Силен земјотрес го погоди Нов Зеланд


       
Велингтон, 11 јули, 2017 - 14:02 (META) 

Силен земјотрес со јачина од 6,8 степени според Рихтеровата скала го погоди јужното подрачје на новозеландскиот Јужен Остров, соопшти Американскиот геолошки завод.

Епицентарот на земјотресот бил на 196 километри северозападно од островот Окланд и бил на длабочина од 10 километри.

Засега нема податоци за евентуални жртви или за причинета материјална штета.