!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Силен земјотрес ја погоди Папуа Нова Гвинеја


       
Рабаул, 27 ноември, 2017 - 9:30 (META) 

Силен земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала ја погоди Папуа Нова Гвинеја, соопшти американскиот Геолошки институт.

Епицентарот бил на 125 километри источно од градот Рабаул, на пацифичкиот остров, на длабочина од 70 километри.

Засега нема податоци за жртви или материјална штета.