„Сојуз“ со двајца Руси и еден Американец полета кон вселената


       
Вашингтон, 19 октомври, 2016 - 13:11 (META) 

Вселенската ракета „Сојуз“, со два руски и еден американски астронаут, денеска е лансирана од космодромот Бајконур во Казахстан, кон Меѓународната вселенска станица.

Астронаутите Сергеј Ржиков, Андерс Бориснеко и Шејн Кимбороу полетале утринава во 14.05 часот по локално време (8.05 часот според Гринич).

Планирано е „Сојуз“ да слета на вселенската станица за два дена. Астронаутите таму ќе минат нешто повеќе од четири месеци, па на Земјата ќе се вратат кон крајот на февруари.