Следната недела Хан во Скопје, Заев во Белград, седница со бугарската влада и пет судења


       
Скопје, 18 ноември, 2017 - 12:01 (META) 

Следната недела македонските политичари, но и судовите ќе имаат набиена агенда. Се очекува посетата на еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан, посета на владина делегација во Србија и заедничка седница на владите на Македонија и на Бугарија.

Во скопскиот Кривичен суд, за следната недела на распоредот се рочишта за случаите „Поткуп“, „Шамари“, „Труст“, „Триста“ и „Сопот“, кои предизвикуваат голем интерес во јавноста.

  • 20/21 ноември (понеделник/вторник) – Премиерот Зоран Заев ќе престојува во официјална посета на Србија, каде ќе се сретне со српската премиерка, Ана Брнабиќ, и со претседателот на Србија, Александар Вучиќ.
  • 20/21 ноември (понеделник/вторник) – Во официјална посета на Македонија ќе пристигне еврокомесарот за проширување и за соседска политика, Јоханес Хан, откако оваа недела тој во Брисел имаше средба со вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, и со шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров. „Со нетрпение ја очекувам мојата посета на Скопје следната недела, со политички состаноци и со средби со граѓанското општество“, напиша Хан на „Твитер“.
  • 20 ноември (понеделник) – Во Кривичен суд е закажано рочиштето за случајот „Поткуп“, на кое треба да се појави премиерот Зоран Заев, но истиот ден тој ќе има средба со Хан и ќе патува за Белград, па можно е рочиштетот да биде одложено.
  • 20 ноември (понеделник) – Ќе има рочиште и за случајот на СЈО за случајот „Шамари“, во кој обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски и ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески.
  • 20 ноември (понеделник) – Во хотелот „Александар палас“ ќе има јавна дискусија за предлог-измените на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, на која ќе присуствуваат министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, и министерот без ресор задолжен за комуникација, транспарентност и отчетност, Роберт Поповски.
  • 21 ноември (вторник) – Ќе има рочишта за предметите на СЈО, „Труст“ и „Триста“.
  • 22 ноември (среда) – На Комисија за европски прашања на второ читање ќе биде ставен законот за употреба на јазиците.
  • 22 ноември (среда) – Ден на албанската азбука.
  • 23 ноември (четврток) – Заедничка седница на владите на Македонија и на Бугарија, на која треба да бидат потпишани десет нови договори.
  • 23 ноември (четврток) – Во Кривичен суд е закажано судењето за случајот „Сопот“.

Во текот на наредната недела, a можеби и таа по неа, се очекува и официјалната посета на вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, на Грција, каде ќе се сретне со шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас.