkojnë në cilësinë e përfaqësuesve të qeverisë, njoftuan për “Meta” nga MPJ-ja.

Nga ky dikaster thonë se bëhet fjalë për takim partiak dhe se partneri i koalicionit nuk është koordinuar me ta lidhur me temat.

Shefi i kabinetit të liderit të BDI-së, Artan Grubi i cili poashtu do të udhëtoj për Athinë, ka refuzuar të përgjigjet se me nismën e kujt do të mbahet takimi i tillë. Në gjitha pyetjet ai thotë se “çdo gjë që duhet të dihet, është thënë në kumtesën e BDI-së”.

Nga ministra e jashtme greke tani për tani nuk ka informacione të mjaftueshme për takimin e të premtes dhe se cila do të jetë tema e diskutimit mes Ahmetit dhe Kozias, që vjen vetëm disa javë pas vizitës së shefit të diplomacisë maqedonase, Nikola Poposki.

Ky do të jetë takimi i dytë sy më sy mes Ahmetit dhe Kozias, që u takuan dhe biseduan në Zyrën greke për lidhje në Shkup gjatë vizitës së qershorit të ministrit grek për punë të jashtme dhe takimet e tij me politikanët maqedonas.

 


Ahmeti në Athinë takohet me Kozias


Shkup, 5 Janar, 2016 - 16:09 (META) 

Kreu i BDI-së më 8 janar në Athinë do të takohet me ministrin e jashtëm grek, Nikos Kozias.

Nga BDI thonë se arsyeja e vetme për këtë vizitë është takimi mes Ahmetit dhe Kozias.

Një njoftimin e BDI-së thuhet se Ahmeti dhe Kozias do të këmbejnë mendime për raport e mira ndër- fqinjësore, për çështjet e hapura mes dy vendeve dhe integrimeve euro- atlantike të Maqedonisë.

Ahmeti do të shoqërohet nga deputeti Artan Grubi, zëvendës/kryeministri i Marrëveshjes Kornizë, Musa Xhaferi dhe zëvendës/ kryeministri për euro- integrime, Fatmir Besimi.